
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/495/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.
23 травня 2017 року Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді ОСОБА_1судді ОСОБА_2судді ОСОБА_3
розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_4 адміністративну справу за апеляційною скаргою Малиновського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2017 року по справі за адміністративним позовом Малиновського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до публічного акціонерного товариства «Одеське СКТБ Продмаш» про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И Л А :
В січні 2017 року Малиновське обєднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі звернулось до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства «Одеське СКТБ Продмаш» про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам у розмірі 7 139, 46 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Стягнуто з ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш» (65005, м. Одеса, вул. Михайлівська, 25, код ЄДРПОУ 14308204) заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, у розмірі 3 569 (три тисячі п'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 73 коп. на користь УПФ України в Малиновському районі м. Одеси на р/р 256083013706 в Одеському Облуправлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Малиновське обєднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі подало апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення в частині відмови в задоволені позовних вимог та ухвалення рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш» зареєстроване в УПФ України в Малиновському районі м. Одеси за №4163 як платник страхових внесків відповідно до ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08 травня 2003 року.
За ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш» обліковується заборгованість по відшкодуванню витрат різниці між сумою пенсій, призначених науковим працівникам за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 7 139, 46 грн., яка утворилася внаслідок невідшкодування відповідачем вказаних витрат за період 01 вересня 2015 року по 31 грудня 2016 року, за призначеними та виплаченими пенсіями науковим працівникам: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7
Заборгованість ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш» по відшкодуванню витрати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, виникла відповідно до направлених на адресу відповідача повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за період 01 вересня 2015 року по 31 грудня 2016 року.
Право на наукові пенсії осіб: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підтверджується виданими відповідачем довідками 02-7/42, 02-7/152 від 29 квітня 2004 року, 02-7/150 від 29 квітня 2004 року, 02-7/423.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з відсутності доказів оскарження відповідачем розпоряджень про призначення зазначеним особам пенсій наукових працівників та повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів. Також, судом першої інстанції були враховані обставини, які були встановлені постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2014 року, якою встановлено, що різниця між сумою пенсії, виплаченої ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств повинна фінансуватись у співвідношенні: за рахунок коштів державного бюджету в розмірі 50 відсотків різниці у розмірі пенсії; за рахунок коштів цих підприємств в розмірі 50 відсотків різниці у розмірі пенсії, у звязку з чим ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш» повинно відшкодовувати не 100% різниці між сумою пенсії за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів для наукових (науково-педагогічних) працівників, а 50% вказаної різниці.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Згідно ч.9 ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 % різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
На виконання наведеної норми зазначеного Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» Кабінет Міністрів України 24 березня 2004 року прийняв Постанову №372 про затвердження Порядку, який визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної, зокрема, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ - ІV рівнів акредитації, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право вказані особи.
Відповідно до п.2 Порядку №372 за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50% різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Згідно з пунктом 3 Порядку №372 фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу Міністерства промислової політики України від 18 січня 1994 року №46 та Указу Президента України «Про корпоратизацію підприємств» від 15 квітня 1993 року №210/93 Державне підприємство «Одеське СКТБ Продмаш», яке було бюджетною установою, перетворено у Відкрите акціонерне товариство «Одеське СКТБ Продмаш» - недержавну наукову організацію. До 1993 року включно «Одеське СКТБ Продмаш» 100% фінансувалось за рахунок державного бюджету, а з 18 січня 1994 року «Одеське СКТБ Продмаш» було корпоратизоване у Відкрите акціонерне товариство та відсоток бюджетного фінансування зменшився, але до 2005 року був більш як 70%.
Згідно з пунктом 4 Порядку №372 у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу ІІІ - ІV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Відповідно до пункту 5 Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств у відкриті акціонерні товариства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 1992 року №686, з моменту державної реєстрації відкритого акціонерного товариства активи і пасиви державного підприємства приймаються товариством. Товариство є правонаступником прав і обов'язків підприємства, що приватизується.
Отже, у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов'язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 05 червня 2012 року (справа №21-66а12).
Підпунктом 1 пункту 5 Порядку №372 передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Відповідно до пункту 8 Порядку №372 у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Стягуючи з ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш» заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам у розмірі 3 569, 73 грн. на користь позивача, суд першої інстанції виходив з того, що підприємство повинно відшкодувати не 100% різниці між сумою пенсії за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів для наукових (науково-педагогічних) працівників, а 50% вказаної різниці.
Проте, судом першої інстанції не було враховано те, що згідно повідомлень про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за спірний період, які були надіслані на адресу підприємства (а.с.36-43) в графі №9 вказаний відсоток, який підлягає відшкодуванню та становить 50%, а відтак висновок суду першої інстанції про стягнення з ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш» заборгованості у розмірі 3 569, 73 грн. є помилковим.
Отже, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апелянта щодо невірного трактування судом першої інстанції розрахунків про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів для наукових (науково-педагогічних) працівників, у звязку з чим, сума заборгованості ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш», яка підлягає відшкодуванню складає саме 7 139, 46 грн., що становить 50% різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Враховуючи, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно зясовано обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, судове рішення відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст.195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Малиновського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2017 року - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов Малиновського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до публічного акціонерного товариства «Одеське СКТБ Продмаш» про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Одеське СКТБ Продмаш» (65005, м. Одеса, вул. Михайлівська, 25, код ЄДРПОУ 14308204) заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, у розмірі 7 139 (сім тисяч сто тридцять дев'ять) грн. 46 коп. на користь Малиновського обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на р/р 256207301195965 в Одеському обласному управлінні АТ «Ощадбанк», МФО 328845.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:Л.П. Шеметенко
Суддя:В.О. Потапчук
Суддя:Г.В. Семенюк