
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2017 року Справа № 803/495/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Хомяк М. І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» (далі ТОВ «Укр-Петроль», позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.03.2017 року № НОМЕР_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 8652,40 грн. відповідно до статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є неправомірним, оскільки контролюючим органом не була встановлена реалізація необлікованого товару, а встановлена нестача товару, яка взагалі виключає реалізацію такого товару як необлікованого.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві, та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у письмових запереченнях на адміністративний позов та судовому засіданні позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що перевіркою було встановлено порушення позивачем ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації - нестача палива, а саме: дизельного палива Євро в кількості 32 л на суму 678,40 грн.; бензину А-92 в кількості 124 л на суму 2777,60 грн.; бензину А-95 в кількості 38 л на суму 870,20 грн. Відповідно до статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, відповідачем правомірно застосовано штрафну санкцію згідно податкового повідомлення-рішення від 29.03.2017 року № НОМЕР_1. Просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТОВ «Укр-Петроль» зареєстроване 28.01.2015 року зареєстроване як юридична особа, основними видами діяльності якої є, зокрема, оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, роздрібна торгівля пальним, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 18-19).
У період з 21.02.2017 року по 02.03.2017 року посадовими особами ГУ ДФС у Житомирській області проведено фактичну перевірку АЗС, що розташована за адресою: Житомирська область, місто Бердичів, вулиця Вінницька, 26, та належить субєкту господарювання ТОВ «Укр-Петроль», за результатами якої складено акт від 02.03.2017 року № 147/40/39610216 (а.с. 9-10).
Вищезазначеною перевіркою встановлено порушення ТОВ «Укр-Петроль» ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації - нестача палива, а саме: дизельного палива Євро в кількості 32 л на суму 678,40 грн.; бензину А-92 в кількості 124 л на суму 2777,60 грн.; бензину А-95 в кількості 38 л на суму 870,20 грн. (відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів додається до акту перевірки), загальна вартість нестачі товару становить 4326,20 грн., чим порушено пункт 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
29.03.2017 року ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким за порушення вимог пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 8652,40 грн., розраховані відповідно до статті 20 цього Закону у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобовязані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
Єдиний порядок організації та виконання робіт, повязаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів встановлює Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та звязку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155 (далі Інструкція № 281).
Згідно з пунктом 4.2.1 Інструкції № 281 облік нафти і нафтопродуктів на НПЗ, підприємствах із забезпечення нафтопродуктами, підприємствах нафтопровідного і нафтопродуктопровідного транспорту, наливних пунктах ведеться в одиницях маси, а на АЗС - одиницях обєму.
Для визначення маси та обєму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися обємно-масовий статичний, обємно-масовий динамічний, прямий масовий (статичне зважування та зважування під час руху) і обємний методи вимірювань відповідно до вимог ГОСТ 26976.
Так, зокрема, відповідно до пункту 4.2.2 Інструкції № 281 обємно-масовим статичним методом визначається маса нафти і нафтопродукту за їх обємом, густиною та температурою. Обєм нафти і нафтопродуктів визначається за допомогою градуйованих резервуарів та засобів вимірювань рівня нафти і нафтопродуктів у резервуарах, залізничних цистернах, танках суден або за повною місткістю мір (автоцистернах, причепах-цистернах, напівпричепах-цистернах). Границі відносної похибки методу не мають перевищувати:
± 0,5 % - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів від 100 т і більше;
± 0,8 % - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів до 100 т і відпрацьованих нафтопродуктів
Пунктом 4.2.3 Інструкції № 281 визначено, що обємно-масовим та масовим динамічним методами визначається маса нафти і нафтопродуктів безпосередньо у нафто- і нафтопродуктопроводах, а також при відпуску нафтопродуктів до автоцистерн та залізничних цистерн на автоматизованих системах наливу. За цими методами обєм або масу нафти і нафтопродуктів вимірюють із застосуванням обємних або масових лічильників.
Границі допустимої відносної похибки методу не мають перевищувати:
± 0,25 % - під час вимірювання маси брутто нафти;
± 0,35 % - під час вимірювання маси нетто нафти;
± 0,5 % - під час вимірювання маси нетто нафтопродуктів від 100 т і більше;
± 0,8 % - під час вимірювання маси нетто нафтопродуктів до 100 т і відпрацьованих нафтопродуктів.
Границі допустимої відносної похибки методу в конкретних випадках його застосування мають визначатись відповідно до ГОСТ 26976.
Обємним методом вимірюється лише обєм нафтопродукту. Для вимірювань обєму нафтопродуктів на АЗС використовуються ПРК і ОРК, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, обєму та вартості виданої дози (пункт 4.2.5 Інструкції № 281).
З досліджуваних у судовому засіданні акту перевірки від 02.03.2017 року № 147/40/39610216 (а.с. 9-10) та відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів, що є додатком до акту перевірки (а.с. 28) не вбачається, який саме метод та засоби були застосовані контролюючим органом при проведенні вимірювання фактичних залишків нафтопродуктів (дизельного палива, бензину А-92 та А-95) під час проведення перевірки на АЗС, що розташована за адресою: Житомирська область, місто Бердичів, вулиця Вінницька, 26.
Таким чином, в ході розгляду даної справи відповідачем не доведено правомірність проведення вимірювання фактичних залишків нафтопродуктів на АЗС.
Також суд наголошує на тому, що відповідачем були застосовані до позивача штрафні санкції відповідно до статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно з якої до субєктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто, вказаною вище нормою Закону передбачена відповідальність за виявлення у субєктів господарювання неоприбуткованих товарів за місцем реалізації, а саме - понад облікового надлишку товарів, а не за те, що товарів менше, ніж вказано в облікових документах (як було в даному випадку), оскільки за відсутності облікованих товарів їх реалізація є неможливою та не відбувається.
Таким чином, застосування штрафних санкцій у подвійному розмірі вартості товару, який фактично відсутній, є неправомірним та не відповідає змісту вимог статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів суду правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 29.03.2017 року № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 8652,40 грн., з огляду на що дане рішення слід скасувати як протиправне.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1600,00 грн., сплачений при подачі позовної заяви до суду згідно платіжного доручення від 11.04.2017 року № 3550 (а.с.2).
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 29 березня 2017 року № НОМЕР_1.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області судовий збір у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 29 травня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_3 Андрусенко