
Справа № 676/6096/16-ц
Номер провадження 2/676/505/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2017 року м. Кам'янець - Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого-судді Бондаря О.О.
при секретарі Мазуркевич О.М.
прокурора Шумейко Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом Керівника Кам'янець - Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави до ОСОБА_1 , Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про внесення змін в договір оренди землі, -
Встановив:
Заступник керівника Кам'янець - Подільської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави до ОСОБА_1 , Кам'янець - Подільської районної державної адміністрації, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про внесення змін до договору оренди землі від 12 жовтня 2006 року, укладеного між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , зареєстрованого в Кам'янець-Подільському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 19.07.2007 року за № 0407755450229, п. 4 Договору викласти у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частинах від річної суми на розрахунковий рахунок Грушківської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до тридцятого числа наступного місяця».
В судовому засіданні прокурор позов підтримав і пояснив, що в договорі оренди невірно визначено розмір орендної плати в зв'язку з чим повинно бути внесено зміни до договору оренди землі від 12 жовтня 2006 року, укладеного між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , зареєстрованого в Кам'янець-Подільському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 19.07.2007 року за № 0407755450229 та п. 4 договору слід викласти у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частинах від річної суми на розрахунковий рахунок Грушківської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до тридцятого числа наступного місяця».
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов визнав.
Представник Кам'янець - Подільської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судове засідання не з'явились, про день слухання справи повідомленні своєчасно.
Заслухавши учасників судового розгляду, вивчивши матеріали справи в повному об'ємі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 12 жовтня 2006 року між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 було укладено договір оренди , зареєстрований в Кам'янець-Подільському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 19.07.2007 року за № 0407755450229.
При укладанні договору оренди земельної ділянки розмір орендної плати було встановлено без проведення грошової оцінки земельної ділянки, переданої в оренду.
У статті 93 Земельного кодексу України зазначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. ст. 288.1-288.3 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до ст. 288.4 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Статтею 288.5 Податкового кодексу України (зі змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 р. "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні") передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.1 Податкового кодексу) та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пп. „в" п. 288.5.2 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п. 289.2 Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Тобто нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати (правова позиція, викладена у постанові ВСУ від 08.04.2015 р. у справі №916/2439/14), а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (правова позиція, викладена в постановах ВСУ від 03.12.2013р. у справі №5009/3430/12 (3-34гс13), від 02.03.2016 р. у справі №3-476гс15).
В уточненій позовній заяві прокурор вказав, що відповідач виготовив нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки і грошова оцінка земельної ділянки становить 51803 гривні 64 коп.
З огляду на зазначене розмір мінімальної орендної плати за вищезазначену земельну ділянку згідно з вимогами Податкового кодексу України повинен становити 1554 , 11 грн. (51803,64 гривні х3%).
Тобто орендна плата, яка була передбачена в договорі від 11.12.2007 року 188 гривень 60 коп за 1 га. на місяць є такою, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, оскільки значно менша, ніж передбачено нормами чинного законодавства.
Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюються за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (аналогічна правова позиція викладена у постановах ВСУ №10/58 від 27.12.2010р., №11/042 від 30.05.2011р., № 41/81пд від 04.07.2011р., №17/299-10 від 30.05.2011р., №7/105-10 (30/234-09) від 23.05.2011р., № 5017/781-2012 від 20.08.2013 р.
Таким чином, враховуючи наявність підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, вимога до відповідача про приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для сторін, є правомірною.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 208 - 210, 212 - 214 ЦПК України, суд, -
Вирішив :
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 12 жовтня 2006 року, укладеного між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , зареєстрованого в Кам'янець-Подільському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 19.07.2007 року за № 0407755450229.
- п. 4 договору викласти у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1554 ( одну трисячу п'ятсот п'ятдесят чотири) гривні 11 коп. Грошова плата вноситься щомісячно в рівних частинах від річної суми на розрахунковий рахунок Крушанівської сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до тридцятого числа наступного місяця».
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави та зарахувати на рахунок прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) в сумі 1378 гривень 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Хмельницької області на протязі десяти днів з дня отримання копії рішення через Кам'янець - Подільський міськрайонний суд.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.. 223 ЦПК України.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О