
Справа № 191/1721/17
Провадження № 1-кс/191/270/17
У Х В А Л А
іменем України
29 травня 2017 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
слідчого судді Гречко Ю.В.
за участю секретаря Силкіної О.Г.
прокурора Горбатенко Д.М.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду м.Синельникове клопотання начальника слідчого відділення СВ Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_1 про призначення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства про охорону праці, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 12017040390000259 від 08.02.2017 року , у рамках якого було подано клопотання, та дослідивши докази по даному матеріалу, -
В С Т А Н О В И В:
В обґрунтування свого клопотання слідчий посилається на те, що 08.02.2017 року до Синельниківського ВП надійшло повідомлення від чергового помічника начальника Синельниківської ВК № 94, про те, що засуджений до покарання у вигляді позбавлення волі ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, який відбуває покарання в Синельниківській ВК № 94, під час роботи у другу зміну, на виробництві в Синельниківській ВК № 94, в с. Шахтарське Синельниківського р-ну, отримав травму, у вигляді перелому лівої верхньої кінцівки.
Відомості за даним фактом за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 271 ч. 1 КК України 08.02.2017 внесено слідчим СВ Синельниківського ВП до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017040390000259.
В ході досудового слідства з метою всебічного дослідження обставин кримінального правопорушення та для виконання судової технічної експертизи з питань охорони праці, виникла необхідність вилучення документів в Синельниківській ВК № 94 з промислової безпеки та охорони праці, що можуть бути доказами у суді та проведено тимчасовий доступ.
На виконання ухвали слідчого судді про надання тимчасового доступу, посадовими особами Синельниківської ВК № 94 не надано документів які мають значення для встановлення всіх обставин у кримінальному провадженні, а саме: книга нарядів на виконання робіт в цеху по виготовленню гранули, книгу інструктажів з охорони праці на робочому місці, книгу вступних інструктажів з охорони праці, книга реєстрації закріплення засуджених за робочими місцями та обладнанням на підприємстві установи СВК №94, журнали, книги реєстрації наказів, розпоряджень, протоколів, договорів, інструкцій, журнали проведення навчання та спеціального навчання працівників з питань охорони праці під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, навчальних планів та програм щодо проведення навчання працівників з питань охорони праці на підприємстві, наказів про їх затвердження, дозволу територіального підрозділу Держгірпромнагляду (на теперішній час Держпраці України) на проведення робіт з підвищеною небезпекою та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, «Перелік робіт з підвищеною небезпекою», Положення про нарядну систему на підприємстві, документи про конкретне змінне завдання засудженого ОСОБА_2
Згідно п. 1, 2 Постанови КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 № 408: надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями, в тому числі управлінню Держпраці та іншими контролюючими органами шляхом прийняття відповідного розпорядження, та надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Разом з тим, Законом України «Про охорону праці» передбачено державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці. Відповідно до статті 21 Закону України «Про охорону праці» постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687 затверджено Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, яким встановлено, що у процесі експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням.
Зважаючи, що обставини встановлені під час досудового слідства свідчать про можливе суттєве порушення вимог Закону України «Про охорону праці», Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687, в ході досудового розслідування виникла необхідність у ініціюванні проведення перевірки дотримання вимог безпеки праці в Синельниківській ВК № 94.
Відповідно до п.3 Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 одним з основних завдань новоствореного державного органу є здійснення державного нагляду за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
З метою реалізації даних повноважень, відповідно п.п. 5 п.9 Положення посадові особи Державної службу України з питань праці мають право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та обєктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Пунктом 2Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами"встановлено, що надання дозволу Кабінетом Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках передбаченихКримінальним процесуальним кодексом України. Водночас, призначити перевірку у передбаченомуКримінальним процесуальним кодексом Українипорядку правоохоронними органами неможливо, оскільки пункт 6 частини другоїстатті 36 цього Кодексувиключено на підставіЗакону України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ від 14.10.2014 року.
Відповідно до п.4 ч.2ст. 99 КПК Українидо документів, як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Слідчий вважає, що є підстави вважати, що посадовими особами та працівниками Синельниківської ВК № 94 не додержуються вимоги законодавства в сфері промислової безпеки та охорони праці, тому є необхідність проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства з промислової безпеки та охорони праці.
З метою всебічного дослідження обставин кримінального правопорушення та для виконання судової технічної експертизи з питань охорони праці, є необхідність проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства з промислової безпеки та охорони праці. З метою недопущення тяжких наслідків експлуатації устаткування підвищеної небезпеки в умовах порушення вимог охорони праці, необхідно провести позапланову перевірку дотримання вимог законодавства про охорону праці.
Суд, розглянувши клопотання та дослідивши додані до нього документи, з урахуванням думки прокурора, приходить до наступного.
Згідно з ч. 2ст. 93 КПК Українисторона обвинувачення здійснює збирання доказів, зокрема, шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів висновків ревізій та актів перевірок.
Згідно зіст. 38 Закону України «Про охорону праці»державний нагляд за додерженням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сфері охорони праці.
У відповідності до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п.3 Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 одним з основних завдань новоствореного державного органу є здійснення державного нагляду за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питаньмонтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
З метою реалізації даних повноважень, відповідно п.п. 5 п.9 Положення посадові особи Державної службу України з питань праці мають право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та обєктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Розглянувши клопотання, заслухавши думку прокурора дослідивши надані до нього додатки, приходжу до висновку про те, що воно підлягає задоволенню з наведених у ньому підстав, оскільки наданими матеріалами достатньо повно обґрунтовується факт вчинення кримінального правопорушення, який можна довести шляхом проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства про охорону праці.
Керуючись ст.36,40,93,110,132 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання начальника слідчого відділення СВ Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_1, про призначення позапланової перевірки з дотримання вимог законодавства про охорону праці - задовольнити.
Призначити у кримінальному провадженні №12017040390000259 від 08.02.2017 документальну виїзну позапланову перевірку Синельниківської СВК № 94 (код ЄДРПОУ 08679770) щодо дотримання вимог законодавства про охорону праці, яка знаходиться за адресою: Синельниківський район, с.Шахтарське,протягом 10 робочих днів без урахування святкових та вихідних днів, перевірку розпочати з 10:00 годин 01.06.2017 року.
Проведення перевірки доручити Державній службі України з питань праці головного управління держпраці у Дніпропетровській області.
Перевірку провести з наступних питань:
-чи виконуються в Синельниківській ВК №94 роботи з підвищеною небезпекою, в тому числі роботи на які потрібно надання наряд-допуск? Чи ведуться відповідні документи? Чи відповідають роботи з підвищеною небезпекою які виконуються, отриманим дозволам?
-чи дотримується стан промислової безпеки та охорони праці в Синельниківській ВК №94? Які порушення допускаються під час виконання робіт з підвищеною небезпекою працівниками та посадовими особами Синельниківської ВК №94?
-відповідальні особи за проведення робіт з підвищеною небезпекою та дотримання вимог промислової безпеки та охорони праці на підприємстві? Чи дотримуються такі особи вимог промислової безпеки та охорони праці в Синельниківській ВК №94?
-чи створює порушеннями законодавства з промислової безпеки та охорони праці, допущенні посадовими особами Синельниківській ВК №94, загрозу життю та здоровю особи чи настання інших тяжких наслідків?
-чи були в Синельниківській ВК №94 випадки травмування, нещасні випадки на виробництві, аварії? Чи встановлені винні особи в порушенні законодавства з промислової безпеки та охорони праці, що призвели до настання таких нещасних випадків, аварій?
Зобовязати посадових осіб та представників Синельниківської ВК №94 (код ЄДРПОУ 08679770) надати спеціалістам Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області доступ до адміністративних та виробничих будівель для проведення всіх необхідних заходів повязаних з проведенням перевірки.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Строк пред'явлення ухвали до виконання до Державної служби України з питань праці головного управління держпраці у Дніпропетровській області - до 29 червня 2017 року.
Головуючий суддя: Ю. В. Гречко