Ухвала суду № 66706395, 22.05.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2017
Номер справи
813/3589/16
Номер документу
66706395
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2017 рокуЛьвів№ 876/1517/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Каралюса В.М.,

при секретарі судового засідання: Нефедовій А.О.,

з участю представників:

від позивача: Ільницької Х.Й.,

від відповідача: Кріль Н.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Львівська вугільна компанія» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року по справі №813/3589/16 за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Публічного акціонерного товариства «Львівська вугільна компанія» про застосування заходів реагування,-

В С Т А Н О В И В :

Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося в суд з позовом до Публічного акціонерного товариства "Львівська вугільна компанія" про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду, шляхом зобов'язання припинити експлуатацію технологічних транспортних засобів - трактора Т-150-2 од., автовантажувача 5ТН-40, екскаватора ЕО-2621, екскаватора ЕО-3322, навантажувача 37152118, автомобіля БЕЛАЗ-7526, бульдозера ДЗ-27, навантажувача ZL 50 СХ, екскаватора Е-10011е, екскаватора ЕО-4112п, екскаватора ЕО-5111б, екскаватора ЕО-5111, бульдозера ДЗ-104 до усунення порушень.

В обґрунтування позову вказує, що під час проведення планової перевірки відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації автомобільних та технологічних транспортних засобів було виявлено ряд порушень нормативно-правових актів з охорони праці. Враховуючи зазначене та у зв'язку із виникненням умов, за яких подальша експлуатація технологічних транспортних засобів без усунення порушень положень чинних нормативно-правових актів з охорони праці становить загрозу для життя і здоров'я працівників, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27.12.2016 року адміністративний позов задоволено, застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства "Львівська вугільна компанія" (код ЄДРПОУ 35879807, адреса: с. Сілець, Сокальський район, Львівська область) шляхом зобов'язання припинити експлуатацію технологічних транспортних засобів - трактора Т-150-2 од., автовантажувача 5ТН-40, екскаватора ЕО-2621, екскаватора ЕО-3322, навантажувача 37152118, автомобіля БЕЛАЗ-7526, бульдозера ДЗ-27, навантажувача ZL 50 СХ, екскаватора Е-10011е, екскаватора ЕО-4112п, екскаватора ЕО-5111б, екскаватора ЕО-5111, бульдозера ДЗ-104 до усунення порушень.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, відповідачем ПАТ «Львівська вугільна компанія» подана апеляційна скарга, в якій апелянт зазначає, що постанова суду першої інстанції винесена з неповним зясуванням обставин справи, з недоведеністю обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права та просить скасувати її та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.

Зокрема апелянт вказує на те що вищевказані транспортні засоби відносяться до сільськогосподарської техніки та такі не повинні проходити ні техогляд, ні техконтроль.

В судовому засіданні апеляційного розгляду справи представник апелянта надав пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі. Просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Представник позивача заперечив проти апеляційної скарги, вважає оскаржувану постанову суду законною та просить залишити її без змін.

Заслухавши суддю-доповідача та представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 06 жовтня 2016 року, на підставі направлення на проведення перевірки від 29.09.2016 року №1286 та наказу від 29.09.2016 року №1301-1 про проведення перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у ПАТ "Львівська вугільна компанія, Головним управлінням Держпраці у Львівській області в особі т.в.о. начальника відділу нагляду у вугільній промисловості Злою Наталею Ярославівною було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації автомобільних та технологічних транспортних засобів ПАТ "Львівська вугільна компанія".

За результатами перевірки було складено акт від 06.10.2016 року №13/25/160/1794, в якому зафіксовано, зокрема, порушення відповідачем положень чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які становить загрозу для життя і здоров'я працівників, а саме: відповідачем не проведено обов'язкову перевірку технічного стану - щорічний технічний огляд технологічних транспортних засобів, а саме : трактора Т-150-2 од., автовантажувача 5ТН-40, екскаватора ЕО-2621, екскаватора ЕО-3322, навантажувача 37152118, автомобіля БЕЛАЗ-7526, бульдозера ДЗ-27, навантажувача ZL 50 СХ, екскаватора Е-10011е, екскаватора ЕО-4112п, екскаватора ЕО-5111б, екскаватора ЕО-5111, бульдозера ДЗ-104.

Примірник акта перевірки було вручено уповноваженмм особам ПАТ "Львівська вугільна компанія" - начальнику транспортної дільниці та технічному директору, які підписались про його отримання без жодних зауважень.

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України "Про охорону праці").

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96 Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Як вірно вказано судом першої інстанції, відповідно до пункту 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року №826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за №1531/20269, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків (пункт 1.4 зазначеного Положення).

Відповідно до приписів частини сьомої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності, зазначених в акті перевірки порушень, свідчать, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров'ю працівників ПАТ «Львівська вугільна компанія».

Разом з тим судом першої інстанції вірно зазначено, що, відповідно до частини 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Керуючись статтями 160 ч. 3, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Львівська вугільна компанія» - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.12.2016 року по справі № 813/3589/16 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І. І. Запотічний судді О. І. Довга В. М. Каралюс

Повний текст ухвали складено 24.05.2017р.