
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
17.05.2017 року справа №913/1290/16
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддів: За участі представників сторін: від позивача: від відповідача: ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 не з'явились; ОСОБА_4 - за довіреністю №1 від 31.03.2017 року;розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства "Айленд", м. Сєвєродонецьк Луганської області на рішення Господарського суду Луганської області від06.02.2017 рокуу справі№913/1290/16 (суддя Драгнєвіч О.В.)за позовом:Лисичанської міської ради Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області до відповідача:Приватного підприємства "Айленд", м. Сєвєродонецьк Луганської області провнесення змін до договору оренди землі
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2016 року Лисичанська міська рада Луганської області (далі за текстом - Лисичанська міська рада, Позивач) звернулась до господарського суду Луганської області із позовом до Приватного підприємства "Айленд" (далі за текстом ПП "Айленд", Відповідач) про внесення змін до договору оренди землі від 14.08.2007 року (державна реєстрація від 21.08.2007 року за №040740600308), виклавши:
- п. 5 договору в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: на період експлуатації з 01.01.2016 року складає 7803827, 82 грн.( сім мільйонів вісімсот три тисячі вісімсот двадцять сім грн. вісімдесят дві коп.);
- п. 9 договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарями в грошовій формі у розмірі: на період експлуатації з 01.01.2016 року 471884,58 грн. (чотириста сімдесят одна тисяча вісімсот вісімдесят чотири грн., пятдесят вісім коп.)";
- п. 11 договору наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарями щомісячно в розмірі: на період експлуатації з 01.01.2016 року 39323, 72 грн. (тридцять девять тисяч триста двадцять три грн., 72 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".
Ухвалою господарського суду Луганської області від 25.11.2016 порушено провадження у справі №913/1290/16.
До початку розгляду справи по суті, позивачем Лисичанською міською радою подано до місцевого господарського суду заяву про зміну позовних вимог відповідно до ст. 22 ГПК України.
Суд першої інстанції прийняв заяву про зміну позовних вимог, зазначивши при цьому, що вона подана у відповідності до ст. 22 ГПК України, оскільки визнав її заявою про зміну предмету позову та здійснив подальший розгляд справи з її урахуванням.
Рішенням господарського суду Луганської області від 06.02.2017 року у справі №913/1290/16 позов Лисичанської міської ради Луганської області до Приватного підприємства "Айленд" задоволено повністю; внесено зміни до договору оренди землі від 14.08.2007 року (державна реєстрація від 21.08.2007 року за №040740600308), який укладений між ПП "Айленд" та Лисичанською міською радою, предметом якого є земельна ділянка площею площею 0,6400 га, що знаходиться за адресою: пр. Перемоги, 86, м. Лисичанськ, Луганська область, а саме:
- п. 5 договору викладено в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8272057,49 грн. (вісім мільйонів двісті сімдесят дві тисячі пятдесят сім грн. сорок девять коп.)";
- п. 9 договору викладено в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарями в грошовій формі у розмірі 500197,50 грн. (пятсот тисяч сто девяносто сім грн., пятдесят коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанськ, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу18010600";
- п. 11 договору викладено в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарями щомісячно в розмірі 41683,13 грн. (сорок одна тисяча шістсот вісімдесят три грн., тринадцять коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".
Вирішено стягнути з ПП "Айленд" витрати зі сплати судового збору в сумі 689,00 грн. та видати наказ після набрання рішенням законної сили. Іншу частину витрат зі сплати судового збору в сумі 689,00 грн. покладено на Лисичанську міську раду.
Відповідач ПП "Айленд" не погодившись з вищезазначеним рішенням господарського суду першої інстанції звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Луганської області від 06.02.2017 року у справі №913/1290/16 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог Лисичанської міської ради повністю.
В обґрунтування доводів викладених в апеляційній скарзі заявник вказав про порушення та неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, не повне встановлення обставин, що мають значення для справи у звязку із чим невідповідність висновків викладених в рішенні обставинам справи, оскільки судом першої інстанції не надано належної правової оцінки та не досліджено набрання законної сили рішення господарського суду Луганської області від 15.05.2014 року у справі №913/1055/14, яке було покладено у підґрунтя оскаржуваного рішення від 06.02.2017 року у даній справі.
Крім того, апелянт вказує на порушення господарським судом першої інстанції положень ст. 22 ГПК України, оскільки заява Лисичанської міської ради про зміну позовних вимог містила "нові обставини" про які їй були відомі до подання позову, а не ті обставини про існування яких позивач дізнався на протязі судового провадження, як того вимагають імперативні приписи господарського процесуального законодавства.
З вищеперелічених доводів апелянт вбачає підстави для скасування оскаржуваного рішення місцевого господарського суду та як наслідок для прийняття судом апеляційної інстанції нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог Лисичанської міської ради про внесення змін до договору оренди землі.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.03.2017 року для розгляду апеляційної скарги ПП "Айленд" сформовано колегію суддів та визначено у наступному складі: ОСОБА_1 головуючий (суддя-доповідач), ОСОБА_3, ОСОБА_5
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 03.03.2017 року прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено її розгляд у судовому засіданні на 12.04.2017 року о 14 год. 20 хв.
У відзиві на апеляційну скаргу, який надійшов через канцелярію суду 28.03.2017 року від Лисичанської міської ради, позивач вказав про безпідставність доводів викладених в апеляційній скарзі відповідачем, у звязку із чим просив залишити апеляційну скаргу ПП "Айленд" без задоволення, а рішення господарського суду Луганської області від 06.02.2017 року у справі №913/1290/16 просив залишити без змін.
На підставі розпорядження керівника апарату Донецького апеляційного господарського суду №543 від 10.04.2017 року, у звязку із находженням у відпустці судді-члена колегії ОСОБА_5 на дату розгляду апеляційної скарги, призначено автоматизований розподіл справи №913/1290/16.
Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 10.04.2017 року змінено колегію суддів для розгляду та сформовано у наступному складі: ОСОБА_1 головуючий (суддя-доповідач), ОСОБА_2, ОСОБА_3
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 12.04.2017 року відкладено розгляд апеляційної скарги на 17.05.2017 року о 14 год. 40 хв.
12.04.2017 року через канцелярію суду від ПП "Айленд" надійшло клопотання про зупинення апеляційного провадження у справі №913/1290/16. В обґрунтування необхідності зупинення розгляду справи ПП "Айленд" зазначає, що ухвалою окружного адміністративного суду м. Києва у справі відкрито провадження в адміністративній справі №826/4696/15 за позовом ПП "Айленд" до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправною та скасування технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Лисичанськ у складі текстового та графічних матеріалів в частині нормативно грошової оцінки земельної ділянки за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, пр. Перемоги, 86. Позивач вважає, що судове рішення у справі №826/4696/17 має приюдиційне значення та може вплинути на судове рішення в даній справі, у звязку із чим просить зупинити провадження до набрання законної сили рішення у справі №826/4696/17.
Колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить правових підстав для задоволення клопотання про зупинення апеляційного провадження виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі, зокрема, в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Враховуючи вимоги закону, для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, як пов'язана справа, яка розглядається даним судом із справою, що розглядається іншим судом, а також чим обумовлюється неможливість розгляду даної справи. Неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі. Йдеться про те, що господарський суд не може розглянути певну справу через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок: непідвідомчості; обмеженості предметом позову; неможливості розгляду тотожної справи; певної черговості розгляду вимог.
Таким чином, зупинення провадження у справі процесуальний закон пов'язує із неможливістю розгляду справи, що розглядається, до вирішення іншої справи.
При цьому, в даному випадку, суд не позбавлений можливості при розгляді справи №913/1290/16 по суті заявленого клопотання, надати правову оцінку доказам, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення. Оскільки на момент прийняття оскаржуваного рішення вказана документація нормативної грошової оцінки є чиною, недійсною судом визнана не була, тому вирішення спору у справі №826/4696/17 окружного адміністративного суду м. Києва не може бути перешкодою для встановлення всіх істотних обставин у даній справі у відповідності з вимогами ст. 43 ГПК України.
17.05.2017 року в судовому засіданні апеляційної інстанції був присутній представник відповідача - ПП "Айленд", який підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі, просив скасувати рішення господарського суду Луганської області від 06.02.2017 року у справі №913/1290/16 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог Лисичанської міської ради про внесення змін до договору оренди землі повністю.
Позивач в судове засідання апеляційної інстанції не зявився. Відповідно до ст. 98 ГПК України про час і місце судового засідання сторін було повідомлено належним чином. Явка сторін не визнавалася судом обовязковою.
Особливості меж перегляду справи в апеляційній інстанції, передбачені нормами ст. 101 ГПК України, які полягають у тому, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Нормами ч. 2 цієї ст. передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила наступне.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Лисичанської міської ради за №340 від 26.07.2007 року "Про надання земельних ділянок в оренду і припинення права користування ними", серед іншого, затверджено проект землеустрою про відведення земельної ділянки ПП "Айленд" та надано в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 0,6400 га для будівництва та експлуатації торгово-розважального комплексу за адресою: пр. Леніна, 86, м. Лисичанськ, Луганська область.
14.08.2007 року між Лисичанською міською радою (далі за текстом - Орендодавцем) та ПП "Айленд" (далі за текстом - Орендарем) укладено договір оренди землі (далі за текстом - Договір оренди землі), відповідно до умов якого Орендодавець на підставі рішення сесії Лисичанської міської ради за №340 від 26.07.2007 року надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, для будівництва та експлуатації торгово-розважального комплексу, яка знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, пр. Леніна, буд. 86, (п. 1 Договору оренди землі).
В п. 2 Договору оренди землі сторонами узгоджено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6400 га, у тому числі: під капітальну одноповерхову забудову 0,6400 га, у тому числі в зоні обмежень 0, 0350 га.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, відповідно до п. 5 Договору оренди землі становить:
-на період будівництва складає 627221,12 грн.;
-на період експлуатації складає 3136105, 60 грн.
Договір укладено на 10 років, починаючи з дати його державної реєстрації. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 Договору оренди землі).
Умови орендної плати закріплено в п. 9 - 13 Договору оренди землі, де визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі: на період будівництва 16231,25 грн., на період експлуатації 81157,91 грн. за рік на р/р 33214812700051 в УДК м. Лисичанську, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200 (п. 9 Договору).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 10 Договору оренди землі).
Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі:
- на період будівництва 1352, 60 грн;
- на період експлуатації - 6763,16 грн., не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем (п. 11 Договору).
В п. 12 Договору оренди землі сторонами визначено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, коефіцієнтів орендної плати, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до п. 14, 15 Договору оренди землі сторони досягли згоди, що земельна ділянка передається в оренду для будівництва та експлуатації торгово- розважального комплексу. Цільове призначення земельної ділянки землі комерційного використання.
Як обумовлено в п. 33 Договору оренди землі, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.
Спірна орендована земельна ділянка на виконання укладеного між сторонами Договору була передана ПП "Айленд" в користування, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією акту приймання-передачі обєкта оренди земельної ділянки, підписаного сторонами 21.08.2007 року.
Договір оренди землі від 14.08.2007 року зареєстрований у Державному реєстрі земель Лисичанським міським реєстраційним офісом Луганської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис №040740600308 від 21.08.2007 року.
На час вирішення даного спору як в господарському суді першої так і в апеляційній інстанції Договір оренди землі є чинним. Доказів визнання його недійсним в судовому порядку ні матеріали справи, ні відомості з електронної бази даних "Діловодство спеціалізованого суду" не містять.
Щодо вирішення позову про визнання недійсним договору оренди землі у справі №913/6/17 встановлено, що рішенням господарського суду Луганської області від 20.03.2017 року в задоволенні позовних вимог ПП "Айленд" до Лисичанської міської ради про визнання недійсним договору оренди землі б/н від 14.08.2007 року відмовлено повністю. На даний час вказане рішення від 20.03.2017 року в апеляційному порядку не оскаржувалось та набрало законної сили.
З матеріалів справи встановлено, що 04.03.2008 року, між сторонами була укладена додаткова угода до договору оренди землі, якою сторони виклали п.п. 5, 9, 11 Договору оренди землі в наступній редакції:
- "п. 5: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: - на період будівництва складає 644795,52 грн. (шістсот сорок чотири тисячі сімсот девяносто пять грн. 52 коп.); - на період експлуатації складає 3223977,60 грн. (три мільйони двісті двадцять три тисячі девятсот сімдесят сім грн 60 коп.";
- "п. 9: Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період будівництва 19872,94 грн. (девятнадцять тисяч вісімсот сімдесят дві грн 94 коп.); - на період експлуатації 99364,69 грн. (девяносто девять тисяч триста шісдесят чотири грн 69 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДК м.Лисичанську, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, місцевий бюджет м. Лисичанська, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679";
- "п. 11: Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період будівництва 1656,08 грн. (одна тисяча шістсот пятдесят шість грн 08 коп.); - на період експлуатації 8280,39 грн. (вісім тисяч двісті вісімдесят грн 39 коп.)".
Сторони досягли згоди, що умови, викладені в додатковій угоді, дійсні з 01.01.2008 року до закінчення терміну дії договору.
Додаткова угода від 04.03.2008 року зареєстрована у Державному реєстрі Лисичанським міським реєстраційним офісом Луганської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" про що у книзі записів держаної реєстрації договорі оренди вчинено запис №040840600310 від 10.07.2008 року.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що рішенням господарського суду Луганської області від 15.05.2014 року у справі №913/1055/14, позов прокурора міста Лисичанська в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради до ПП "Айленд" було задоволено повністю. Внесено зміни до договору оренди землі від 14.08.2007 року (державна реєстрація від 21.08.2007 року за №040740600308), який укладений між Лисичанською міською радою та ПП "Айленд":
- викладено п. 5 розділу "Обєкт оренди" договору у наступній редакції: п. 5: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: на період експлуатації 3933010,10 грн. (три мільйони девятсот тридцять три тисячі десять грн, 10 коп.)";
-викладено п. 9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації 237823,11 грн. (двісті тридцять сім тисяч вісімсот двадцять три грн, 11 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200";
-викладено п. 11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації 19818,59 грн. (девятнадцять тисяч вісімсот вісімнадцять грн 59 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем". Вирішено стягнути з ПП "Айленд" в доход державного бюджету України судовий збір у сумі 1218,00 грн.
З набранням 01.01.2011 чинності Податковим кодексом України було змінено розмір орендної плати та встановлений її мінімальний та максимальний розміри.
Рішенням Лисичанської міської ради від 25.12.2014 року за №77/1236 "Про внесення змін в "Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ", серед іншого, внесено зміни в Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ в новій редакції відповідно до додатку; визначено що новий Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ вступає в дію з 01.01.2015 року.
Відповідно до Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ (додаток до вказаного рішення) при розрахунку орендної плати за землю, яка використовується під розміщення та експлуатації обєктів для будівництва та експлуатації торгово-розважального комплексу, застосовується для площі 75м2 та менше 10%, для площі більше 75м2 - 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Рішенням Лисичанської міської ради від 03.07.2015 року за №83/1343 "Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ", серед іншого, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Лисичанськ Лисичанської міської ради Луганської області у складі текстового та графічних матеріалів, виконану станом на 01.01.2014 ПП Обласний центр впровадження "Агроцентрнаука" на підставі рішення Лисичанської міської ради від 23.05.2013 року за №47/826 "Про проведення повторної нормативної грошової оцінки земель міста Лисичанськ", відповідно до договору від 22.01.2014 року за №1 (п. 1 Рішення); встановлено, що базова (середня) вартість квадратного метра землі міста Лисичанськ становить на 01.01.2015 року 173,50 грн. за м.кв., яка складається із базової (середньої) вартості одного квадратного метра 138,91 грн. за м кв. станом на 01.01.2014 року (відповідно до вищезазначеної технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Лисичанськ Лисичанської міської ради Луганської області) та коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік 1,249 (відповідно до листа Державного агентства земельних ресурсів України від 14.01.2015 року за №6-28-0.22-215/2-15) (п. 2 Рішення); зобовязано власників, землекористувачів та орендарів земельних ділянок незалежно від форм власності отримати в термін з 01.07.2015 року до 01.01.2016 року в Управлінні Держземагентства у м. Лисичанську Луганської області витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок (п. 8 рішення). Крім того, вказаним рішенням введено нову нормативну грошову оцінку земель м. Лисичанськ в дію з 01.01.2016 року (п. 4 Рішення).
Лисичанська міська рада листами (вих.№736/01-02 від 31.07.2015р.) та (вих.№301/01-02 від 29.02.2016р.) повідомляла ПП "Айленд" про прийняття рішення від 03.07.2015 року за №83/1343 "Про затвердження нової нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ" та необхідність отримання в Управлінні Держземагентства у м. Лисичанську витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для укладення додаткової угоди.
Листом (вих.№437/01-02 від 12.04.2016р.) Лисичаснська міська рада направила відповідачеві на підпис примірник додаткової угоди до договору оренди землі з розрахунком розміру орендної плати, враховуючи, що ПП "Айленд" на лист не відповів, примірник додаткової угоди не підписав, орган місцевого самоврядування звернувся з даним позовом до суду.
Господарський суд першої інстанції при розгляді вказаних вимог виходив з того, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, у звязку із чим дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову про внесення відповідних змін до договору оренди землі та приведення його положень у відповідність до вимог чинного законодавства.
Колегія Донецького апеляційного господарського суду, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом при прийнятті оскарженого рішення норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду першої інстанції підлягає залишенню без змін виходячи з наступного.
Згідно ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України "Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Питання сплати орендної плати за земельну ділянку регулюється Податковим кодексом України (далі - ПК України), згідно зі ст. 288 якого, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Як вже зазначалось, рішенням Лисичанської міської ради від 25.12.2014 року за №77/1236 "Про внесення змін в "Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ", встановлено, що при розрахунку орендної плати за землю, яка використовується при розрахунку орендної плати за землю, що використовується під розміщення та експлуатації обєктів для будівництва та експлуатації торгово-розважального комплексу, застосовується для площі 75м2 та менше 10%, для площі більше 75м2 - 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а нову нормативну грошову оцінку земель міста Лисичанськ рішенням Лисичанської міської ради від 03.07.2015 року за №83/1343 "Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ" введено в дію з 01.01.2016 року.
Водночас, в п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Доказів скасування, зміни чи доповнення рішення Лисичанської міської ради від 03.07.2015 року №83/1343 відповідачем не надано та матеріали справи не містять.
В матеріалах справи містяться докази оприлюднення рішення №83/1343 від 03.07.2015 року Лисичанської міської ради "Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ" - копія витягу №27 газети "Новий путь" від 08.07.2015 року та витяг з сайту Лисичанської міської ради: lis.gov.ua. від 09.07.2015 року.
Колегія суддів вважає за необхідне відзначити, що ст. 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
Вказана правова позиція, зокрема, викладена в п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року за №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 0,6400 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, пр. Перемоги, буд. 86, наданого Управлінням Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області за №8-28-0.3-1328/2-16 від 27.09.2016 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7803827,82 грн.
На підставі рішення Лисичанської міської ради за №4/43 від 24.12.2015 року "Про перейменування вулиць", пр. Леніна у м. Лисичанськ перейменовано на пр. Перемоги.
Відповідно до ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
З матеріалів справи встановлено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру в листі "Про індексацію нормативної грошової оцінки" за №22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017 року надала інформацію з приводу індексації нормативно грошової оцінки земель, що було правомірно враховано Лисичанською міською радою.
Згідно п. 8 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 20.12.2016 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році") встановлено, що індекс споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням: для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) 100%; для земель несільськогосподарського призначення 106%.
Лисичанська міська рада в заяві про зміну предмету позову, змінила редакцію пунктів договору, в які просила внести відповідні зміни, зокрема, застосувавши в розрахунку визначення суми орендних платежів до встановленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнту її індексації, наведеному в листі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за №22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017 року "Про індексацію нормативної грошової оцінки".
При цьому, в п. 10 Договору оренди землі сторони дійшли згоди, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Колегія суддів апеляційної інстанції, розглянувши наведений Лисичанською міською радою та перевірений судом першої інстанції розрахунок орендної плати, враховуючи дані нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановленого рішенням Лисичанської міської ради від 25.12.2014 року за №77/1236 "Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ" та даних Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про індексацію нормативної грошової оцінки, дійшла висновку про арифметичну правильність розрахунку орендної плати Лисичанською міською радою.
Статтею 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Можливість внесення змін до договору оренди землі передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди, а саме п. 33 Договору оренди землі.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути також підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
З огляду на встановлення сторонами в договорі оренди, а саме в п. 33 Договору оренди землі, можливості зміни розміру орендної плати, а також приймаючи до уваги, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи наведене, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку щодо задоволення позовних вимог Лисичанської міської ради до ПП "Айленд" про внесення змін до договору оренди землі.
Доводи скаржника щодо не набрання законної сили рішенням господарського суду Луганської області від 15.05.2014 року у справі №913/1055/14 не можуть бути прийняті до уваги, оскільки при розгляді даної справи підставою для задоволення позовних вимог Лисичанської міської ради про внесення змін до договору оренди землі стали не обставини встановлені у справі №913/1055/14, а наявність правових підстав для перегляду розміру орендної плати встановленої умовами Договору оренди землі, у звязку із тим що в досудовому порядку між сторонами згоди не було досягнуто. В той час коли відповідачем - ПП "Айленд" в добровільному порядку не сплачується більший розмір орендної плати, а саме у розмірі до діючого рішення Лисичанської міської ради, чим порушуються законні права органу місцевого самоврядування та територіальної громади м. Лисичанська. Рішення господарського суду Луганської області від 15.05.2014 року у справі №913/1055/14, відповідно до відомостей з електронної бази даних "Діловодство спеціалізованого суду", не переглянуто в апеляційному порядку, у звязку із початком бойових дій у м. Донецьку та Донецькій області області. Засідання суду, призначене відповідно до ухвали Донецького апеляційного господарського суду від 10.06.2014 року не відбулося, у звязку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької області. На сьогоднішній день всі господарські справи, які на момент введення антитерористичної операції перебували в приміщенні Донецького апеляційного господарського суду, є втраченими. Водночас, ПП "Айленд" у разі наявності сумнівів щодо законності рішення господарського суду Луганської області від 15.05.2014 року у справі №913/1055/14 жодним чином не позбавлено можливості звернутись до господарського суду першої інстанції із відповідним клопотанням про ініціювання відновлення матеріалів справи та перегляду вищевказаного рішення в апеляційному порядку. Обставини даної справи свідчать про те, що ПП "Айленд" безпідставно посилається на не набрання законної сили рішення у справі №913/1055/14, оскільки виходячи із таких доводів обєктивно було б неможливо переглядати розмір орендної плати відповідно до вимог діючого законодавства та чинного акту органу місцевого самоврядування взагалі. Результат розгляду №913/1055/14 жодним чином не впливає на результат розгляду даної справи, оскільки визначає початковий розмір оплати за оренду, а не той розмір відповідно до якого він буде приведений. З 01.01.2016 року, згідно рішення Лисичанської міської ради від 03.07.2015 року №83/1343, змінилась нормативна грошова оцінка землі на території м. Лисичанська, що в свою чергу потягло необхідність змін до Договору оренди землі від 14.08.2007 року (зареєстрованого за №040740600308 від 21.08.2007 року).
Що стосується доводів апелянта про порушення судом першої інстанції положень ч. 4 ст. 22 ГПК України, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до початку розгляду господарським судом справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
В абз. 3 - 6 п.п. 3.12 п. 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування ГПК України судами першої інстанції" розяснено, що під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.
Разом з тим не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.
В заяві про зміну позовних вимог позивач вказав про те, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом №22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017 року розяснила, що значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2016 рік становить 1,0, для земель несільськогосподарського призначення 1,06. Просив внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою та ПП "Айленд" 14.08.2007 року, предметом якого є земельна ділянка площею 0,6400 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, пр. Перемоги), 86, а саме:
- п. 5 Договору викласти у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 8272057,49 грн. (вісім мільйонів двісті сімдесят дві тисячі пятдесят сім грн 49 коп.)";
- п. 9 Договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарями в грошовій формі у розмірі: 500197,50 грн.(пятсот тисяч сто девяносто сім грн 50 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м.Лисичанськ, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код.пл.18010600";
- п. 11 Договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарями щомісячно в розмірі: 41683,13 грн. (сорок одна тисяча шістсот вісімдесят три грн 13 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає безпідставним посилання апелянта на те, що обовязковою умовою прийняття такої заяви є можливість встановлення таких обставин до подання позову, а не під час провадження, оскільки позивачем змінюється саме редакція заявлених матеріально-правових вимог до відповідача (змінюється первісно заявлена редакція пунктів змін до договору), а підстави позову, саме ті обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги про внесення змін до договору (зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки, прийняття Лисичанською міською радою рішення №83/1343 від 03.07.2015 року про затвердження нормативної грошової оцінки м. Лисичанськ) залишаються незмінними. Доповнення позивачем обґрунтування позову новими обставинами при збереженні в ньому первісних (визначення суми орендних платежів із застосуванням до встановленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнтів її індексації, наведених в листі Державної служби України х питань геодезії, картографії та кадастру за №22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017 року "Про індексацію нормативної грошової оцінки"), не є зміною підстав позову, а є його доповненням новими обставинами, що узгоджується із правовою позицією викладеною в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування ГПК України судами першої інстанції".
Враховуючи викладене, судом першої інстанції правомірно прийнято заяву про зміну позовних вимог від 18.01.2017 року, подану у відповідності до ст. 22 ГПК України, та здійснено з її урахуванням подальший розгляд справи.
За таких обставин, скаржником не надано належних доказів в розумінні ст. 34 ГПК України, які б свідчили про відсутність підстав відмови у задоволенні позову та як наслідок для відмови у внесенні відповідних змін до договору оренди землі.
Таким чином, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку щодо правомірної зміни умов договору оренди землі в частині розміру орендної плати, встановленої умовами договору, що підтверджується вищевказаними доказами та не спростовано іншими учасниками судового процесу.
Доводи скаржника про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права під час прийняття оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджені обставини, що мають значення для справи, а викладені в оспорюваному судовому рішенні висновки відповідають фактичним обставинам справи, у звязку з чим апеляційна скарга ПП "Айленд" задоволенню не підлягає, а рішення господарського суду Луганської області від 06.02.2017 року у справі №913/1290/16 підлягає залишенню без змін.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Айленд", м. Сєвєродонецьк Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 06.02.2017 року у справі №913/1290/16 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Луганської області від 06.02.2017 року у справі №913/1290/16 залишити без змін.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом 20 днів.
Головуючий суддя Н.О. Мартюхіна
Судді: О.Л. Агапов
ОСОБА_3