
Справа № 815/7503/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретаря судового засідання Соколова М.С.
за участі:
представника позивача - Будеянського С.Б. (за довіреністю),
представника відповідача - Шульги Ю.І. (за довіреністю),-
представника третьої особи - Васильєва П.П. (за довіреністю),-
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) до товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - приватного підприємства «Південьдортех» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, суд,-
В С Т А Н О В И В:
Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), (надалі позивач) звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» (надалі відповідач) про стягнення 90891,19 грн.
Ухвалою суду від 24.04.2017 року відповідно до приписів ст. 53 КАС України, залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - приватне підприємство «Південьдортех».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач в адміністративному позові зазначив, що Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області виявлено факти перевезень вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, (без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів). А саме: 11.05.2016 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області у пункті габаритно-вагового контролю авто дороги М05 Київ - Одеса 450км. + 500м. проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля: НОМЕР_1 з причепом марки BODEX моделі KS WS., номерний знак НОМЕР_2 (чек зважування № 04032 від 11.05.2016р.) За результатами проведення зважування складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 11.05.2016 року та Акт №0000107 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 11.05.2016 року на підставі яких проведено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 2171,25 євро. Відповідно до п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху України. Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх параметрів перевищує фактичну масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами. Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідачу на загальну суму 3171.25 евро, відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою КМУ від 27.06.2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування». Пунктом 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Відповідно до показників валютного ринку, що міститься на офіційному Інтернет представництві Національного банку України на день проведення розрахунку 11.05.2016 року курс гривні до 1 євро становить 28,661 гривень. Таким чином, сума 3171,25 євро станом на 11.05.2016 року еквівалентна 90891,19 гри. У визначений термін перевізник дані кошти добровільно не сплатив.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві і просив задовольнити позовні вимоги.
15 березня 2017 року від ТОВ «СПМК-17» до суду надійшли заперечення на адміністративний позов (а.с. 70-74), де з, посиланням на приписи: Положення про Державну інспекція України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №299 від 17 липня 2014 року, Закон України «Про автомобільні дороги», Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 року, Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18 січня 2001 року, Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року (в редакції від 08 жовтня 2014 року), Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року, зазначено, що діючим законодавством визначені повноваження органів Укртрансінспекції (Укртрансбезпеки) щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю. Повноваження Укртрансінспекції (Укртрансбезпеки), що стосуються плати за проїзд великовагових транспортних засобів обмежуються лише нарахуванням такої плати. Отримувачем коштів є держава та державний бюджет України. У відповідача відсутні повноваження щодо стягнення в судовому порядку на користь держави плати за проїзд великовагових транспортних засобів, а також такі повноваження не визначені жодним іншим правовим актом, отже Укртрансбезпека не є належним позивачем у вказаній справі.
В судових засіданнях представник відповідача заперечувала проти задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Приписами Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі Положення № 103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства) (п. 1). Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п.8).
Відповідно до пп. 15 п. 5 Положення № 103, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначено в Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок 879).
Приписами п. 3. Порядку 879, визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
11 травня 2016 року посадовою особою Укртрансбезпеки ОСОБА_4, та оператором вагового комплексу ОСОБА_5, у пункті габаритно-вагового контролю авто дороги Київ - Одеса 451 км., здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля: марки Мерседес-Бенц, марки ACTROS 2043, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки BODEX, моделі KS 3WS, номерний знак НОМЕР_2, що підтверджено: чеком зважування № 04032 від 11.05.2016 року (а.с. 12) та довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 11.05.2016 року (а.с. 11).
З чека зважування № 04032 від 11.05.2016 року та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 11.05.2016 року вбачається, що результатом вагового контролю встановлено навантаження на осі тонн: 1) 7460, 2) 13100, 3) 11580, 4) 10920, 5) 10780; повна маса транспортного засобу 53840 тонн. За результатами габаритного контролю транспортного засобу; довжина 15,7 м., ширина 25 м., висота 3,10 м.
Згідно пп. 3 п.2 Порядку 879, великовагові та великогабаритні транспортні засоби, це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
У пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зазначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
11 травня 2016 року посадовою особою, що здійснювала габаритно-ваговий контроль ОСОБА_4 складено Акт № 0000107 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 10), де зазначено що габаритно-ваговий контроль проведено на авто дорозі Київ - Одеса 451 км., автомобіля Мерседес-Бенц, модель ACTROS 2043, реєстраційний номер НОМЕР_1, причіп марки BODEX, моделі KS 3WS, номерний знак НОМЕР_2, суб'єкт, що перевіряється: ТОВ «СПМК-17» водій ОСОБА_6; маршрут руху: Мигія Миколаївської області - м. Одеса; повна маса, тонн нормативно доступна - 40, фактична 53840.
До суду 17.02.2017 року представником позивача надана незасвідчена копія товарно-транспортної накладної № 002614 від 11.05.2016 року на перевезення щебеню автомобілем Мерседес 11-23, водій ОСОБА_6 з пункту навантаження: Мигія - кар'єр до пункту розвантаження Одеса (а.с.66). Автомобільним перевізником зазначено «ООО СПМК-17», замовником та вантажоодержувачем зазначено - «ЧП «Дорлідер».
Однак, суд вважає неналежним та недопустимим доказом по справі товарно-транспортну накладну № 002614 від 11.05.2016 року, оскільки відсутні реквізити юридичної особи, якою видана зазначена ТТН, та підписи посадових осіб вантажовідправника, перевізника, що унеможливлює ідентифікувати належного перевізника за ТТН № 002614 від 11.05.2016 року.
Згідно пп. 27 п. 5 Положення № 103, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
11 травня 2016 року проведено Розрахунок № 7 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 0000107 від 11.05.2016 року (а.с. 9) та визначено платнику ТОВ СПМК-17 за відстань 215 км по маршруту: Мигія (Миколаївської обл.) - м. Одеса плату за проїзд 3171,25 євро.
Приписами Порядку 879, передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (п. 28). Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки (п. 31-1).
З дослідженої в судовому засіданні довідки Регіонального сервісного центру в Одеській області № 31-15-1450 від 23.03.2017 року, судом встановлено, що власником автомобіля MERCEDES-BENZ ACTROS 2043, державний знак НОМЕР_1 на підставі свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_6 від 05.03.2015 року виданого ВРЕР № 2 м. Одеси є ТОВ «СПМК-17», (а.с. 80).
22 квітня 2016 року згідно договору оренди транспортних засобів та механізмів, ТОВ «СПМК-17» (Орендодавець) передало у платне користування транспортні засоби та механізми ПП «Південьдортех» (Орендар): MERCEDES-BENZ ACTROS 2043 Вантажний сідловий тягач - Е - 2 од., та напівпричіп BODEX - 2 од. (а.с. 81-85).
Також судом встановлено, що ОСОБА_6, з 17.02.2014 року працює водієм вантажного автомобіля в ПП «Дорлідер», що підтверджено копією трудової книжки ОСОБА_6 серії НОМЕР_7 (а.с. 85); копією наказу ПП «Дорлідер» (код ЄДРПОУ 32863396) № 3-к від 17.02.2014 року (а.с. 86); копією звіту про суми нарахованої заробітної плати, застрахованих осіб ПП «ПІВДЕНЬДОРТЕХ» за травень 2016 року (а.с. 94-97).
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.03.2016 року, вбачається, що ПП «Дорлідер» (код ЄДРПОУ 32863396) змінено найменування на ПП «ПІВДЕНЬДОРТЕХ» (код ЄДРПОУ 32863396), (а.с. 87-93).
З досліджених в судовому засіданні належних доказів, наданих до суду представником позивача: запиту Управління Укртрансбезбеки в Одеській області від 22.03.2017 року (а.с. 129) та відповіді ТДВ «Первомайський спеціалізований кар'єр» № 84/04 від 14.04.2017 року (а.с. 131), судом встановлено, що 11 травня 2016 року ТДВ «Первомайський спеціалізований кар'єр» завантажено вантаж (щебінь) в автомобіль НОМЕР_1. Замовником та вантажоотримувачем товару було ПП «Дорлідер». За умовами постачання, перевезення здійснювалося замовником.
Враховуючи вищевикладене, судом не встановлено правових підстав для стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 90891,19 грн.
Проаналізувавши матеріали справи та приписи чинного законодавства, судом встановлено, що позивач скористався правом на звернення до суду і його право не може бути обмежене, а заявлена позивачем вимога розглянута судом по суті, однак з урахуванням вищевикладеного підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 71 КАС України), та згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкту владних повноважень на підтвердження правомірності рішень та докази, надані відповідачем, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) до товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 90891,19 грн. - не підлягає задоволенню
Керуючись ст.ст. 69-71, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) до товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 90891,19 грн. - відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 25.05.2017 року.
Суддя Вовченко O.A.
У задоволенні адміністративного позову Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) до товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 90891,19 грн. - відмовити.
25 травня 2017 року.