
24.05.2017
227/909/17
Рішення
Іменем України
24 травня 2017 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді: Тимофєєвої Г.Л.,
при секретарі: Сафроновій К.М.,
за участю:
прокурорів: Паскала М.Ю.,
Левковського К.І.,
представника Добропільської районної
державної адміністрації Федоренка В.С.,
представника Головного управління
Держгеокадастру у Донецькій області: Зоца С.С.,
відповідача: ОСОБА_4,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду м.Добропілля цивільну справу за позовом першого заступника керівника Костянтинівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Добропільської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області до ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Управління Держгеокадастру у Добропільському районі Донецької області про звільнення земельної ділянки та її повернення,-
ВСТАНОВИВ:
В березні 2016 року перший заступник керівника Костянтинівської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом, який в подальшому уточнив, до відповідача про звільнення земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2 площею 5,61 га. сільськогосподарського призначення - пасовища, вартістю 39956,43 грн., яка розташована на території Світлівської сільської ради Добропільського району та її повернення.
Свій позов мотивував тим, що 11 серпня 2006 року між Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області (далі - Добропільська РДА) та ОСОБА_4 укладено договip оренди землі, який був зареєстрований у Добропільському міському відділі Донецької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11 серпня 2006 року за №2113.
Вказана земельна ділянка передана Добропільською РДА відповідачу за актом прийому-передачі, укладеним відповідно до умов договору 11 серпня 2016 року строком на 10 років. Строк дії договору оренди земельної ділянки, сплив. Станом на момент подачі позову до суду спірна земельна ділянка відповідачем не повернута. ОСОБА_4 не повідомив позивачів про намір пролонгувати дію договору, та продовжував сплачувати орендну плату після спливу договору оренди, акт приймання-передачі землі не підписав. За повідомленнями Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, земельну ділянку не повернув, з питання продовження дії договору оренди до орендодавця не звертався.
У зв'язку з чим, прокурор в інтересах держави звернувся з позовом про звільнення зазначеної земельної ділянки та її повернення.
Відповідач ОСОБА_4 в судовому засіданні 16.05.2017р. позов визнав в повному обсязі, не заперечував щодо повернення земельної ділянки, разом з тим пояснив, що після подачі прокурором позову до суду він намагався підписати акт - приймання передачі спірної земельної ділянки з Добропільської РДА. Але отримав усну відмову через те, що землі пасовища залиті водою, тобто погіршився її стан, порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Про зміну стану спірної земельної ділянки відповідач нікого не повідомляв.
В судовому засіданні прокурори Паскал М.Ю., Левковський К.І., представники позивачів Зоц С.С. та Федоренко В.С. в судовому засіданні позов підтримали, просили його задовольнити. Підтвердили, що на території пасовища, яке знаходиться в оренді ОСОБА_4 перебуває вода, у зв'язку з чим акт приймання - передачі спірної земельної ділянки між ОСОБА_5 та Добропільською РДА підписаний не був.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, прокурора, дослідивши матеріали справи і надані докази, у межах заявлених позовних вимог (ст. 11 ЦПК України) встановив наступне.
Між Добропільською районною державною адміністрацією Донецької області (далі - Добропільська РДЛ) та ОСОБА_4 (далі - відповідач чи орендар) 11 серпня 2006 року укладено договір оренди землі (далі - договір), який зареєстровано у Добропільському міському відділі Донецької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 1 1.08.2006 за № 2113.) (а.с.23-32).
Відповідно до пункту 1 договору орендодавець (Добропільська РДА) надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Світлівської сільської ради за межами населених пунктів.
Пунктом 2 договору вказано, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,61 га пасовищ.
За Планом (схемою) меж земельної' ділянки, який є невід'ємною частиною договору, вказаній земельній ділянці надано кадастровий номер НОМЕР_2.
Згідно з пунктом 8 договору, договір укладено на 10 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до пункту 15 договору, однією з умов використання земельної ділянки визначено, що земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно з актом приймання-передачі, укладеним відповідно до пункту 19 договору, Добропільською РДА, в особі голови райдержадміністрації ОСОБА_6, передано, а ОСОБА_4 прийнято в оренду на термін 10 років земельну ділянку площею 5,61 га для ведення товарного сільськогосподарського призначення. Крім того, актом між Світлівським сільським головою та ОСОБА_4 визначено межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) (а.с.30).
Пунктом 36 договору встановлено, що дія договору припиняється, у тому числі у разі закінчення строку, на який його було укладено.
У подальшому між сторонами було укладено додаткову угоду від 01.04.2009 до цього договору, згідно якої вносились зміни тільки в частині розміру орендної плати за землю. Інших додаткових угод щодо договору оренди вказаної земельної ділянки не укладалось.
Згідно листа Управління Держгеокадастру у Добропільському районі вказаний договір № 2113 від 11.08.2006 припинив свою дію 11.08.2016. через сплив строку дії, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки станом на 01.01.2017 становить 39 956,43 грн. (а.с.35).
З інформації Добропільської райдержадміністрації від 07.02.2017, вбачається, що, клопотань від ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про подовження терміну дії договору не надходило, наказів щодо продовження строків по цьому договору не приймались, додаткові угоди з ОСОБА_4 з вказаного приводу не укладались. Разом з тим, Добропільською РДА ще до закінчення строку дії договору, а саме 11.04.2016 листом за № 02-14/302 повідомлено про наближення строків закінчення дії договорів, у тому числі договору № 2113 від 1 1.08.2006р., а також про порядок укладення додаткових угод щодо продовження строку дії договорів (а.с.36).
Орендарем до теперішнього часу земельну ділянку за актом приймання-передачі Добропільській РДА не повернуто. Таким чином, орендарем ОСОБА_4, спірна земельна ділянка продовжує використовуватись без правовстановлюючих документів.
За користування земельною ділянкою протягом 2016 року ОСОБА_4 сплачував орендну плату, що підтверджується інформацією Добропільської об'єднаної ДНІ ГУ ДФС у Донецькій області від 03.02.2017. (а.с.37)
Відповідно до пункту 20 договору - після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Зазначена земельна ділянка відповідачем згідно акту приймання-передачі не повернута.
Пунктом 27 Договору оренди передбачено право орендодавця використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором.
З актів обстеження земельної ділянки від 23 лютого 2017р., 22 травня 2017 року вбачається, що спірна земельна ділянка нічим не засіяна (пасовища), але знаходиться в доброму стані, нічим і ніким не пошкоджена.
Допитаний свідок ОСОБА_7, який є головою Світлівської сільської ради, суду пояснив, що ОСОБА_4 є орендарем земельної ділянки площею 5,61 га, що розташована на території сільської ради. Зазначив, що дійсно, навесні на ділянці збирається вода, але влітку ділянка висихає, на ній залишається лише камиш. Вважає, що цільове призначення ділянки не змінено, вона не знищена та не пошкоджена, тому, у зв'язку з закінченням строку дії договору, можливо передати ділянку за актом приймання-передачі землі між ОСОБА_4 та Добропільською РДА.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - не засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
На час укладання договору 11.08.2006 - чинною на той час редакцією ч. 4 статті 4 Закону України «Про оренду землі» було передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.
Повноваження вказаних органів виконавчої влади щодо розпорядження землями державної власності визначається статтею 122 Земельного кодексу України. Так, в чинній на той час редакції Кодексу було визначено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Відповідно до частини 4 статті 4 закону України «Про оренду землі» (в діючий редакції Закону чинної з 01.01.2013), орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Аналогічно у ч. 4 статті 122 Земельного кодексу України (чинної на теперішній час) визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
До виключних випадків, визначених ч. 8 статті 122 Земельного кодексу України, щодо повноважень Кабінету Міністрів України з приводу передачі земель державної власності, вказані правовідносини з ОСОБА_4, не підпадають.
На теперішній час повноваження щодо розпорядження землями державної форми власності сільськогосподарського призначення по території Донецької області наявні у Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, який на теперішній час є територіальним органом виконавчої влади у вказаній сфері.
Відповідно ст.ст. 13, 14, 15 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди укладається у письмовій формі і за бажанням однієї сторони може бути посвідчений нотаріально. Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Згідно ст.ст. 17, 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на час укладення договору оренди від 11.08.2006) передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Статтею 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа - повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. Цією статтею визначено, що у разі поновлення договору на той самий строк і на тих самих умовах, які передбачені договором, в обов'язковому порядку у місячний строк сторонами має бути укладена додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення.
Таким чином, законодавство передбачає можливість автоматичної пролонгації договору оренди земель державної та комунальної власності, проте за умови обов'язкового укладання між сторонами відповідної додаткової угоди.
За умови відсутності відповідної додаткової угоди такий договір не може вважати поновленим.
Між тим, як встановлено в судовому засіданні та в порядку ст.. 61 ЦПК України, визнано сторонами, орендарем ОСОБА_4, незважаючи на те, що Добропільською РДА повідомлялось про наближення строків закінчення дії договорів, у тому числі договору № 2113 від 11.08.2006, а також про порядок укладення додаткових угод щодо продовження строку дії договорів - до теперішнього часу жодних дій щодо продовження строку оренди цієї земельної ділянки не вжито, не використано переважне право на продовження дії договору, додаткову угоду не укладено. Тим самим, строк дії договору оренди сплив 11.08.2016р., на теперішній час є не чинним, однак орендарем в порушенні умов договору та вимог законодавства земельну ділянку державі, в особі Добропільської державної районної адміністрації, не повернуто.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Приписами статті 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Таким чином, відповідач повинен був виконати зобов'язання щодо повернення орендодавцеві земельну ділянку в стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду, після припинення дії договору оренди.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.
Однак, вбачається, що орендар ОСОБА_4 протягом 5 місяців продовжує використовувати земельну ділянку без правовстановлюючих документів. Вказане приводить до порушення вищевказаних норм Закону.
Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Крім того, відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, поміж іншого, примусове виконання обов'язку в натурі.
Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не впливає із звичаїв ділового обороту.
Статтею 785 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Крім того, згідно статті 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.
Невжиття жодних заходів спрямованих на звільнення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (пасовища) за кадастровим номером НОМЕР_2, площею 5,61 га та вартістю 39 956,43 гри. з боку вищевказаних органів державної влади та ОСОБА_4 унеможливлюють передачу цієї земельної ділянки у користування іншому користувачу відповідно до вимог земельного законодавства.
На підставі викладеного, суд вважає необхідним задовольнити позов прокурора в інтересах держави в особі: Добропільської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області до ОСОБА_4 щодо зобов»зання відповідача звільнити та повернути земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пасовища) за кадастровим номером НОМЕР_2, площею 5,61 га та вартістю 39 956,43 грн., яка розташована на території Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області, за межами населених пунктів
З урахуванням положень ст. 88 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 1600,00 грн.
Керуючись ст.ст. 16, 525, 526, 530, 629, 651, 654, 785, 1212, 1214 Цивільного кодексу України, ст.ст. 93, 122, 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 4, 13, 14, 15, 17, 18, 33 Закону України «Про оренду землі», 3, 10, 15, 57-60, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов першого заступника керівника Костянтинівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Добропільської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області до ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Управління Держгеокадастру у Добропільському районі Донецької області про звільнення земельної ділянки та її повернення, - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) звільнити та повернути за актом приймання-передачі державі в особі Добропільської районної державної адміністрації (код ЄРДПОУ 23778446, юридична адреса: вул. Московська, 1, м. Добропілля, Донецька область, 85004) земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пасовища) за кадастровим номером НОМЕР_2, площею 5,61 га та вартістю 39 956,43 грн., яка розташована на території Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області, за межами населених пунктів.
Стягнути з ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) на користь прокуратури Донецької області (код СРДГІОУ 25707002. юридична адреса: вул. Університетська, 6, м. Маріуполь, Донецька область, 87500, розрахунковий рахунок № 35216066016251, Держказначейська служба України, МФО 820172. отримувач - прокуратура Донецької області) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1600,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в Апеляційний суд Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Вступну та резолютивні частини рішення суду проголошено в судовому засіданні 24 травня 2017 року
Повний текст рішення буде виготовлено протягом п'яти днів.
Складено в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Головуючий суддя Г.Л.Тимофєєва
24.05.2017