
Справа № 815/2906/17
УХВАЛА
25 травня 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Подільського прикордонного загону, Сумського прикордонного загону, Адміністрації державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, анулювання штампу та виплату моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Подільського прикордонного загону, Сумського прикордонного загону, Адміністрації державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення уповноваженого державного органу України про заборону в'їзду в Україну від 12 лютого 2016 року; визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перетинанні державного кордону України іноземцю або особі без громадянства по відділу прикордонної служби «Гулянка» Подільського прикордонного загону від 04 квітня 2017 року; зобов'язання анулювати штамп про заборону в'їзду в України уповноваженим державним органом України, відповідно за цю дію; Міністерству фінансів України виплатити з коштів бюджету моральну шкоду у розмірі 620, 235 у.о. за кожен день, починаючи з 04 квітня 2017 року до часу офіційного закінчення строку заборони в'їзду до України.
Згідно з п. 3, 5, 6 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 2 - 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з ч. 2 с. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Проте адміністративний позов даним вимогам не відповідає.
Позивач ОСОБА_1 зазначає в адміністративному позові свою адресу - АДРЕСА_1.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Проте з позову та доданих до нього документів не вбачається, що зазначена в адміністративному позові адреса є поштовою адресою позивача, а також не надано доказів що це є адресою місцезнаходження ОСОБА_1. Крім того позивачем не зазначено номеру засобу зв`язку, з урахуванням віддаленості зазначеного позивачем місця перебування.
Так, позивач просить суд скасувати рішення уповноваженого державного органу України про заборону в'їзду в Україну від 12 лютого 2016 року, проте не надає його копії та не зазначає причин неможливості надання цього доказу.
Згідно ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Так, ознайомившись зі змістом вище зазначених вимог, суд дійшов висновку, що останні не відповідають вимогам статті 105 КАС України, оскільки рішення, яке позивач просить скасувати не містить обов'язкових реквізитів, за якими його можливо ідентифікувати (орган який його видав, номер).
Позивач не зазначає причин неможливості надання вказаних документів з відповідними обґрунтуваннями та доказами цих обставин (копії запитів, звернень, інформаційних запитів тощо, відповіді на них), враховуючи, що зазначені документи стосуються безпосередньо позивача.
Суд звертає увагу позивача, що ст.71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд сприяє вказаному обов'язку сторони лише якщо сторона не може самостійно надати докази з зазначенням причин неможливості їх надання, що співвідноситься зі ст.106 КАС України щодо вимог до позовної заяви. Проте позивач не навів жодного обґрунтування з наданням відповідних доказів щодо неможливості виконати свій обов'язок (копії запитів, звернень до відповідних установ, їх відповіді на вказані запити, звернення).
Також, позивач визначив відповідачами - Подільський прикордонний загін та Сумський прикордонний загін. Згідно пошуку у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців даних щодо відповідачів, Подільський прикордонний загін: Одеська область, м. Подільськ, вул. Армійська, 21 та Сумський прикордонний загін: 40030, Сумська область, Сумський район, с. Гриценково, а/с 103 - не знайдено. Натомість, за цими адресами зареєстровані військові частині 2196 (код ЄДРПОУ 14321825) та 9953 (код ЄДРПОУ 14321759) відповідно.
Позивач визначив відповідачем - Адміністрацію державної прикордонної служби України проте, позовні вимоги до цього відповідача відсутні.
Також позивач заявив позовну вимогу про зобов'язання анулювати штамп про заборону в'їзду в Україну уповноваженим державним органом України, відповідного за цю дію, проте не зазначив до якого з відповідачів вона звернута.
Крім того, позивач звернув позовну вимогу до Міністерства фінансів України про виплату з коштів бюджету моральної шкоди, проте не визначив цю юридичну особу в складі відповідачів.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до п. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру фізичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру юридичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року прожитковий мінімум для працездатних осіб розмірі становить - 1 600 гривень.
Частиною 3 ст.6 Закону визначено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Проте позивачем до позову не доданий документ про сплату судового збору, при цьому не зазначено причин неможливості сплати судового збору у встановленому Законом розмірі та не надано документу, який свідчить про наявність пільг у позивача щодо сплати судового збору.
Також позивачем до позову не додано додатків до позову відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Недоліки повинні бути усунені шляхом надання доказів перебування, знаходження позивача за адресою вказаною в адміністративному позові, рішення про заборону позивачу в'їзду в України, прийнятого уповноваженим державним органом України, зазначення в адміністративному позові реквізитів оскаржуваного рішення (номер, орган який його прийняв), визначення кола відповідачів, зазначення найменування належних відповідачів із визначенням змісту позовних вимог, щодо кожного, а також шляхом надання копій адміністративного позову після усунення недоліків разом з копіями документів, що надаються до суду відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб, доказів сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 105, 106, ч. 1 ст. 108 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Подільського прикордонного загону, Сумського прикордонного загону, Адміністрації державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, анулювання штампу та виплату моральної шкоди, - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у термін до 30 червня 2017 року усунути недоліки та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.А. Левчук