
Справа № 638/18497/16-ц
Провадження № 2/638/545/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2017 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Грищенко І.О.
при секретарі Самогньозд О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання,
ВСТАНОВИВ:
16.11.2016 року позивач в особі Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути на його користь з відповідача надміру нараховані грошові кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення анти терористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 1317грн. 58коп. та судовий збір в розмірі 1378 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що 09.02.2015 року відповідач ОСОБА_2 звернулась до управління з заявою про взяття її на облік, як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та їй була видана довідка за № 6326009223. В заяві зазначаються відомості про наявність у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення анти терористичної операції. При заповненні заяви ОСОБА_2 вказала, що в її володінні нема таких житлових приміщень. Відповідно до її заяви, їй була призначена щомісячна адресна допомога на період з 09.02.2015 року по 08.04.2015 року у розмірі 442 грн. та з 09.04.2015 року по 08.06.2015 року - у розмірі 221 грн. При проведенні перевірки правильності призначення та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, проведеної в УПСЗН Державною фінансовою інспекцією в Харківській області було виявлено, що ОСОБА_2 має на праві власності (приватна спільна часткова) квартиру АДРЕСА_1, яку вона отримана відповідно до договору дарування 24.03.2010 року та яку не задекларувала при подачі заяви на отримання адресної допомоги. Свідоме надання недостовірної інформації вплинуло на визначення права на призначення адресної допомоги. У зв'язку з тим, що відповідач в добровільному порядку не повернула надмір перераховану суму грошової допомоги, позивач вимушений звернутися з даним позовом до суду.
Уповноважений представник позивача Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради - Шара Н.М., що діє на підставі довіреності, в судове засідання не з'явилася, подала письмову заяву, в якій підтримує позовні вимоги, просить задовольнити, справу розглядати без участі представника, на підставі наявних доказів.
Відповідач ОСОБА_2 на судове засідання 16.03.2017 року та 24.04.2017 року двічі, поспіль не з'явилася, про причину неявки не повідомила, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася своєчасно та належним чином, що підтверджується рекомендованою кореспонденцією та даними довідки про направлення SMS-повідомлення, які долучено до матеріалів справи. Доказів, що підтверджують поважність причини неявки, не надала, представника, який би діяв від її імені, не направила, заяви про відкладення судового засідання або про розгляд справи у її відсутність, не представила. Оскільки з причини неявки відповідача неодноразово відкладалися судові засідання, суд вважає, що підстави для відкладення розгляду справи у відповідності вимог до ст. 191 ЦПК України, відсутні та продовжує розгляд справи за відсутністю відповідача.
Суд, дослідивши матеріали справи та докази, наведені в обґрунтування позову, вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом справи встановлено, що 09.02.2015 року відповідач ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради з заявою про взяття її на облік, як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
При заповненні заяви ОСОБА_2 вказала, що в її володінні нема таких житлових приміщень.
Згідно даних довідки від 09.02.2015 року № 6326009223 ОСОБА_2 взята на облік як особа, внутрішньо переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та перебувала на обліку у позивача за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1.
10.02.2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського (Дзержинського) району Харківської міської ради прийнято рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, за даними якого їй було призначено щомісячну адресну допомогу на період з 09.02.2015 року по 08.04.2015 року у розмірі 442 грн. та з 09.04.2015 року по 08.06.2015 року - у розмірі 221 грн.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Нормами ст. 4 цього Закону, передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені у частині 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщеним осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Згідно з положеннями Постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року № 509 (зі змінами) «Про облік внутрішньо переміщених осіб», довідка внутрішньо переміщеної особи є документом, який видається громадянам України, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
Згідно із наказом антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 року № 33/6/а в Луганській області проведення антитерористичної операції здійснюється з 07 квітня 2014 року.
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014року № 505 внутрішньо переміщені особи мають право на щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 5 цього Порядку (в редакції, чинній на день звернення ОСОБА_2, тобто, станом на 09.02.2015) для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою.
Оскільки відповідач 09.02.2015 року звернулася до позивача, як особа переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, яка була переміщена після 07 квітня 2014 року, то відповідно до постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», їй було призначено щомісячну адресну допомогу на період з 09.02.2015 року по 08.04.2015 року у розмірі 442 грн. та з 09.04.2015 року по 08.06.2015 року - у розмірі 221 грн.
При проведенні перевірки правильності призначення та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, проведеної в нашому управлінні Державною . фінансовою інспекцією в Харківській області було виявлено, що ОСОБА_2 має на праві власності (приватна спільна часткова) квартиру АДРЕСА_1, яку вона отримана відповідно до договору дарування 24.03.2010 та яку не задекларувала при подачі заяви на отримання адресної допомоги. Свідоме надання недостовірної інформації вплинуло на визначення права на призначення адресної допомоги.
Таким чином, ОСОБА_2 не мала права на щомісячну адресну допомогу , так як мала таке житло в м. Харкові.
Після проведення перевірки Державною фінансовою інспекцією в Харківській області, позивачем 17.06.2016 року було прийнято рішення про припинення допомоги з 09.02.2015 року та була підрахована сума надмір отриманої допомоги, яка склала 1317 грн.58 коп. за період з 09.02.2015 року по 08.06.2015 року, зокрема за лютий 2015 року - 315, 17 грн, березень 2015 року - 442,00 грн, квітень 2015 року - 279,94 грн., травень 2015 року - 211, 00 грн., червень 2015 року - 58,93 грн.
На адресу ОСОБА_2 було направлено повідомлення про необхідність повернення надмір отриманої допомоги, яка утворилась, у зв'язку з поданням нею недостовірної інформації про житлове приміщення.
Вимогу позивача відповідачем проігноровано.
Відповідно до п. 10 Порядку надання щомісячної адресної допомоги зовнішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до даних інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № НОМЕР_3 від 06.05.2016 року: 09.04.2010 року за ОСОБА_2 зареєстровано право приватної спільної часткової власності на 10/100 квартири АДРЕСА_1 на підставі договору дарування від 24.03.2010 року, посвідченого приватним нотаріусом ХМНО Котляровою О.М., зареєстрованого в реєстрі за № 579.
Як вбачається із змісту заяви на отримання відповідної адресної допомоги відповідач була письмово проінформована про надання інформації щодо наявності в неї або членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. Із змістом заяви ознайомлена, про що свідчить її підпис. Про наявність у власності частини квартири відповідач відповідне Управління не повідомила та допомога їй нараховувалась та виплачувалась в повному обсязі.
Таким чином, відповідач необґрунтовано отримувала адресну грошову допомогу зовнішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 09.02.2015 року по 08.06.2015 року в розмірі 1317, 58 грн.
Відповідно до вимог абз. 2, 3 п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги зовнішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови від добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Листом позивача № 727/05 від 18.07.2016 року відповідачу було повідомлено про переплачену суму щомісячної адресної допомоги, але останньою до теперішнього часу не повернена суми грошової допомоги, виплачені надміру.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність законних підстав для стягнення з відповідача на користь позивача надміру нарахованих та виплачених грошових коштів у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення анти терористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 1317 грн. 58коп. за період з 09.02.2015 року по 08.06.2015 року.
Судовий збір, сплачений позивачем при подачі позову до суду та підтверджений документально, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, в порядку ч. 1 ст. 88 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 15, 60, 88, 213-215 ЦПК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, Порядком надання щомісячної адресної допомоги зовнішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в сумі 1317, 58 грн. (одна тисяча триста сімнадцять гривень 58 коп.), на розрахунковий рахунок 35219092042876, банк отримувача ДКСУ м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03195694.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень, на розрахунковий рахунок 35413002032886, банк: ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 03196593.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд І інстанції протягом 10 днів з дня його проголошення. Особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Головуючий:суддя І.О.Грищенко