Постанова № 66657668, 22.05.2017, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
22.05.2017
Номер справи
918/1323/16
Номер документу
66657668
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" травня 2017 р. Справа № 918/1323/16

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Василишин А.Р.

судді Бучинська Г.Б. ,

судді Філіпова Т.Л.

при секретарі Першко А.А.

розглянувши апеляційну скаргу Позивача - Дубенської міської ради на рішення господарського суду Рівненської області від 21 лютого 2017 року у справі №918/1323/16 (суддя Торчинюк В.Г.)

за позовом Дубенської міської ради

до публічного акціонерного товариства "Укрнафта"

про визнання договору оренди землі укладеним

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1, представник згідно довіреності №61 від 29 серпня 2016 року;

відповідача - ОСОБА_2, представник згідно довіреності №10-10/д від 04 січня 2017 року.

Судом розяснено права та обовязки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Дубенська міська рада (надалі - Позивач) звернулася в господарський суд Рівненської області з позовною заявою до публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (надалі - Відповідач) про визнання договору оренди землі укладеним .

Рішенням господарського суду Рівненської області від 21 лютого 2017 року в задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, позивач звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій з підстав, наведених в них, просить рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове, яким задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 20 березня 2017 року апеляційну скаргу прийнято до провадження, справу призначено до слухання на 19 квітня 2017 року на 15:10 год..

На виконання вимог суду, викладених в ухвалі від 20 березня 2017 року Віповідач надав суду відзив на апеляційну скаргу (а.с. 174-179), в якому з підстав, висвітлених в ньому, просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

В судовому засіданні від 19 квітня 2017 року у даній справі було оголошено перерву до 22 травня 2017 року.

В судовому засіданні від 19 квітня 2017 року та 22 травня 2017 року представник Позивача підтримав доводи, висвітлені в апеляційній скарзі, вважає, що рішення господарського суду Рівненської області прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить його скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

В судовому засіданні від 19 квітня 2017 року та 22 травня 2017 року представник Відповідача заперечив щодо доводів, викладених в апеляційній скарзі, вважає її безпідставною та необгрунтованою, а тому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішенням місцевого господарського суду залишити без змін.

Заслухавши представників Позивача та Відповідача, дослідивши матеріали та обставини справи на предмет повноти їх встановлення, надання їм судом першої інстанції належної юридичної оцінки, вивчивши доводи апеляційної скарги стосовно дотримання норм матеріального і процесуального права судом першої інстанції, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що в її слід задоволити, а оскаржуване рішення скасувати. При цьому колегія виходила з наступного.

Як встановлено апеляційним господарським судом, на підставі рішення Ради від 29 грудня 2005 року № 1533 (а.с. 13), 13 лютого 2006 року між Позивачем та Відповідачем був укладений договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір), за умовами якого Позивач для господарської діяльності по функціонуванню та обслуговуванню автозаправної станції передав Відповідачу у платне користування строком на 3 роки земельну ділянку загальною площею 5697 м. кв., розташовану у місті Дубно по вулиці Грушевського, 119-Б (а.с. 13-14).

Даний договір підписаний уповноваженими представниками сторін, скріплений печатками цих юридичних осіб, посвідчений приватним нотаріусом Дубенського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрований у реєстрі за № 865, а також зареєстрований в Дубенському районному відділі Рівненської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13 лютого 2006 року №040658500007.

За пунктами 3, 4 Договору, на вказаній земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна АЗС з асфальтованими заїздами, ціновим пілоном, дорожніми знаками та іншими об'єктами, необхідними для функціонування та обслуговування АЗС. Категорія даної земельної ділянки землі житлової та громадської забудови.

Відповідно до пункту 5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить пятсот двадцять вісім тисяч пятсот шістдесят вісім гривень.

Згідно з пунктом 9 Договору, Відповідач на підставі виставлених рахунків сплачує Позивачу орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік складає 36 999 грн 74 коп.. Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України.

Як визначено приписами пункту 39 Договору, він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 24 травня 2016 року (залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 27 липня 2016 року) у справі №918/1411/15 (за позовом Позивача до Відповідача про визнання додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 13 лютого 2006 року укладеною та зустрічним позовом Відповідача до Позивача про визнання додаткової угоди укладеною) було встановлено, що в силу статті 31 Закону України "Про оренду землі" та пунктом 8 договору оренди землі від 13 лютого 2006 року цей договір припинив свою дію 13 лютого 2009 року.

Відповідно до частини 3 статті 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом.

Враховуючи вищевикладене, судом визнається, як достовірний факт, такий який не потребує доказування у даній справі, що договір оренди землі від 13 лютого 2006 року припинив свою дію 13 лютого 2009 року.

Приписами частини 1, 2 статті 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

За статтею 1 Закону України "Про оренду землі" (далі Закон) оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону передбачено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України (далі ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Суд констатує, що листом від 28 вересня 2016 року №4050/05-02-25/16 Позивач звернувся до Відповідача з проханням належним чином оформити право користування земельною ділянкою площею 0,5697 га по вулиці Грушевського, 119 Б в місті Дубно для будівництва та обслуговування автозаправної станції (кадастровий номер 5610300000:02:001:1760).

У відповідь на вищевказаний лист, Відповідач листом від 10 жовтня 2016 року №08.01.23/439 запропонував Позивачу надати належним чином оформлений проект договору оренди землі з урахуванням висновків зроблених судами у справі № 918/1411/15 для подальшого узгодження та підписання.

04 листопада 2016 року Радою було прийнято рішення № 1140 "Про надання ПАТ "Укрнафта" в оренду земельної ділянки на вулиці Михайла Грушевського, 119 Б". Згідно цього рішення Публічному акціонерному товариству Укрнафта" було надано земельну ділянку (кадастровий номер 5610300000:02:001:1760) площею 0,5697 га, розташовану в місті Дубно на вулиці Михайла Грушевського, 119 Б, в оренду терміном на 3 (три) роки, для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (обслуговування будівлі АЗС № 12) з земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Як зазначає пПозивач, 14 листопада 2016 року Позивачем було надіслано Відповідачу проект договору оренди землі для його підписання та державної реєстрації права оренди (лист від 14 листопада 2016 року № 4723/05-02-25/16).

В свою чергу, Відповідач листом від 29 листопада 2016 року № 08.01.23/552 направив на адресу Позивача примірники договору оренди землі разом з протоколом розбіжностей, в якому запропонував внести зміни в договір оренди землі, зокрема в пункт 5 та зменшити нормативно грошову оцінку з 4 596 112 грн 00 коп. до 1 658 465 грн 57 коп., також в пункт 9 за яким розмір орендної плати встановити в сумі 199 015 грн. 87 коп. Також в даному листі Відповідач пропонував пункті 10 виключити врахування коефіцієнта індексації.

Водночас, в матеріалах справи відсутні будь-які докази підписання Позивачем вищезазначений протокол розбіжностей.

Як вбачається з матеріалів справи, 26 квітня 2012 року Позивачем прийнято рішення №1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно", відповідно до умов якого затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дубно Рівненської області.

Рівненський апеляційний господарський суд констатує, що статтею 57 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти, які визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Згідно зі статтею 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.

Статтею 1 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" встановлено, що засіб масової інформації органу державної влади чи органу місцевого самоврядування засіб масової інформації, засновником (співзасновником) якого є орган державної влади або орган місцевого самоврядування і який повністю або частково утримується за рахунок державного чи місцевих бюджетів, одночасно, офіційним друкованим виданням органів державної влади та органів місцевого самоврядування є видання, які спеціально видаються органами державної влади та органами місцевого самоврядування (відомості, бюлетені, збірники, інформаційні листки тощо) для інформування про свою діяльність.

Відповідно до частин 5, 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

В той же час суд констатує, що дана норма передбачає порядок офіційного оприлюднення, проте вона не містить визначення, що оприлюднення в інший спосіб (в тому числі передбачений статтею 14 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності") вказує на не набрання чинності опублікованим актом.

При цьому суд констатує, що пунктом 3 розділу ІХ Прикінцевих положень цього Закону передбачено, що стаття 12 цього Закону в частині офіційного оприлюднення законів та інших нормативно-правових актів, що визначають права та обовязки громадян, діє до моменту набрання чинності законом, яким згідно з частиною другою статті 57 Конституції України буде встановлено порядок доведення до відома населення законів та інших нормативно-правових актів, що визначають права та обовязки громадян.

При цьому суд звертає увагу, що порядок оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування, у тому числі нормативно-правового характеру, регламентується Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до статті 5 цього Закону доступ до публічної інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації, в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 13Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Статтею 15 цього Закону передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. Вищезазначена інформація підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Відтак, аналізуючи вищевказані положення законодавства, апеляційний господарський суд приходить до висновку про можливість оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування шляхом розміщення їх як в офіційних друкованих засобах масової інформації, так і на офіційному веб-сайті такого органу.

Крім того, положеннями статті 14 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" прямо передбачено, що оприлюднення інформації про здійснення регуляторної діяльності регуляторні органи здійснюють шляхом публікування у друкованих засобах масової інформації та/або розміщують на своїх офіційних сторінках у мережі Інтернет.

З матеріалів справи вбачається, що рішення Позивача від 26 квітня 2012 року № 1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно" у встановленому вищенаведеною нормою порядку 28 квітня 2012 року було опубліковано Позивачем на власному веб-сайті, що підтверджується відповідною роздруківкою з цього Інтернет ресурсу ( а.с. 131-134).

Усе вищевказане в даній судовій постанові спростовує те, що акти прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідно статті 12 Закону, а у разі їх оприлюднення в інший спосіб є такими, що не набрали чинності.

Враховуючи усе вищевикладене, апеляційний господарський приходить до висновку що рішення Позивача від 26 квітня 2012 року № 1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно" було опубліковано у встановленому Законом порядку.

Також, апеляційний господарський суд констатує, що в матеріалах справи відсутні будь-які допустимі та належні докази його скасування, відтак воно є чинним.

Приписами частини 1, 2 статті 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

За статтею 1 Закону оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону передбачено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України (далі ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з статтею 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 654 ЦК України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Жодних звичаїв ділового обороту, які б передбачали іншу форму внесення змін до договору сторонами суду не повідомлено.

Згідно зі статтею 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до статті 30 Закону зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Виходячи зі змісту частин 1, 2 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону).

Законом України від 3 червня 2008 року № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до частин 4, 5 статті 21 Закону, відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

Статтею 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до статті 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь та земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно зі статтями 1, 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

За змістом частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Виходячи зі змісту статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

В пункті 12 спірного договору оренди Позивач та Відповідач погодили, що розмір орендної плати може переглядатися щорічно у разі:

* зміни умов господарювання, передбаченого цим договром;

* зміни розмірів земельного податку, зокрема зміни ставки орендної плати, зміни розміру нормативно грошової оцінки земельної ділянки, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

* в інших випадках, передбачених законом.

Суд також звертає увагу, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Тому суд, беручи до уваги вищевикладене та те, що сторони не досягли згоди щодо всіх істотних умов спірного Договору, враховуючи рішення Позивача від 26 квітня 2012 року № 1369 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно", а також беручи до уваги затвердження рішенням даного органу місцевого самоврядування від 21 листопада 2014 року № 3524 (а.с. 43) ставки орендної плати за користування у м. Дубно земельними ділянками для будівництва та обслуговування автозаправних станцій у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог Позивача, а відтак дані позовні вимоги підлягають до задоволення.

З огляду на вищевказане, колегія апеляційного суду задовільняє апеляційну скаргу Позивача (та як описано вище у даній судовій постанові - скасовує оспорюване рішення, задовольняючи апеляційну скаргу).

В той же час, приймаючи дане рішення, апеляційний господарський суд вважає неогрунтованими та безпідставними пропозиції Відповідача щодо значної зміни нормативно-грошової оцінки майна та розміру орендної плати, адже з даних дій вбачається лише бажання сторони безпідставно і в значній мірі зменшити свою плату за земельну ділянку, що перебуває в користуванні Відповідача.

Аналогічно суд вважає безпідтсавними доводи Відповідача щодо викладення пункту 10, адже даний пункт передбачає індексацію орендної плати, що прямо випливає з рішення Позивача №3524 від 21 листопада 2014 року, котре є чинним в будь-якому порядку (в тому числі і судовому) не скасоване.

Судові витрати по справі за подачу позову та за подачу апеляційної скарги, відповідно до статті 49 ГПК України, апеляційний господарський суд покладає на Відповідача (з огляду на повне задоволення позовних вимог).

Керуючись статтями 49, 99, 101, 103 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Дубенської міської ради на рішення господарського суду Рівненської області від 21 лютого 2017 року у справі №918/1323/16 задоволити.

2. Рішення господарського суду Рівненської області від 21 лютого 2017 року у справі №918/1323/16 скасувати.

3. Прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

4. Визнати укладеним договір орнеди замелі між Дубенською міською радою (35603, м. Дубно, вул. Замкова,4; код 05391063) та публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (04053, м. Київ, провулок Несторівський, 3-5; код 00135390) в наступній редакції:

<< Договір оренди землі

м. Дубно 14 листопада 201 6 року

Орендодавець, Дубенська міська рада в особі управління архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради, в особі начальника ОСОБА_4, що діє на підставі рішення Дубенської міської ради від 04 листопада 2016 року № 1140 "Про надання ПАТ ''Укрнафта" в оренду земельної ділянки на вул. Михайла Грушевського, 119б", Положення про Управління, затвердженого рішенням міської ради від 20 червня 2014 року №3196, з одного боку та Орендар Публічне акціонерне товариство „Укрнафта в особі начальника відділення реалізації нафтопродуктів по Рівненській області ОСОБА_5, який діє на підставі довіреності від 15.12.2015 р., посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6. зареєстрованої в реєстрі за № 2821, з другого, уклали цей договір про пижченаведене:

Пр ед м ет д о го в о р у

1.Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - (землі промисловості, транспорту,зв'язку,енергетики, оборони та іншого призначення) для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (обслуговування будівлі АЗС №12), яка розташована в м. Дубно на вул. Михайла Грушевського, 1196.

Обєкт оренди

2.В оренду перелається земельна ділянка площею 0,5697 га, в тому числі 0.5697 га забудованих земель.

3.На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - будівля АЗС № 12.

4.В оренду передається тільки земельна ділянка. Кадастровий номер 5610300000:02:001:1760.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4 596 112 гри.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, які могли б перешкоджати її ефективному ви користанню.

7. Інші особливості обєкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - немає.

Строк дії договору

8. Договір укладено на 3 (три) роки. Після закінчення строку оренди Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі і становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 531 533 44 грн/рік, яка щорічно уточняється Орендарем.

10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнта індексації, визначеного Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та ставок орендної плати згідно рішення міської ради № 3524 від 21.11.2014 року Про затвердження Положення про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірі орендної плати за земельні ділянки.

11. Орендна плата вноситься щомісячно на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1/12 частини орендної плати на р/р 33211812700003 в УДК в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 180106000 не пізніше 30 числа звітного місяця.

12. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

-зміни умов господарювання, передбаченого цим договором;

-зміни розмірів земельного податку, зокрема зміни ставки орендної плати, зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується

документами;

-в інших випадках, передбачених законом.

13.У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ несплаченої суми за кожний день прострочення.

Умови використання земельної ділянки

14.Земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (обслуговування будівлі АЗС № 12).

15.Категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення згідно КВЦПЗ-12.08.

16.Умови збереження стану обєкта оренди використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення, забороняється самовільна забудова земельної ділянки.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

17.Передача земельної ділянки в оренду терміном на 3 (три) роки здійснюється за розробленою технічною документацією. Підставою для заключення договору оренди земельної ділянки є рішення міської ради № 1140 від 04 листопада 2016 року. Організація державної реєстрації права оренди і витрати, повязані з цим, покладається на Орендаря.

18. Земельна ділянка вважається переданою Орендодавцем Орендарю з моменту державної реєстрації права оренди.

Умови повернення земельної ділянки

19. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, повязаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розвязується у судовому порядку.

20. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

21. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

22. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобовязань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

-фактичні витрати, яких Орендар зазнав у звязку з невиконанням або неналежним виконанням умов додевору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права ;

-доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

23. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження ( обтяження ) щодо використання земельної ділянки

24. На орендовану земельну ділянку обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб не встановлено.

25. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обовязки сторін

26. Права Орендодавця:

-вимагати від Орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно цього договору;

-забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;

-вимагати від Орендаря збільшення розмірів орендної плати в разі збільшення відповідно до закону розмірів земельного податку та з інших підстав, визначених у пункті 10 та пункті 12 цього договору.

27. Обовязки Орендодавця:

-забезпечувати відповідно до закону права третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

-не втручатись у господарську діяльність Орендаря і не створювати йому будь-йких перешкод при виконанні умов цього договору.

28. Права Орендаря:

-має право на здійснення діяльності на орендованій земельній ділянці відповідно до

цільового призначення та у^ов, визначених у цьому договорі;

-за згодою Орендодавця передавати у користування орендовану земельну ділянку або її частину іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах , передбачених законом.

29. Обовязки Орендаря:

-приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором;

-використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

-своєчасно сплачувати орендну плату;

-забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;

-у пятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору у Дубенську ОДПІ.

Ризик випадкового знищення або пошкодження обєкта оренди чи його частини

30. Ризик випадкового знищення або пошкодження обєкта оренди чи його частини несе Орендар.

Зміна умов договору і припинення його дії

31. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємного згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.

32. Дія договору припиняється у разі:

-закінчення строку, ніякий його було укладено;

-придбання Орендарем земельної ділянки у власність;

-викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

-ліквідації юридичної особи Орендаря;

-інших випадків, передбачених законом.

33.Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

-взаємною згодою сторін;

-рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обовязків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших

підстав, визначених законом.

34. Перехід права оренди земельної ділянки до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

35. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

36. Сторона, яка порушила зобовязання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

37. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.

Цей договір укладено в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий в Орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.

Невідємними частинами договору є:

-кадастровий план земельної ділянки;

-акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

-розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку.

Реквізити сторін

Орендодавець Дубенська міська рада в особі управління архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради Одержувач: Дубенське УК/м. Дубно МФО 833017; код 38043480 р/р 33218815700003 (фізичні особи) р/р 33211812700003 (юридичні особи) Банк одержувача: ГУДКСУ у Рівненській області 18010900 (фізичні особи) 18010600 (юридичні особи) Місцезнаходження юридичної особи: 35600, м. Дубно, вул. Замкова, 4 Ідентифікаційний код юридичної особи: 05391063 Орендар Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» в особі начальника відділення реалізації нафтопродуктів по Рівненській області ОСОБА_5, який діє на підставі довіреності від 15.12.2015 року, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6, зареєстрованої в реєстрі за №2821 Місцезнаходження юридичної особи: 04053, м. Київ, провулок Несторівський 3-5 Ідентифікаційний код юридичної особи: 00135390

5. Стягнути з публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, провулок Несторівський, 3-5; код 00135390) на користь Дубенської міської ради (35603, м. Дубно, вул. Замкова,4; код 05391063) 1 378 грн витрат по сплаті судового збору за розгляд позовної заяви та судовий збір у розмірі 1 515 грн 80 коп. за розгляд апеляційної скарги.

6. Доручити господарському суду Рівненської області видати відповідний наказ.

7. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

8. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

9. Справу №918/1323/16 повернути до господарського суду Рівненської області.

Головуючий суддя Василишин А.Р.

Суддя Бучинська Г.Б.

Суддя Філіпова Т.Л.