Справа № 815/364/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0003341401 від 18.10.2016 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області № 0003341401 від 18.10.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач дійшов не вірного висновку щодо порушення ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» вимог пункту 2.6 гл.2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» та, як слід, підстави для застосування до ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» суми штрафних санкцій у розмірі 216 489, 80 грн. на підставі абз. 3 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Також представник позивача зазначає, що спірна сума готівки відповідає даним зазначеним у відповідних касових документах, готівка у сумі 43 297, 96 грн. оприбуткована в повному обсязі, що підтверджується роздрукованими касовими документами, розбіжностей між книгою ОРО та сумами, що були внесені в касу підприємства не має, що свідчить про те, що готівка за період з 01.06.2016 року по 08.06.2016 року у сумі 43 297,96 гривень була оприбуткована ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» у повному обсязі у відповідності до положень діючого законодавства, що робить неможливим ухилення останнього від сплати податків та свідчить про відсутність мети приховування (не оприбуткування) готівки, а лише про можливе порушення ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» порядку ведення книги ОРО, а не про неналежний облік надходження коштів за спірний період.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити, не заперечував проти продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання 18.05.2017 року не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений відповідно до вимог КАС України. Надав до суду письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначив, що згідно акту перевірки фахівцями ГУ ДФС у м. Києві було здійснено фактичну перевірку рецепції у готелі за адресою: м. Київ, вул. Лейпцизька, (1/20) 16-А (ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП», код ЄДРПОУ 39783349). За результатом проведення вказаної перевірки посадовими особами податкового органу встановлено порушення вимог п. 2.6 гл. 2 Положення №637, а саме: не оприбуткування готівкових коштів у розмірі - 43297,96 грн. Облік зазначених коштів на підставі фіскальних звітних чеків (за період з 01.06.2016 року по 08.06.2016 року включно) не здійснено в належним чином зареєстрованій в органах ДФС книзі обліку розрахункових операцій (дата реєстрації книги - 09.06.2016 року). Тобто записи у відповідних розділах книги обліку розрахункових операцій з 01.06.2016 року по 08.06.2016 року включно здійснювались без реєстрації в органах ДФС.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
07.05.2015 року проведено державну реєстрацію юридичної особи - товариство з обмеженою відповідальністю «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» (код ЄДРПОУ 39783349) (а.с. 59).
Відповідно до п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
В період з 19.07.2016 року по 19.07.2016 року посадовими особами ГУ ДФС в м. Києві проведено фактичну перевірку ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» код за ЄДРПОУ 39783349, за результатами якої складений акт (довідка) фактичної перевірки від 19.07.2016 року, дата реєстрації в територіальних органах ДФС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання 20.07.2016 року, реєстраційний номер 0929/26/15/14/39783349.
Відповідно до пп. 2.2.14 розділу 2 акту посадовими особами контролюючого органу встановлено факт не оприбуткування ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» коштів у розмірі 43 297, 96 гривень, а саме облік зазначених готівкових коштів на підставі фіскальних звітних чеків: Z-звіт №0361 від 01.06.2016 року, Z-звіт №0362 від 02.06.2016 року, Z-звіт №0363 від 03.06.2016 року, Z-звіт №0364 від 04.06.2016 року, Z-звіт №0365 від 05.06.2016 року, Z-звіт №0366 від 06.06.2016 року, Z-звіт №0367 від 07.06.2016 року, Z-звіт №0368 від 08.06.2016 року, - не здійснено в належним чином зареєстрованої в органах ДФС книзі обліку розрахункових операцій №3000110942 р/3, зареєстрованої 09.06.2016 року. Таким чином записи у відповідних розділах книги обліку розрахункових операцій №3000110942р/3 з 01.06.2016 року по 08.06.2016 року (включно) здійснювались без реєстрації в органах ДФС.
В розділі 3 акту перевірки від 19.07.2016 року посадовими особами зроблено висновок про порушення позивачем п. 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженої Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 року (із змінами та доповненнями) (а. с. 110-114).
18.10.2016 року ДПІ у Приморському районі м. Одеси винесено податкове повідомлення-рішення № 0003341401, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 216489,80 грн. (а.с. 13)
Не погодившись з висновками акту та податковим повідомленням - рішенням, ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» подало до ГУ ДФС в Одеській області скаргу. (а.с. 14-19).
23.12.2016 року ГУ ДФС в Одеській області розглянуто первинну скаргу директора ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» ОСОБА_2 від 18.10.2016 року вих. №117 на податкове повідомлення-рішення від 18.10.2016 року № 0003341401, за результатом розгляду якої первинна скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін. (а.с. 20-21).
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Національно Банку України від 15.12.20114 року № 637.
Відповідально до п. 1.2 глави 1 Положення (надалі - Положення № 637) книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); готівкова виручка (виручка) - сума фактично одержаних готівкових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і позареалізаційні надходження; оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій; реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) - пристрій або програмно-технічний комплекс, у якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій під час продажу товарів (надання послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).
Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 року № 417 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п.п. 1-3 глави 2 Порядку 417 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані зареєструвати книги обліку розрахункових операцій (далі - книга ОРО). Реєстрація книг ОРО здійснюється в органі доходів і зборів за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків. Книга ОРО реєструється на кожний РРО або, якщо згідно із законодавством розрахунки можуть проводитися без застосування РРО, на окрему господарську одиницю. Кількість книг ОРО, що реєструються одночасно, не обмежується. Форму книги ОРО на РРО наведено в додатку 1, форму книги ОРО на господарську одиницю - у додатку 2.
Згідно з п. 4 глави 2 Поряду при реєстрації першої книги ОРО на окрему господарську одиницю в органах доходів і зборів їй присвоюється фіскальний номер. Фіскальний номер книги ОРО на окрему господарську одиницю складається з 10-розрядного числового порядкового номера реєстраційного запису в автоматизованій інформаційній системі реєстрації РРО Міністерства доходів і зборів України (далі - інформаційна система Міндоходів), алгоритм формування якого встановлює Міністерство доходів і зборів України, та літери "г". Фіскальний номер книги ОРО на РРО складається з фіскального номера РРО та літери "р".
Пунктом 5 глави 2 передбачено, що фіскальний номер другої та наступних книг ОРО складається з фіскального номера першої книги ОРО, зареєстрованої на ту саму окрему господарську одиницю або РРО, та проставленого через дріб порядкового номера наступної книги ОРО. Після скасування книги ОРО фіскальний номер закривається та надалі не використовується.
Відповідно до п. 6 глави 2 Порядку 417 книга ОРО має бути прошнурована, з послідовною нумерацією сторінок та належним чином установленими засобами контролю, щоб унеможливлювати розшнурування книги ОРО або вилучення її аркушів без порушення цілісності засобу контролю. На титульній сторінці книги ОРО мають бути здійснені записи щодо суб'єкта господарювання, кількості аркушів, номера установленого засобу контролю, даних про РРО у разі реєстрації книги ОРО на РРО (модифікація, заводський і фіскальний номери, версія програмного забезпечення).
Згідно з п. 8, 11 глави 2 Порядку перша книга ОРО на РРО реєструється одночасно з реєстрацією РРО. Датою реєстрації першої книги ОРО на РРО є дата реєстрації РРО. Підставою для реєстрації другої та наступних книг ОРО на РРО в органі доходів і зборів є надходження до цього органу реєстраційної заяви. Реєстраційна заява має бути підписана керівником суб'єкта господарювання або фізичною особою - підприємцем із зазначенням дати подання. У разі відсутності підстав для відмови в реєстрації книги ОРО посадова особа органу доходів і зборів не пізніше двох робочих днів з дня отримання заяви проводить реєстрацію книги ОРО шляхом внесення даних до інформаційної системи Міндоходів.
Пунктами 1, 2 глави 4 встановлено, що суб'єкт господарювання повинен забезпечити використання книги ОРО у тій господарській одиниці, що зазначена на титульній сторінці книги при її реєстрації/перереєстрації, або з тим РРО, до якого така книга зареєстрована. Суб'єкт господарювання повинен забезпечити зберігання в господарській одиниці останньої належним чином закінченої книги ОРО. Зазначене не поширюється на транспортні засоби, об'єкти виїзної торгівлі та пересувної торговельної мережі.
Відповідно до п.п. 4, 6 глави Порядку перед початком використання книги ОРО слід зазначити на її титульній сторінці дату початку використання. Записи в книзі слід виконувати кульковою ручкою. Використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.
Відповідно до пункту 2.6 Положення № 637 оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. № 436/95 передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Так, як вбачається з матеріалів справи надходження готівки за період з 01.06.2016 року по 08.06.2016 року (включно) в сумі 43297,96 грн., яка проведена через РРО згідно підсумкових звітних чеків (Z-звітів), позивачем у повному обсязі була проведена в касі та занесена у книгу обліку розрахункових операцій, позивач належним чином оформлював та зберігав фіскальні чеки. Зауважень щодо заповнення ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» книги обліку розрахункових операцій у відповідачів не було (а.с. 22-30).
Також під час проведення перевірки розбіжностей між даними КОРО та сумами, внесеними в касу підприємства посадовими особами контролюючого органу не встановлено.
Разом з тим, судом встановлено, що книга обліку розрахункових операцій №3000110942р/3, зареєстрована ДПІ у Приморському районі м. Одеси 09.06.2016 року на підставі заяви ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» від 08.06.2016 року. (а.с. 129-130).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач фактично в період з 01.06.2016 року по 08.06.2016 року включно використовував книгу обліку розрахункових операцій №3000110942р/3, яка не була зареєстрована в територіальному органі ДФС. При цьому суд враховує, що ця книга є третьою, а відповідно до приписів Порядку 417 фіскальний номер другої та наступних книг ОРО складається з фіскального номера першої книги ОРО, зареєстрованої на ту саму окрему господарську одиницю або РРО, та проставленого через дріб порядкового номера наступної книги ОРО.
Тобто фактично книга мала номер на день початку її використання, але не була зареєстрована в органах ДФС.
Отже, суд вважає, що вчинені позивачем дії свідчать про порушення вимог Порядку 417, а саме щодо порядку ведення книги ОРО, без своєчасної її реєстрації в органах ДФС, а не приписів Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки проведення готівкових коштів через РРО із роздрукуванням фіскальних чеків та збереженням їх у КОРО є свідченням їх занесення до фіскальної пам'яті, що виключає приховування відповідної виручки. При цьому, порушення порядку ведення книги ОРО за умови відображення повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних РК) та здійснення обліку зазначених готівкових коштів у КОРО, не є належним доказом не оприбуткування готівки в касі підприємства.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що ДПІ у Приморському районі м. Одеси не правомірно застосовано до позивача штрафні санкції за порушення п. 2.6 Положення 637 у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми, а отже податкове повідомлення - рішення №0003341401 від 18.10.2016 року є не правомірним та підлягає скасуванню.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0003341401 від 18.10.2016 року є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір за вимоги майнового характеру в розмірі 3247,35 грн., відповідно до оригіналу платіжного доручення №152 від 13.01.2017 року. (а.с. 3). Оскільки адміністративний позов ТОВ «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» задоволено в повному обсязі, суд дійшов до висновку, що з Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань слід стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» (код ЄДРПОУ 39783349, м. Одеса, вул. Маразліївська, 1/20, п/р26000483982 в АТ «Райффайзен Юанк АВАЛЬ м. Київ, МФО 380805) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3247, 35 грн. (три тисячі двісті сорок сім гривень 35 копійок).
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, ч.6 ст. 128, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 18.10.2016 року № 0003341401
Стягнути з Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39565511, адреса: 65012, м. Одеса, Французький бульвар, буд. 7) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «БЛЕК СІ ХОТЕЛ ГРУП» (код ЄДРПОУ 39783349, м. Одеса, вул. Маразліївська, 1/20, п/р26000483982 в АТ «Райффайзен Юанк АВАЛЬ м. Київ, МФО 380805) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3247, 35 грн. (три тисячі двісті сорок сім гривень 35 копійок).
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
Суддя О.А. Левчук