Справа № 815/1463/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Катаєвої Е.В.,
секретаря Ходжаяна А.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» до Одеського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
До суду звернулось Державне підприємство «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» (далі ДП «МТП «Чорноморськ») до Одеського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі Одеське управління Офісу ВПП ДФС) з позовом, в якому просило визнати протиправними дії відповідача щодо проведення камеральної перевірки, яка оформлена актом №45/28-10-49-07/01125672/16 від 30.01.2017 року; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 23.02.2017 року №0002024907.
Позивач зазначив, що відповідачем 30.01.2017 року проведена камеральна перевірка даних систем електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ДП «МТП «Чорноморськ» граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.10.2015року по 31.12.2015року.
Актом від 30.01.2017року №45/28-10-49-07/01125672/16 від 30.01.2017 року встановлено, що в порушення п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі ПК України) ДП «МТП «Чорноморськ» було несвоєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) всього на загальну суму ПДВ 666885,45 грн., за що передбачена відповідальність пунктом 120-1.1 ст. 120 ПК України.
На підставі Акту перевірки відповідачем прийнято 23.02.2017 року оскаржуване податкове повідомлення - рішення №0002024907, яким застосовані штрафні санкції у розмірі 66688,53грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 23.02.2017 року №0002024907 позивач зазначив, що відповідач незаконно провив камеральну перевірку, а також не врахував положень законодавства щодо дії нормативно-правових актів у часі.
Так станом на час спірних правовідносин п. 200.10 ст.200 ПК України, яка регламентує питання ПДВ, було встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном втримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних, тобто граничним терміном перевірки декларації за грудень 2015 року є 20 лютого 2016 року. Відповідач у січні 2017 року провів камеральну перевірку за період жовтень – грудень 2015 року.
Позивач вважає, що перевірку було проведено протиправно, відповідно и застосування штрафних санкцій є протиправним.
Також позивач зазначив,що відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН встановлена ст.120-1 ПК України, яка з 01.01.2016 року діє в новій редакції.
Як передбачено п.2 розділу II «Порядку надіслання податкових повідомлень-рішень платникам податків», затвердженим 28.12.2015 наказом Міністерства фінансів України №1204 (набрав чинності з 16.02.2016), у випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за такими формами: «Н» за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, встановлених ст.201 Кодексу. Отже складання повідомлення-рішення за формою «Н» передбачено порядком, що набрав чинності 16.02.2016, тобто за межами виникнення спірних правовідносин.
Згідно положень ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. У своєму рішенні від 09.02.1999, № 1-рп/99 "У справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів)" Конституційний суд України зазначив, що у ст. 58 Конституції України закріплено один із загальновизнаних принципів права - принцип негайної дії норми права у часі, тобто вона є нормою-принципом. Обсяг дії норми-принципу порівняно із звичайною нормою набагато ширший, оскільки вона не регулює конкретні суспільні відносини, а встановлює загальне, основоположне правило для всіх чи певного кола правовідносин. Ч.1 ст. 58 Конституції України встановлює принцип дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, який має застосовуватися щодо будь-яких законів чи інших нормативно-правових актів. Дія зазначеного принципу обмежена лише випадками, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Інших обмежень стаття Конституції України не передбачає
На думку позивача, контролюючий орган міг застосувати штрафні санкції передбачені ст.120-1 ПК України (до 01.04.2016) лише у відповідності до Порядку застосування штрафних санкцій, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує податкову і митну політику. А вказаний порядок набув чинності лише 01.02.2016 року. За таких обставин, враховуючи незаконність проведення 30.01. 2017 року камеральної перевірки декларацій з ПДВ за період жовтень - грудень 2015 року, а також відсутність у органів ДФС України права застосовувати санкції на підставі ст.120-1 ПК України за порушення строків реєстрації податкової накладної, що вчинені у 2015 році, підстави для застосування санкцій до ДП «МТП «Чорноморськ» за виявлені порушення відсутні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав позов необґрунтованим, та підтримав позицію, викладену у запереченнях на позов (а.с.53-55), в яких зазначено, що камеральна перевірка проведена у відповідності до положень пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України щодо своєчасності реєстрації податкових накладних к ЄРПН та у строки визначені п.76.3 ст.76 ПК України, тобто у межах строку давності, встановленого ст.102 ПК України.
Підпунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що реєстрація податкових в ЄРПН має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно зі ст.120.1 ПК України. За результатами камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН у період з 01.10.2015 року по 31.12.2015 року встановлено, що ДП «МТП «Чорноморськ» несвоєчасно зареєстровані податкові накладні в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів на суму ПДВ 666885,45грн.
Одеське управління Офісу ВПП ДФС діяло правомірно, а у задоволенні позову необхідно відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши надані докази у їх сукупності, судом встановлено, що ДП «МТП «Чорноморськ» зареєстроване 30.12.1993року за №15541200000001082 та знаходиться на податковому обліку, зареєстровано платником ПДВ з 31.07.1997 року.
Одеське управління Офісу ВПП ДФС проведено камеральну перевірку, за результатами якої складений акт №45/28-10-49-07/01125672/16 від 30.01.2017 року «Про результати камеральної перевірки даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ДП «МТП «Чорноморськ» (код ЄДРПОУ 01125672), граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період з 01.10.2015р. по 31.12.2015р.» (а.с.14-16).
На підставі акту перевірки №45/28-10-49-07/01125672/16 від 30.01.2017 року відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення відповідача №0002024907 форми «Н» від 23.02.2017 року, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 66688,53грн. (а.с.12).
Суд вважає, що здійснюючи камеральну перевірку позивача з питань дотримання ДП «МТП «Чорноморськ» граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період з 01.10.2015року по 31.12.2015року відповідач діяв у відповідності до вимог ст.75 ПКУ щодо проведення камеральних перевірок.
Пунктом 75.1 ст.75 ПК України встановлено, що контролюючи органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.