Ухвала суду № 6669436, 12.11.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2009
Номер справи
2а-11412/09/0570
Номер документу
6669436
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції – Буряк І.В.

Суддя-доповідач – Сіваченко І.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

12 листопада 2009 року справа № 2а-11412/09/0570

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Сіваченка І.В. суддів Дяченко С.П., Нікуліна О.А. при секретарі

за участі

представника позивача

представник відповідача Козловій О.М.

Мальцевої Н.Г.

Сичової І.О., Руденко Є.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2009 року у справі № 2а-11412/09 за позовом

до Товариства з обмеженою відповідальністю «СоюзПромінвестДонбас»

Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька та Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,-

В С Т А Н О В И Л А:

Товариство з обмеженою відповідальністю «СоюзПромінвестДонбас» (далі - ТОВ «СоюзПромінвестДонбас») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька (далі — ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька) та Головного управління Державного казначейства у Донецькій області (далі - ГУДКУ у Донецькій області) про стягнення з Державного бюджету України шляхом перерахування на розрахунковий рахунок, бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за лютий 2009 р. та березень 2009 р. в розмірі 1 140 883,00 гривень (з врахуванням уточнень до позову).

Позов мотивовано невиконанням відповідачами приписів ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03 квітня 1997 року щодо бюджетного відшкодування сум з податку на додану вартість.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2009 року позов задоволено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька подала апеляційну скаргу, якою просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2009 року як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги посилаються на підпункт 7.7.5 пункту 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", Методичні рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджених наказом ДПА України від 18.08.2005 року № 350 та на Порядок взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.08.2004 року № 451/501/132, та вважають, що право на відшкодування виникає лише при фактичній надмірній сплаті податку на додану вартість, що повинно підтверджуватись відповідними зустрічними перевірками контрагентів позивача, а не з самого факту існування зобов'язання по сплаті податку на додану вартість в ціні товару.

У судовому засіданні представники ДПІ в Куйбишевському районі м. Донецька підтримали доводи апеляційної скарги і просили її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

20 березня 2009 року позивач подав до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2009 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у сумі 690 867,00 гривень, визначеній у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2009 року.

17 квітня 2009 року позивач подав до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2009 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у сумі 840 598,00 гривень, визначеній у податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2009 року.

21 липня 2009 року ГУДКУ у Донецькій області частково відшкодувало ПДВ за декларацією від 17 квітня 2009 року в розмірі 390 582,00 гривень, про що свідчать виписки з банківського рахунку позивача станом на 21.07.2009 р.

Пунктом 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03 квітня 1997 року, (із врахуванням змін та доповнень, далі - Закон України «Про податок на додану вартість») визначається, що бюджетне відшкодування - це сума, яка підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених даним Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків передбачені пунктом 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість".

Згідно підпункту 7.7.1. пункту 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з вказаним підпунктом, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з вказаним підпунктом, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності — зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 7.7.2. пункту 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Тобто, відповідно до викладених норм вбачається, що сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість розраховується на основі показників сум податкового кредиту з податку на додану вартість та податкового зобов'язання з вказаного податку та у випадку від'ємного значення податку на додану вартість відшкодуванню підлягає частина, що фактично була сплачена платником податку постачальникам товару.

Таким чином, законодавець встановлює прямий взаємозв'язок між фактично перерахованою до бюджету сумою податку та розміром бюджетного відшкодування. При цьому, Закон України "Про податок на додану вартість" не ставить у залежність право платника податку на отримання бюджетного відшкодування від факту перерахування постачальником сум податку до бюджету, сплачених покупцем у ціні товару.

Відповідно до підпункту 7.7.4. пункту 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.7.5. пункту 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Згідно абзацу 2 вказаного підпункту, податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до довідки № 1428/23-313/31226834 від 15.05.2009 року про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ «СоюзПромінвестДонбас» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2009 р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларується в період за грудень 2008 року, січень 2009 року, перевірка достовірності нарахування суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню за лютий 2009 року порушень не встановила та не виявила невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації. Відповідно до цієї довідки залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 2 007 113,00 грн.; частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг)у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), становить 690 867,00 грн.; сума, що підлягає відшкодуванню становить 690 867,00 грн. Але при цьому, ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька зазначило, що правомірність заявлення до відшкодування ПДВ по декларації за лютий 2009 р. в сумі 690 867,00 грн. буде підтверджено після отримання матеріалів зустрічних перевірок.

Відповідно до довідки № 2697/23-313/31226834 від 15.06.2009 року про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ «СоюзПромінвестДонбас» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за березень 2009 р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларується в період за січень 2009 року, лютий 2009 року, перевірка достовірності нарахування суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню за березень 2009 року порушень не встановила та не виявила невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації. Відповідно до цієї довідки залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 2 156 844,00 грн.; частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг)у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), становить 840 598,00 грн.; сума, що підлягає відшкодуванню становить 840 598,00 грн. Але при цьому, ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька зазначило, що правомірність заявлення до відшкодування ПДВ по декларації за березень 2009 р. в сумі 840 598,00 грн. буде підтверджено після отримання матеріалів зустрічних перевірок.

Таким чином, ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька поставило питання щодо повернення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в залежність від результатів зустрічних перевірок контрагентів позивача, що не передбачено Законом України "Про податок на додану вартість", як правова підстава для вирішення питання про наявність у платника податків права на бюджетне відшкодування з вказаного податку.

Згідно підпункту 7.7.6. пункту 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Судом першої інстанції долучено до матеріалів справи первинні документи, що підтверджують правомірність виникнення заявленої до відшкодування суми податку за лютий та березень 2009 року.

За результати дослідження встановлено відсутність обставин, які б унеможливлювали право платника податків на отримання суми бюджетного відшкодування у заявленому розмірі, що відповідачами не спростовано.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що обставини, на які посилається ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька, не є правовою підставою для не повернення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у порядку та у строки встановлені пунктом 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість".

Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

В повному обсязі ухвала виготовлена 16.11.2009 року.

Керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька - залишити без задоволення .

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2009 року у справі № 2а-11412/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СоюзПромінвестДонбас» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька та Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області «про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість» - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: С.П.Дяченко

О.А.Нікулін