Постанова № 66743701, 22.05.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2017
Номер справи
822/1257/17
Номер документу
66743701
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1257/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К. при секретаріВарченко В.В. за участі: представника позивача відповідача представника третьої особи на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг 2012 " третьої особи на стороні відповідачаОСОБА_3 Бодяк О.В. ОСОБА_5 ОСОБА_6розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Аграрна компанія 2004" до Державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксани Володимирівни , треті особи на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг 2012", ОСОБА_6 про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, треті особи на стороні відповідача, в якому просить скасувати рішення Державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксани Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.02.2017 року за індексним номером 33926205 про реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 1,2888 га, кадастровий номер НОМЕР_1, на підставі договору оренди земельної ділянки б/н від 26.01.2017 року.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що між приватним підприємством "Аграрна компанія 2004" та ОСОБА_6 08.05.2012 року укладено на 10 років договір оренди земельної ділянки № 82, відповідно до якого ОСОБА_6 передала приватному підприємству "Аграрна компанія 2004" в строкове платне користування земельну частку (пай) площею 1,23 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Лісоводської сільської ради Городоцького району Хмельницької області.

Вказаний договір зареєстрований в книзі реєстрації Лісоводської сільської ради Городоцького району Хмельницької області 08.05.2012 року № 82, відповідно до законодавства, яке діяло на час реєстрації, про що свідчить запис безпосередньо на договорі оренди землі, підпис та печатка Лісоводської сільської ради.

Зі змісту інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 02.05.2017 року № 86206906 позивач дізнався, що Державним реєстратором комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксаною Володимирівною було проведено державну реєстрацію договору оренди тієї самої земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_6 та товариством з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг 2012", на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 33926205 від 18.02.2017 року.

На думку позивача відповідачем було неправильно здійснено повторну реєстрацію договору оренди тієї ж самої земельної ділянки, що є недопустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одну і ту ж земельну ділянку було передано в оренду різним орендарям.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та надав суду пояснення за змістом позовної заяви.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення в яких зазначила, що товариством з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг 2012" для проведення державної реєстрації іншого речового права (оренди земельної ділянки) було подано відповідний пакет документів, а також договір оренди, який заключений між ОСОБА_6 та товариством з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг 2012" від 26.01.2017 року.

Відповідач вказала, що нею було проведено відповідний комплекс дій щодо запитування інформації про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6804121622016 від 12.12.2016 року інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня (щодо земельної ділянки площею 1,2888 га, кадастровий номер НОМЕР_1).

Також відповідач зазначила, що однією з підстав для прийняття оскаржуваного рішення, було розпорядження голови Городоцької районної державної адміністрації № 1017/2016-р від 26.12.2016 року, яким передано у приватну власність громадянці ОСОБА_6 земельну ділянку площею 1,2888 га, кадастровий номер НОМЕР_1.

Враховуючи викладені обставини відповідач у задоволенні позову просить суду відмовити.

Представник третьої особи на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг 2012" в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, та надав суду пояснення, в яких зазначив, що оскаржуване рішення є повністю правомірним і скасуванню не підлягає.

Третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_6 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду аналогічні пояснення, надані представником третьої особи на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг 2012".

Суд, заслухавши пояснення сторін, третіх осіб на стороні відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що між приватним підприємством "Аграрна компанія 2004" та ОСОБА_6 укладено договір оренди земельної ділянки № 82 від 08.05.2012 року строком на 10 років, відповідно до якого ОСОБА_6 передала приватному підприємству "Аграрна компанія 2004" в строкове платне користування земельну частку (пай) площею 1,23 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Лісоводської сільської ради Городоцького району Хмельницької області.

Вказаний договір зареєстрований в книзі реєстрації Лісоводської сільської ради Городоцького району Хмельницької області 08.05.2012 року № 82, про що свідчить запис безпосередньо на договорі оренди землі, підпис та печатка Лісоводської сільської ради Городоцького району Хмельницької області.

Зазначені обставини підтверджуються, зокрема, копією договору оренди земельної ділянки № 82 від 08.05.2012 року.

Однак, рішенням Державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксаною Володимирівною про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 33926205 від 18.02.2017 року, за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг 2012" було проведено реєстрацію іншого речового права (права оренди земельної ділянки) за договором оренди від 26.01.2017 року вищезазначеної земельної ділянки, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг 2012" та ОСОБА_6.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 4 статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Відповідно до пункту 17 Перехідних положень ЗК України - сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2, виданого на ім'я ОСОБА_7, останньому на підставі рішення Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області від 22 квітня 1996 року № 164 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності агрофірми "Україна" розміром 1,46 га в умовних кадастрових га без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

Відповідно до змін, які вносяться до сертифіката у зв'язку з передачею права на земельну частку (пай) від 15 грудня 2010 року, право на земельну частку (пай) передано ОСОБА_6.

Статтею 125 ЗК України передбачено, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

При цьому, відповідно до статті 18 Закону України "Про оренду землі" від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Згідно вимог пунктів 2, 4, 5 Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 року № 119 реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю). Договір оренди реєструється у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв), що ведеться за формою згідно з додатком. Датою реєстрації договору оренди є дата внесення відповідного запису до цієї Книги. На обох примірниках договору оренди ставиться штамп із зазначенням дати реєстрації та номера запису, а також з підписом особи, яка зареєструвала договір.

Таким чином договір оренди позивача був зареєстрований у Лісоводській сільській раді Городоцького району Хмельницької області 08.05.2012 року, тобто раніше, ніж за товариством з обмеженою відповідальністю "Агрохолдинг 2012".

Стосовно прийняття відповідачем оскаржуваного рішення суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 3 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;

4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень;

5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;

6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом;

7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);

8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;

9) формує реєстраційні справи у паперовій формі.

10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно частини 1 статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);

6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;

8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Аналогічну правову позицію стосовно необхідності запитувати інформацію про зареєстровані права орендна земельні ділянки відповідно до законодавства, яке діяло до 01.01.2013 року висловила і Реєстраційна служба України в листі від 06 серпня 2013 року № 2951/05-15-13.

В даному листі зазначено, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року.

Одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну і ту ж земельну ділянку суперечить вимогам Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових та інших прав, які підлягають державній реєстрації, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Зазначена позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 30 березня 2016 року по справі № 814-3015-14.

Правову позицію стосовно обов'язку саме державного реєстратора під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації висловлено у постанові Верховного Суду України від 29 вересня 2015 року по справі № 802/37191.

Згідно частини 1 статті 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу ( у справі № 802/37191 - з підстави пункту 1), є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржуваним рішенням допущено одночасне існування подвійної державної реєстрації договору оренди на одну земельну ділянку.

Водночас суд зазначає, що Державним реєстратором комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксаною Володимирівною проведено відповідний комплекс дій спрямованих запитування інформації про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року, в підтвердження чого є копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6804121622016 від 12.12.2016 року, в якому зазначено, що інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня (щодо земельної ділянки площею 1,2888 га, кадастровий номер НОМЕР_1).

Окрім того суд зазначає, що Державним реєстратором комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксаною Володимирівною при прийняті оскаржуваного рішення, враховано ту підставу, що відповідно до розпорядження голови Городоцької районної державної адміністрації № 1017/2016-р від 26.12.2016 року громадянці ОСОБА_6 передано у приватну власність земельну ділянку площею 1,2888 га, кадастровий номер НОМЕР_1.

Пунктом 14 частини 1 статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Суд зазначає, що розпорядження голови Городоцької районної державної адміністрації № 1017/2016-р від 26.12.2016 року є правовстановлюючим документом, яким підтверджено набуття права власності ОСОБА_6 на земельну ділянку площею 1,2888 га, кадастровий номер НОМЕР_1, тому дії відповідача щодо прийняття оспорюваного є правомірними та такими, що відповідають вимогам закону, проте з метою недопущення подвійної реєстрації договорів оренди щодо однієї і тієї ж земельної ділянки, та враховуючи ту обставину, що договір оренди земельної ділянки № 82 від 08.05.2012 року укладений між приватним підприємством "Аграрна компанія 2004" та ОСОБА_6 строком на 10 років, є дійсним, в судовому порядку не скасований, суд приходить до висновку, що рішення Державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксани Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.02.2017 року за індексним номером 33926205 про реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 1,2888 га, кадастровий номер НОМЕР_1, на підставі договору оренди земельної ділянки б/н від 26.01.2017 року, підлягає скасуванню, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати рішення Державного реєстратора комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" Бодяк Оксани Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.02.2017 року за індексним номером 33926205 про реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 1,2888 га, кадастровий номер НОМЕР_1, на підставі договору оренди земельної ділянки б/н від 26.01.2017 року.

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 26.05.2017 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 26 травня 2017 року

Суддя/підпис/В.К. Блонський"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський