
П О С Т А Н О В А 142/158/17 іменем України 2-а/142/45/17
24.05.17 року смт.Піщанка
Суддя Піщанського районного суду Вінницької області Гринишина А.А., розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України адміністративну справу за адмінстративним позовом ОСОБА_1 до Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду Українни Вінницької області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду Українни Вінницької області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що в квітні 2014 року їй було призначено пенсію відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в розмірі 80% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На початку лютого 2017 року їй стало відомо, що при призначенні пенсії до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціаль-побутовитх питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 квітня 2012 року по 31 березня 2014 року, хоча з вказаних сум нею були сплачені стархові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В зв'язку з цим 01 лютого 2017 року вона звернулася із заявою до відповідача про включення сум, що містяться в довідці про складові заробітної плати від 06 лютого 2017 року № 66/2, до загальної суми заробітної плати для нарахування пенсії та перерахунку її пенсії. Однак, 17 лютого 2017 року отримала від відповідача лист № 215/06-40/02-2 про відмову, яка мотивована тим, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, та зокрема у зв'язку з набранням чинності ЗУ "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІ, скасовано статтю 31-1 Закону № 3723. Також, відповідач зіслався на те, що постановою КМУ від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови №865, яким визначався механізм перехунку пенсії, призначених відповідно до Закону № 3723. На підставі цього, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій відсутні, а пенсії, призначені згідно із Законом № 3723, перераховуються тільки в тому разі, якщо складові пенсійної виплати (надбавки, підвищення, доплати, тощо) визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму. З урахуванням зазначеного позивач просить суд визнати дії відповідача про відмову перерахувати їй пенсію з урахуванням "інших виплат" неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 22 квітня 2014 року з урахувнням "інших виплат", що містяться в довідці про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 06 лютого 2017 року №66/2, а саме сум матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7 549, 04 гривні, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в смі 6 406,77 гривень та індексації заробітної плати в сумі 6 380, 14 гривень, з дотриманням норм Закону України "Про державну службу", що діяли на момент призначення пенсії; зобов'язати відповідача виплатити перераховану пенсію.
Відповідач у встановлений судом строк надав заперечення на адміністративний позов, в якому Крижопільське об'єднане управління Пенсійного фонду Українни Вінницької області заперечує проти вимог позивача та просить суд відмовити у їх задоволенні, посилаючись на наступне. Заява про призначення пенсії ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонуду Україниу Піщанському районі Вінницької області була подана у квітні 2011 року. 22.04.2014 року управлінням було прийняте рішення про призначення пенсії за нормами ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». Розмір пенсії обчислено за нормами ст. 37 3акону Украіни «Про державну службу» на підставі доданих до заяви про призначення пенсії документів.07 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Крижопільського об'єднаного управління Пенсійого фонду України Вінницької області iз заявою про перерахунок пенсії та надала довідку від 06.02.2017 року № 66/2, яка не відповідає формі, встановленій постановою правління Пенсійного фонду України. Листом управлінняя № 215/06-40/02-2 від 17.02.2017 року позивачу надано роз'яснення про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. Пенсійне забезпечення державних службовців врегульоване статтею 37 Закону України «Про державну службу». На одержання пенсії державного службовця мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначаеться в poзміріi 80% від сум їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати. Згідно із статтею 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Стаття 1 Закону Україши "Про оплату праці" визначае заробітну плату як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону , яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те , що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу ", а сам факт утримання iз суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включения її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Також представник відповідача в своїх запереченнях посилається на те, що відповідно до пункту 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населения, затвердженого постановою Кабінету Mіністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, зокрема заробітна плата. Врахування суми індексації зарплати при призначенні пенсії згідно iз Законом України «Про державну службу» чинним законодавством не передбачено. Заробіток для призначення пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» визначається у порядку, встановленому в постанові Кабінету Mіністрів України від 31.05.2000 року № 865 , а саме: посадовий оклад, доплата за ранг, i надбавка за вислугу років ураховується у розмірах, установлених на момент звільнення з посади державного службовця. Інші виплати (надбавки, премії), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу",визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за остані 24 кадендарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно вщ наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяці визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Відповідач вказує, що пенсія ОСОБА_1 , з 22 квітня 2014 року призначена згідно діючого законодавства та наявних в пенсійній справі документах та становить 3022 грн. 27 коп. Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок проведения перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» був врегульований пунктом 4 постанови КМУ№ 865 вщ 31.05.2000 року. Постановою КМУ № 1013 вщ 09.12.2015 року даний пункт вилучено. Отже, на даний час жодного нормативного акту по проведенню перерахунків пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу» немає. Частиною 5 розділу III Закону України від 02.03.2015 №213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійого забезпечення oci6, яким пенсії призначались, зокрема, згідно з Законом України "Про державну службу". Відтак, з 01.06.2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не призначаються, а призначні до 01.06.2015 року - не перераховуються.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню в межах відкритого провадження в справі з таких підстав.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Крижопільському об'єднаному УПФ України Вінницької області та у відповідності до статті 37 Закону України «Про державну службу» отримує пенсію державного службовця в розмірі 80 відсотків від заробітної плати із 22 квітня 2014 року.
При нарахуванні пенсії позивачу та визначення її розміру відповідачем не було включено в суму заробітної плати для обчислення розміру пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації.
07 лютого 2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням включення до заробітку, з якого нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації
Відповідач надіслав позивачу лист-відповідь № 215/06-40/02-2, яким відмовив у перерахунку пенсії, та мотивував, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, та зокрема у зв'язку з набранням чинності ЗУ "Про держану службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІ, скасовано статтю 31-1 Закону № 3723. Також, відповідач зіслався на те, що постановою КМУ від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови №865, яким визначався механізм перехунку пенсії, призначених відповідно до Закону № 3723. На підставі цього, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій відсутні, а пенсії, призначені згідно із Законом № 3723, перераховуються тільки в тому разі, якщо складові пенсійної виплати (надбавки, підвищення, доплати, тощо) визначаються залежно від розмір прожиткового мінімуму.
Суд вважає позовні вимоги щодо права позивача на перерахунок пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, обгрунтованими, виходячи з наступного.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. .
Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби. При цьому, застосуванню підлягає стаття 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 08.07.2015 р. № 732/48/15-а.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами 2, 6 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету МіністрівУкраїни від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, слід зазначити наступне.
Відповідно абз. 4 пункту 2Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно достатті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до чинного законодавства день одержання заробітку (виплат, доходу).
Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України у постановах від 28.05.2013 року (№21-97а13), від 04.03.2014 року (№ 21-3а14), від 16.09.2014 року (№21-314а14), які відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень і для всіх судів України.
Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації зарплати та інші надбавки відповідно до довідок про складові заробітної плати, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, суд враховує положення статті 159 КАС України, відповідно до якої судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Згідно частини 4 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" № 7 від 20 травня 2013 року, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені під час судового розгляду справи (у судовому засіданні, у порядку скороченого чи письмового провадження) з урахуванням вимог статті 70 КАС України щодо належності та допустимості доказів або обставин, які не підлягають доказуванню, та висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними. В частині 5 зазначеної Постанови ПВАСУ зазначено, що відповідно до частини другої статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. При цьому слід ураховувати, що в такому разі в мотивувальній частині рішення суд повинен навести відповідне обґрунтування.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог ОСОБА_1 та взяти до уваги також індексацію заробітної плати, яка вказана в довідці Студенянської сілької ради Піщанського району Вінницької області про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 клендарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу " № 66/1 від 06 лютого 2017 року, яку позивач в позовній заяві не зазначає, проте додає до адміністративного позову як доказ.
Разом з тим, із матеріалів справи видно, що позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 07 лютого 2017 року, що не заперечується відповідачем.
При розгляді питання щодо встановлення дати, з якої необхідно провести відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1, то судом прийнято до уваги, що згідно положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Тому, проведення перерахунку пенсії позивачу слід здійснювати із 01 лютого 2017 року, тобто з дати звернення особи до УПФ із заявою про перерахунок пенсії.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.8,9,69,71,160,167,183-2,244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.64,124,152 Конституції України, ст.ст.41,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.33,37, 37-1 Закону України «Про державну службу»,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,суд, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду Українни Вінницької області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково
Визнати дії Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати - протиправними.
Зобов'язати Крижопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу), з 01 лютого 2017 року з урахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відповідно до довідок Студенянської сілької ради Піщанського району Вінницької області про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 клендарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу " № 66/1 та № 66/2 від 06 лютого 2017 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або закінчення апеляційного провадження.
Постанову може бути оскаржено до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Піщанський районний суд Вінницької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: