Постанова № 66787977, 24.05.2017, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2017
Номер справи
825/578/17
Номер документу
66787977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2017 року Чернігів Справа № 825/578/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

за участі секретаря - Пушенко О.І.,

представника третьої особи - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Куликівські аграрні інвестиції" до Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Олена Анатоліївна про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Олени Анатоліївни, Чернігівської міської ради, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача індексний номер 31381749 від 14.09.2016.

Ухвалою суду від 25.04.2017 замінено неналежного відповідача Чернігівську міську раду на належного Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що Державним реєстратором Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко О.А. було здійснено державну реєстрацію права оренди на земельну ділянку за ТОВ «Горбів Агро», яка вже перебували в оренді у іншої юридичної особи, а саме у ПП "Куликівські аграрні інвестиції". Право оренди ПП "Куликівські аграрні інвестиції" також було зареєстровано належним чином у відповідності до порядку реєстрації, що діяв на час укладення договору в 2008 році. Позивач вважає, що відповідач, з метою уникнення подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку, був зобов'язаний направити запит до відділу Держгеокадастру стосовно наявності/відсутності існуючих та чинних на момент прийняття оспорюваного рішення договорів оренди земельних ділянок за іншими суб'єктами господарювання як в електронних, так і на паперових носіях такої інформації, що відповідачем зроблено не було і внаслідок чого було допущено подвійну реєстрацію прав на одну і ту ж земельну ділянку за різними правонабувачами. Враховуючи наведене, позивач вважає, що рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права оренду на спірну земельну ділянку за ТОВ «Горбів Агро» є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник позивача в письмовому клопотанні просив розглянути справу за його відсутності, уточнив позовні вимоги та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача індексний номер 31381749 від 14.09.2016 про реєстрацію права оренди земельної ділянки, відповідно до укладеного між ТОВ «Горбів Агро» та ОСОБА_4 договору за № Д393 від 05.08.2016.

Відповідач - Державний реєстратор Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко О.А. в письмовому клопотанні просив розглянути справу за його відсутності, в запереченнях зазначив, що ним було вчинено всі необхідні дії щодо перевірки відомостей про наявність чи відсутність попередньої державної реєстрації права оренди на спірну земельну ділянку. Зокрема, відповідачем було отримано інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за змістом якої реєстрація права оренди на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 за ПП "Куликівські аграрні інвестиції". Відповідач також, наполягає на тому, що ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень» не вимагає від державного реєстратора вчинення дій щодо запиту від органів, що здійснювали державну реєстрацію прав на нерухоме майно до 01.01.2013, інформації стосовно правочинів, які були вчинені після цієї дати. Оскільки договір між ТОВ «Горбів Агро» та власником було укладено 05.08.2016 тому державний реєстратор не був зобов'язаний витребувати наведені відомості. Крім того, відповідач наполягає, на тому що реєстрація права оренди на спірну земельну ділянку за позивачем не була здійснена належним чином, а саме відомості про договір оренди укладений між ПП "Куликівські аграрні інвестиції" та власником земельної ділянки не було внесено до Поземельної книги. Враховуючи наведене, відповідач просить відмовити ПП "Куликівські аграрні інвестиції" в задоволенні позову.

Представник відповідача - Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради в судове засідання не з'явився.

Представник третьої особи - ТОВ «Горбів Агро» в судовому засіданні просив в задоволенні позовних вимог ПП "Куликівські аграрні інвестиції" відмовити, зазначив, що договір оренди землі від 01.03.2008, укладений між ОСОБА_5 та ПП "Куликівські аграрні інвестиції" було припинено через смерть власника. Між позивачем та спадкоємцем 14.08.2015 було укладено новий договір оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, однак відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав та Державного земельного кадастру державна реєстрація права оренди земельної ділянки не була проведена. Зазначена обставина свідчить про те, що договір оренди землі від 14.08.2015 є не чинним відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі». Третя особа вважає, що державний реєстратор під час реєстрації права оренди за ТОВ «Горбів Агро» встановив відсутність суперечностей між заявленими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями використовуючи відомості всіх реєстрів. Враховуючи наведене, третя особа вважає, що оскаржуване рішення про реєстрацію права оренди ТОВ «Горбів Агро» є правомірним та відповідає вимогам чинного законодавства.

Третя особа - ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, про час слухання справи повідомлена належним чином, про причини неявки не повідомив.

Заслухавши пояснення представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 01 березня 2008 року між ПП "Куликівські аграрні інвестиції", як орендарем, та ОСОБА_5, як орендодавцем, було укладено договір оренди землі (а.с. 9). За умовами договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського використання площею 4,96 га, яка розташована в адміністративних межах Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області. Кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_1.

Вказаний договір було зареєстровано у Куликівському відділі ДЗК Чернігівської районної філії Центру державного земельного кадастру Державного комітету України по земельних ресурсах 03 березня 2008 року за № 040883500057.

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с. 13) спадкоємцем земельної ділянки площею 4,96 га, яка розташована в адміністративних межах Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області стала ОСОБА_4.

Між ПП "Куликівські аграрні інвестиції" та ОСОБА_4 14 серпня 2015 року укладено договір оренди землі (а.с. 10-11). За умовами договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського використання площею 4,96 га, яка розташована в адміністративних межах Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області. Кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_1.

Позивач 26.12.2016 звернувся до державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_6 із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за № 20347314 для проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку кадастровий номер - НОМЕР_1. Рішенням від 28.12.2016 № 33232589 (а.с. 16) позивачу відмовлено в державній реєстрації права оренди на вказану земельну ділянку, оскільки таке право вже зареєстровано за ТОВ «Горбів Агро».

З Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за номером 78522999 від 20.01.2017 позивачу стало відомо, що Державним реєстратором Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Оленою Анатоліївною до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень було внесено запис про державну реєстрацію іншого речового права: номер запису про інше речове право 16380461, дата державної реєстрації 12.09.2016 року, підстава виникнення іншого речового права - договір оренди землі № Д393 від 05.08.2016 між ОСОБА_4 та ТОВ «ГОРБІВ АГРО»; підстава внесення запису - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 31381749 від 14.09.2016; вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки строком на 10 років; кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_1.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Реєстрацію прав власності на об'єкти нерухомого майна ТОВ «Горбів Агро» державний реєстратор в вересні 2016 року здійснював відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV в редакції станом на 01.01.2016, та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого від 25 грудня 2015 р. N 1127.

У відповідності до п. 1-4 ч. 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор:

Державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;

4) під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

Аналіз наведених норм свідчить про те, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав зокрема відомостям, що містяться в Державному реєстрі прав, Державному земельному кадастрі.

Крім того, законодавець ставить перед державним реєстратором обов'язок щодо необхідності здійснення запитів до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав на нерухоме майно до 01.01.2013, в разі здійснення реєстрації права, що виникли до цієї дати. Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зобов'язує державного реєстратора робити такі запити за умови того, що у нього відсутній доступу до відповідних носіїв інформації, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Згідно із п. 187 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. N 1051, в редакції станом на вересень 2016 року, користування відомостями Державного земельного кадастру здійснюється шляхом надання доступу до нього в режимі читання: суб'єктам, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав.

Надання доступу до Державного земельного кадастру в режимі читання суб'єктам, зазначеним у пункті 187 цього Порядку, здійснюється адміністратором Державного земельного кадастру за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням телекомунікаційних каналів зв'язку та електронного цифрового підпису (п. 188 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. N 1051).

Тобто державний реєстратор, здійснюючи державну реєстрацію права оренди в вересні 2016 року мав право доступу до Державного земельного кадастру в режимі читання без роздрукування витягів.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Частиною 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;

6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;

8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. (ч. 2 ст. 18 Закону).

З матеріалів справи вбачається, що документи, подані для проведення державної реєстрації ТОВ «Горбів Агро» дозволили державному реєстратору здійснити державну реєстрацію права оренди земельної ділянки без припущення, що вказана земельна ділянка може вже перебувати в оренді.

Крім того, суд зазначає, що відповідач, як державний реєстратор, мав право доступу до Державного земельного кадастру лише в режимі читання, отже перевіривши відомості Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 відповідач з'ясував, що відомості про оренду земельної ділянки іншою юридичною особою відсутні, тому на законних підставах зробив висновок про те, що заявлені ТОВ «Горбів Агро» відповідають відомостям, що містяться в Державному земельному кадастрі та вчинив державну реєстрацію такого права.

Крім того, суд зазначає, що ч. 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не вимагає від державного реєстратора вчинення дій щодо запиту від органів, що здійснювали державну реєстрацію прав на нерухоме майно до 1 січня 2013 року, інформації стосовно правочинів, які були вчинені після цієї дати. Під час судового засідання було встановлено та зазначено позивачем в позовній заяві, що реєстрацію права оренди на спірні земельні ділянки за ТОВ «Горбів Агро» було здійснено державним реєстратором на підставі договорів оренди № Д736 від 11.10.2016 року, а отже права, які реєструвались, виникли після 01.01.2013, а тому здійснювати запит у порядку п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор не був зобов'язаний. Такий обов'язок у нього також був відсутній через наявність інформації стосовно земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.

У відповідності до ч.2 ст.202 Земельного кодексу України, у редакції чинній до 01.01.2013, державний реєстр земель складається з двох частин:

а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;

б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Згідно з абз. 6 пп.1.2 п.1 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 №174, чинного до 20.08.2012, державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.

Відповідно до абз.8, 11 пп.1.2 п.1 вказаного Тимчасового порядку:

- Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (далі - книга реєстрації) - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;

- Поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, і містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря (суборендаря) земельної ділянки і формується за допомогою АС ДЗК.

Відповідно до наведених вище нормативних актів земельна ділянка, договори оренди вважалися зареєстрованими в Державному реєстрі земель за умови внесення записів до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги.

Як свідчать лист Відділу у Куликівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 23.05.2017 № 9-25-0.29-75/108-17 (а.с. 106) відомості про договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, укладений 01 березня 2008 року між ОСОБА_5 та ПП "Куликівські аграрні інвестиції" 03.03.2008 внесено до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, за реєстраційним номером 040883500057. Поземельна книга на дану земельну ділянку не відкривалась.

Зазначене свідчить про те, що договір оренди земельної ділянки від 01.03.2008, укладений між ПП "Куликівські аграрні інвестиції" та ОСОБА_5, не був зареєстрований належним чином відповідно до вимог, що містяться у пунктах 2.4. - 2.10, пункти 3, 9.4, 12, 14 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 №174, чинного до 20.08.2012.

Крім того, в листі зазначено, що на даний час в Державному земельному кадастрі відсутні будь-які відомості про земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що державним реєстратором не було вчинено подвійної реєстрації права оренди на земельну ділянку за ТОВ «Горбів Агро», оскільки зазначене право не було зареєстровано за ПП "Куликівські аграрні інвестиції".

Частиною першою статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено вичерпний перелік підстав відмови в державній реєстрації прав, а саме у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;

3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;

4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;

5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;

6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;

7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;

9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;

11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав (ч. 2 ст. 24 Закону).

Сторонами не заперечується, що ТОВ «Горбів Агро» подано реєстратору повний та належно оформлений пакет документів, який вимагався Законом для вчинення відповідної реєстраційної дії, інформація Державних реєстрів дала змогу приватному нотаріусу встановити відповідність заявлених третьою особою прав на земельну ділянку.

З огляду на це, а також законодавчу заборону відмовляти в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом (частина п'ята статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"), у державного реєстратора не було правових підстав для такої відмови.

Враховуючи, що предметом дослідження у цій справі є виключно відповідність дій реєстратора вимогам закону щодо процедури реєстрації, цей позов не може вважатися обґрунтованим.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд вважає, що за відсутності законодавчих підстав для відмови в державній реєстрації договорів оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 за ТОВ «Горбів Агро» державним реєстратором дотримано процедуру державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Олени Анатоліївни, індексний номер 31381749 від 14.09.2016 задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Приватному підприємству "Куликівські аграрні інвестиції" відмовити в задоволенні позову.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.В. Кашпур