Постанова № 66673150, 23.05.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2017
Номер справи
822/677/17
Номер документу
66673150
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/677/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2017 року 10:50м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріБачку А.М. за участі:позивача,представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області про стягнення компенсації за несвоєчасну виплату доходів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України (далі - ТУ ДСАУ) в Хмельницькій області, в якому просить зобов'язати ТУ ДСАУ в Хмельницькій області нарахувати та виплатити з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів" компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих на виконання рішення Красилівського районного суду від 09 листопада 2011 року 7625,19 грн., надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, 8516,90 грн., недоплаченого щомісячного грошового утримання судді, за період з червня 2015 року по лютий 2017 року включно.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням Красилівського районного суду Хмельницької області від 9 листопада 2011 року визнано протиправною бездіяльність Хмельницького міськрайонного суду щодо невидачі з червня 2005 року наказу про встановлення позивачу надбавки до посадового окладу у розмірі 10% у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці та зобов'язано ТУ ДСАУ в Хмельницькій області нарахувати з червня 2005 року по січень 2009 року включно до заробітної плати та щомісячного грошового утримання надбавку за роботу з матеріалами, що мають відомості, які становлять державну таємницю у розмірі 10% від посадового окладу.

На виконання вказаного рішення суду відповідач у липні 2015 року донарахував позивачу до заробітної плати 7615 грн. 19 коп. надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю та 8516 грн. 90 коп. недоплаченого щомісячного грошового утримання, проте цих коштів до цього часу не виплатив. В зв'язку з цим, на підставі положень Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", просить стягнути з відповідача компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих коштів.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, пояснив, що фінансування ТУ ДСАУ в Хмельницькій області за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів" наразі не здійснюється, а тому у відповідача немає можливості виконати рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 9 листопада 2011 року.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_3 з 05 січня 1993 року по 30 січня 2009 року працював суддею Хмельницького міського (міськрайонного) суду Хмельницької області.

Постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 09 листопада 2011 року у справі №2-а-2652/11, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2012 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27 травня 2015 року (в частині позовних вимог щодо виплати ОСОБА_3 надбавки до посадового окладу в розмірі 10% у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці) визнано протиправною бездіяльність Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області, яка полягала у невидачі з 01 червня 2005 року наказу про встановлення судді Латюку Петру Яковичу надбавки до посадового окладу в розмірі 10% у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці, та зобов'язано ТУ ДСА в Хмельницькій області донарахувати позивачу з 01 червня 2005 року по січень 2009 року включно до заробітної плати та щомісячного грошового утримання і виплатити надбавку за роботу з матеріалами, що мають відомості, які становлять державну таємницю по формі 3 у розмірі 10% від посадового окладу за період його роботи суддею Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області.

Дослідженням долучених до матеріалів справи письмових доказів, суд також встановив, що в зв'язку із залишенням Вищим адміністративним судом України без змін рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 09 листопада 2011 року (в частині позовних вимог щодо виплати ОСОБА_3 надбавки до посадового окладу в розмірі 10% у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці), постановою відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області ВП №31831162 від 23 червня 2015 року поновлено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а-2652/11, виданого Красилівським районним судом Хмельницької області 22 березня 2012 року.

Сторонами не заперечується, що на виконання постанови Красилівського районного суду Хмельницької області від 09 листопада 2011 року у справі №2-а-2652/11, відповідач, в липні 2015 року, донарахував ОСОБА_3 до заробітної плати 7615,19 грн. надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю та 8516,90 грн. недоплаченого щомісячного грошового утримання.

Однак, постановою відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області ВП №31831162 від 30 вересня 2015 року, у відповідності до положень п.11 ч.1 ст.49, ст.50 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, чинній на момент винесення постанови), вказане виконавче провадження закрито у зв'язку з тим, що боржником частково, у частині донарахування ОСОБА_3 з 01 червня 2005 року по січень 2009 року включно до заробітної плати та щомісячного грошового утримання надбавки за роботу з матеріалами, що мають відомості, які становлять державну таємницю по формі 3 у розмірі 10% від посадового окладу за період його роботи суддею Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області, рішення суду виконано. Стосовно виплати грошових коштів, рішення суду не виконано в зв'язку з відсутністю відповідних кошторисних призначень та стягнути кошти у примусовому порядку державний виконавець можливості не має, оскільки боржник обслуговується в органах Державного казначейства, яким і проводиться стягнення коштів з установ, що фінансуються з Державного бюджету.

Таким чином, в повному обсязі постанова Красилівського районного суду Хмельницької області від 09 листопада 2011 року у справі №2-а-2652/11, станом на момент розгляду судом даної справи, не виконана.

Перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд зазначає нижчевикладене.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовано Законом України №2050-ІІІ від 19 жовтня 2000 року "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів її виплати, прийнятим для реалізації згаданого Закону та затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 №159.

Відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів .

При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією, яку висловлено в постанові Верховного Суду України від 18 листопада 2014 року у справі №21-518а14 щодо неоднакового застосування судом касаційної інстанції (ухвала від 17 червня 2014 року справа №2а-2705/10/2110) ст.2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" при вирішенні питання щодо наявності підстав для відшкодування особі втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати у випадку донарахування та стягнення таких доходів за рішенням суду.

За змістом ч.2 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Крім того, суд встановив, що постановою Вищого адміністративного суду України від 14 вересня 2016 року відповідача зобов'язано здійснити нарахування та виплату позивачу компенсації втрати частини доходів за несвоєчасне нарахування та виплату надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за період з липня 2005 року по травень 2015 року та виплату грошового утримання судді за цей період.

За ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи вищенаведене, надаючи оцінку позовним вимогам про зобов'язання ТУ ДСАУ в Хмельницькій області нарахувати та виплатити з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів" компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих на виконання рішення Красилівського районного суду від 09 листопада 2011 року 7625,19 грн. надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, 8516,90 грн. недоплаченого щомісячного грошового утримання судді, за період з червня 2015 року по лютий 2017 року включно, суд звертає увагу сторін на те, що з 2004 року запроваджена і діє бюджетна програма КПКВ 0501150, метою якої є погашення заборгованості за виконавчими провадженнями на користь суддів, її завданням є - виплата заборгованості за рішеннями судів, винесеними на користь суддів.

Згідно з ч.1 ст.145 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22 жовтня 2010 року №12 (далі - Положення №12), організаційне забезпечення судів та функції головного розпорядника коштів здійснює Державна судова адміністрація України.

Згідно пп.16 п.4 Положення №12, Державна судова адміністрація України, відповідно до покладених на неї завдань здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції (крім Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів), Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, ДСА України та її територіальних управлінь.

Згідно з п.1 Типового положення про ТУ ДСАУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 15 липня 2015 №104 (далі - Типове положення), ТУ ДСАУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні управління) є ТУ ДСАУ та їй підпорядковуються. Територіальні управління утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Згідно п.3 Типового положення, основним завданням територіальних управлінь є організаційне забезпечення діяльності місцевих судів та фінансове забезпечення місцевих загальних судів з метою створення належних умов для діяльності судів, суддів цих судів та забезпечення роботи органів суддівського самоврядування.

За п.4.3 Типового положення, територіальні управління здійснюють функції розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності територіальних управлінь та місцевих загальних судів.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що територіальні управління здійснюють фінансове забезпечення та організаційне забезпечення діяльності місцевих судів, що становить собою заходи матеріально-технічного, кадрового, інформаційного, організаційно-технічного характеру, ведення судової статистики, діловодства та архіву суду місцевих судів.

При цьому, частиною 2 статті 145 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року №2453-VI визначено, що функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють: Конституційний Суд України, Верховний Суд України, вищі спеціалізовані суди - щодо фінансового забезпечення діяльності цих органів; Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів загальної юрисдикції, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України та Державної судової адміністрації.

Одночасно, згідно ч.1 ст.148 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року №2453-VI Державна судова адміністрація України є органом у системі судової влади, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом.

В той же час, згідно до п.п.30 п.4 Положення №12, ДСА України відповідно до покладених на неї завдань здійснює внутрішній контроль за використанням бюджетних коштів і матеріальних ресурсів у судах, територіальних управліннях, на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління ДСА України, аналізує ефективність використання бюджетних коштів їх розпорядниками нижчого рівня та одержувачами на основі поданих ними звітів в установленому законодавством порядку.

З огляду на те, що головним розпорядником коштів у сфері діяльності органів судової системи є Державна судова адміністрація України, а підконтрольним їй органом є ТУ ДСАУ у Хмельницькій області, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 заявлені обґрунтовано, законно, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.

Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів" компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих на виконання рішення Красилівського районного суду від 09 листопада 2011 року 7625 (сім тисяч шістсот двадцять п'ять) грн. 19 коп., надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, 8516 (вісім тисяч п'ятсот шістнадцять) грн. 90 коп., недоплаченого щомісячного грошового утримання судді за період з червня 2015 року по лютий 2017 року включно.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 24 травня 2017 року ,12:55.

Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук