
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2017 рокуЛьвів№ 876/3673/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Каралюса В.М.,
при секретарі судового засідання: Нефедовій А.О.,
з участю позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Базилян К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2017р. по справі № 803/38/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
В січні 2017р. ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області в якому просив: визнати дії відповідача щодо розрахунку та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІІ групи, яка виникла внаслідок захворювання, пов'язане з проходженням військової служби незаконними; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи через захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, у розмірі 36 місячних грошових забезпечень на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем було неправомірно занижено розмір одноразової грошової допомоги, яка підлягала йому до виплати, оскільки розрахунок такої допомоги проведено виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу, як передбачено пунктом 3 Порядку №908, проте без урахування щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Вважає, що положення пункту 3 Порядку №908 суперечать нормам Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII, постанові Кабінету Міністрів України № 1294 від листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2017р. позов задоволено повністю: визнано протиправними дії Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області щодо неналежного розрахунку та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІІ групи, яка виникла внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби; зобов'язано Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби у розмірі 36-місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись із зазначеною постановою суду відповідач Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області подало апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на недоведеність обставин, які мають значення для справи, і які суд першої інстанції вважає встановленими та порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 в задоволені позову.
В судовому засіданні представник апелянта надав пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив постанову Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2017р. залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника апелянта, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом УДСНС України у Волинській області "Про кадрові питання" від 29.09.2015 №458 підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_1, заступника начальника лабораторії - начальника відділення дослідження пожеж дослідно-випробувальної лабораторії аварійно-рятувального загону спеціального призначення УДСНС України у Волинській області, звільнено зі служби цивільного захисту у відставку (із зняттям з військового обліку) за підпунктом 3 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (за станом здоров'я) та виключено з кадрів ДСНС України з 29.09.2015 на підставі подання начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення УДСНС України у Волинській області Барановського О.В., свідоцтва про хворобу ЛЕК ДСНС України у Волинській області від 24.09.2015 №314, затвердженого ЦЛЕК ДСНС України 25.09.2015 та рапорту ОСОБА_1
З довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 02.11.2015 серії 12 ААА №245424, вбачається, що ОСОБА_1 встановлена ІІІ група інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням військової служби.
Відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та довідки МСЕК від 23.12.2015 серії 12 ААА №245424 УДСНС України у Волинській області прийнято наказ від 23.03.2016 №121, яким передбачено виплату позивачу одноразової грошової допомоги у розмірі 51 127,20 грн. як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, шляхом перерахування вказаних коштів на його картковий рахунок.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачу слід донарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
За змістом частини другої статті 16 зазначеного Закону у разі інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності військовослужбовцю виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї статті Закону Кабінет Міністрів України постановою від 28 травня 2008 року №499 затвердив Порядок, згідно з підпунктом 2 пункту 2 якого одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), зокрема інвалідам ІІІ групи, у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби у розмірі 36-місячного грошового забезпечення.
Абзацом п'ятим підпункту 4 пункту 2 Порядку передбачено, що для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, грошове забезпечення визначається за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених із служби - на день звільнення виходячи з таких складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років.
Водночас частина друга статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців» елементи грошового забезпечення визначає по-іншому: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Колегія суддів вважає, що виходячи із визначених у частині четвертій статті 9 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами для визначення складових грошового забезпечення щодо виплати одноразової грошової допомоги слід застосовувати не Порядок, а Закон статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців» та ст.118 Кодексу цивільного захисту України, які мають вищу юридичну силу.
З витягу із протоколу №2 від 14.03.2016 засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту ДСНС України вбачається, що відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №908 комісією вирішено виплатити інваліду ІІІ групи ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в сумі 51 127,20 грн.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, згідно наказу начальника УДСНС України у Волинській області від 23.03.2016 №121 позивачу виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 51 127,20 грн. як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби.
Поряд з цим, з матеріалів справи слідує, що відповідачем проведено виплату одноразової грошової допомоги позивачу у зв'язку з настанням інвалідності ІІІ групи, виходячи лише з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою, яку займав позивач на день звільнення.
Проте, відповідно до грошового атестату №1 ОСОБА_1, виданого начальником аварійно-рятувального загону спеціального призначення УДСНС України у Волинській області, до складових грошового забезпечення позивача включено: оклад за спеціальним званням у розмірі 130,00 грн.; посадовий оклад у розмірі 922,00 грн.; надбавку за вислугу років у розмірі 368,20 грн.; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 710,10 грн.; премію у розмірі 1383,00 грн.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції що розмір грошового забезпечення позивача на день звільнення складав 3513,30 грн., однак останньому виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 51 127,20 грн., що за розрахунком не відповідає 36-місячному грошовому забезпеченню, а відтак при розрахунку та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІІ групи відповідачем порушено обсяг прав та інтересів позивача, визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Щодо покликання апелянта на те, що позивач проходив службу цивільного захисту у підрозділах органів цивільного захисту і не був військовослужбовцем та не проходив військову службу у підрозділах, зазначених у статті 3 Закону України №2011-ХІІ, то колегія суддів не приймає до уваги, оскільки позивача звільнено зі служби у відставку за станом здоров'я, зі зняттям з військового обліку, у зв'язку із встановленням 3 групи інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане із проходженням військової служби.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. 160 ч.3, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2017р. по справі № 803/38/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І. І. Запотічний судді О. І. Довга В. М. Каралюс
Повний текст ухвали складено 24.05.2017р.