
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/366/17
Головуючий у 1-й інстанції: Лабань Г.В.
Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.
23 травня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гонтарука В. М.
суддів: Білої Л.М. Граб Л.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ДП "Летичівське лісове господарство" про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
в січні 2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ДП "Летичівське лісове господарство" про визнання протиправним та скасування рішення.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, прийняти нове рішення про задоволення адміністративного позову, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок - невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованої постанови.
12 травня 2017 року на адресу суду від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника.
23 травня 2017 року до суду надійшла заява від представника третьої особи про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Позивач будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилась.
Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, колегія суддів прийшла до висновку щодо можливості апеляційного розгляду справи в порядку письмового провадження у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Згідно з частиною 6 статті 12, частиною 1 статті 41 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, 24.06.2015 року до реєстраційної служби Летичівського районного управління юстиції від представника ДП "Летичівське лісове господарство" надійшла заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме - нежитлового приміщення, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 302,9 кв. м.
До заяви було додано необхідний пакет документів для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, а саме: технічний паспорт на нежитлове приміщення виготовлений товариством з обмеженою відповідальністю "БУД-ТЕХ ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ" 30.03.2015 року, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи заявника, довіреність, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, довідка Требуховецької сільської ради про дату закінчення будівництва будинку, рішення виконавчого комітету Требуховецької сільської ради та документ про сплату державного мита.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Летичівського районного управління юстиції №22368611 від 25.06.2015 року за ДП "Летичівське лісове господарство" зареєстровано право власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним позивач звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
У зв'язку з цим судам необхідно враховувати, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, із якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначені норми під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Спірні правовідносини регулюється Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) (в редакції чинній на момент проведення державної реєстрації), Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджено Постановою КМУ №868 від 17.10.2013 року.
Частиною 1 ст.15 Закону визначено порядок державної реєстрації прав та їх обтяжень, зокрема: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3)прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до вимог ст.9 Закону, державним реєстратором було вжито заходів спрямованих на встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяжень. Зокрема, державним реєстратором зроблено відповідні запити та пошуки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.
Частиною 3 ст.19 Закону передбачено, що для здійснення державної реєстрації прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 05 серпня 1992 року, проведення технічної інвентаризації не потребується. Документом, що замінює технічний паспорт у разі його відсутності, є виписка з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою.
Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об'єкти нерухомості документами, що посвідчують речові права на земельні ділянки під такими об'єктами, можуть також вважатися рішення відповідної сільської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.
Державна реєстрація прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, щодо яких раніше не здійснювалася державна реєстрація прав власності, для осіб, за якими закріплені особові рахунки в погосподарських книгах відповідних сільських рад, здійснюється на підставі поданої заяви та виписки із зазначених книг, наданої виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою, а також інших документів, визначених у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до вимог п.6 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 року (чинного на момент проведення державної реєстрації; далі - Порядок), документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідальність за достовірність відомостей, які містяться у документах, поданих для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, несе заявник, а отже до компетенції державного реєстратора не входять повноваження давати оцінку достовірності поданих документів.
Як встановлено з матеріалів справи, будівництво нерухомого майна - нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 було завершено в травні 1992 року про, що свідчить довідка №114 від 05.06.2015 року, видана Требухівецькою сільською радою, у зв'язку з чим правовстановлюючими документами для проведення державної реєстрацію були документи, що підтверджували права користування (власності) земельною ділянкою на якій розташований об'єкт нерухомості та технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна, як це передбачено п.49 Порядку.
Разом з тим, згідно довідки №193 від 22.02.2017 року, виданої ДП "Летичівське лісове господарство", ордер на вселення (в розумінні Житлового кодексу України) на будівлю (нежитлове приміщення) Головчинецького лісництва, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 не видавався.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ДП "Летичівське лісове господарство" для проведення державної реєстрації були надані усі необхідні документи, які відповідали вимогам Закону та Порядку та дозволили державному реєстратору провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а тому підстав для прийняття рішення про відмову у державній реєстрації, передбачених ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державного реєстратора не було.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що вказані дії державного реєстратора були досліджені Хмельницьким окружним адміністративним судом при розгляді адміністративної справи № 822/548/16 за позовом ОСОБА_3 (батько, ОСОБА_2) до Летичівського районного управління юстиції в Хмельницькій області та постановою від 01.06.2016 року в задоволенні позовних вимог гр. ОСОБА_3 відмовлено повністю. 23.08.2016 року Вінницьким апеляційним адміністративним судом апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишено без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року - без змін.
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що державний реєстратор, під час прийняття рішення №22368611 від 25.06.2015 року про реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення, загальною площею 302,9 кв. м., яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за ДП "Летичівське лісове господарство", діяла у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме, вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою КМУ №868 від 17.10.2013 року, а тому відсутні підстави для його скасування.
В силу вимог статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Тому, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги позивача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі протягом трьох днів з дня закінчення розгляду справи.
Головуючий Гонтарук В. М. Судді Біла Л.М. Граб Л.С.