
Справа № 466/2049/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(Заочне)
16 травня 2017 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі головуючого судді - Ковальчука О.І.
при секретарі - Ваврин М.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Львові цивільну справу за позовом Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів державної допомоги,-
у с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить стягнути з відповідача надміру виплачені за призначеною допомогою кошти в сумі 14086,97 грн. та судовий збір.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач покликається на те, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 09.12.2014 р. Шевченківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради йому було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 09.12.2014р. до 08.06.2015р., з 09.06.2015р. до 08.12.2015р. та з 11.12.2015р. до 10.06.2016 року. Грошова допомога призначена відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014р. №505.
Під час проведення Державною фінансовою інспекцією у Львівській області ревізії використання Шевченківським відділом соціального захисту коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014р. 31.01.2016р. (акт від 25.04.2016 №04-22/3) з'ясовано, що ОСОБА_1Л не були повідомлені обставини (наявність житла у власності його дружини з 29.12.2014) які впливають на призначення грошової допомоги.
Зокрема, відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 12.04.2016 №57184302, у власності ОСОБА_2 є квартира, що знаходиться за адресою: Львівська область, Кам»янка-Бузький район смт. Добротвір, вул. Сагайдачного, 5/170, що, згідно абз.2 п.6 Порядку №505, є підставою, при якій грошова допомога не призначається.
Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (абз.5 п.12 Порядку №505).
Відповідно до вищезазначеного, позивачу припинено виплату грошової допомоги з 01.05.2016р. та визначено обсяг надміру виплачених коштів на суму 14086,97 грн. за період з 01.01.2015 до 30.04.2016 років.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу (абз.2 п.11 Порядку №505. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги, вони стягуються у судовому порядку.
Таким чином, грошова допомога за період з 01.01 2015 до 30.04.2016р.р. виплачена неправомірно по вині заявника, який свідомо приховав (не повідомив) інформацію про набуття його дружиною у власність квартири (розташованої в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення), що вилинуло на його право на виплату грошової допомоги.
Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів на суму 14086,97 грн. з вини відповідача.
Крім того, з метою досудового вирішення справи та врегулювання даного спору, 13.04.2016р. та 04.11.2016р. органом соціального захисту ОСОБА_1 відправлено повідомлення про переплату коштів, виплачених надміру та запропоновано повернути борг добровільно. На даний час належна до повернення сума заборгованості становить 14086,97 грн. Оскільки відповідачем добровільно не було виконано вимогу позивача про повернення коштів державної допомоги, від так, представник позивача змушений був звернутися до суду з позов, який просить задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, покликаючись на підстави та мотиви викладенні в позові. Просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що стверджується відмітками в журналі реєстрації вихідної кореспонденції суду, заперечень на позовну заяву відповідачем суду подано не було. За згодою представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, згідно вимог ст.ст.169, 224 ЦПК України, на підставі наявних доказів.
Заслухавши думку представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази, з'ясувавши дійсні обставини, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно із ч. 1ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу,в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.10-11та60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Згідно ізст.4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб,державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Грошова допомога призначається відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. N2505 (надалі - Порядок N2505).
Відповідно до абз. 5 п. 12 Порядку №505, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Згідно п. 11 даного Порядку, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 09.12.2014 р. Шевченківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради йому було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 09.12.2014р. до 08.06.2015р., з 09.06.2015р. до 08.12.2015р. та з 11.12.2015р. до 10.06.2016 року.
Під час проведення Державною фінансовою інспекцією у Львівській області ревізії використання Шевченківським відділом соціального захисту коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014р. 31.01.2016р. (акт від 25.04.2016 №04-22/3) з'ясовано, що ОСОБА_1Л не були повідомлені обставини (наявність житла у власності його дружини з 29.12.2014) які впливають на призначення грошової допомоги.
Зокрема, відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 12.04.2016 №57184302, у власності ОСОБА_2 є квартира, що знаходиться за адресою: Львівська область, Кам»янка-Бузький район смт. Добротвір, вул. Сагайдачного, 5/170, що, згідно абз.2 п.6 Порядку №505, є підставою, при якій грошова допомога не призначається.
Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (абз.5 п.12 Порядку №505).
Відповідно до вищезазначеного, позивачу припинено виплату грошової допомоги з 01.05.2016р. та визначено обсяг надміру виплачених коштів на суму 14086,97 грн. за період з 01.01.2015 до 30.04.2016 років.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу (абз.2 п.11 Порядку №505. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги, вони стягуються у судовому порядку.
Таким чином, грошова допомога за період з 01.01 2015 до 30.04.2016р.р. виплачена неправомірно по вині заявника, який свідомо приховав (не повідомив) інформацію про набуття його дружиною у власність квартири (розташованої в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення), що вилинуло на його право на виплату грошової допомоги. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів на суму 14086,97 грн. з вини відповідача.
Крім того, з метою досудового вирішення справи та врегулювання даного спору, 13.04.2016р. та 04.11.2016р. органом соціального захисту ОСОБА_1 відправлено повідомлення про переплату коштів, виплачених надміру та запропоновано повернути борг добровільно.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно з ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За вимогою ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
На підставі наведеного суд приходить до переконання, що позовні вимоги позивача є підставними та підлягають до задоволення.
Керуючись ст..ст. 10, 11, 60, 81, 88, 169, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505, суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради кошти щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, надміру виплачених у сумі 14086,97 грн. на рахунок Шевченківського відділу соціального захисту: банк одержувач - ДКСУ у м. Києві; МФО 820172, розрахунковий рахунок 35218092021047, ЄДРПОУ 25261380; КТКВК 091205, призначення платежу - повернення коштів для Шевченківського відділу соціального захисту від ОСОБА_1.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави 640 (шістсот сорок ) грн. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів, поданою протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Шевченківський районний суд м. Львова шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя ОСОБА_4