
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2017 р. справа №818/681/17
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" про стягнення боргу з відшкодування пільгових пенсій,-
В С Т А Н О В И В:
Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - позивач, Конотопське ОУПФУ) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів"), в якому просить стягнути заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками №1 та №2 за квітень 2017 року в сумі 4757,98 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 та ч.2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, не відшкодував позивачу за квітень 2017 року у передбачений законом строк та в належному розмірі витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 4757,98 грн.
Сторони у судове засідання не з’явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки, всупереч вимог ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомили, представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.22).
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" зареєстроване як юридична особа та включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідач є страхувальником та зареєстрований за своїм місцезнаходженням як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Конотопському ОУПФУ.
Як вбачається з матеріалів справи, працівникам ТОВ "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" були призначені пільгові пенсії відповідно до пунктів "а" і “б-з” ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до матеріалів справи, відповідач має заборгованість по відшкодуванню витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій, призначених відповідно до п. "а" і "б-з" ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за квітень 2017 року в сумі 4757,98 грн.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ст.ст. 1, 2, 4 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, як платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування повинні сплачувати вказаний збір у розмірі 100% від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до досягнення працівниками пенсійного віку.
Цей порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у зв’язку з набранням чинності Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно з п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах шкідливими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавством актом через професійні та корпоративні фонди. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За приписами абз. 4 пп. 1 п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (надалі - Інструкція).
Пункт 6.4 цієї Інструкції передбачає, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Згідно з п.6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до повідомлення від 17.01.2017 №1005/04-08 фактичні витрати позивача на виплату та доставку пільгових пенсій з січня 2017 року за списком №2 становлять 3753,14грн. (а.с.11).
Згідно з повідомленням від 09.03.2017 №3266/04-08 фактичні витрати позивача на виплату та доставку пільгових пенсій з березня 2017 року за списком №1 становлять 1004,84грн. (а.с.15-16).
Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в загальному розмірі 4757,98грн. залишаються не відшкодованими, що підтверджується дослідженими матеріалами справи, доказів погашення боргу відповідачем не надано, суд приходить висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з ТОВ "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списками №1 та №2 за квітень 2017 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" про стягнення боргу з відшкодування пільгових пенсій – задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Конотопський завод по ремонту дизель-потягів" (вул. Європейська площа, 8 А, м. Конотоп, Сумська область, код ЄДРПОУ 34284857) на користь Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Соборна, 23, м. Конотоп, Сумська область, код ЄДРПОУ 37784691, рахунок 25601300097290, МФО 337568, ТВБВ № 10018/0108 м. Конотоп філії СОУ АТ "Ощадбанк") заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками №1 та №2 за квітень 2017 року в загальному розмірі 4757,98 грн. (чотири тисячі сімсот п"ятдесят сім грн. 98 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя C.О. Бондар