Постанова № 66674518, 23.05.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2017
Номер справи
662/14/17
Номер документу
66674518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2017 р.м.ОдесаСправа № 662/14/17

Категорія: 3.5 Головуючий в 1 інстанції: Тимченко О.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.,

суддів - Бойка А.В.,

- Яковлєва О.В.,

при секретарі - Осавуляк О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління соціального захисту населення Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області на постанову Новотроїцького районного суду Херсонської області від 02 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до управління соціального захисту населення Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області про визнання дій протиправними і стягнення грошової допомоги -,

В С Т А Н О В И Л А :

У січні 2017 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, позивачі) звернулися до суду з позовом до управління соціального захисту населення Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області (далі - УСЗН Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області, відповідач) про визнання протиправним дії відповідача щодо невиплати їм щорічної одноразової грошової допомоги за 2016 рік до 5 травня у розмірі, встановленому ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також стягнення з відповідача на їх користь невиплачену разову грошову допомогу, у відповідності до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка становить п'ять мінімальних пенсій за віком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вони є учасниками бойових дій та мають право на пільги, встановлені законодавством України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема, відповідно до вимог ч. 5 ст. 12 вказаного Закону вони, як учасники бойових дій, мають право на виплату щорічно до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Постановою Новотроїцького районного суду Херсонської області від 02 лютого 2017 року позов задоволений.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, УСЗН Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги УСЗН Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Позивачі є учасниками бойових дій, що підтверджено посвідченнями ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 виданого 16 березня 2016 року, ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 від 08 травня 2015 року, ОСОБА_4 серії НОМЕР_3 виданого 09 грудня 2015 року та мають право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Управлінням праці соціального захисту населення Новотроїцької РДА Херсонської області у 2016 році позивачу ОСОБА_3 було нараховано та виплачено разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 920 грн., що підтверджується довідкою відповідача та зазначено, що допомога виплачена у розмірі, який визначає Кабінет Міністрів України в межах бюджетних призначень, постановою Кабінету Міністрів України № 141 від 02 березня 2016 року встановлено в 2016 році саме такий розмір разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій. Іншим позивачам разова грошова допомога не виплачувалася.

Не погоджуючись з вищевказаним позивачі звернулися до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що бездіяльність відповідача є неправомірною, оскільки за 2016 рік позивачі заслуговують на щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції не правильним та таким, що не відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

В апеляційної скарзі вказується на те, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим апелянтом ставиться питання про скасування постанови Новотроїцького районного суду Херсонської області від 02 лютого 2017 року та ухвалення нової постанови, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Колегія суддів погоджується з такими доводами апелянта з огляду на наступне

Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 05 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01 січня 2016 року розмір мінімальної пенсії за віком становить 1 074 грн.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ пунктом 26 якого встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 02 березня 2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

Відповідно до пп. 2 п. 1 вказаної постанови було установлено, що у 2016 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій здійснюється у розмірі 920 грн.

Конституційний Суд України вирішував питання про те, чи має право держава змінювати порядок і розміри існуючих соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України та чи є обов'язковими для застосування судами України нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України з питань соціального захисту громадян, видані на виконання вимог Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

У рішенні Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 зроблено висновок про те, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що при вирішенні питання про розмір допомоги, передбаченої ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», необхідно керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

Як раніше зазначалося, у 2016 року ОСОБА_3 було нараховано та виплачено разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 920 грн. При цьому з матеріалів справи вбачається, що позивачам ОСОБА_2 та ОСОБА_4 разова грошова допомога не виплачувалася. Однак у письмових листах відповідача №1498-19-07 від 06 грудня 2016 року та №1310-19-07 від 09 листопада 2016 року, адресованих ОСОБА_2 та ОСОБА_4, зазначено, що вони мають право звернутися до відповідача за разовою грошовою допомогою та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Також з даних листів вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на дані пільги з 03 листопада 2016 року, а ОСОБА_4 - з 07 жовтня 2016 року, тобто відповідно до вимог ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вони отримають право на разову грошову допомогу до 5 травня в наступному році шляхом звернення з заявою до 30 вересня відповідного року. /а.с.6, 20, 38/

Відтак, на думку колегії суддів, розмір нарахованої ОСОБА_3 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2016 році відповідає вимогам законодавства, що діяло на час виникнення спірних правовідносин, а у ОСОБА_2 та ОСОБА_4 дане право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 05 травня виникне в 2017 році.

Аналізуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з`ясовано обставини справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при винесенні рішення порушив норми матеріального права, тому відповідно до ст.202 КАС України постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 196; ст. 198; ст. 202; ст.205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області задовольнити.

Постанову Новотроїцького районного суду Херсонської області від 02 лютого 2017 року скасувати.

Прийняти у справі нову постанову якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі (після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції).

Головуючий: Т.М. Танасогло

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Яковлєв