
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 квітня 2017 року № 826/5008/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод сталевої дробі»
до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління
Державної фіскальної служби у м. Києві
про скасування вимоги від 03.02.2016 року
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод сталевої дробі» (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (надалі - Відповідач) про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-3399-25 від 03.02.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що винесена спірна вимога є протиправною та необґрунтованою, оскільки потужності підприємства знаходяться у м. Луганську на території проведення антитерористичної операції, а тому його звільнено від обов'язку, як платника єдиного внеску, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Від Позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності в письмовому провадженні.
Представник Відповідача проти позовних вимог заперечує в повному обсязі з підстав викладених в письмових запереченнях.
Враховуючи, що в судове засідання 19.10.2016 року не прибули представники сторін, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод сталевої дробі» зареєстровано у статусі юридичної особи 14.01.2004 року. Код з ЄДР - 32804063. Згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію, місцезнаходження на час реєстрації - 94202, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Вокзальна, б. 122 «Б». Основним видом діяльності за КВЕД 24.10 визначено виробництво чавуну сталі та феросплавів. Клас професійного ризику виробництва платника єдиного внеску за основним видом економічної діяльності - 55. Дані про реєстраційний номер платника єдиного внеску: 1205021850.
У зв'язку із зміною 05.02.2015 року адреси місцезнаходження товариства - м. Київ, вул. Мечникова 9, Позивач знаходився на обліку в ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, у т.ч. на час прийняття оскаржуваного рішення.
Станом на час розгляду справи та прийняття рішення у справі товариство знаходиться за зареєстрованим в ЄДР адресом - 93404, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, будинок 8 (згідно відкритих даних ЄДР).
ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві 03 лютого 2016 року прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-3399-25 (надалі - вимога), в якій зазначено, що станом на 31.01.2016 р. заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 2 236 110,15 грн. (недоїмка). Відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи фіскального органу, товариство зобов'язано сплатити вказану недоїмки. Зазначено, що вказані суми підлягають сплаті протягом 10 календарних днів з дня одержання вказаної вимоги.
Позивач вважає спірну вимогу винесену Відповідачем протиправним та звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про часткове обґрунтування позовних вимог, виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI (надалі - Закон №2464-VI).
Відповідно до ст. 2 Закону №2464-VI, його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску.
Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 8 Закону №2464-VI порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Положеннями статті 4 Закону №2464-VI визначено платників збору.
Отже, за загальним правилом Позивач відноситься до категорії осіб, які є платниками ЄСВ.
Згідно до ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Водночас, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 зазначеного Закону, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, яка, відповідно, формується на підставі даних, відображених у картці особового рахунку.
Між тим, відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» (далі - Указ № 405/2014), який набрав чинності 14.04.2014 р., розпочато проведення антитерористичної операції на території України територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку.
Відповідно до наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 7 жовтня 2014 року N 33/6/а визначено такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення, зокрема, Луганська область - з 07 квітня 2014 року.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 р. № 1669-VII, який набрав чинності 15.10.2014 р. (далі - Закон № 1669-VII).
Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014.
Відповідно до розпорядження КМ України від 30 жовтня 2014 р. N 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. До цих міст віднесено місто Алчевськ. Дію розпорядження зупинено згідно з розпорядженням КМ України від 05.11.2014 року № 1079-р. Розпорядження втратило чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року N 1275-р.
У свою чергу, згідно з розпорядженням КМ України від 2 грудня 2015 р. N 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. До цих міст віднесено місто Алчевськ.
Відповідно до ст.11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII було передбачено внесення змін до деяких законів України.
Зокрема, підпунктом 8 пункту 4 статті 11 цього Закону (в редакції на час набуття чинності та на період до 01.01.2016 р.) було передбачено внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
« 9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Згідно із ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014 р., протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
У свою чергу, п. 18 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка була затверджена наказом Мінфіну України 20 квітня 2015 року N 449 та яка діяла у період з 29.05.2015 р. (в редакції на час прийняття та до набрання чинності 17.05.2016 р. наказом від 28.03.2016 р. № 393), платники єдиного внеску, зазначені у розділі II цієї Інструкції, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території населених пунктів, відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України, де проводилася антитерористична операція, звільняються від виконання обов'язків платників єдиного внеску, визначених частиною другою статті 6 Закону, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до фіскального органу за місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, що настають за днем закінчення антитерористичної операції, та сертифікат Торгово-промислової палати України.
Відповідно до ст. 1 розділу І Закону України «Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці» від 2 березня 2015 року № 219-VIII (далі - Закон № 219-VIII), який набрав чинності 13.03.2015 р., постановлено внести до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" такі зміни: пункт 9-3 в редакції Закону України від 2 вересня 2014 року №1669-VII вважати пунктом 9-4.
Між тим, відповідно до п. 28 ч. 1 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII (далі - Закон № 911-VIII), який набрав чинності з 01.01.2016 р., підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", відповідно до якого розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" було доповнено пунктом 9-3, який надалі згідно Закону № 219-VIII набув нумерації « 9-4», втратив чинність.
У свою чергу, відносно списання сум ЄСВ як сум безнадійного боргу, слід зазначити, що вказані суми, як зазначено вище, підлягають списанню за правилами списання безнадійного податкового боргу. Зокрема, відповідно до ст. 101 Податкового кодексу України та розділу IV Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міндоходів від 10.10.2013 року № 577, списання здійснюється на підставі заяви та, зокрема, сертифікату (висновку) ТПП України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин.
Таким чином, у зв'язку з прийняттям Закону №1669-VII платники ЄСВ були звільнені від виконання комплексу обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ, на період з 14 квітня 2014 року (не за період, не звільнення взагалі від обов'язків за цей період) до закінчення антитерористичної операції. Тобто, по суті йдеться про відстрочення виконання зобов'язань. В даному випадку цей період завершився із зміною 05.02.2015 р. Позивачем свого місцезнаходження та постановкою на облік до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві.
Підставою для звільнення від виконання комплексу вказаних обов'язків на певний період, як вже зазначалося, є заява, яка подається ним до органу доходів і зборів.
Списання ж недоїмки з ЄСВ за цих обставин, як простроченої виконанням суми зобов'язань, проводиться за окремою процедурою, зокрема, на підставі заяви платника ЄСВ, в якій зазначаються суми, що підлягають списанню, та висновку/сертифікату ТПП України, що додатково вказує на те, що звільнення платника ЄСВ від виконання обов'язків на період АТО само по собі не припиняє обов'язків платника ЄСВ як таких та не є рівнозначним списанню суми боргу.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод сталевої дробі" звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві, в якому, просило зобов'язати Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві прийняти рішення про списання суми безнадійного податкового боргу ТОВ "Завод сталевої дробі" по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 2236481,75 грн. (два мільйони двісті тридцять шість тисяч чотириста вісімдесят одна гривня 75 коп.).
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 жовтня 2016 року по справі № 826/27323/15 позов задоволено. Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві списати суму безнадійного податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод сталевої дробі" по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 2236481,75 грн. (два мільйони двісті тридцять шість тисяч чотириста вісімдесят одна гривня 75 коп.).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2017 року, залишено без задоволення апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві - без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 жовтня 2016 року - без змін.
У відповідності до ст. 254 КАС України Постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 жовтня 2016 року набрала законної сили 26 січня 2017 року.
Відповідачем надано суду заперечення на позовну заяву та облікову картку Позивача з яких вбачається, що сума вимоги становить 2236110,15 грн, яка в свою чергу складається з заборгованості станом на 01.01.2015 р. в сумі 1216824,66 грн. та за період з січня 2015 р. - січень 2016 року в сумі 1019285,49 грн. (Позивачем задекларовано 5226455,77 грн, - сплачено 4207170,28 грн.).
Суд звертає увагу, що сума в розмірі 1725409,47 грн., яка складається з суми 1216824,66 грн. (заборгованість станом на01.01.2015 р.) та сума за січень 2015 року 508584,81 грн. підлягає списанню у відповідності до Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 жовтня 2016 року.
Крім того, Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 листопада 2015 року по справі №826/21903/15, визнано протиправними вимоги № Ю-3399-25 від 03.03.2015 р., № Ю-3399-25 від 01.04.2015 р.
В Постанові Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 листопада 2015 року по справі №826/21903/15 зазначено, що у період вересень 2014 року - січень 2015 року Позивач був звільнений від виконання своїх обов'язків щодо сплати єдиного внеску, що унеможливлює виникнення у позивача недоїмки по сплаті вказаного внеску у визначений період.
Судом встановлено, що ТОВ "Завод сталевої дробі" перебував на обліку в Алчевській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області, а з 06.02.2015 перебуває на обліку у ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві.
З аналізу матеріалів справи, Суд приходить до висновку, що вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-3399-25 від 03.02.2016 року підлягає скасуванню в сумі 1725409,47 грн. за період (заборгованість станом на 01 січня 2015 р. в сумі 1216824,66 грн. та за січень 2015 р. в сумі 508584,81 грн.), з наступних підстав.
Як було встановлено Судом та не спростовано сторонами з лютого 2015 року Позивач перебуває на обліку у ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, отже з даного часу Позивач зобов'язаний сплачувати єдиний внесок.
З облікової картки Позивача за період з лютого 2015 р. - січень 2016 р. (включно) було задекларовано до сплати суму в розмірі 4717870,96 грн., а сплачено 4207170,28 грн., отже різниця складає 510700,68 грн. (4717870,96 грн. - 4207170,28 грн.).
Сума в розмірі 510700,68 грн. є заборгованістю Позивача з єдиного внеску, який підлягає сплаті.
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню частково, шляхом скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-3399-25 від 03.02.2016 року в сумі 1725409,47 грн.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-3399-25 від 03.02.2016 року в сумі 1725409,47 грн.
3. В іншій частині позовних вимог залишити без змін.
4. Стягнути з Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод сталевої дробі" (код ЄДРПОУ 32804063) судові витрати в сумі 25881,14 грн. (двадцять п'ять тисяч вісімсот вісімдесят одна гривня 14 коп.).
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук