Постанова № 66777845, 26.05.2017, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
26.05.2017
Номер справи
348/727/17
Номер документу
66777845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч 0415
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 348/727/17

26 травня 2017 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючої судді Флоряк Д.В.,

секретаря Буратчук О.В.,

з уч.позивача ОСОБА_1.,

представника позивача адвоката ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дій, в якому просить зобовязати відповідача перерахувати йому пенсію з врахуванням отриманих доходів під час проходження військової служби з лютого 2015 по квітень 2016 року та по місцю основної роботи з червня по грудень 2015 року, а також зарахувати до страхового стажу трудовий стаж по місцю основної роботи за вказаний період, та виплачувати пенсію з часу її призначення.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером по віку з 01.10.2016 року. В період з 14 лютого 2015 року по 5 березня 2015 року він перебував на військовій службі у військовій частині - польова пошта В 4152, де отримав дохід в розмірі 1310,77 грн. Окрім того він також перебував на військовій службі у військовій частині - польова пошта В 4126, яка входила до складу сил, що залучалися та брали участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 05.03.2015 року по квітень 2016 року та в період з 12.08.2015 року по 06.11.2015 року брав безпосередньо участь в АТО. Згідно довідки № 437 від 07.04.2016 року ним були отримані доходи під час проходження служби в загальній сумі 80135,49 грн., які повинні були взяті до розрахунку розміру пенсії. Також за період проходження військової служби він з червня по грудень 2015 року отримував заробітну плату і по місцю праці в сумі 22368,43 грн. 09.12.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення йому перерахунку пенсії з врахуванням отриманих доходів. Однак, 19.12.2016 року Надвірнянське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовило йому в перерахунку пенсії, оскільки з даних доходів згідно даних персоніфікованого обліку сплата страхованих внесків не проводилася. Вважає, що вказана відмова в проведенні перерахунку йому пенсії є незаконною та необґрунтованою і такою, що грубо порушує його права, та даний перерахунок проведено з порушенням норм діючого законодавства, так як за вказані вище періоди часу відповідно до норм чинного законодавства йому були нараховані і виплачені доходи, з яких утримувався податок з доходів фізичних осіб 15%, і який відповідно до постанови КМУ від 15.01.2014 року № 44 компенсувався. Окрім того відповідачем до страхового стажу не зараховано і його трудовий страж за період з червня по грудень 2015 року, в звязку з чим він змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

Позивач в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, наведених в позовній заяві, яку просить задоволити та визнати дії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про відмову у зарахуванні доходів, отриманих ним під час військової служби в період з лютого 2015 року по квітень 2016 pоку i по місцю основної роботи в період з червня по грудень 2015 року, та зарахуванні до страхового стажу періоду з червня 2015 р. по грудень 2015 р. і в звязку з цим проведення перерахунку пенсії неправомірними, та зобовязати відповідача перерахувати йому пенсію з врахуванням отриманих доходів під час проходження військової служби в період з лютого 2015 року по квітень 2016 року і по місцю основної роботи в період з червня по грудень 2015 року, а також зарахувати до стразового стажу стаж по місцю основної роботи з червня по грудень 2015 року та виплачувати пенсію згідно проведеного перерахунку щомісячно, починаючи з часу призначення пенсії - з 9 грудня 2016 року.

Представник відповідача в судовому засіданнні позовні вимоги не визнала, надала суду письмове заперечення та зазначила, що відповідно до Указу Президента України у випадку та порядку, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом» Антитерористичним центром при Службі безпеки України та його органами забезпечується організація та проведення тимчасових антитерористичних операцій на території Луганської та Донецької областей. Крім того, зазначила, що до заяви про призначення пенсії позивачем надано довідку, видану військовою частиною - Польовою поштою В4126 про те, що позивач перебував військовій службі з 12.08.2015 року по 06.11.2015 року у вказаній військовій частині, яка входить до складу сил, що залучаються та беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей. Однак цей період не відноситься до бойових дій. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8,13, 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Оскільки згідно даних персоніфікованого обліку відсутні дані про те, що із отриманих позивачем доходів сплачувався ЄСВ, тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та зясувавши фактичні обставини справи, приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення, виходячи з таких міркувань.

Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером по віку з 01.10.2016 року і перебуває на обліку в Надвірнянському обєднаному управлінні Пенсійного фонду в Івано-Франківській області.

Також судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на військовій службі у ВЧ-польова пошта В4126, код 07641601 № 286, яка входила до складу сил, що залучалися та брали участь в антитерористичниій операції на території Донецької та Луганської областей в період з 12 серпня 2015 року по 6 листопада 2015 року, що підтверджується довідкою №286 від 11.11.2015 року.(а.с.4)

09 грудня 2016 року позивач звернувся до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про проведення перерахунку пенсії, а саме страхового стажу стажу в період перебування в АТО та з врахуванням доходів, отриманих ним в період з 14 лютого 2015 року по квітень 2016 року.

Однак Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області згідно листа від 19.12.2016 року №382/К-15 відмовило йому в даному перерахунку, посилаючись на те, що за даними системи персоніфікованого обліку сплата страхових внесків з отриманих ним доходів з період з лютого 2015 року по квітень 2016 року відсутня. Окрім того з квітня 2004 року страховий стаж обчислюється за дними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. (а.с.3).

Такі дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови позивачу зарахувати до страхового стажу його трудовий стаж з червня 2015 року п грудень 2015 року та відмові в проведенні перерахунку пенсії з врахуванням отриманих доходів під час проходження військової служби, суд вважає неправомірними з таких підстав:

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Зарахування строку участі в АТО до стажу роботи відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, що визначається КМУ. Час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в АТО в особливий період, зараховується до стажу державної служби на пільгових умовах.

Статтею119Кодексу законів України про працювстановленогарантії для працівників на час виконання державнихабо громадськихобов'язків.

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службуза призовом під час мобілізації,на особливий періодабо прийнятими на військову службуза контрактому разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошеннярішення про проведення мобілізаціїта(або) введеннявоєнного стануна строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації,зберігаються місце роботи, посада і середній заробітокна підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову.

Водночастаким працівникамздійснюється виплата грошового забезпеченняза рахунок коштів Державного бюджету України відповідно доЗакону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Запрацівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий періодта які підлягають звільненнюз військової службиу звязку з оголошенням демобілізації,але продовжують військову службуу звязку з прийняттям на військову службуза контрактом,але не більше ніж на строк укладеного контракту,зберігаються місце роботи, посада і середній заробітокна підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову.

Таким працівникам також здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України. (ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

Середній заробіток працівника нараховує і виплачує роботодавець. У подальшому він отримає компенсацію з коштів Державного бюджету України, яка має проводитися в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Слід зазначити, що до цього часу відповідний порядок не ухвалений Кабінетом Міністрів України. Відсутність цього механізму не знімає з роботодавця зобовязання щодо нарахування середнього заробітку мобілізованому працівнику, адже ця гарантія, передбачена законом.

Згідно п.7 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та /або введення воєнного стану.

Оскільки в період з червня по грудень 2015 року позивач перебував на військовій службі, і за ним збереглося основне його місце праці в Надвірнянській РДА, де йому було нарахована заробітна плата в сумі 22368,43 грн. (а.с.6), даний період слід зарахувати до страхового стажу, що дає право на перерахунок пенсії.

Також згідно п.1 Наказу Міністерства оборони України № 383 від 12.06.2014 року «Про виплату винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України» визначено виплачувати військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на обєкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих обєктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою починаючи з 01 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

За період з лютого 2015 року по квітень 2016 року позивачу нараховано та виплачено 80135,49 грн. доходів за час проходження ним військової служби, що підтверджується довідкою № 437 від 07.04.2016 року (а.с.5), з яких утримано та компенсовано прибутковий податок 9413,93 грн. відповідно до постанови КМУ №44 від 15.01.2014 року.

Суд, враховуючи критерії правомірності, які пред'являються до рішень суб'єкта владних повноважень та які визначені ч. 3 ст. 2 КАС України, вважає, що оскаржене рішення відповідача про відмову у зарахуванні позивачу до страхового стажу стаж по місцю основної роботи в період перебування в АТО з червня по грудень 2015 року, а також неврахуванні отриманих ним доходів під час проходження військової служби з лютого 2015 року по квітень 2016 року та проведенні перерахунку пенсії є необґрунтованим, тобто таким, що прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим таке рішення є неправомірним.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії відповідача щодо щодо відмови у зарахуванні позивачу до страхового відмову його стаж по місцю основної роботи з червня по грудень 2015 року, а також неврахуванні отриманих ним доходів під час проходження військової служби з лютого 2015 року по квітень 2016 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату з 9 грудня 2016 року пенсії позивачу, зарахувавши до страхового стажу стаж по місцю основної роботи в період перебування ОСОБА_1 в АТО з червня по грудень 2015 року, а також врахувати отримані ним доходи під час проходження військової служби з лютого 2015 року по квітень 2016 року.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 163,167,186,254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволити.

Визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 отриманих доходів під час проходження військової служби з лютого 2015 року по квітень 2016 року і по місцю основної роботи з червня по грудень 2015 року, та у відмові зарахувати до страхового стажу трудовий стаж по місцю основної роботи з червня 2015 року по грудень 2015 року і проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, з врахуванням отриманих доходів під час проходження ним військової служби з лютого 2015 року по квітень 2016 року і по місцю основної роботи з червня по грудень 2015 року, а також зарахувати до страхового стажу трудовий стаж по місцю основної роботи з червня 2015 року по грудень 2015 року та проводити виплату пенсії, починаючи з часу її призначення - з 9 грудня 2016 року.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст. 186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Флоряк Д.В.

Повний текст постанови виготовлено 30.05.2017 року