Постанова № 66788300, 18.04.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.04.2017
Номер справи
826/4688/17
Номер документу
66788300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 квітня 2017 року 09:45 № 826/4688/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., за участі секретаря судового засідання Морозової Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Північного офісу Держаудитслужби доДержавного підприємства «Об'єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» про продовження термінів планової ревізії ,

за участі представників:

позивача: Безручко В.В.

відповідача: не прибув

На підставі ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 18.04.2017 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Північний офіс Держаудитслужби (надалі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Об'єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» (надалі також - відповідач, об'єкт контролю), в якому просить суд:

- продовжити термін проведення ревізії Державного підприємства «Об'єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» (і.к. 39244468, правовий статус суб'єкта - юридична особа, місцезнаходження - 03680, м. Київ, Святошинський р-н, провулок Приладний, №2-А, організаційно-правова формна за КОПФГ - державне підприємство) на 15 робочих днів з 11.04.2017 по 04.05.2017 року (з урахуванням святкових днів: 17.04.2017, 01.05.2017 та 02.05.2017).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.04.2017 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 14.04.2017, яке в подальшому було відкладено на 18.04.2017 у зв'язку з неявкою представника відповідача.

Під час розгляду справи в судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись при цьому на те, що враховуючи значний обсяг отриманих бюджетних коштів, використання яких необхідно дослідити в ході ревізії, а також необхідність проведення зустрічних звірок у виконавців робіт третьої ланки (субпідрядників), потребу опрацювати вилучені документи, доступ до яких надано Генпрокуратурою листом від 28.03.2017 №17/1/1-28218-16, що потребує додаткового використання робочого часу, виникає необхідність продовження планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» на 15 робочих днів, з 11 квітня 2017 року.

Представник відповідача в судові засідання не прибув. Про дату час та місце проведення судових засідань був повідомлений належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи. З заявами/клопотаннями до суду не звертався.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, Північним офісом Держаудитслужби відповідно до п.1.1.3.1 Плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2017 року проводиться планова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Об'єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 року.

Про початок проведення планового ревізійного заходу об'єкт контролю повідомлено листом від 04.01.2017 №26-08-14-14/67, що підтверджується направленнями на проведення ревізії №28 від 12.01.2017, №167 від 31.01.2017, №195 віл 01.02.2017, №205 від 03.02.2017.

Ревізія розпочата 16.01.2017 та призупинена у зв'язку із виробничою необхідністю для проведення зустрічних звірок з 18.01.2017 по 26.01.2017, з 23.02.2017 по 28.03.2017 року, про що свідчать рішення №26-08-14-14/426 від 17.01.2017 та №26-08-14-14/2071 від 22.02.2017.

Очікуваний термін завершення ревізії з урахуванням вимог ч. 12 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ в межах 30-ти робочих днів -10 квітня 2017 року.

В обґрунтування необхідності продовження термінів проведення ревізії, позивач посилається на наступні обставини.

Так, позивач зазначає, що ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» є отримувачем коштів державного бюджету за бюджетною програмою за КПКВК 1101070 «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості». В періоді, що перевіряється, Підприємством отримано та використано бюджетних коштів на загальну суму 225,3 млн. гривень. Кошти цільового бюджетного фінансування перераховувались суб'єктам господарюванням - виконавцям робіт з фізичної ліквідації шахт відповідно до умов укладених договорів.

Проте, як вказує представник позивача, перевірити взаємовідносини відповідача з усіма суб'єктами господарювання - виконавцями робіт з фізичної ліквідації шахт та обсяги фактично виконаних робіт шляхом проведення зустрічних звірок у виконавців робіт в ході ревізії, станом на 29.03.2017, не виявилось можливим, через відсутність низки контрагентів за місцезнаходженням, зокрема, по товариству з обмеженою відповідальністю «Вуглеспецекологія» (обсяг операцій та розрахунків - 7 441,00 тис. гри.), про що складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 15.02.2017 № 08-31/145 та по Товариству з обмеженою відповідальністю «КПД ГРУПП» (обсяг операцій та розрахунків - 12 521,80 тис. грн.), про що складено акт від 15.02.2017 №08-21/144.

Як наслідок, листом від 20.02.2017 позивачем направлено запит про надання інформації №26-08-14-14/1903 до Головного управління ДФС у м. Києві та листом №26-08-17-17/1962 про сприяння у проведенні зустрічних звірок до Головного управління Національної поліції в м. Києві стосовно вказаних товариств. Матеріалами справи підтверджується, що на час звернення до суду з даним позовом відповіді на вказані листи до позивача не надходили.

Крім того, Північним офісом Держаудитслужби направлено лист від 13.02.2017 №26-08-12-12/1631, враховуючи актуальність питання щодо ефективного та раціонального використання коштів, спрямованих з Державного бюджету на фінансування заходів з ліквідації вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств, значні обсяги бюджетного фінансування та обсяги господарських операцій, до Державної аудиторської служби України з проханням доручити територіальним органам Держаудитслужби провести зустрічні звірки у контрагентів ДП «ОК» «Укрвуглереструктуризація» згідно наданого переліку, які розташовані в інших областях України.

Втім, Територіальними органами Держаудитслужби не проведено зустрічні звірки, зокрема в Товариству з обмеженою відповідальністю «Дівітея» (обсяг операцій та розрахунків - 5 229,40 тис. грн.) та ПП «Спеціалізоване управління 424» (обсяг операцій та розрахунків - 10 557,70 тис. грн.), про що повідомлено Північний офіс Держаудитслужби.

Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області проведено зустрічну звірку в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Центрекобуд» з метою документального та фактичного дослідження обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку ДП «ОК» «Укрвуглереструктуризація», за результатами якої складено довідку від 28.02.2017 №06-22/8-3, у якій зазначено про необхідність додаткового проведення зустрічних звірок ТОВ «Рекон Буд», ПП «Поло - Інвестбуд», ПП «Будсервіс - А», тощо.

Під час проведення вказаної зустрічної звірки виявлено, що до виконання робіт, замовником яких є відповідач, залучались низка субпідрядних організацій. Разом з тим, в ході ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Об'єднана компанія «Укрвуглереструктуризація», встановлено, що частина документів за 2014 - 2016 роки (зокрема, тендерна документація, проекти ліквідації шахт, локальні кошториси, договори, акти виконаних робіт, платіжні та інші первинні документи, що підтверджують здійснення операцій та розрахунків з контрагентами ТОВ «Вуглеспецекологія», ТОВ «КПД ГРУПП», ТОВ «Львівський будівельний холдинг», ТОВ «Центрекобуд», «ЛK-IHBECT», ПП «Мале підприємство «Сантехмонтаж», ТОВ «ШАХТОПРОМБУД», ТОВ «Кіровоград Рубіж», ТОВ «ДІВІТЕЯ»), які є основними виконавцями робіт з фізичної ліквідації шахт, вилучені працівниками Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України, на підставі протоколів обшуку від 06.05.2016 року та від 25.07.2016, в рамках досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016000000000317 від 28.01.2016 року.

Північним офісом Держаудитслужби направлено лист від 13.02.2017 №26-08-12-12/1632 до Державної аудиторської служби України з проханням звернутись до Генеральної прокуратури України з метою отримання дозволу на ознайомлення з вилученими документами, долученими до матеріалів досудового розслідування № 42016000000000317 від 28.01.2016 року.

Генеральна прокуратура України листом від 28.03.2017 №17/1/1-28218-16 (вхідний номер №17/1-116 від 30.03.2017) надала дозвіл на ознайомлення з вилученими документами ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація», використанням їх в роботі, в узгодженому між органом слідства та Північним офісом Держаудитслужби місці (м. Київ, вул. Кловський узвіз, 36/1), оскільки існує ймовірність та загроза їх втрати або знищенні, що унеможливлює їх повернення на місце знаходження об'єкта контролю.

Позивач звертає увагу суду на те, що попередньо ознайомившись з вилученими документами було виявлено, що основними виконавцями робіт з фізичної ліквідації шахт (ТОВ «Вуглеспецекологія», ТОВ «КПД ГРУПП», ТОВ «Центрекобуд», ТОВ «ШАХТОПРОМБУД», ТОВ «Кіровоград Рубіж»), замовником яких є ДП «Об'єднана Компанія «Укрвуглереструктуризація», залучалась до виконання робіт низка субпідрядних організацій, щодо яких також існує необхідність проведення зустрічних звірок.

Крім того, в обґрунтування позовних вимог, позивач просить суд прийняти до уваги те, що Генеральною прокуратурою України, для використання під час проведення планової ревізії, готуються матеріали експертних висновків про фактичні обсяги виконаних робіт за місцем знаходження ліквідованих шахт, вивчення яких потребують додаткового часу та спеціальних фахових знань.

Відтак, враховуючи значний обсяг отриманих відповідачем бюджетних коштів, використання яких необхідно дослідити в ході ревізії (225,3 млн. грн.), необхідність проведення зустрічних звірок у виконавців робіт третьої ланки (субпідрядників), потребу опрацювати вилучені документи, доступ до яких надано Генпрокуратурою листом від 28.03.2017 №17/1/1-28218-16, що в цілому потребує додаткового використання робочого часу, існує необхідність продовження планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» на 15 робочих днів, з 11 квітня 2017 року.

За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом та просить суд його задовольнити.

Оцінивши за правилами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».

Відповідно до ст. 11 даного Закону плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.

Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.

Подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.

Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання визначає Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550 зі змінами та доповненнями.

Відповідно до п. 9 Порядку №550 склад, кількість посадових осіб контролюючого органу та строки проведення ревізії визначаються контролюючим органом з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної її тривалості (30 робочих днів для планової та 15 - для позапланової).

Строк проведення ревізії в межах визначеної Законом тривалості продовжується за рішенням керівника контролюючого органу, а понад визначену Законом тривалість - за рішенням суду на строк, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 - для позапланової виїзної ревізії.

Згідно п. 22 Порядку №550 планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії, термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом, а також у разі обґрунтованого звернення об'єкта контролю за погодженням з керівником контролюючого органу.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем, крім основних питань програми ревізії, досліджуються питання, поставлені в звернені Генеральної прокуратури України від 02.01.2017 №17/1/1-28218-16, щодо перевірки дотримання вимог чинного законодавства України службовими особами Підприємства в ході укладання та виконання договорів щодо фізичної ліквідації будівель та споруд, у зв'язку із здійсненням досудового розслідування у кримінальному провадженні №42016000000000317 від 28.01.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 Кримінального кодексу України.

Наведене в сукупності свідчить на користь того, що для забезпечення якісного дослідження питань правомірності використання відповідачем бюджетних коштів при виконанні робіт з фізичної ліквідації шахт шляхом залучення третіх осіб, враховуючи значний обсяг отриманих бюджетних коштів, необхідність проведення зустрічних звірок у виконавців робіт третьої ланки (субпідрядників), потребу опрацювати вилучені документи, доступ до яких надано Генпрокуратурою листом від 28.03.2017 №17/1/1-28218-16, що потребує значного обсягу роботи та часу, необхідним є продовження термінів планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» на 15 робочих днів.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26.01.2016 №К/800/28496/15.

Частиною 4 ст. 70 КАС України визначено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, оскільки представником позивача наведені необхідні підстави для продовження термінів проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача терміном на 15 робочих днів, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 69-72, 94, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Продовжити Північному офісу Держаудитслужби термін проведення ревізії Державного підприємства «Об'єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» (і.к. 39244468, правовий статус суб'єкта - юридична особа, місцезнаходження - 03680, м. Київ, Святошинський р-н, провулок Приладний, №2-А, організаційно-правова формна за КОПФГ - державне підприємство) на 15 робочих днів з 11.04.2017 по 04.05.2017 року (з урахуванням вихідних днів: 17.04.2017, 01.05.2017 та 02.05.2017).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя П.О. Григорович