
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
19 квітня 2017 року м. Київ № 826/5070/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову у справі
за позовомОСОБА_1 до треті особиПриватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни 1. ОСОБА_3 2. ОСОБА_4 3. Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Кірбаба Ірина БорисівнаПровизнання протиправними та скасування дій,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни (далі по тексту - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати реєстраційні дії відповідача по внесенню 16 лютого 2017 року змін до установчих документів ТОВ "Іріс-Ф" (ТОВ "Фадж"), ЄДРПОУ 39105598;
- скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ "Іріс-Ф" (ТОВ "Фадж"), ЄДРПОУ 39105598, номер 10681050008038620 від 16 лютого 2017 року, внесений відповідачем;
- визнати протиправними та скасувати реєстраційні дії відповідача по внесенню 16 лютого 2017 року змін до відомостей про юридичну особу ТОВ "Іріс-Ф" (ТОВ "Фадж"), ЄДРПОУ 39105598, що не пов'язані зі змінами в установчих документах;
- скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запис про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ "Іріс-Ф" (ТОВ "Фадж"), ЄДРПОУ 39105598, номер 10681050008038620 від 16 лютого 2017 року, внесений відповідачем.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
До суду надійшло клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову, в якому позивач просить суд:
- заборонити органам державної реєстрації, державним реєстраторам будь-яких органів, у тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора, особам, які уповноважені на виконання функцій державних реєстраторів, зокрема Міністерству юстиції України та його територіальним органам, нотаріусам та іншим суб'єктам державної реєстрації, які мають відповідні повноваження вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Іріс-Ф» (нині - ТОВ «Фадж»), код ЄДРПОУ 39105598, в тому числі щодо державної реєстрації створення або припинення юридичної особи, скасування реєстраційних дій, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу, а також проведення реєстраційних дій, передбачених законом, до набрання законної сили рішенням в даній адміністративній справі.
В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначає про ускладнення або неможливість виконання судового рішення у разі задоволення позову, без вжиття заходів забезпечення позову, оскільки в результаті оскаржуваних реєстраційних дій з реєстру була виключена інформація про учасників Товариства з загальною часткою статутного капіталу 100%, а саме: ОСОБА_1 (частка в статутному капіталі 61%) та ОСОБА_3 (частка в статутному капіталі 39%) та одночасно внесено інформацію про єдиного засновника і директора Товариства - гр. ОСОБА_6, а також змінено назву ТОВ «Іріс-Ф» на ТОВ «Фадж» зі зміною місцезнаходження Товариства на 04994, АДРЕСА_1, при тому, що Позивач та ОСОБА_3 не зверталась до державних реєстраторів на вчинення вказаних дій та не уповноважували на це інших осіб.
При цьому, зазначаючи про обґрунтованість клопотання про забезпечення позову, позивач звертає увагу на те, що реєстраційні дії Відповідачем були вчинені на підставі підробленого протоколу Загальних зборів Учасників ТОВ «Іріс-Ф» №01-15/02 від 15.02.2017 року за зверненням невстановленої особи, а станом на 16.02.2017 року позивач та третя особа не знаходились у м. Києві та не звертались до відповідача за внесенням змін до відомостей про Товариство, жодних документів відповідачу не надавали, за зверненням якої особи відповідачем було вчинено реєстраційні дії позивачу невідомо.
Як вбачається зі змісту вказаного вище протоколу, він підписаний головою зборів ОСОБА_3 та секретарем зборів ОСОБА_1 - позивачем. Проте, позивач наголошує, що загальні збори учасників Товариства взагалі не скликались, а підписи на протоколі №01-15/02 від 15.02.2017 є підробленими.
Вказана обставина сприймається судом як належний доказ існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача.
Частина перша статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Зважаючи на терміновість заявленого клопотання, суд вважає за можливе вирішити його без повідомлення осіб, які беруть участь у справі.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також, якщо є очевидними ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Матеріали справи свідчать, що 16.02.2017 року Відповідачем вчинено в ЄДР спірні реєстраційні дії, а саме:
- державну реєстрацію змін до установчих документів від 16.02.2017 номер 10681050008038620, в результаті якої було змінено повне найменування, скорочене найменування, змінено склад засновників Товариства;
- державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах від 16.02.2017 10681070009038620, в результаті якої було змінено місцезнаходження та керівника Товариства.
У свою чергу, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 14.02.2017 засновниками (учасниками) Товариства були зазначені ОСОБА_1 та ОСОБА_3; керівник - ОСОБА_3; місцезнаходження Товариства 03189, м. Київ, вулиця Академіка Вільямса, будинок 6-Д, офіс 43.
Наведене свідчить, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вносяться зміни в частині керівника та складу учасників Товариства, місцезнаходження суб'єкта господарювання.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Нормами частин першої та другої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Таким чином, внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про юридичну особу вважаються достовірними та можуть використовуватись у відносинах із третіми особами.
Разом з тим, суд погоджується та приймає до уваги доводи позивача про те, що зміна відомостей у Єдиному державному реєстрі в оскаржуваній частині негативно впливає на діяльність товариства, оскільки до повноважень керівника товариства віднесено широке коло повноважень, що може утруднити виконання можливого позитивного рішення у майбутньому.
На думку суду, не виключена можливість проведення реєстраційних дій та внесення до Єдиного державного реєстру відомостей щодо ТОВ «Іріс-Ф» (змінено на ТОВ «Фадж»), які у подальшому можуть утруднити виконання судового рішення у разі задоволення адміністративного позову, а тому для відновлення прав, свобод та інтересів позивача необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Згідно з частиною третьою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Частиною четвертою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне задовольнити клопотання позивача та заборонити органам державної реєстрації, державним реєстраторам будь-яких органів, у тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора, особам, які уповноважені на виконання функцій державних реєстраторів, зокрема Міністерству юстиції України та його територіальним органам, нотаріусам та іншим суб'єктам державної реєстрації, які мають відповідні повноваження вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Іріс-Ф» (нині - ТОВ «Фадж»), код ЄДРПОУ 39105598, в тому числі щодо державної реєстрації створення або припинення юридичної особи, скасування реєстраційних дій, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу, а також проведення реєстраційних дій, передбачених законом, до набрання законної сили рішенням в даній адміністративній справі.
Відповідно до частини першої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Частиною п'ятою статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 117, 118, 160 та 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання ОСОБА_1 (94000, АДРЕСА_2) про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити.
2. Заборонити органам державної реєстрації, державним реєстраторам будь-яких органів, у тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора, особам, які уповноважені на виконання функцій державних реєстраторів, зокрема Міністерству юстиції України та його територіальним органам, нотаріусам та іншим суб'єктам державної реєстрації, які мають відповідні повноваження вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Іріс-Ф» (нині - ТОВ «Фадж»), код ЄДРПОУ 39105598, в тому числі щодо державної реєстрації створення або припинення юридичної особи, скасування реєстраційних дій, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу, а також проведення реєстраційних дій, передбачених законом, до набрання законної сили рішенням в даній адміністративній справі.
3. Ухвала підлягає негайному виконанню.
4. Строк пред'явлення ухвали до виконання - до 18 квітня 2020 року.
Ухвала набирає законної сили в порядку встановленому пунктом 5 статті 118 та статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 6 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя П.О. Григорович