Постанова № 66742291, 03.05.2017, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
03.05.2017
Номер справи
464/2402/17
Номер документу
66742291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 464/2402/17

пр.№ 2-а/464/220/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2017 року м.Львів

Суддя Сихівського районного суду м.Львова Мичка Б.Р., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова (правонаступник управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

у с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду із позовом, в якому просить: визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова щодо відмови врахування при перерахунку їй пенсії матеріальних допомог, грошових винагород, індексації заробітної плати на підставі довідки про складові заробітної плати від 29.08.2016р.; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 27 вересня 2011 року з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальних допомог, грошових винагород, індексації заробітної плати, з урахуванням фактично утриманих сум.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 27 вересня 2011 року звільнилася з посади головного спеціаліста відділу обліку бухгалтерської звітності, фінансового планування та аналізу використання бюджетних коштів Львівського апеляційного господарського суду у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності та виходом на пенсію. Зазначає, що під час роботи на вищезазначеній посаді щорічно отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та грошову винагороду за зразкове виконання трудових обов'язків, з яких нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Однак при призначенні їй пенсії дані виплати не було враховано. В подальшому вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошових винагород за зразкове виконання трудових обов'язків та індексації заробітної плати), однак їй було відмовлено у здійсненні перерахунку. Вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать нормам діючого законодавства, та порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення.

Ухвалою судді Сихівського районного суду м.Львова від 11 квітня 2017 року відкрито скорочене провадження по справі.

Відповідач 27 квітня 2017 року подав суду письмове заперечення на позов, в якому просить у позові відмовити, покликаючись на те, що позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 27.09.2011р. та обчислено її в розмірі 80% заробітної плати державного службовця. Згідно поданої нею довідки №53 від 26.09.2011 р. заробітна плата державного службовця для призначення пенсії складається з: надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премій та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, які і були враховані під час обчислення розміру пенсії. Разом із тим у даній довідці у графі «Інші виплати» матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не відображались.Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Статтями 33, 35 цього ж Закону передбачено, що державним службовцям надається щорічна відпустка з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Вказана матеріальна допомога носить разовий характер, тобто не є складовою заробітної плати. А відтак відповідач стверджує, що пенсію ОСОБА_1 призначено згідно з Законом України «Про державну службу» та відповідно до поданої нею довідки, а тому позов є безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

За результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, дослідивши матеріали справи та з`ясувавши її дійсні обставини, суд вважає їх достатніми для прийняття рішеннята приходить до переконання, що позов слід задоволити,виходячи з наступного.

Ухвалою судді від 03 травня 2017 року позовні вимоги поза межами строку звернення до адміністративного суду за період з 27 вересня 2011 року до 10 жовтня 2016 року включно залишено без розгляду.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 понад 10 років займала посаду державного службовця в Львівському апеляційному господарському суді. Починаючи з 27 вересня 2011 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова (правонаступником якого є Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова) як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» та відповідачем не заперечується право позивача на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

30 грудня 2016 року позивач зверталася до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії. Однак управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова відмовило позивачу у перерахунку пенсії покликаючись на те, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а оскільки графа «Інші виплати» у довідці про складові заробітної плати, що подавалась позивачем для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», відсутня, а також враховуючи те, що Законом України «Про державну службу» і постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносились зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Також судом встановлено, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 р. № 988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» шляхом злиття управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова (пр. Червоної Калини, 35, м.Львів 79070; ЄДРПОУ: 20847365) та Управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі Львівської області (вул. Шевченка, 13, м.Пустомити, Львівська обл. 81100; ЄДРПОУ: 22371429), створене Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова (пр. Червоної Калини, 35, м.Львів 79070; ЄДРПОУ: 41249931). Державну реєстрацію новоствореного територіального органу Пенсійного фонду України проведено 31.03.2017; державну реєстрацію припинення управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова здійснено 03.04.2017. Відповідно до п.6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття. Таким чином, Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова є правонаступником всіх прав і обов'язків управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова та управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі Львівської області.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Згідно з цією статтею (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно із ч. 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Наведені положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція також викладена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012р. у справі №21-430а11.

Відповідно до ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Довідкою про складові заробітної плати №07-09/190/16 від 29.08.2016 року, підтверджено, що на всі виплати, включені в довідку, а саме: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних свят, а також інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином доводи відповідача, про те, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставними.

Однак, як вбачається із згаданої вище довідки про складові заробітної плати від 29 серпня 2016 року, «грошові винагороди за зразкове виконання трудових обов'язків», як про це вказано у позовній заяві, позивачу не виплачувались, нарахування страхових внесків з таких не здійснювалося, жодні докази про вказане не свідчать, а відтак позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими, безпідставними і в таких слід відмовити.

У ч.1 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо невключення спірних виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, відповідач, здійснюючи розрахунок розміру пенсії, не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто діяв неправомірно, чим порушив право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, в зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.

Разом з тим, при визначенні часу, з якого належить здійснювати перерахунок, суд виходить з норм ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за правилами якої перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42, ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, тому враховуючи, що заява позивачем про перерахунок пенсії подана 30.12.2016 р., її права підлягають захисту з 01 січня 2017 року.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд приходить до висновку, що відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу як державному службовцю починаючи з 01 січня 2017 року, з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії згідно норм чинного законодавства, згідно з довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню і починаючи з 01.01.2017 р. позивачу як державному службовцю слід перерахувати пенсію з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації, як фактично отримані суми, тобто складові заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

На підставі ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 17, 18, 70, 71, 86, 99, 158-162, 183-2, 244-2 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Позов задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова (правонаступник управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова) щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати) згідно з поданою довідкою про заробітну плату (№07-09/190/16 від 29.08.2016 року) з 01.01.2017 р.

Зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова (правонаступник управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати) згідно з поданою довідкою про заробітну плату (№07-09/190/16 від 29.08.2016 року), якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.01.2017 року.

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з моменту отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м.Львова.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст.254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Головуючий Б.Р. Мичка