
18.05.2017
ЄУН № 337/1039/17
Провадження № 2/337/744/2017
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2017 року Хортицьким районний суд м.Запоріжжя
у складі: головуючого судді Гнатик Г.Є.
при секретарі Жевакіній Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
У позові вказав, що згідно заяви ОСОБА_1 від 21.08.2015 року та відповідно до порядку надання щорічної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, їй була призначена щомісячна адресна допомога, як працездатній особі, за фактичним місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період з 21.08.2015 року по 20.10.2015 року у сумі 442 грн., з 21.10.2015 року по 20.12.2015 року у сумі 221 грн. щомісячно.
За результатами перевірки справи ОСОБА_1 зясовано, що ОСОБА_1 в заяві про призначення грошової допомоги від 21.08.2015 року надала недостовірну інформацію про те, що має у своїй власності з 18.11.2005 року квартиру за адресою: АДРЕСА_1. За результатами перевірки встановлено, що ОСОБА_1 були надміру виплачені бюджетні кошти за період з 21.08.2015 року по 20.12.2015 року у сумі 1326 грн., тому просив стягнути з відповідачки надмірно виплачені бюджетні кошти.
У судове засідання представник позивача не зявився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує, не заперечує проти винесення заочного рішення тому, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника позивача.
Відповідно до ч.2 ст.158 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не зявилася, про слухання справи сповіщалася належним чином, про що у матеріалах справи є докази, тому, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідачки.
Відповідно до ст. 74 ЦПК України, судова повістка фізичним особам, які не мають статусу підприємців направляється за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Відповідно до довідки УПСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району № НОМЕР_1 від 11.08.2015 року про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, ОСОБА_1 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6), саме за цією адресою відповідачка повідомлялася про розгляд справи, тому суд вважає можливим розглянути справу у її відсутності по наявних у справі матеріалів шляхом постановлення заочного рішення.
Відповідно до ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позов підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована на території, де органи влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а саме: АДРЕСА_2, що підтверджується копією паспорту СЮ 086471 (а.с. 5-6).
Статтею 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» чітко закріплено, що тимчасово окупованою територією є ОСОБА_2 Крим та м.Севастополь.
Відповідно до довідки УПСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району № НОМЕР_1 від 11.08.2015 року про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, ОСОБА_1 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6).
Згідно заяви ОСОБА_1 від 21.08.2015 року (а.с. 7) їй була призначена щорічна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, що підтверджується рішенням від 07.09.2015 року (а.с. 8).
Як вбачається з акту про проведення перевірки повноти та достовірності наданої інформації заявниками при зверненні за щомісячною адресною допомогою внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 01.11.2015 року у результаті перевірки виявлено, що інформація надана ОСОБА_1 є недостовірною (а.с. 8 зворотна сторона).
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна що до субєкта встановлено, що ОСОБА_1 належить на праві власності майно - квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 9).
Постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505 затверджений порядок надання щорічної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно п.2 Порядку надання щорічної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно п. 3 вказаного порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сімї (далі - уповноважений представник сімї) для працездатних осіб у сумі 442 грн. на одну особу (члена сімї).
Як вбачається з п. 5, для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сімї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сімї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, предявляє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сімї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
Згідно п. 11 порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу.
ОСОБА_1 повідомляли про повернення коштів до державного бюджету у сумі 1326 грн. (а.с. 10 зворотна сторона, 11), але до теперішнього часу у добровільному порядку кошти не повернула.
Якщо фізична особа не повернула добровільно, надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ч.1 ст.1 Цивільного процесуального кодексу України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірним рішенням, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.1 ст.25 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю три роки.
Відповідно до ч.1 ст.261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Відповідно до ч.1 ст.109 Цивільного процесуального кодексу України позови до фізичної особи предявляються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.
Відповідно до п.20 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються органи праці та соціального захисту населення за поданням позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсацій, виплат та доплат, установлених законодавством.
Враховуючи вищевказане, суд вважає позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району в частині стягнення надміру виплачених бюджетних коштів з ОСОБА_1 у сумі 1326 грн. підлягаючими задоволенню. Ззаперечень в цій частині позову відповідачка суду не надала.
На підставі ч.3 ст.88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини позовних вимог.
Керуючись Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року №1751, ст.1166 ЦК України, ст.ст. 57, 60, 88,208, 209, 212, 214, 215, 224-226 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, (ІПН НОМЕР_2), яка перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (р/р 35213081078415, ЄДРПОУ 37573817, ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 820172) надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді щорічної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 1326 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 1600 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення може бути оскаржено у апеляційному суді Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів через Хортицький районний суд м.Запоріжжя.
Суддя: Г.Є.Гнатик