Рішення № 66713627, 19.05.2017, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
19.05.2017
Номер справи
921/221/17-г/16
Номер документу
66713627
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 травня 2017 рокуСправа № 921/221/17-г/16

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Хоми С.О.

розглянувши справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", в особі Тернопільської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком", вул. Чорновола, 1, м.Тернопіль, 46001

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації, вул. Незалежності, 8, м. Збараж, Збаразький район, Тернопільська область, 47302.

про: cтягнення заборгованості в сумі 60 810, 65 грн. по витратах, понесених у 2016 році внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.

За участю представників від:

-позивача: ОСОБА_1- представник, довіреність №1084 від 12.12.2016 р.

-відповідача: не з'явився.

Представнику позивача в ході розгляду справи розяснено права та обовязки згідно ст.20,22,81-1 ГПК України.

Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представника позивача.

Суть справи.

Хід розгляду справи відображений у відповідних ухвалах суду та протоколах судових засідань, які знаходяться в матеріалах справи.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком", вул. Чорновола, 1, м.Тернопіль звернулось до суду із позовом до Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації, вул. Незалежності, 8, м. Збараж, Збаразький район, Тернопільська область про cтягнення 60810 грн. 65 коп. заборгованості по витратах, понесених у 2016 році внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує зокрема на те, що: цивільні права та обовязки між позивачем та відповідачем виникли безпосередньо із законів України. Із п. 5 Оглядового листа Вищого господарського суду України від 18.02.2013 № 01-06/374/2013, слідує, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках державного бюджету України, не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. Згідно листа Міністерства фінансів України №31-09010-16/24984 від 31.08.2016 р., відповідно до Закону України Про Державний бюджет України на 2016 рік субвенцію на відшкодування витрат за надані пільги з оплати послуг звязку не передбачено. Тому надання вказаних пільг може бути здійснено місцевими органами виконавчої влади за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

В судове засідання з'явився представник позивача, підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

10.04.2017 позивач подав до суду Клопотання №10-09/56 від 10.04.2017 по справі, по суті якого зазначається, зокрема, наступне:

-доказами понесення ПАТ "Укртелеком в особі Тернопільської філії ПАТ Укртелеком витрат, повязаних з наданням пільг по оплаті за телекомунікаційні послуги за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, є звіти Розрахунок видатків на відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг Форма2-пільга за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, які позивачем долучено як додатки до позовної заяви і які щомісячно направлялись Відповідачу як в електронному вигляді, так і поштою (рекомендованими листами з описом вкладення), про що свідчать супровідні листи (від 20.07.2016 № 06/2-11-250, від 04.08.2016 № 06/2-11-275 від 05.09.2016 № 06/2-11-348, від 04.10.2016 № 06/2-11-378, від 04.11.2016 № 06/2-11-436, від 05.12.2017 №06/2-11-513, від 05.01.2017 № 06/2-11-6) з доказами відправлення та отримання Відповідачем;

- щомісячні звіти щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на пільги були направлені відповідачеві у вигляді звітів "Розрахунок видатків на відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг Форма "2-пільга". Дані звіти за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, а також докази їх відправлення, позивачем долучено як додатки до позовної заяви;

- щодо обов'язку надання послуг на пільгових умовах позивач повідомляє зокрема, що:

* відповідно до ст. 174 ГК України, господарські зобов"язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту;

* відповідно до ст.11 ЦК України, цивільні права та обов"язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов"язки.

* згідно частин 1, 2 статті 193 Господарського кодексу України № 436-IV від 16 січня 2003 року з наступними змінами, субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобовязання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобовязань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором;

* частиною 2 статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що державні соціальні гарантії є обовязковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності;

* надання позивачем телекомунікаційних послуг на пільгових умовах громадянам міста Збараж та Збаразького району, включеним до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, передбачено п. 19 ч. 1 ст. 12, п. 10 ч. 1 ст.13, п.18 ч.1 ст. 14, п.20 ч.1 ст.15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", п. 11 ст. 20, п. 5ст. 21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.6 ч. 1 ст.6, ч.3 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист та п. 4 ч. 3 ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства»;

* вказані норми законів закріплюють реалізацію державних соціальних гарантій особам, які мають право на пільги та є нормами прямої дії: безумовний обовязок ПАТ "Укртелеком" (щодо надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах) кореспондує з безумовним обовязком держави в особі її органів компенсувати витрати, понесені внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах. Отже, цивільні права та обовязки між позивачем та відповідачем виникли безпосередньо із законів України.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився.

12.05.2017 року від відповідача надійшов Відзив №01-41/729 від 27.04.2017 року на позовну заяву про стягнення заборгованості, в якому позову не визнає і заперечує проти нього повністю, виходячи із наступного:

-в обґрунтування позовних вимог позивач послався на передбачені законодавчими актами пільги певним категоріям громадян, що підлягають відшкодуванню витрат, які понесені підприємством звязку в результаті надання послуг на пільгових умовах, статус визначених ним відповідачів, як розпорядників бюджетних коштів;

-згідно ч.2 ст.95 Конституції України тільки виключно Законом України Про державний бюджет України на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому, вимоги Публічного акціонерного товариства Укртелеком про відшкодування витрат за надання телекомунікаційних послуг протягом 2016 року на пільгових умовах громадянам м. Збаража та Збаразького району на суму 60810,65 грн. та 1600 грн. судового збору, передбачених вищевказаним Законом, є непідтверджені основним фінансовим документом - Державним бюджетом України на відповідний рік;

-відповідно до вимог ч.І ст.48 гл.8 розділу II Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Також враховуючи ч.4 ст.48 гл.8 розділу II Бюджетного кодексу України визначено, що зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються;

-відповідно пункту 5 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад. Враховуючи вищенаведене окремо акцентується увага на те, що Управлінням соціального захисту населення Збаразької райдержадміністрації не було підписано акти виконаних робіт Публічному акціонерному товариству Укртелеком за надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за 2016 рік, а було тільки направлено. Згідно п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають права на пільги, що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року №17 (надалі-Положення), підприємства та організації, які надають послуги, щомісця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою 2-пільга;

- у відповідності статей 33,34 Господарсько процесуального кодексу України управління не зобовязувалось повертати дані кошти за надання телекомунікаційних послуг протягом 2016 року на пільгових умовах Публічному акціонерному товариству Укртелеком;

-листом від 31.08.2016 року №31-09010-16-16\24984 Міністерство фінансів України повідомило ПАТ Укртелеком, що Законом України Про державний бюджет України на 2016 рік не передбачено субвенції з надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг звязку, а тому надання вказаних пільг може бути здійснено місцевими органами виконавчої влади за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів. В місцевому бюджеті відповідних коштів по даній програмі не закладено, тому управління не може повернути дані кошти за надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах Публічному акціонерному товариству Укртелеком;

-відповідно до пункту 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256, фінансування витрат місцевих бюджетів за державними програмами соціального населення здійснюється за рахунок субвенцій, затверджених в районних бюджетах на певну мету;

- відповідно до статей 89 та 102 Бюджетного кодексу України виплату компенсації втрати частини доходів у звязку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального для фізичних осіб передбачено здійснювати з місцевих бюджетів за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг звязку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло- водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та придбання територій),вивезення побутового сміття та рідких нечистот на компенсацію втрати частини доходів у звязку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшення ставок акцизного податку з пального на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян;

-Законом України Про Державний бюджет України за 2016 рік таку субвенцію не передбачено, отже виплата вказаної компенсації може бути здійснена згідно із статтею 91 Бюджетного кодексу України місцевими органами виконавчої влади за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

-згідно статті 102 Бюджетного Кодексу України пп.6 Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту Кабінет Міністрів України може здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій і допомоги населенню в межах загального обсягу таких субвенцій.

-на 2016 рік з районного бюджету управлінню соціального захисту населення Збаразької райдержадміністрації не виділено коштів для надання пільг з послуг звязку та не делеговано повноважень розпорядника коштів для надання пільг на телекомунікаційні послуги. Відповідно не було кошторисних призначень. Тому виплатити дані суми Управління соціального захисту населення Збаразької райдержадміністрації не може в звязку з відсутністю коштів та кошторисних призначень;

- просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог Публічному акціонерному товариству "Укртелеком" до Управління соціального захисту населення Збаразької райдержадміністрації про стягнення заборгованості за 2016 рік.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

Згідно п. 2.1 р. 2 Положення "Про Тернопільську філію Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", затвердженого рішенням Наглядової ради Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" Протокол № 382 від 13.10.2015 року, Філія є відокремленим підрозділом Товариства, який не має статусу юридичної особи. Філія здійснює від імені Товариства частину його функцій, у тому числі функції представництва і захисту інтересів Товариства.

Згідно п. 4.14 Положення Про Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації, затвердженого Розпорядженням Голови Збаразької районної адміністрації № 97-од від 27.02.2017 року Управління є юридичною особою публічного права, має самостійні баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, власні бланки.

Як слідує з матеріалів справи, Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Тернопільської філії протягом січня - грудня 2016 року надавало телекомунікаційні послуги на пільгових умовах громадянам м. Збараж та Збаразького району Тернопільської області, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Закону України "Про охорону дитинства".

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації", телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

У п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 295 від 11.04.2012 р. визначається, що установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня предявлення ним документа, що підтверджує право на пільги.

Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", встановлено, що пільги щодо оплати послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.

Згідно пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з Державного бюджету України (субвенцій з Державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету (далі Порядок), яким встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Зокрема, п. 2 Постанови визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до п. 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

З огляду на наведене, розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг міста Збараж та Збаразького району Тернопільської області є Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації, а тому, на підставі вищезазначених норм законодавства та положень вищезазначених Постанови та Порядку, відшкодування витрат понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян має здійснюватись відповідачем за рахунок державних субвенцій.

Згідно ч. 1 п. 8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків. При цьому головні розпорядники коштів у пятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг (ч. 2 п.8 Порядку ).

Згідно листа Міністерства фінансів України №31-09010-16/24984 від 31.08.2016 р., відповідно до Закону України Про Державний бюджет України на 2016 рік субвенцію на відшкодування витрат за надані пільги з оплати послуг звязку не передбачено. Тому надання вказаних пільг може бути здійснено місцевими органами виконавчої влади за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

Як вбачається з матеріалів справи, за період січень - грудень 2016 року Публічним акціонерним товариством "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" були надані послуги електрозв'язку на пільгових умовах населенню м. Збараж та Збаразького району Тернопільської області на суму 60810 грн. 65 коп.

Факт надання цих послуг та фактичне споживання їх відповідними категоріями населення, підтверджується Розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг громадянам м. Збараж та Збаразького району за період січень - грудень 2016 року всього на суму 60810 грн. 65 коп. та Зведеним розрахунком витрат, пов'язаних з наданням пільг з оплати телекомунікаційних послуг за 2016 рік.

Згідно п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України №117 від 29.01.2003 р., підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".

Як слідує з матеріалів справи, на виконання вищезазначених вимог позивач направляв відповідачу щомісячно, для здійснення розрахунку за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів, відповідні звіти, що підтверджується супровідними листами: № 06/2-11-250 від 20.07.2016 р. (опис вкладення від 01.08.2016 р, фіскальний чек № 5498 від 01.08.2016 р.), № 06/2-11-275 від 04.08.2016 р. (опис вкладення від 05.08.2016 р, фіскальний чек №8934 від 05.08.2016 р.), № 06/2-11-348 від 05.09.2016 р. (опис вкладення від 06.09.2016 р, фіскальний чек № 9408 від 06.09.2016 р..), № 06/2-11-378 від 04.10.2016 р. (опис вкладення від 06.10.2016 р, фіскальний чек № 2673 від 06.10.2016 р.), № 06/2-11-436 від 04.11.2016 р. (опис вкладення від 07.11.2016 р, фіскальний чек № 6183 від 07.11.2016 р.), № 06/2-11-513 від 05.12.2016 р. (опис вкладення від 07.12.2016 р, фіскальний чек № 9926 від 07.12.2016 р.) № 06/2-11-6 від 05.01.2017 р. (опис вкладення від 10.01.2017 р., фіскальний чек № 3838 від 10.01.2017 р.).

При цьому слід зазначити, що відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. № 117, Управління соціального захисту населення є не лише розпорядником бюджетних коштів, а й органом, що контролює відомості, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги.

Як слідує з матеріалів справи, Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації не заперечує факту надання позивачем телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, не оспорює їхнього обсягу, підставності надання, правильності обчислення, тощо.

Однак, всупереч положенням чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, відповідачем не відшкодовано позивачу 60810 грн. 65 коп. витрат за надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.

У відповідності до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України № 435-ІУ від 16 січня 2003 року, з наступними змінами, зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.

Згідно ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України № 436-IV від 16 січня 2003 року з наступними змінами, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобовязання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України передбачені загальні умови виконання зобовязання, а саме зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України та ст. 202 Господарського кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Закону України "Про охорону дитинства" передбачено надання пільг при оплаті за послуги зв'язку (телекомунікаційні послуги).

Листом №31-09010-16-16/24984 від 31.08.2016 р. Міністерство Фінансів України повідомило ПАТ "Укртелеком", що Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" не передбачено субвенції з надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв'язку, відтак, надання вказаних пільг може бути здійснено місцевими органами виконавчої влади за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною 1 ст. 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації, яке є розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг населення м. Збараж та Збаразького району Тернопільської області, зобов'язане було здійснювати відшкодування витрат, понесених позивачем, внаслідок надання послуг зв'язку пільговим категоріям населення, які проживають на вищезазначеній території, за рахунок державних субвенцій.

Згідно абзацу першого пункту 8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійсненні відповідних видатків.

Згідно абзацу другого пункту 8 зазначеного вище Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг.

Суд оцінює критично твердження відповідача, викладені у Відзиві № 01-41/729 від 27.04.2017 року на позовну заяву про те, що на 2016 рік з районного бюджету управлінню соціального захисту населення Збаразької райдержадміністрації не виділено коштів для надання пільг з послуг звязку та не делеговано повноважень розпорядника коштів для надання пільг на телекомунікаційні послуги, оскільки чинним законодавством не передбачена залежність відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, чи випадки повного або часткового звільнення від обов'язку здійснення розрахунків з постачальниками послуг на пільгових умовах.

Також суд критично оцінює твердження відповідача про те, що Управлінням соціального захисту населення Збаразької райдержадміністрації не було підписано акти виконаних робіт Публічному акціонерному товариству "Укртелеком" за надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за 2016 рік, а було тільки направлено, з огляду на те, що зобов'язання з відшкодування позивачу витрат, понесених ним внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям осіб в Управління соціального захисту населення Збаразькоїї районної державної адміністрації виникло в силу дії норм Бюджетного кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256, якою затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету; укладення окремих договорів про відшкодування пільг з оплати телекомунікаційних послуг Закон не вимагає, так само, як і укладання актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги електрозвязку.

Також суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частини першої статті 96 ЦК України, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Зі змісту статті 617 Цивільного кодексу України вбачається, що особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

У п. 5 Оглядового листа Вищого господарського суду України № 01-06/374/2013 від 18.02.2013 р. зазначено, що, відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

За приписами ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України" і ст. 4 Господарського процесуального кодексу України господарські суди у процесі здійснення правосуддя мають керуватися нормами міжнародних договорів, ратифікованих законами України.

Згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

В силу ст.617 Цивільного кодексу України, з врахуванням рішення Європейського суду з прав людини у рішеннях у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005 р. відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Згідно з ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень ч. 1-4 ст. 48 Бюджетного кодексу України.

У листі від 30.06.2011 р. № 31-07310-10-24/16584 Міністерство фінансів України роз'яснило, зокрема, що деякі програми, які відносяться до державних програм соціального захисту населення, є державною гарантією і одержувачу не може бути відмовлено в їх наданні у разі, якщо він має на них право. У цьому випадку проводиться відшкодування витрат за фактично спожиті послуги (нараховані соціальні виплати) в межах встановлених норм (розмірів).

Таким чином, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку, компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Телекомунікаційні послуги на пільгових умовах позивачем надавались не за власною ініціативою, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього. Як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач у справі, в силу закону, має ці витрати позивачу відшкодувати за рахунок бюджетних коштів.

Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Враховуючи вищенаведене, господарський суд дійшов висновку про обгрунтованість вимог Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Тернопільської філії публічного акціонерного товариства "Укртелеком" до Управління праці та соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації про стягнення 60810 грн. 65 коп. заборгованості по витратах, понесених у 2016 році внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 43, 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації, вул. Незалежності, 8, м. Збараж, Збаразький район, Тернопільська область, 47302, ідентифікаційний код 03195665 на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком", вул. В.Чорновола, 1, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 01188052:

-60810 грн. 65 коп. заборгованості по витратах, понесених у 2016 році внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах;

-1600 грн. сплаченого судового збору в повернення сплачених судових витрат.

3.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.

Повне рішення складено 24 травня 2017 року.

СуддяС.О. Хома