Ухвала суду № 66789231, 25.05.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2017
Номер справи
821/2215/16
Номер документу
66789231
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2017 р. м.ОдесаСправа № 821/2215/16

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача Косцової І.П. суддів Стас Л.В. Турецької І.О. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Механічний завод" до Міжрегіонального управління Держгеокадастру у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Механічний завод" звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахування заяви про зміну позовних вимог, просило визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо невидачі підприємству витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та зобов'язати відповідача видати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6510136600:01:001:0840 площею 6,5055 га, розташованої за адресою: м.Херсон, Миколаївське шосе, 5 км, яка затверджена рішенням Херсонської міської ради від 27.04.2000 р. № 186 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відмова відповідача у наданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що перебуває у його користуванні, є незаконною, оскільки чинне законодавство не передбачає жодних підстав для відмови у надані такого витягу.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року позов задоволено частково. Суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо невидачі ТОВ "Механічний завод" витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6510136600:01:001:0840, площею 6,5055 га, розташованої за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, 5 км., та зобов'язав видати зазначений витяг. В іншій частині позову суд відмовив.

В апеляційній скарзі Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що надання підприємству витягу про нормативно грошову оцінку земельної ділянки на підставі нормативно грошової оцінки, затвердженої у 2000 році, призведе до недоотримання коштів місцевим бюджетом та порушення вимог законодавства в сфері застосування Закону України «Про оцінку земель».

Сторони у справі в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були сповіщені про дату, час та місце судового засідання, про причини неявки суд не сповістили, тому відповідно до ст.197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, у користуванні ТОВ "Механічний завод" перебуває земельна ділянка площею 6,5055 га, яка розташована за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, 5 км, кадастровий номер 6510136600:01:001:0840.

25 січня 2017 року позивач через Центр надання адміністративних послуг м. Херсона звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявою про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 6,5055 га за адресою: м.Херсон, Миколаївське шосе, 5 км.

Листом від 06.02.2017 року за № 205/0/86-17 Товариству відмовлено у задоволенні заяви, з посиланням на те, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2016 року (справа № 821/299/16) визнано неправомірним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013року № 1238 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона", у зв'язку з чим управління не може надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не виконав покладений на нього обов'язок з надання адміністративних послуг, тобто, допустив бездіяльність, у зв'язку з чим позовні вимоги підприємства в частині визнання протиправною бездіяльність щодо невидачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та зобов'язання надати такий витяг є обґрунтованими.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції правильним, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст.ст. 1, 5 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 року № 1378-IV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами, яка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

За правилами ст. 20 вказаного Закону дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно додатку № 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 року № 835 "Деякі питання надання державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг" видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки належить до переліку адміністративних послуг, що надаються територіальними органами Держгеокадастру на безоплатній основі.

Відповідно до п. 2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року № 213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Таким чином, у територіальних органів Держгеокадастру існує обов'язок щодо видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель за відповідною заявою. Нормами діючого законодавства не встановлено будь-якого обмеження щодо здійснення зазначеного обов'язку.

Як вбачається з матеріалів справи, відмовляючи позивачу у видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідач послався на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2016 року у справі № 21/299/16, якою визнано неправомірним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 року № 1238 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона".

Разом з тим, як встановлено судом першої інстанції, постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 24.01.2012 року, яка набрала законної сили, по справі №2-а-6907/11, визнано не чинним рішення Херсонської міської ради від 31.03.2011 року №178 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона".

Отже, на момент звернення позивача з вказаною заявою чинною є грошова оцінка земель м. Херсона, затверджена рішенням Херсонської міської ради від 27.04.2000 року № 186.

Тобто, з наведеного вбачається, що у відповідача наявна інформація про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, згідно відповідного рішення міської ради.

За встановлених у справі обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у відповідача не було підстав для відмови позивачу у видачі за поданою ним заявою витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Посилання апелянта на неможливість видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка затверджена рішенням Херсонської міської ради від 27.04.2000 року № 186, оскільки фактори, які були застосовані при підготовці цієї технічної документації про нормативну грошову оцінку земель є застарілими, колегія суддів вважає безпідставними з огляду на таке.

Так, відповідно до вимог ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 року № 1378-IV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Проте Закон України "Про оцінку земель" не містить будь-яких обмежень щодо використання нормативної грошової оцінки, яка була проведена понад строків, встановлених ст. 18 цього Закону.

Більш того, колегія суддів наголошує, що при видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки територіальне управління Держгеокадастру зобов'язане використовувати відомості нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої відповідною сільською, селищною, міською радою, оскільки таке рішення є обов'язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади. Витяг є технічним розрахунком, який заповнюється виключно на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації на земельну ділянку, тому при заповненні витягу територіальний орган Держгеокадастру не наділений повноваженнями перевіряти обґрунтованість визначення показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки та, відповідно, відмовляти у наданні витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Водночас, як вже зазначалось вище, нормами діючого законодавства не передбачено жодних підстав для відмови у видачі територіальними органами Держгеокадастру витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно зобов'язав відповідача надати підприємству вказаний витяг.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані всі обставини справи, їм надано правильну юридичну оцінку, порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду, не встановлено. Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству, доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Механічний завод" до Міжрегіонального управління Держгеокадастру у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: І.П. Косцова

Судді: Л.В.Стас

І.О. Турецька