ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2017 року м. Київ К/800/9421/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Калашнікової О.В.,
Суддів: Донця О.Є.,
Кравцова О.В.
секретар судового засідання - Головко О.В.
за участю
представника позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 січня 2016 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2016 року у справі за позовом Фермерського господарства ОСОБА_4 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3, треті особи - Кіровоградська районна державна адміністрація Кіровоградської області, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
в с т а н о в и л а :
В грудні 2015 року Фермерське господарство ОСОБА_4 звернулось до суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14.12.2015 року № 27045841; зобов'язання відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації іншого речового права - права оренди на земельну ділянку, яка розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 46,1012 га, в тому числі ріллі 461011,75 кв.м., на підставі договору оренди землі від 28 жовтня 2008 року та договору про зміни та доповнення до договору оренди від 10 жовтня 2008 року, зареєстрованого 03 листопада 2008 року за номером: 040837200300, загальною площею 46,10 га на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області від 28 листопада 2012 року старок на 20 років на підставі заяви, поданої 15 жовтня 2013 року; зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державний реєстратор при ухваленні рішення про відмову державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14.12.2015 року порушив норми Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та не врахував, що право оренди Фермерського господарства ОСОБА_5 на підставі договору оренди землі від 10.10.2008 р. було зареєстровано відповідно до вимог діючого законодавства, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 03.11.2008 року та підтверджується Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення і таке право Законом визнається дійсним.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 січня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2016 року, позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 14 грудня 2015 року № 27045841; зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 вчинити дії щодо державної реєстрації іншого речового права - права оренди Фермерського господарства господарство ОСОБА_4 , код за ЄДРПОУ: НОМЕР_2 (АДРЕСА_1) на земельну ділянку, кадастровий номер:НОМЕР_1, яка розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 46,1012 га, в тому числі ріллі 461011,75 кв.м., на підставі договору оренди землі від 28 жовтня 2008 року та договору про зміни та доповнення до договору оренди від 10 жовтня 2008 року, зареєстрованого 03 листопада 2008 року за №040837200300, загальною площею 46,10 га на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області від 28 листопада 2012 року старок на 20 років на підставі заяви, поданої 15 жовтня 2013 року, реєстраційний номер №3405543; встановлено обов'язок державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 подати суду звіт про виконання постанови суду упродовж 10 днів з дня набрання нею законної сили; присуджено на користь фермерського господарства ОСОБА_4 (код за ЄДРПОУ: НОМЕР_2) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Кіровоградської області судовий збір у розмірі 2436,00 грн..
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що при прийняті оскаржуваного рішення відповідач діяв не у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій, вважаючи їх передчасними виходячи з наступного.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їхні посадові й службові особи повинні діяти порядком та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 182 Цивільного Кодексу України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Обов'язковість процедури реєстрації речових прав встановлена ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до якої права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Виходячи з положень ст. 9 вказаного Закону державний реєстратор в процедурі розгляду заяви про реєстрацію речових прав на нерухоме майно повинен встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.
Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язаний надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 15 Закону - державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до пункту 4 статті 24 цього Закону у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, зокрема, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Пунктом 23 Постанови Кабінету Міністрів України №703 від 22.06.2011 року "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" (далі - Порядок № 703) визначено, що державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені в Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Фермерське господарство ОСОБА_4 зареєстроване як юридична особа 17.12.1999 року, що підтверджується відповідним свідоцтвом про державну реєстрацію.
Розпорядженням голови Кіровоградської районної державної адміністрації від 15.10.2007 року № 626-р Фермерському господарству ОСОБА_4 передано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 46,10 га терміном на 5 років для ведення фермерського господарства із земель запасу, що перебувають у державній власності на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області.
10 жовтня 2008 року між Кіровоградською районною державною адміністрацією та фермерським господарством ОСОБА_4 укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Кіровоградському районному відділі КРФ ДП УДЗК при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 03.11.2008 року за №040837200300.
Розпорядженням голови Кіровоградської райдержадміністрації від 23.11.2012 року № 1135-р внесено зміни до договору оренди землі площею 46,10 га, укладеного фермерським господарством ОСОБА_4 в частині збільшення терміну дії договору оренди землі строком на 20 років, починаючи з дати його державної реєстрації, а також в частині встановлення орендної плати у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі на рік.
28.11.2012 року між Кіровоградською райдержадміністрацією та фермерським господарством ОСОБА_4 укладено договір про зміни та доповнення до договору оренди від 10.10.2008 року, зареєстрованого 03.11.2008 за №040837200300.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_3 № 727627 від 28.10.2013 року відмовлено у задоволенні заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права оренди), прийнятої 15.10.2013 року за реєстраційним № 3405543 з огляду на відсутність державної реєстрації права власності.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду 17 грудня 2013 року у справі № 811/3504/13-а, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015року, за позовом фермерського господарства ОСОБА_4 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Кіровоградської області ОСОБА_3 про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Кіровоградської області ОСОБА_3 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 28 жовтня 2013 року № 7276267: зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції Кіровоградської області ОСОБА_3 розглянути заяву фермерського господарства ОСОБА_4 від 15.10.2013 року щодо державної реєстрації іншого речового права - права оренди земельних ділянок №3405543 у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Зазначеними судовими рішеннями встановлено, що згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3500273252013 від 25.06.2013 року земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1 зареєстрована Кіровоградським районним відділом КРФ ДП «Центр ДКЗ» при Держкомземі України 03.11.2008 року, форма власності - «Державна власність».
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_3 №27045841 від 14 грудня 2015року відмовлено фермерському господарству ОСОБА_4 у державній реєстрації іншого речового права - права оренди земельної ділянки, що розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, кадастровий № НОМЕР_1. При цьому відповідачем встановлено, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а саме: невід'ємні частини договору оренди земельної ділянки оформлені не належним чином, та відсутнє документальне підтвердження прийняття земельної ділянки у користування, що суперечить п.20 договору оренди землі від 10 жовтня 2008 р. та ст.17 Закону України «Про оренду землі» в редакції станом на 15.10.2013; відповідно до відповіді, отриманої від управління Держгеокадастру у Кіровоградському районі Кіровоградської області №32-28-99.2-2708/15-15 станом на 09.12.2015 в Національній кадастровій системі відсутні будь-які відомості щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером: НОМЕР_1; заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, п.5-2 ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до п. 2 вказаного вище Порядку №703 державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно (далі - нотаріус).
Пунктом 7 цього Порядку №703 передбачено, що для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Згідно пункту 26 Порядку №703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Пунктом 27 Порядку встановлено, що документами, які підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є, зокрема, укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат.
Згідно п.33 Порядку для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27, 28, 30 і 31 цього Порядку, подає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документах, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, відсутні відомості про кадастровий номер земельної ділянки).
Відповідно до п.23 вказаного вище Порядку №703 Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Вирішуючи спір, судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно із визначенням поняття "державна реєстрація речових прав на нерухоме майно", державній реєстрації підлягають лише факти, виникнення, переходу або припинення права власності, які виникли лише після 01.01.2013 року (набрання чинності Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Згідно матеріалів справи, станом на день звернення Фермерського господарства ОСОБА_4 до відповідача із заявою про проведення реєстраційних дій щодо реєстрації права оренди, право власності на земельну ділянку (державна власність) вже було зареєстроване згідно з вимогами нормативно-правових актів, які діяли станом на 03.11.2008 року.
Відповідно до ч.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно, крім випадків, передбачених статтями 41, 42 цього Закону.
Статтею 4-1 даного Закону встановлено, що рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) приймається без здійснення державної реєстрації права держави чи територіальної громади на такі земельні ділянки, крім випадків, коли право власності на земельні ділянки державної або комунальної власності вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Отже, судами вірно зазначено, що право власності за державою на спірну земельну ділянку вже було зареєстроване у 2008 року, тому земельна ділянка не підлягає вдруге державній реєстрації, оскільки Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не має зворотної сили і в силу приписів ч.1 ст.58 Конституції України не може бути застосований до правовідносин, які існували у 2008 році.
Таким чином, суди попередніх інстанцій обґрунтовано дійшли висновку, що розпорядження голови Кіровоградської райдержадміністрації від 23.11.2012 року №1135-р в розумінні зазначених вище норм Закону, є підставою для внесення відповідної інформації до державного реєстру прав.
При з'ясування всіх обставин, судами попередніх інстанцій також вірно встановлено, що постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.11.2014 року у справі № П/811/972/14, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2015 р., позов ФГ ОСОБА_4 до Державного кадастрового реєстратора управління Держземагенства у Кіровоградському районі Кіровоградської області Гордієнка Ігоря Миколайовича, задоволено частково: зобов'язано Державного кадастрового реєстратора управління Держземагенства у Кіровоградському районі Кіровоградської області Гордієнка Ігоря Миколайовича поновити у Державному земельному кадастрі відомості про земельну ділянку площею 46,10 га, яка розташована на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області та відновити поземельну книгу на земельну ділянку.
Відповідно і до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені в одній адміністративній справі не можуть оспорювати ся в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій вірно були взяті до уваги факти, які встановлені судами у судових рішеннях по справам №811/3504/13-а та №П/811/972/14 з урахуванням вимог статей 72 та 255 КАС України.
Таким чином, висновок судів попередніх інстанцій про те, що позивачем надано державному реєстратору всі передбачені діючим законодавством документи для здійснення державної реєстрації іншого речового права - права оренди і що у державного реєстратора не було передбачених статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» підстав для відмови у державній реєстрації є вірним.
Зважаючи на вищезазначене, колегія судді Вищого адміністративного суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для відмови в задоволенні позову.
Згідно зі статтею 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 січня 2016 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя
Судді: