Рішення № 66755560, 23.05.2017, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
23.05.2017
Номер справи
591/1620/17
Номер документу
66755560
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 591/1620/17

Провадження № 2/591/1437/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2017 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.

при секретарі - Устименко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми цивільну справу позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради, 3-ї особи: Апеляційний суд Сумської області

про зобов»язання виділити службове житлове приміщення -

встановив:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом і свої вимоги мотивує тим, що Указом Президента України від 21 квітня 2015 року №226/2015 її було переведено суддею до Апеляційного суду Сумської області і з 16.06.2015 року вона приступила до виконання обов»язків судді. Підставами такого переведення є проведення антитерористичної операції, в зону проведення якої увійшло місто Донецьк, де був розташований Апеляційного суду Донецької області в якому вона працювала на той час. 16.06.2015 року їй, як переміщеній особі з районів проведення антитерористичної операції, було надано кімнату в гуртожитку Сумського національного аграрного університету, де вона проживає до цього часу.

На момент прибуття до Апеляційного суду Сумської області діяв Закон України «Про судоустрій та статус суддів» 2010 року, в якому статтею 136 було передбачено умови забезпечення житлом суддів після призначення на посаду, а саме, суддя апеляційного суду, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З прийняттям у 2016 році нового Закону України «Про судоустрій та статус суддів» питання забезпечення житлом визначено статтею 138, яка викладена у наступній редакції, а саме, після призначення на посаду суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Оскільки на органи місцевого самоврядування покладені державою повноваження щодо забезпечення житлових умов судді шляхом надання службового житла, 07.11.2016 року голова Апеляційного суду Сумської області звернувся до міського голови з листом, де повідомив проте, що в апеляційному судді працюють 7 суддів, які потребують поліпшення житлових умов у зв»язку із призначенням і переїздом на роботу в іншу місцевість, які з часу, з якого приступили до виконання своїх обов»язків, тимчасово мешкають у гуртожитку або у найманому житловому приміщенні. До листа було додано контрольний список суддів, які потребують поліпшення житлових умов, в якому зазначено і позивачку. За даними списку суддів, що потребують поліпшення житлових умов, житлова норма житла для ОСОБА_1 становить 23,65 кв. м.. У відповіді на цей лист міський голова, посилаючись на численність сімей, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, відсутність порядку, надання службового приміщення суддям, визначеному Кабінетом Міністрів України, та відсутність вільних жилих приміщень у виконавчому комітеті, відмовив у вирішенні цього питання.

На час розгляду справи в суді, даний список налічує 4-х осіб у зв»язку із звільнення трьох суддів, які потребували поліпшення житлових умов.

Зазначає, що як на час прийняття Указу про її переведення, так і на час звернення до міського голови, діяла постанова Ради Міністрів Української РСР від 04 лютого 1988 року №37 «Про службові жилі приміщення», якою затверджено Перелік категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення, і в який відповідно до постанови КМУ від 02.09.2015 року №767 «Про внесення зміни до пункту 56 Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення» внесені зміни до пункту 56 цього Переліку і викладено його у такій редакції: судді Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду, апеляційного, місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов; члени Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів; працівники Конституційного Суду України - керівники структурних підрозділів, їх заступники, головні консультанти, головні спеціалісти Секретаріату, радник Голови, наукові консультанти та помічники суддів; працівники апарату судів загальної юрисдикції, секретаріату Вищої ради юстиції, секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Державної судової адміністрації та її територіальних управлінь, Національної школи суддів на час виконання ними службових обов»язків. Оскільки п. 56 цього Переліку визначено, що судді апеляційного суду, які потребують поліпшення житлових умов, на час виконання ними службових обов»язків забезпечуються службовим приміщенням, просить суд зобов»язати органи місцевого самоврядування в особі Сумської міської ради і Виконавчого комітету Сумської міської ради виділити для неї службове житлове приміщення відповідно до приписів Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні свій позов підтримала повністю, просить суд його задоволити.

Представник відповідачів: Сумської міської ради та Виконавчого комітету Сумської міської ради в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у позові через не перебування позивача на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, відсутність нормативно-правового акту, яким регулюються питання забезпечення службовим житлом суддів та наявності великої черги мешканців міста Суми, які мають право бути забезпечені житлом, а тому виконати рішення у разі задоволення позову буде не можливо.

Представник 3-ї особи - Апеляційного суду Сумської області в судовому засіданні позов підтримала і просила суд його задоволити.

Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали даної цивільної справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи зі слідуючого:

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є громадянкою України, яка з 23.04.2014 року зареєстрована у м. Донецьку в гуртожитку за адресою: бульвар Б. Хмельницького, буд.110, корп.«В»., що підтверджується копією паспорта громадянина України.

Указом Президента України від 21 квітня 2015 року №226/2015 вона переведена суддею до Апеляційного суду Сумської області і на час розгляду справи в суді виконує обов»язки судді Апеляційного суду сумської області.

Згідно довідки №5924004353 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення взята на облік управлінням соціального захисту населення Сумської міської ради.

Відповідно представлених позивачем договорів найму житлового приміщення №749 від 16.06.2015 року та №934 від 06.06.2016 року та ордерів позивачка ОСОБА_1 з 16.06.2015 року фактично проживає у гуртожитку №4 Сумського національного аграрного університету, де їй виділена кімната, т.т. фактично проживає у м. Суми і відповідно до п.6 ч.1 ст. 34 ЖК України має підстави для визнання її особою, що потребує поліпшення житлових умов.

Головою апеляційного суду 07.11.2016 року було направлено на ім»я міського голови міста Суми лист №01-09/2016 із списком суддів, які потребують поліпшення житлових умов ( для забезпечення службовими житловими приміщеннями), де він повідомляв про необхідність поліпшення житлових умов 7 суддів апеляційного суду, серед яких було зазначено позивача ОСОБА_1. На цей час через звільнення 3-х суддів, кількість суддів апеляційного суду, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовим житловим приміщенням зменшилось до 4-х осіб, серед яких і є позивач. Але згідно відповіді на цей лист міський голова відмовив у вирішення цього питання, посилаючись на численність сімей, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, відсутність порядку, надання службового приміщення суддям, визначеному Кабінетом Міністрів України, та відсутність вільних жилих приміщень у виконавчому комітеті.

Отже позивачем доведено про порушення її права на отримання службового житлового приміщення на час виконання нею службових обов»язків судді апеляційного суду.

Відповідно до приписів ст. 138 діючого Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 2 червня 2016 року №1402-VIII ( далі Закон №1402), який набрав чинності з 30 вересня 2016 року, забезпечення житлових умов судді відбувається у порядку, а саме, після призначення на посаду суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.45 Розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону №1402 на Кабінет Міністрів України покладено: протягом року з дня набрання чинності цим Законом забезпечити розміщення Верховного Суду у приміщеннях, що вивільняються у зв»язку з ліквідацією Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України; у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом; передбачати у проектах законів України про Державний бюджет України на 2017 та наступні роки видатки, пов»язані з реалізацією положень цього Закону; у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом затвердити вичерпний перелік судів, органів та установ системи правосуддя, охорона яких здійснюється підрозділами Національної поліції України та Національної гвардії України.

Таким чином, оскільки місцем розміщення приміщення Апеляційного суду Сумської області є місто Суми, органами місцевого самоврядування, на які даним законом покладено обов»язки забезпечення судді цього суду, виступають відповідно до статей 5, 10, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Сумська міська рада, що представляє відповідну територіальну громаду м. Суми, як власника житлового фонду комунальної власності, та виконавчий комітет, на якого відповідно до п.п.1 п. «а» ст.29, п.п.1, 2 п. «а», п.п. 5 п.«б» ст. 30 цього Закону покладено власні ( делеговані) повноваження - управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; управління об»єктами житлово-комунального господарства; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; управління об»єктами житлово-комунального господарства, облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням.

Постановою КМУ від 02.09.2015 року №767 «Про внесення зміни до пункту 56 Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення» ( далі Перелік) внесені зміни до пункту 56 цього Переліку і викладено його у такій редакції: судді Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду, апеляційного, місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов; члени Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів; працівники Конституційного Суду України - керівники структурних підрозділів, їх заступники, головні консультанти, головні спеціалісти Секретаріату, радник Голови, наукові консультанти та помічники суддів; працівники апарату судів загальної юрисдикції, секретаріату Вищої ради юстиції, секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Державної судової адміністрації та її територіальних управлінь, Національної школи суддів на час виконання ними службових обов»язків.

Отже п. 56 цього Переліку визначено, що судді апеляційного суду, які потребують поліпшення житлових умов, на час виконання ними службових обов»язків забезпечуються службовим приміщенням.

Інших змін стосовно забезпечення суддів службовим житловим приміщенням не відбувалось.

Таким чином, посада судді апеляційного суду внесена до Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення відповідно до діючого порядку надання службових жилих приміщень і користування ними, затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 04 лютого 1988 року №37.

Даною постановою затверджено Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР (далі Положення) визначено порядок надання службових жилих приміщень в будинках державного і громадського житлового фонду і користування ними. Це положення не містить обмежень його застосування при забезпеченні службовими приміщеннями категорій працівників, зазначених у Переліку.

Як визначено у п.8 цього Положення службові жилі приміщення надаються включеним до Переліку працівникам, які постійно проживають за місцем розташування відповідної установи, і надаються незалежно від перебування працівників на квартирному обліку, без додержання черговості та пільг, установлених для забезпечення громадян житлом.

Отже, відсутність до цього часу окремої постанови Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку забезпечення службовим житловим приміщенням суддів, не звільняє відповідачів від вирішення питання виділення позивачу благоустроєного службового житлового приміщення в межах норми житлової площі, визначеної пунктами 11,12 Положення та статей 47,48, 49 ЖК України.

Гарантії незалежності суддів встановлено розділом 1Х Закону №1402, де у статті 138 визначено забезпечення житлових умов судді, що є однією із гарантій незалежності суддів, а саме їх належне матеріальне та соціальне забезпечення, зокрема надання суддям, які потребують поліпшення житлових умов, службового житла.

У рішенні Конституційного Суду України від 8 червня 2016 року №4-рп/2016 Конституційний Суд України наголосив, що конституційний статус суддів, які здійснюють правосуддя, передбачає їх належне матеріальне забезпечення, яке повинне гарантувати здійснення справедливого, незалежного, неупередженого правосуддя. Таке матеріальне забезпечення включає в себе і особливий порядок забезпечення службовим житлом суддів, які цього потребують.

На підставі викладеного, суд не бере до уваги заперечення представника відповідачів щодо не перебування позивача на обліку громадян, які потребують житлових умов, за місцем проживання у виконавчому комітеті Сумської міської ради, перебування її у представленому апеляційним судом контрольному списку суддів, які потребують поліпшення житлових умов за номером 4, наявність великої кількості громадян, мешканців м. Суми, які перебувають на квартирному обліку у виконавчому комітеті міської ради.

Також судом враховано, що позивачка ОСОБА_1 є особою, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов»язати Сумську міську раду, Виконавчий комітет Сумської міської ради виділити для ОСОБА_1 благоустроєне службове житлове приміщення в межах норм житлової площі визначених законодавством України.

На підставі ст. 88 ЦПК України у зв»язку із задоволенням позову на користь позивача суд стягує з Сумської міської ради та Виконавчого комітету Сумської міської ради у відшкодування фактично понесених судових витрат по 320 грн. з кожного.

На підставі викладеного, керуючись ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 2 червня 2016 року №1402-VIII, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.стс. 47,48, 49 ЖК України ст.ст. 10, 11, 57-60, 88, 212-215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задоволити.

Зобов»язати Сумську міську раду, Виконавчий комітет Сумської міської ради виділити для ОСОБА_1 благоустроєне службове житлове приміщення в межах норм житлової площі визначених законодавством України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Сумської міської ради та Виконавчого комітету Сумської міської ради у відшкодування фактично понесених судових витрат по 640 грн., тобто по 320 грн. з кожного.

Рішення суду може бути оскаржено до Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлено 29 травня 2017 року.

СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО