Ухвала суду № 66674886, 23.05.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2017
Номер справи
817/169/17
Номер документу
66674886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

"23" травня 2017 р. Справа № 817/169/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Сільськогосподарського приватного підприємства "Промінь" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" березня 2017 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі до Сільськогосподарського приватного підприємства "Промінь" про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2017 року Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Сільськогосподарського приватного підприємства "Промінь" про стягнення заборгованості зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з травня 2015 року по грудень 2016 року в загальній сумі 76 189,98 грн.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 13.03.2017 позов задоволено повністю.

Стягнуто з Сільськогосподарського приватного підприємства "Промінь" (код ЄДРПОУ 22555589) на користь Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з травня 2015 року по грудень 2016 року в загальній сумі 76 189,98 грн.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що позивачем та судом першої інстанції не взято до уваги, що СПП "Промінь" як сільськогосподарський товаровиробник відноситься до четвертої групи платників податку. Законом України від 12.11.2015, № 802-VIII "Про внесення зміни до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" щодо уточнення об'єкта оподаткування для платників, що обрали спрощену систему оподаткування", який набрав чинності з 01.01.2016 абзац четвертий пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" викладено в такій редакції: "Для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень даного Закону сума заборгованості фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що утворилася в період з 1 січня 2015 року до дня набрання чинності цим Законом у платників єдиного податку четвертої групи, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, підлягає списанню у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

В судове засідання представники сторін не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення.

В запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить справу розглядати без участі представника Сарненського ОУПФ, який є правонаступником УПФУ в Рокитнівському районі.

Від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду. Проте колегія суддів зазначає, що жодних поважних причин представником відповідача не наведене, отже клопотання задоволенню не підлягає.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Суд встановив, що за даними обліку позивача, відповідачем не внесено до Пенсійного фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в період з травня 2015 року по грудень 2016 року в загальній сумі 76189,98 грн, що стало підставою для звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову.

Колегія погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV (надалі - Закон №1058-ІV), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди (абз. 1).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом (абз. 1-3 пп. 1).

Закон України №1058-ІV набрав чинності з 01.01.2004 року. До цього, діяв порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, передбачений нормами Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року №400/97-ВР.

Згідно ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року №400/97-ВР (в редакції чинній станом на 2015 рік), фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є об'єктом оподаткування для усіх суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетних, громадських та інші установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, а також фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників та філій, відділень та інших відокремлених підрозділів платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку (абзац 4 пункту 1).

Згідно ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року №400/97-ВР (в редакції чинній станом на 2016 рік), фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України (абзац 4 пункту 1).

Підпунктом 6.1. та 6.2. пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена Постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

Відшкодування витрат необхідних для фінансування виплати та доставки пенсії, призначеної жінкам, які працювали в с/г виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей згідно пункту "ж" ст.13 незалежно від віку та трудового стажу, здійснюються підприємством з якого особа вийшла на пенсію у розмірі 100 %.

Підпунктом 6.7 пункту 6 даної Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Судом встановлено, що позивач направив відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених відповідно до пп. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в період з травня 2015 року по грудень 2016 року, якими визначено місячні розміри фактичних витрат.

Матеріалами справи підтверджується, що зазначеним в розрахунках працівникам відповідача призначено пенсію за віком на пільгових умовах.

Стосовно посилання в апеляційній скарзі на зміни, внесені до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", які набрали чинність 01.01.2016 року , та згідно яких заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій що виникла з 01.01.2015 року у платників четвертої групи єдиного податку підлягає списанню, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень даного Закону сума заборгованості фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що утворилася в період з 1 січня 2015 року до дня набрання чинності цим Законом у платників єдиного податку четвертої групи, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, підлягає списанню у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Відповідно до підпункту 291.4. статті 291 Податкового кодексу України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: зокрема четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Встановлено, що відповідачем не надано доказів набуття ним статусу платника єдиного податку четвертої групи та про перебування в податковому органі на обліку саме як платник єдиного податку четвертої групи.

Згідно листів Сарненської ОДПІ від 27.02.2017 року за вих. № 235/17-13-12-51 та від 01.03.2016 року за вих. № 263/17-13-15-51 СПП "Промінь" не відноситься до четвертої категорії платників єдиного податку.

Отже на СПП "Промінь" не поширюються норми Закону України 12.11.2015, № 802-VIII "Про внесення зміни до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" щодо уточнення об'єкта оподаткування для платників, що обрали спрощену систему оподаткування" щодо звільнення від сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій та щодо списання заборгованості фактичних витрат на виплату і доставку пенсій.

За даними обліку позивача, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в період з травня 2015 року по грудень 2016 року становить 76 189,98 грн.

Станом на час розгляду справи відповідач зазначену заборгованість не сплатив, а отже вказана заборгованість підлягає стягненню в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.05.2017 року відстрочено Сільськогосподарському приватному підприємству "Промінь" сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення рішення апеляційним судом.

Сума судового збору, яка підлягала сплаті становила 1760 грн, а отже підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського приватного підприємства "Промінь" залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" березня 2017 р. без змін.

Стягнути з Сільськогосподарського приватного підприємства "Промінь" (код 30569956) судовий збір в сумі 1760,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят грн 00 коп.) на рахунок 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі вул.1-го Травня,1-А, смт.Рокитне, Рокитнівський район, Рівненська область,34200

3- відповідачу/відповідачам: Сільськогосподарське приватне підприємство "Промінь" с.Борове,Рокитнівський район, Рівненська область,34263

4-Сарненське об"єднане управління Пенсійного фонду України - вул.1-го Травня,1-А, смт.Рокитне, Рокитнівський район, Рівненська область, 34200 - ,