УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
29 травня 2017 року справа № 823/787/17
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Рідзель О.А., перевіривши матеріали позовної заяви відділу освіти Черкаської районної державної адміністрації до Черкаської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Відділ освіти Черкаської районної державної адміністрації (далі-позивач) звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом до Черкаської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.09.2016 №0000091400 на суму штрафних санкцій в розмірі 61870835 грн. 70 коп.
Ознайомившись з позовною заявою позивача, суд встановив, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на наступне.
Частиною 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Сторони в адміністративному процесі належать до осіб, які беруть участь у справі. Таким чином, сторонами в адміністративному судочинстві, з одного боку, є особа, яка вважає, що її право, свободи чи правовий інтерес у сфері публічно-правових відносин порушено і звертається до адміністративного суду за захистом цього права, свобод чи правового інтересу (далі - заявник), а з іншого боку, - особа, яка, як вважає заявник, порушила, його право, свободу чи правовий інтерес і повинна усунути це порушення чи компенсувати шкоду (відповідач). Це означає, що сторонами в адміністративному процесі є особи, публічно-правовий спір між якими становить предмет розгляду та вирішення в адміністративному судочинстві.
Сторони - це особи, які беруть участь у справі від свого імені та з метою захисту своїх власних прав та інтересів, спір між якими про їхні суб’єктивні права та обов’язки має бути вирішений судом.
Отже, в Кодексі адміністративного судочинства чітко зазначено, що сторонами в адміністративній справі є позивач та відповідач.
Відповідно до п. 8 ст. З цього Кодексу позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб’єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Необхідно ще раз зазначити, що позивач - одна із сторін у адміністративному процесі, особа, на захист суб’єктивних прав і охоронюваних інтересів якої порушується справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) щодо публічно-правового спору.
Відповідач - суб’єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, яких стосується вимога позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем в адміністративній справі є суб’єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Отже, за загальним правилом відповідачем у конкретній адміністративній справі є суб’єкт владних повноважень.
Таким чином, застосування принципу тлумачення від попереднього правового явища до наступного і навпаки дає можливість отримати правовий припис про те, що в спорах, в яких оскаржуються рішення, дії чи бездіяльність органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхньої посадової чи службової особи, іншого суб’єкта при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, незалежно від статусу позивача, лише відповідач є суб’єктом владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви та доданих до неї матеріалів, предметом оскарження в даному спорі є податкове повідомлення рішення Черкаської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області, тому в даному спорі саме відповідач виступає як суб’єкт владних повноважень, а позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду.
З огляду на значене вище, відділ освіти Черкаської районної державної адміністрації при зверненні до суду з адміністративним позовом до Черкаської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування рішення, всупереч вимог ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, не надано копію позовної заяви та копії всіх документів, що приєднуються до неї для відповідача у справі.
Відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, що має наслідком на підставі ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву відділу освіти Черкаської районної державної адміністрації до Черкаської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування рішення - залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 19 липня 2017 року для усунення вказаних вище недоліків.
Роз’яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали заява підлягає поверненню.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.А. Рідзель