
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
23 травня 2017 р. справа № 820/1684/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати Висновок про відмову внесення змін до актового запису цивільного стану від 22.05.2014 року; зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису цивільного стану №1704 від 09.11.1988р. в частині: виправити прізвище нареченого до та після шлюбу з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1"; доповнити його по-батькові "І.Х."; змінити громадянство нареченого з "громадянин Палестини" на "Особа без громадянства"; аналогічні зміни внести до актового запису про народження дитини; зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису цивільного стану про народження НОМЕР_2 від 21.09.2002р. в частині: виправити прізвище батька та дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1"; доповнити по-батькові батька дитини "І.Х."; змінити громадянство батька дитини з "громадянин Палестини" на "Особа без громадянства".
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що в квітні 2014 року ним було подано до Московського відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції заява з проханням внести зміни до актового запису про шлюб та аналогічні зміни внести до актового запису про народження дитини. З аналогічною заявою Позивач звернувся 11.11.2016р. до органів РАЦСу, в результаті чого було повторно виданий висновок про відмову. Дане рішення Позивач вважає необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
В судове засіданні позивач не з'явився, на електронну адресу суду 23.05.2017р. надіслав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадженння та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін у письмовому провадженні, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначені цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно до вимог статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позовних вимог, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
09 жовтня 1998 року між Позивачем і громадянкою України ОСОБА_3 було укладено шлюб, підтвердженням чого є Свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_3 від 09.10.1998р., що було видане Харківським міським відділом реєстрації актів громадянського стану.
На твердження Позивача, ним була виявлена відмінність в написанні власного імені у паспорті Палестинської держави № НОМЕР_4, виданого 28.04.2014 року та в Свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_3 від 09.10.1998р., яке є підставою законного перебування на території України, з урахуванням того, що він є іноземцем і наявність помилки може стати перешкодою для оформлення документів на проживання в Україні.
Виходячи з цього, в квітні 2014 року до Московського відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Позивачем була подана заява з проханням внести зміни до актового запису про шлюб № 1704 від 09.10.1998р., а саме: виправити прізвище нареченого до та після шлюбу з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1», доповнити його по-батькові «І.Х.», змінити громадянство нареченого з «громадянин Палестини» на «Особа без громадянства». Аналогічні зміни внести до актового запису про народження дитини. З аналогічною заявою до органів РАЦСу Позивач звернувся 11.11.2016 року, в результаті чого йому було повторно виданий висновок про відмову.
Відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 69/5 Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом, державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Згідно п.п. 6 п. 2.1. Іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, подають заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання.
Розглянувши заяву Позивача, Московський районний у місті Харкові відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області видав Висновок про відмову про внесення змін до актового запису цивільного стану від 22.05.2014 року.
Відповідно до п. 2.7. Правил внесення змін, аналіз документів свідчить, що на теперішній час, для вирішення питання щодо зміни анкетних даних заявника (в частині прізвища та доповнення по-батькові) відділом державної реєстрації актів цивільного стану має бути запитано копію актового запису про народження заявника з компетентного органу Палестини, за місцем народження заявника, на підставі якої буде складено висновок про задоволення вимог заявника. Щодо громадянства заявника, документи, що стверджують статус «особи без громадянства» відсутні. Відповідно, до чинних нормативно-правових актів, договір про взаємні правові відносини у цивільних та сімейних справах між Україною та Палестиною відсутні, що в свою чергу унеможливлює виконання вимог п. 2.7 Правил внесення змін та задоволення вимог заявника.
У вказаному Висновку про відмову зазначено, що «При розгляді матеріалів у судовому порядку, Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції повідомляє, що згідно вимог Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання відбувається за місцем зберігання актового запису, таким чином, органом державної реєстрації, що має бути зобов'язаний вчинити певні дії (внести зміни, доповнення до актового запису) є відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем складання та зберігання актових записів, в даному випадку - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, а не Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, яким підготовлено даний висновок про відмову».
Саме тому, із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання від 12.01.2011 року № 96/5 Позивач звернувся саме до органу РАЦСу за місцем свого проживання, однак відповідачем та органом, що має бути зобов'язаний вчинити певні дії, а саме: внести зміни до актового запису про шлюб, Позивачем визначено саме відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
З приводу зміни графи громадянства з «громадянин Палестини» на «Особа без громадянства», суд зазначає, що згідно з листом Міністерства Закордонних справ України від 28.02.2013 року е913/19- 172/3-465, Генеральною Асамблеєю ООН шляхом голосування 29.11.2012 року було схвалено резолюцію 67/19, змінивши статус Палестини в ООН з "утворення-спостерігача" на "державу-спостерігача". Вказане рішення має рекомендаційне значення для членів ООН. У палестинських паспортних документах, що мають міжнародний статус, відсутня графа "громадянство". Окрім того, в Палестинській Національній Автономії відсутній закон про громадянство.
Отже, правильним в записах актів цивільного стану стосовно громадянства палестинців буде вважатись не "особа без громадянства", а відсутність такого запису.
Крім того, у статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземець, це - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав, а особа без громадянства, це - особа, яку жодна держава відповідно до цього законодавства не вважає своїм громадянином.
Відповідно до Листа Державного департаменту у справах міграції та реєстрації фізичних осіб Міністерства внутрішніх справ України від 19 липня 2005 року № 49/2-3343 зазначено, що через низку причин політичного характеру, пов'язаних із проблемою, визначення кордонів Палестини, де-юре, на даному етапі, Палестина як держава не зареєстрована. Тому є всі підстави вважати зазначену категорію осіб - особами без громадянства, якщо вони не перебувають у громадянстві інших держав. Міністерство закордонних справ України вважає, що для позначення громадянства, місця народження або держави/вповноваженого органу видачі слід вказувати «Палестинська територія, окупована - PSE».
Таким чином, особи, яким видано національні паспорти органами Палестинської національної автономії не є громадянами Палестини, а з точки зору українського законодавства повинні вважатися особами без громадянства.
Відповідно до п. 2.13.2 Наказу Міністерства юстиції України від 12.01.2011 N 96/5 "Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання ", підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Згідно з п. 2.16.7. вказаних Правил, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Так, п.1 ч.2 ст. 18 КАС України до підсудності окружних адміністративних судів віднесена справи, однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим., обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім, випадків, передбачених ним Кодексом., та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним, судам.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.4 З У «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві ті Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного знамення), міськрайонних управління юстиції є органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ч.1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку що Висновок про відмову про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану від 22.05.2014р. прийнято всупереч вимогам законодавства, а тому підлягає скасуванню.
Як встановлено приписами ст. 19 Конституції України відповідач - суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 41, 128, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати Висновок про відмову внесення змін до актового запису цивільного стану від 22.05.2014 року.
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису цивільного стану №1704 від 09.11.1988р. в частині: виправити прізвище нареченого до та після шлюбу з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1"; доповнити його по-батькові "І.Х."; змінити громадянство нареченого з "громадянин Палестини" на "Особа без громадянства"; аналогічні зміни внести до актового запису про народження дитини;
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису цивільного стану про народження НОМЕР_2 від 21.09.2002р. в частині: виправити прізвище батька та дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1"; доповнити по-батькові батька дитини "І.Х."; змінити громадянство батька дитини з "громадянин Палестини" на "Особа без громадянства".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (61022, м. Харків, вул. Сумська, 61, код ЄДРПОУ 23320813).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя М.М.Панов