Ухвала суду № 66707421, 24.05.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2017
Номер справи
562/709/17
Номер документу
66707421
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Чорний І.А.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

УХВАЛА

іменем України

"24" травня 2017 р. Справа № 562/709/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "27" квітня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області, просила дії відповідача про перерахунок пенсії у листопаді 2016 року визнати протиправними; зобов'язати відповідача призначити їй пенсію по інвалідності та здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2013-2015 роки (3263,61 грн.) з 08.08.2016 року; зобов'язати відповідача виплатити їй різницю між пенсією, яка фактично виплачується та тією, яка мала виплачуватися за період з 08 серпня 2016 року по день здійснення перерахунку; зобов'язати відповідача виплачувати їй пенсію в подальшому в новому перерахованому розмірі.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначила, що вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по віку. 08 серпня 2016 року їй встановлено ІІІ групу інвалідності, що стверджується довідкою МСЕК. На її заяву від 18 листопада 2016 року до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області, в якій вона просила перевести її на пенсію по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати по народному господарству за 2015 рік, відповідач у листі №П-126 від 25.11.2016 року повідомив, що вона вже отримує пенсію по віку з 30.10.2006 року, тому при переведенні з цього виду пенсії на пенсію по інвалідності буде застосовуватись показник середньої заробітної плати, який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії за 2007 рік. Вважає, що така відмова є неправомірною та порушує її законні права та інтереси.

Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 27 квітня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, позивач звернулася до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач перебуває на пенсійному обліку з 30 жовтня 2006 року та отримує пенсію за віком.

Як вбачається з матеріалів справи, 18 листопада 2016 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі із заявою про переведення її на пенсію по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати по народному господарству за 2015 рік.

Листом №П-126 від 25.11.2016 року відповідач повідомив ОСОБА_3, що вона вже отримує пенсію по віку з 30 жовтня 2006 року, а тому при переведенні на пенсію по інвалідності буде застосовуватись показник середньої заробітної плати, який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії за 2007 рік.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача є правомірними, у зв'язку з чим пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Статтею 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

ОСОБА_3 перебуває на пенсійному обліку відповідача з 30 жовтня 2006 року та отримує пенсію за віком.

Як вбачається з матеріалів справи, 18 листопада 2016 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі із заявою про переведення її на пенсію по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати по народному господарству за 2015 рік.

Положеннями ст. 40 Закону № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що середня заробітна плата (дохід) в Україні, це заробітна плата з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а не за перерахунком пенсії.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24, місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Тобто, показник середньої заробітної плати є сталим, та зміні не підлягає.

Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсій страхування» передбачено, що в разі якщо перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання у цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV).

За змістом частини першої статті 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-IV: Зп = Зс х (Ск : К _ де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + КзЗ + ... + Кзп );

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

Частиною 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV визначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону № 1058-IV цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Зважаючи на те, що пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що УПФУ в Здолбунівському районі обгрунтовано відмовило позивачу у застосуванні показника заробітної плати (доходу) за 2015 рік.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права. Колегія суддів не вбачає підстав для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "27" квітня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "24" травня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,35702

3- відповідачу/відповідачам: Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вул.Яворницького,34,м.Рівне,33001

4-третій особі: - ,