Рішення № 66684632, 22.05.2017, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
22.05.2017
Номер справи
903/238/17
Номер документу
66684632
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 травня 2017 р. Справа № 903/238/17

за позовом: Публічного акціонерного товариства Укртелеком в особі Волинської філії, м.Луцьк

до відповідача: Управління соціального захисту населення ОСОБА_1 районної державної адміністрації у Волинські області, смт.Шацьк

до третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 районна державна адміністрація

про стягнення 41 088, 57 грн.

Суддя Пахолюк В.А.

секретар судового засідання Коваль О.М.

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2 довіреність №928 від 12.12.2016р.

від відповідача: н/з

від третьої особи: н/з

Суть спору: позивач Публічне акціонерне товариство Укртелеком в особі Волинської філії звернувся з позовом до відповідача Управління соціального захисту населення ОСОБА_1 районної державної адміністрації у Волинські області та просить відшкодувати 41 088, 57 грн. наданих телекомунікаційних послуг для пільгової категорії осіб за період з січня по грудень 2016р.

В підтвердження позовних вимог позивач подав обігові відомості нарахувань по категоріям осіб, електронні розрахунки заборгованості за період з січня по грудень 2016р., розрахунки форми 2-пільга за період з січня по грудень 2016р., електронні витяги актів звірки форма 3-пільга.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач у письмових запереченнях за вх. №01-54/3501/17 від 03.04.2017 р. вважає позовні вимоги ПАТ Укртелеком безпідставними, необгрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, не підтверджені належними та допустимими доказами, а тому не можуть бути задоволені судом з наступних підстав:

- в 2016 році договір між управлінням соціального захисту населення ОСОБА_1 РДА та Волинською філією ПАТ Укртелеком про відшкодування пільг за телекомунікаційні послуги не заключався, в звязку з відсутнісю коштів субвенцій із загального фонду держбюджету.

- кошти на надання пільг, в т.ч. з послуг звязку, відповідно до частини пятої статті 102 Бюджетного кодексу України виділяються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

- Законом України Про внесення змін до Бюджетного кодексу України від 20.12.2016р. частину пяту статті 102 Бюджетного кодексу України щодо надання субвенції з державного бюджету на надання пільг з послуг звязку виключено. Разом з тим, в п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України затверджено принцип цільового використання бюджетних коштів, згідно з яким, бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.

- відповідно до ч. 1 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено Законом про Державний бюджет України.

- згідно ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобовязань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації. Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства і порушенням Кодексу України про адміністративні правопорушення. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються (ч. 4 ст. 48 Бюджетного кодексу України.).

Отже, норми Бюджетного кодексу України не визнають бюджетними зобов'язаннями будь-які зобов'язання, взяті юридичними особами за кошти державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень встановлених Бюджетним кодексом та Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік, і, відповідно, витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

-відповідно до пункту 20-4 ст.91 Бюджетного Кодексу України видатки на пільги з послуг звязку можуть здійснюватись з усіх місцевих бюджетів.

-Управлінням соціального захисту населення внесено зміни до районної Програми соціального захисту населення на 2015-2018 роки, затвердженої рішенням ОСОБА_1 районної ради №38/5 від 23.12.2014р.:

Розділ 7 Завдання та заходи Програми доповнено підпунктом 7- відшкодування Шацькому Центру обслуговування абонентів №5 витрат, повязаних з наданням пільг за телекомунікаційні послуги громадянам, які мають право на відповідні пільги, згідно чинного законодавства.

Внесені зміни затверджені рішенням ОСОБА_1 районної ради від 28.02.2017року №14/14.

Відповідно пункту 2 Рішення ОСОБА_1 районної ради Про внесення змін до районної Програми соціального захисту населення на 2015-2018 роки, зазначено: управлінню фінансів райдержадміністрації при формуванні районного бюджету, передбачити кошти на реалізацію Програми, виходячи з реальних можливостей бюджету.

В листі ОСОБА_1 районної ради від 07.03.2017р. №69/33/2-17 вказано, що кошти на відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг на послуги звязку пільговим категоріям громадян, не виділялися із-за відсутності їх у районному бюджеті.

Підприємства що надають телекомунікаційні послуги щомісячно до 25 числа, що настає за звітним періодом надають управлінню соціального захисту населення райдержадміністрації розрахунки щодо вартості послуг за формою 2-пільга на паперових та електронних носіях у форматі ИВБ- файла, відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 № 117 Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.

-Крім того, зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015року №389 затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сімї.

Згідно абзацу 2 пункту 10 вказаного Порядку управління соціального захисту подає щомісяця до 25 числа організаціям, що надають житлово- комунальні послуги, операторам телекомунікацій, списки пільговиків, які мають право на отримання пільг відповідно до законодавства.

Згідно пункту 1 1 Порядку зазначено, що підприємства надають у встановленому порядку протягом шести місяців пільги пільговикам, зазначеним у списках ( згідно внесених у пункті 11 Постановою КМ №319 від 27.04.2016р. змін - пільги надаються протягом дванадцяти місяців пільговикам, зазначеним у списках).

Отже, виходячи з цього, списки пільговиків, що мають право на пільги, управлінням соціального захисту Волинській філії ПАТ Укртелеком не надавались, у звязку з відсутністю коштів у державному та місцевих бюджетах на пільги з послуг звязку, та в звязку з тим, що Договори про відшкодування пільг за телекомунікаційні послуги у 2016 та 2017 роках з позивачем не заключались. Однак, Волинською філією ПАТ Укртелеком надавались управлінню розрахунки форми 2-пільга, згідно яких пільги нараховувались без поданих управлінням списків. Отже, в поданих позивачем розрахунках та згідно бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, що мають право на пільги, управління соціального захисту, можливі розбіжності.

Протягом 2016 року до управління соціального захисту надходили листи від Волинської філії ПАТ Укртелеком щодо відшкодування коштів за надані пільги з послуг звязку. На кожен лист надавались відповіді, де зазначалось, що договори між управлінням та Волинською філією ПАТ Укртелеком Про відшкодування пільг за телекомунікаційні послуги та Про відшкодування пільгового встановлення телефонів інвалідам 1-ї та 2-ї груп заключатись не будуть у звязку з відсутністю кошторисних призначень на відшкодування наданих пільг з послуг звязку, та в звязку з тим і відсутні зобовязання позивача надавати пільги пільговим категоріям.

Відшкодування вартості встановлення телефонів та знижки на абонентську плату за користування телефоном, в тому числі й за попередній бюджетний період проводиться в межах коштів виділених на зазначені цілі на підставі наданих організацією, яка надала послуги, розрахунків та актів звіряння за формою, затвердженою Міністерством праці та соціальної політики України від 28 березня 2003 року № 83 Про затвердження форми № 3-пільга

Компенсаційні виплати здійснюються шляхом перерахування коштів з реєстраційного рахунку управління соціального захисту населення на рахунки надавачів послуг.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та наполягав на його задоволенні.

22.05.2017р. третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -ОСОБА_1 районною державною адміністрацією у Волинській області було подано письмові пояснення № 913/27/2-17, якими просив у позові відмовити, розгляд справи розглядати за відсутності їхнього представника, а також зазначив про таке:

Ухвалою від 03.05.2017 року у справі № 903/238/17 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 районну державну адміністрацію Волинської області. Даною ухвалою зобов'язано третю особу подати письмові пояснення по суті пред'явленого позову, документи в їх обгрунтування, а також позивачу направити на адресу третьої сторони копію позовної заяви з додатками. Однак, позовна заява на адресу третьої сторони - ОСОБА_1 райдержадміністрації не надходила.

Управління соціального захисту населення ОСОБА_1 районної державної адміністрації, відповідно до Положення затвердженого розпорядженням першого заступника голови райдержадміністрації від 26.12.2012 № 522, утворюється головою районної державної адміністрації,

входить до її складу і в межах району забезпечує виконання покладених на управління завдань.

Частиною п'ятою статті 102 Бюджетного кодексу України було передбачено, шо за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам виділяються кошти на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг пільговим категоріям населення, що мають право на відповідні пільги. Однак, Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» від 20.12.2016 р. № 1789-УІИ частину п'яту статті 102 Бюджетного кодексу України виключено.

Відповідно до додатку № 3 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2016 рік» Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» субвенція із загального фонду держбюджету на надання пільг з послуг зв'язку у 2016-му році не передбачена.

Відповідно до ч. 1 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно ст. 47 Бюджетного кодексу України відповідно до затвердженого розпису бюджету розпорядники бюджетних коштів одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Частиною 4 статті 48 Бюджетного кодексу України передбачено, що зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим кодексом' та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства і тягнуть за собою адміністративну відповідальність.

Тому, у 2016 році договір між управлінням соціального захисту населення ОСОБА_1 райдержадміністрації та Волинською філією ПАТ «Укртелеком» про відшкодування пільг за телекомунікаційні послуги не укладався, у зв'язку з відсутністю передбачених коштів.

Проте, пунктом 20-4 статті 91 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки на пільги з послуг зв'язку можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів.

Рішенням ОСОБА_1 районної ради від 28.02.2017 р. № 14/14 внесені зміни до районної Програми соціального захисту населення на 2015-2018 роки, зокрема розділ 7 «Завдання та заходи Програми» доповнено підпунктом 7 «відшкодування Шацькому Центру обслуговування абонентів № 5 витрат, пов'язаних з наданням пільг за телекомунікаційні послуги громадянам, які мають право на відповідні пільги, згідно чинного законодавства».

Пунктом 2 зазначено рішення зобов'язано управління фінансів райдержадміністрації при формуванні районного бюджету, передбачати кошти на реалізацію Програми, виходячи з реальних можливостей бюджету.

Кошти на відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг на послуги звязку пільговим категоріям громадян не виділялися із-за відсутності їх в районному бюджеті.

Відповідач в судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, про , що свідчить поштове повідомлення № 44000 0066848 9 від 15.05.2017р.

Господарський суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, -

в с т а н о в и в:

Згідно ч. 1, 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги мають надаватися відповідно до законодавства. Телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

В Законі України від 22.10.1993 р. № 3551-XII Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу, Законі України від 23.03.2000 р. № 1584-ІІІ Про жертви нацистських переслідувань, Законі України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Законі України від 24.03.2008 р. № 203/98-ВР Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус та Законі України від 26.04.2001 р. № 2402-ІІІ Про охорону дитинства передбачено надання пільг при оплаті за послуги зв'язку (телекомунікаційні послуги).

Законодавством не передбачена залежність відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, чи випадки повного або часткового звільнення від обовязку здійснення розрахунків з постачальниками послуг на пільгових умовах, оскільки надання пільг певним категоріям населення відбувається у відповідності до вимог Законів України.

Відповідно до частини першої статті 96 ЦК України, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобовязаннями.

Частина 2 ст.218 ГК України та ст.617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення від відповідальності.

Згідно з п. 5 Оглядового листа Вищого господарського суду України № 01-06/374/2013 від 18.02.2013 р., відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках державного бюджету України, не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Також, Європейським судом з прав людини у рішеннях у справі Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України від 18.10.2005 р. та у справі Бакалов проти України від 30.11.2004 р. зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Аналогічна правова позиція викладена в Постановах Верховного Суду України від 15.05.2012 р. у справі № 11/446, від 15.05.2012 р. у справі № 3-28гс12 та Постанові Вищого господарського суду України від 23.08.2012 р. у справі № 15/5027/715/2011.

За таких обставин, Управління соціального захисту населення ОСОБА_1 районої державної адміністрації відповідає за своїми зобов'язаннями, які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитись в залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.

Згідно з ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомог, пільг по оплаті за надані послуги та компенсації громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень ч. 1-4 ст. 48 Бюджетного кодексу України.

У листі від 30.06.2011 р. № 31-07310-10-24/16584 Міністерство фінансів України роз'яснило, що ...деякі програми, які відносяться до державних програм соціального захисту населення, є державною гарантією і одержувачу не може бути відмовлено в їх наданні у разі, якщо він має на них право. У цьому випадку проводиться відшкодування витрат за фактично спожиті послуги (нараховані соціальні виплати) в межах встановлених норм (розмірів).

Таким чином, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку, компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Як зазначає позивач, відповідач за надані послуги пільговій категорії осіб розрахунку не здійснив, внаслідок чого за період з січня по грудень 2016р. виникла заборгованість в сумі 41 088,57грн.

У відповідності до письмових пояснень ОСОБА_1 РДА №913/27/2-17 від 22.05.2017р. кошти на відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг на послуги звязку пільговим категоріям громадян не виділялися із-за відсутності їх в районному бюджеті.

Виходячи з наведеного, факт заборгованості відповідача перед позивачем підтверджуються ОСОБА_1 РДА у вищезазначених письмових поясненнях.

Згідно ч.1 ст.509 ЦК України, зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.

За загальними нормами ст.193 ГК України, ст.526 ЦК України субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ст. 599 Цивільного кодексу України, зобовязання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

У відповідності із ст.ст.610, 611, ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).

У разі порушення зобовязання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 33 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

В силу ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Існування боргу в сумі 41 088,57грн. перед позивачем по відшкодуванню вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення відповідачем належними та допустимими доказами не спростовано та підтверджено матеріалами справи.

Враховуючи вищенаведене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Волинської філії до Управління соціального захисту населення ОСОБА_1 районної державної адміністрації про стягнення 41 088,57 грн. відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення, у звязку з чим позовні вимоги підлягають до задоволення.

При цьому суд виходив з обставин повної підтвердженості предявлених позовних вимог в цій частині належними та допустимими доказами.

Оскільки спір до суду доведений з вини відповідача, витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 1 600,00грн. згідно ст.49 ГПК України слід покласти на відповідача.

Враховуючи викладене, господарський суд, керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, -

вирішив:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Управління соціального захисту населення ОСОБА_1 районної державної адміністрації( 44000, Волинська обл., смт. Шацьк, вул. Природна, 24, код 20143859) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Волинської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (м.Луцьк, вул. Кривий Вал, 28, код ЄДРПОУ 21560766) 41 088,57грн. відшкодування вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення, а також 1 600,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Повний текст рішення складено

23.05.2017

СуддяВ. А. Пахолюк