
Справа № 524/7611/16-а
Провадження 2-а/524/39/17
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
22.05.2017 року м. Кременчук
Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі :
Головуючого судді - Андрієць Д.Д.
за участю секретаря - Бєлєнького О.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідачів ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці адміністративну справу за позовом депутата Кременчуцької міської ради Полтавської області ОСОБА_1 до Кременчуцької міської ради Полтавської області, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про визнання нормативно-правового акту незаконним або таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Автозаводського районного суду м. Кременчука із адміністративним позовом до Кременчуцької міської ради Полтавської області, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про визнання нормативно-правового акту незаконним або таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили. Свої вимоги позивач мотивувала тим, що прийнятий 27.09.2016 Кременчуцькою міською радою Статут територіальної громади міста Кременчука в новій редакції суперечить низці нормативно-правових актів вищої юридичної сили, прийнятий з порушенням встановленого порядку, без проведення громадських обговорень. Також було порушено строки оприлюднення проекту Статуту територіальної громади міста Кременчука. Крім того, Статуту територіальної громади міста Кременчука є регуляторним актом, а тому його проект повинен був бути оприлюдненим з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних і юридичних осіб. Міським головою не було винесено Розпорядження про створення робочої групи з розробки проекту Статуту територіальної громади міста Кременчука, що суперечить чинному законодавству та Конституції України.
Посилаючись на вказані обставини, просила суд визнати такими, що суперечать чинному законодавству та Конституції України і незаконними або такими, що не відповідають правовому акту вищої юридичної сили, та визнати їх повністю нечинними з дня прийняття: Розпорядження від 16.08.2016 №720-р « Про проведення громадського обговорення Статуту територіальної громади міста Кременчука», Розпорядження від 16.09.2016 №302-р «Про проведення громадського обговорення Статуту територіальної громади міста Кременчука» в формі надання електронних та письмових пропозицій, рекомендацій до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області» та рішення Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 «Про затвердження Статуту територіальної громади міста Кременчука в новій редакції».
В судовому засіданні позивач свій позов підтримала та просила його задовольнити з підстав, викладених у ньому. Вказала, що в порушення вимог законодавства у рішенні Кременчуцької міської ради Полтавської області від 27.09.2016 «Про затвердження Статуту територіальної громади міста Кременчука в новій редакції» не зазначено про його обовязкову реєстрацію, а тому його державна реєстрація є незаконною. Оскаржуване рішення порушує права громади міста, оскільки громада була позбавлена можливості приймати участі в обговоренні проекту Статуту територіальної громади міста Кременчука та вносити до нього свої пропозиції.
Представник відповідачів, ОСОБА_2, проти задоволення позову заперечувала. Зазначила, що згідно положень КАС України депутат міської ради законодавчо не наділений правом звертатись до суду за захистом прав, свобод або інтересів осіб та здійснювати їх представництво в суді. Також вважає, що рішення Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 «Про затвердження Статуту територіальної громади міста Кременчука в новій редакції» прийнято з дотриманням вимог закону. При прийнятті Статуту територіальної громади міста Кременчука в новій редакції були враховані всі пропозиції, що надходили до міської ради. Позивач, ОСОБА_1, як депутат міської ради не реалізувала свої права щодо внесення пропозицій для розгляду їх радою та її органами. 19.10.2016 на підставі правового висновку щодо відповідності вимогам Конституції та законів України документів, поданих для державної реєстрації змін до статуту територіальної громади, було прийнято рішення про державну реєстрацію змін до статуту територіальної громади статуту територіальної громади міста Кременчука. Оскаржуване рішення було опубліковано в газеті «Вісник Кременчука».
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду докази, приходить до таких висновків.
В Конституції України закріплено, що в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до ч.1 ст.19 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування представницький орган місцевого самоврядування на основі Конституції України та в межах цього Закону може прийняти статут територіальної громади села, селища, міста.
Згідно п.48 ч.1 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, затвердження статуту територіальної громади.
В п.2 ч.1, ч.3 ст.15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» зазначено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Судом встановлено, що починаючи з липня 2016 року від Управлінь та відділів Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на імя керівника апарату міської ради ОСОБА_3 надходили пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Статуту територіальної громади м.Кременчука, що підтверджується копіями листів(т.1 а.с.121, 128-147, 210).
16.08.2016 міським головою м. Кременчука ОСОБА_4 було видано розпорядження №270-Р «Про проведення громадського обговорення Статуту територіальної громади міста Кременчука», згідно якого планувалось провести громадське обговорення з 17.08.2016 по 17.09.2016 в формі надання електронних та письмових пропозицій, рекомендацій до виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області(т.1 а.с.149). Вказане розпорядження було розміщено на офіційному веб-порталі Кременчуцької міської ради та Виконавчого комітету.
16.08.2016 було затверджено склад робочої групи з питань опрацювання пропозицій громадського обговорення Статуту територіальної громади міста Кременчука в новій редакції для розгляду та затвердження Кременчуцькою міською радою, до якої увійшли керівники, начальники відділів та директори комунальних підприємств(т.1 а.с.127).
Також, інформація про початок громадського обговорення Статуту територіальної громади м.Кременчука була розміщена на офіційному веб-порталі Кременчуцької міської ради та Виконавчого комітету, а також на інтернет-сторінці газети «Телеграф», на сайті газети «Програма Плюс», на інтернет-сторінці газети «Вісник Кременчука», на сайті «Кременчуг Today».
13.09.2016 від ОСОБА_5 на ім'я міського голови надійшло звернення, в якому остання просила подовжити строк обговорення громадою міста проекту Статуту територіальної громади до 10 жовтня 2016.
Так, 16.09.2016 було прийнято нове розпорядження №302-Р «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 16.08.2016 №270-Р», яким продовжено строки обговорення Статут територіальної громади міста Кременчука до 25.09.2016»(т.1 а.с.150).
Обґрунтовуючи свій позов, позивач посилається на те, що міською радою не було проведено громадських слухань з питань прийняття Статуту територіальної громади міста Кременчука. Однак, суд вважає не обґрунтованими доводи позивача, з огляду на наступне.
Згідно ст.13 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Метою проведення громадських слухань є насамперед отримання органами місцевого самоврядування від мешканців міста пропозицій щодо питань місцевого значення.
Так, ЗУ «Про місцеве самоврядування» не містять положень, які б передбачали обовязкове проведення обговорення проекту Статуту територіальної громади міста Кременчука у формі громадських слухань. Крім того, суд відзначає, що права мешканців міста не були порушені, з огляду на те, що вони мали можливість надавати свої пропозицій. Матеріали справи, зокрема заяви та пропозиції від членів територіальної громади та громадських організацій(т.1 а.с.283-332) свідчать про те, що жителі міста приймали активну участь в обговоренні проекту Статуту територіальної громади міста Кременчука, а тому суд вважає не обґрунтованими доводи позивача про те, що громада міста не знала про проведення громадського обговорення.
Згідно ст.47 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Так, на засіданнях постійних комісій Кременчуцької міської ради Полтавської області депутатами міської ради було обговорено та ухвалено рішення про винесення питання про затвердження Статуту територіальної громади міста Кременчука на сесію міської ради(а.с.159-183).
В ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
13.09.2016 міським головою м. Кременчука було видано розпорядження №299-Р «Про скликання XIV сесії Кременчуцької міської ради Полтавської області VІІ скликання». До порядку денного зазначеної сесії було включено питання про затвердження Статуту територіальної громади міста Кременчука в новій редакції.
В ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
27.09.2016 на XI V сесії Кременчуцькою міською радою Полтавської області VІІ скликання було прийнято рішення «Про затвердження Статуту територіальної громади міста Кременчука в новій редакції». За прийняття рішення проголосувало 36 депутатів, що підтверджується витягом з протоколу пленарного засідання XIV сесії Кременчуцькою міською радою Полтавської області VІІ скликання.
В ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 № 1160-IV зазначено, що стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу. Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій. Кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань. Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет. Регуляторний орган, який прийняв відповідний акт, якщо інше не встановлено цим Законом, готує звіт про відстеження результативності цього регуляторного акта та не пізніш як у десятиденний строк з дня підписання цього звіту оприлюднює його. Регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Суд не приймає до уваги доводи позивача з приводу того, що рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 27.09.2016 прийнято з порушенням вимог ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки згідно розяснень Державної регуляторної служби України рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про затвердження Статуту територіальної громади міста Кременчука в новій редакції» не містить норм регуляторного характеру, а його прийняття не потребує реалізації передбачених ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» процедур.
В ч.2 ст.19 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що Статут територіальної громади підлягає державній реєстрації в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) обєднань громадян, інших громадських формувань.
Умови та порядок державної реєстрації статутів територіальних громад сіл, селищ, міст визначені в Положенні про державну реєстрацію статутів територіальних громад, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1150.
Згідно п. 1, 5-7 Положення про державну реєстрацію статутів територіальних громад реєстрація статутів територіальних громад сіл, селищ, міст (крім Києва, Севастополя і міст обласного значення) здійснюється районними, міськрайонними (у разі утворення) управліннями юстиції, статуту територіальної громади міста Києва - Укрдержреєстром, а статутів територіальних громад міста, Севастополя і міст обласного значення - відповідними міськими управліннями юстиції за заявою встановленого зразка. За результатами розгляду заяви приймається рішення про реєстрацію статуту або відмову в його реєстрації. У разі прийняття рішення про реєстрацію статуту видається свідоцтво про державну реєстрацію статуту територіальної громади встановленого зразка. Відомості про це вносяться до реєстру статутів територіальних громад (далі - реєстр), який ведеться органом, що здійснює реєстрацію статутів, за встановленою формою. Відомості про реєстрацію статуту орган, що її здійснив, в десятиденний термін подає відповідному органу державної статистики. Підставою для відмови в реєстрації статуту може бути його невідповідність Конституції та законам України.
В п.10 вказаного Положення зазначено, що реєстрація змін до статуту здійснюється в порядку, передбаченому для реєстрації статуту.
19.10.2016 Головним спеціалістом відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_6 відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про державну реєстрацію статутів територіальних громад» від 27.07.1998 № 1150, на підставі правового висновку щодо відповідності вимогам Конституції та законів України документів, поданих для державної реєстрації змін до статуту територіальної громади, затвердженого начальником Головного територіального управління юстиції у Полтавській області 19.10.2016, прийнято рішення про державну реєстрацію змін до статуту територіальної громади - статуту територіальної громади м. Кременчука.
Системний аналіз ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та Постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1150 «Про затвердження Положення про державну реєстрацію статутів територіальних громад», вказує на те, що обовязковість державної реєстрації Статутів територіальних громад визначена Законом і не залежить від того, чи було зазначено про реєстрацію Статуту у відповідному рішенні ради. Тому, суд вважає не обґрунтованими доводи позивача з приводу того, що в оскаржуваному рішенні обовязково повинно було зазначено про подальшу державну реєстрацію Статуту.
Отже, судом встановлено, що рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про затвердження Статуту територіальної громади міста Кременчука в новій редакції» було прийнято відповідно до вимог Конституції України і законодавства та в межах повноважень міської ради, а тому, на думку суду, позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Згідно ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Вищий адміністративний суд України у Довідці про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами Закону України «Про судовий збір» зазначав, що зміст ст.88 КАС України виокремлює серед обєктів справляння судового збору лише позовну заяву, яка залишається без розгляду в разі несплати судового збору в установлений строк, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено. Стосовно інших обєктів справляння судового збору законодавець передбачив можливість відстрочки або розстрочки сплати судового збору (ст. 8 Закону № 3674-VI), однак не передбачив зазначених наслідків, тому в цьому разі питання про сплату судового збору повинно вирішуватися судовим рішенням у справі.
Відповідно до п. 3 ч.4 ст. 163 КАС України постанова суду складається з резолютивної частини із зазначенням розподілу судових витрат.
З огляду на те, що позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, а також з урахуванням того, що судом було відмовлено у задоволенні позову, суд вважає за можливе стягнути з позивача на користь держави судовий збір, що підлягав сплати при подачі позовної заяви за три вимоги немайнового характеру на загальну суму 1653,60 грн..
Керуючись ст.ст. 18,122,158,159,160,162,163-167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову депутата Кременчуцької міської ради Полтавської області ОСОБА_1 до Кременчуцької міської ради Полтавської області, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про визнання нормативно-правового акту незаконним або таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в сумі 1653,60 грн..
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Д.Д.Андрієць