
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" травня 2017 р. Справа № 924/1063/16
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Демянчук Ю.Г.
судді Дужич С.П. ,
судді Юрчук М.І.
при секретарі судового засідання Дика А.І.
за участю представників:
від позивача 1 - ОСОБА_1 довіреність №99 від 31.01.2017р.
від позивача 2 - ОСОБА_2 довіреність №180/в від 22.02.2017р.
від третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів:
1) Хмельницької міської ради - ОСОБА_3 довіреність №02-15-1689 від 27.11.2015р.
2) Виконавчого комітету Хмельницької міської ради - ОСОБА_3 довіреність № 02-15-1674 від 27.11.2015р.
від відповідача - ОСОБА_4 довіреність №10/16 від 17.10.2016р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Либідь" на рішення господарського суду Хмельницької області від 16.12.2016 р. у справі № 924/1063/16
за позовом 1. ОСОБА_5 комунального майна Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
2. Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, м. Хмельницький;
за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів -
1. Хмельницької міської ради, м. Хмельницький;
2. Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, м. Хмельницький;
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Либідь", м. Хмельницький;
про - звільнення ТОВ "Либідь" (код ЄДРПОУ 14170191) частини підземного пішохідного переходу загальною площею 695 кв.м по вул. Кам'янецькій, 21/1-А у м. Хмельницькому по акту приймання-передачі балансоутримувачу - Міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності;
- стягнення неустойки в сумі 48 037,68 грн. на користь ОСОБА_5 комунального майна Хмельницької міської ради
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2016 року ОСОБА_5 комунального майна Хмельницької міської ради (по тексту - позивач 1), Міське комунальне підприємтсво по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності Хмельницької міської ради (надалі - позивач 2) звернулись до господарського суду Хмельницької області з позовом про звільнення Товариством з обмеженою відповідальністю ''Либідь'' частини підземного пішоходного переходу загальною площею 695 кв.м. по вул. Кам'янецькій , 21/1-А у м.Хмельницькому.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 16.12.2016 року позов зодоволено.
Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Либідь" звільнити частину підземного пішохідного переходу загальною площею 695 кв.м по вул. Кам'янецькій, 21/1-А у м. Хмельницькому та передати по акту приймання-передачі на користь балансоутримувача – Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності Хмельницької міської ради.
Підлягає до стягнення із Товариства з обмеженою відповідальністю "Либідь" на користь ОСОБА_5 комунального майна Хмельницької міської ради неустойка в сумі 48037,68 грн.
В апеляційній скарзі та в додаткових поясненнях до неї ТОВ ''Либідь'' просить зазначене рішення скасувати та відмовити у задоволенні позову. Обгрунтовуючи підстави звернення з апеляційною скаргою, скаржник посилається на неповне з'ясування та дослідження всіх обставин справи і неправильне застосування норм матеріального права.
У відзиві на апеляційну скаргу позивачі заперечують проти її задоволення посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів і просять оскаржуване рішення місцевого суду залишити без змін, вважаючи його законним та обгрунтованим, а в задоволені апеляційної скарги відмовити.
19.05.2017 року в судовому засіданні представник відповідача, підтримав вимоги і доводи, викладені в апеляційній скарзі просить апеляційну скаргу задоволити.
В судовому засіданні представники позивачів просили суд рішення господарського суду Хмельницької області від 16.12.2016 у справі №924/1063/16 залишити без змін, а в задоволенні апеляційної скарги відмовити в повному обсязі.
Безпосередньо в судовому засіданні та у відзиві на апеляційну скаргу представник третіх осіб просила суд рішення господарського суду Хмельницької області від 16.12.2016 у справі №924/1063/16 залишити без змін, а в задоволенні апеляційної скарги відмовити в повному обсязі
Обговоривши доводи апеляційної скарги та додаткові пояснення до неї, вислухавши пояснення представників сторін третіх осіб, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 09.11.2011р. між територіальною громадою міста Хмельницького в особі начальника ОСОБА_5 житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Либідь" (орендар) укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності.
Згідно пунктів 1.1, 2.2, 2.3, 2.4 вказаного договору передбачено, що орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - частину підземного пішохідного переходу на перехресті вулиць Кам'янецька - Подільська загальною площею 695 м2 (в т.ч. площа загального користування - 311,3 м3), вартість якого встановлена за результатами проведення незалежної оцінки (експертним шляхом) і становить відповідно до Звіту про оцінку майна 1067404,00 грн. станом на 30.09.2011 року. Майно передається в оренду під розміщення власних павільйонів, організації торгівлі, при умові збереження функціонального призначення переходу строком на чотири роки одинадцять місяців:з "02" листопада 2011 року по "02" жовтня 2016 року.
Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається територіальна громада міста, а орендар користується ним протягом строку оренди. У разі припинення цього договору майно повертається орендарем орендодавцю. Орендар повертає майно орендодавцю аналогічно порядку, встановленому при передачі майна орендарю цим договором. Майно вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі. Обов'язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні договору.
Відповідно до пункту 9.3 договору передбачено, що за користування приміщенням без дозволу виконавчого комітету та договору оренди орендар сплачує орендодавцю неустойку в розмірі подвійної плати за оренду вказаного приміщення.
Згідно пункту 10.1 договору умови цього договору зберігають силу протягом всього терміну цього договору, в тому числі у випадках, коли після його відкладення, законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов’язань орендаря щодо орендної плати – до виконання зобов’язань.
Як встановлено пунктом 10.5 дія цього договору може бути продовжена лише за заявою орендаря шляхом укладення нового договору на підставі рішення міськвиконкому відповідно до чинного законодавства при умові відсутності заборгованості по орендній платі.
16.05.2013 року на виконання рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 41 від 24.01.2013 року укладено договір про внесення змін до договору від 09.11.2011 року оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності.
Пунктом 1 вказаного договору змінено сторону орендодавця в договорі від 09.11.2011 року з територіальної громади міста Хмельницького в особі начальника ОСОБА_5 житлово-комунального господарства на ОСОБА_5 комунального майна та доповнено стороною - Міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (балансоутримувач).
Пункт 1.1 договору викладено в наступній редакції:
Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - частину підземного пішохідного переходу по вулиці Кам'янецькій, 21/1-А (надалі - майно) загальною площею 695 кв.м (в тому числі площа загального користування - 311,3 кв.м), вартість якого встановлена за результатами проведення незалежної оцінки (експертним шляхом) і становить відповідно до звіту про оцінку майна 1067404,00 грн. (за 1 кв.м - 1536,00 грн.) станом на 30.09.2011р. Майно передається в оренду під розміщення власних павільйонів, організації торгівлі, при умові збереження функціонального призначення переходу строком на чотири роки одинадцять місяців із "02" листопада 2011 року по "02" жовтня 2016 року.
Відповідно до пунктів 2.1., 2.3 договору, орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна з балансоутримувачем. У разі припинення цього договору майно повертається орендарем балансоутримувачу. Орендар повертає майно балансоутримувачу аналогічно порядку, встановленому при передачі майна орендарю цим договором .ОСОБА_4 вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання акту приймання-передачі.
Пунктом 5.8 договору передбачено обов'язок орендаря в разі припинення або розірвання договору повернути балансоутримувачу орендоване майно у належному стані, не гіршому, ніж на момент його передачі в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу та відшкодувати балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого маайна з вини орендаря.
Пункт 10.6 розділу 10 Умови та припинення договору викладено в наступній редакціі: чинність цього договору припиняється внаслідок невиконання орендарем обов'язків, зазначених в пунктах 5.1, 5.3, 5.4, 5.10 цього договору ; закінчення строку, на який його було укладено; загибелі орендованого майна; достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням господарського суду; банкрутства орендаря та в інших випадках, прямо передбачених чинним законодавством України.
Пунктами 9, 10, 11, 12 договору передбачено: сторони керуючись частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови даного розповсюджують свою дію на відносини (які за своєю суттю є предметом договору), які виникли між сторонами з 01.02.2013 року. Всі інші умови договору залишаються без змін і сторони підтверджують по них свої зобов'язання. Цей договір є невід'ємною частиною договору оренди, посвідченого приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу 09.11.2011 року за № 2711. Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та нотаріального посвідчення.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №1099 від 13.10.2011р. про продовження строку оренди підземного пішохідного переходу на перехресті вулиць Кам'янецька-Подільська, за зверненням ТОВ „Либідь”, останньому продовжено строк оренди із 02.11.2011р. на 4 роки 11 місяців, частини підземного пішохідного переходу на перехресті вулиць Кам'янецька-Подільська загальною площею 695 кв.м для розміщення власних павільйонів, організації торгівлі, в тому числі площа загального користування 311,3 кв.м, зберігши функціональне призначення переходу.
22.07.2016 року ОСОБА_5 комунального майна Хмельницької міської ради повідомлено директора ТОВ '' Либідь'' (лист №02-08-1151) про те, що договір оренди продовжено не буде.
03.08.2016р. на заяву ТОВ ''Либідь'' №449 від 01.08.2016р. з проханням продовжити договір оренди частини підземного пішохідного переходу площею 695 кв.м, розташованого по вул. Кам'янецькій, 21/1-А на той самий термін (4 роки 11 місяців), надавши в тимчасове оплатне користування (оренду) для організації торгівлі й розміщення торгівельних павільйонів, виконавчим комітетом Хмельницької міської ради було підготовлено повторну відповідь про те, що договір продовжено не буде.
27.09.2016р. ОСОБА_5 комунального майна направило ТОВ "Либідь" лист із попередженням № 936 про закінчення строку дії договору оренди.
Листом від 03.10.2016р. № 951 ОСОБА_5 комунального майна Хмельницької міської ради повідомила відповідача про припинення дії договору оренди нерухомого майна з 03.10.2016 р.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №730 від 27.10.2016р. „Про відмову в продовженні строку оренди підземного пішохідного переходу по вулиці Кам'янецькій, 21/1-А”, вирішено відмовити ТОВ „Либідь” у продовженні договору оренди частини підземного пішохідного переходу по вул. Кам'янецька, 21/1-А загальною площею 695 кв.м.
27.10.2016 року ОСОБА_5 комунального майна Хмельницької міської ради звернулось до ТОВ „Либідь” із листом за вих. № 1060 про те, що договір оренди від 09.11.2011р. є припиненим із 01.10.2016р., з вимогою негайно повернути орендоване майно, передавши його по акту приймання-передачі балансоутримувачу - Міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до редакції статуту Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності міста Хмельницького, затвердженого рішенням сесії Хмельницької міської ради від 14.12.2011 року № 21, (оприлюднене та розміщене на офіційному сайті Хмельницької міської ради), підприємство є комунальним унітарним підприємством, створеним відповідно до рішення Хмельницької міської ради від 18.12.1998 року № 55 на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького. Власником підприємства є територіальна громада міста Хмельницького, в особі Хмельницької міської ради.
Метою створення і діяльності підприємства є господарська діяльність для досягнення економічних і соціальних результатів з метою отримання прибутку, ведення обліку нежитлових приміщень комунальної власності, контроль за ефективним їх використанням, забезпечення своєчасного збору орендної плати.
Предметом господарської діяльності підприємства для реалізації зазначеної мети є зокрема утримання та обслуговування окремостоячих нежитлових приміщень, переданих підприємству на баланс (п. 2.2.).
Майно підприємства знаходиться у комунальній власності і закріплюється за підприємством на праві господарського відання (п.3.1). Майно підприємства складають виробничі та невиробничі фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображена в балансі підприємства (п. 3.2). До джерел формування майна підприємства належить майно, передане підприємству власником (п. 3.5). Відчуження основних засобів та нерухомого майна, які є комунальною власністю територіальної громади міста, здійснюється за рішенням власника, тобто територіальної громади міста, в особі Хмельницької міської ради за ініціативою та погодженням з органом, який виконує функції органу управління, відповідно до порядку, встановленого чинним законодавством України (п. 3.7). Підприємство має право здавати в оренду відповідно до чинного законодавства (крім цілісних майнових комплексів) підприємствам, організаціям, установам, а також громадянам, основні засоби з дозволу виконавчого комітету міської ради в установленому порядку (п. 3.8.).
Вказані положення статуту міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності міста Хмельницького узгоджуються з приписами ст. 78 Господарського кодексу України.
Відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України» № 1878-IV від 11.02.2010 року, з 1 січня 2013 року державна реєстрація речових прав на нерухоме майно здійснюється в державному реєстрі речових прав в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) – це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до статтей 3,4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" до речових прав та їх обтяжень, що підлягають обов’язковій державній реєстрації, зокрема належить право власності та речові права, похідні від права власності, серед яких законом визначено також обов’язковість державної реєстрації права господарського відання, права оперативного управління та права користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Так, Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон за номером 79885749 від 08.02.2017 року підтверджується таке.
13.05.2013 року Державним реєстратором Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно внесено запис з номером 909924 про реєстрацію права власності Територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради, код ЄДРПОУ 33332218 на підземний перехід загальною площею 1461,5 кв.м. за адресою м. Хмельницький, вулиця Камянецька, 21/1А на підставі Свідоцтва про право власності від 18.12.2006 р., виданого ОСОБА_5 житлово-комунального господарства міста Хмельницького.
14.05.2013 року Державним реєстратором Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис за номером 914715 про здійснення реєстрації права користування (оренди) капітальними спорудами, їх окремими частинами за орендарем ТОВ «Либідь» на підставі договору оренди від 09.11.2011 р. та договору про внесення змін від 01.12.2011 р., орендодавцем за яким є територіальна громада м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради, код ЄДРПОУ 33332218.
Разом з тим, в Державному реєстрі речових прав відсутні записи про державну реєстрацію за Міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності - права господарського відання чи іншого речового права на нерухоме майно, зокрема підземного пішохідного переходу на розі вулиць Камянецька-Подільська, площею в 1461,5 кв.м.
Враховуючи наведені обставини та положення статей 3,4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", колегія суддів приходить до висновку про те, що в установленому законом порядку у Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності міста Хмельницького (позивач 2), не виникло право господарського відання чи інше речове право на об’єкт нерухомого майна, що належить до комунальної власності – підземний перехід на перехресті вулиць Кам’янецька – Подільська площею 1461,5 кв.м., який за рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 41 від 24.01.2013 р. підлягав передачі на баланс підприємства.
Наведене свідчить також про те, що через відсутність будь-яких речових прав на вказане майно, у позивача 2 були відсутні й належні правові підстави щодо подальшого розпорядження вказаним майном, в тому числі й щодо укладення від свого імені договорів стосовно цього майна та передання його, чи його частини, іншим особам.
З приводу рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 41 від 24.01.2013 року про передачу нерухомого майна на баланс Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності міста Хмельницького, апеляційним судом зазначається наступне.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування» до власних повноважень виконавчих органів міських рад належать зокрема повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад. Проте вказаним рішенням не зазначено та позивачами не підтверджено, на підставі якого акту Хмельницької міської ради, виконавчому комітету надано повноваження щодо передання комунального майна з відання (балансу) одних органів (управлінь) міської ради до відання чи на баланс інших управлінь чи комунальних підприємств.
Пунктом 2 вказаного рішення виконавчого комітету позивачам по справі надано повноваження щодо укладення додаткових угод про внесення змін до договорів оренди, проте ці договори не конкретизовано стосовно сторін таких договорів оренди та предметів оренди (майна) за цими договорами.
Зазначеним рішенням також встановлено, що повноваження на внесення змін до чинних договорів оренди, стосуються заміни в них сторони орендодавця з ОСОБА_5 житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради, на ОСОБА_5 комунального майна Хмельницької міської ради.
В той же час, як зазначено вище, за договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності - частини підземного пішохідного переходу на перехресті вулиць Кам’янецька–Подільська, площею в 695 кв.м., укладеного та посвідченого 09.11.2011 року зі змінами, внесеними договором від 01.12.2011р., стороною – орендодавцем є Територіальна громада міста Хмельницького Хмельницької міської ради, ідентифікаційний код 33332218, місцезнаходження якої: м. Хмельницький, вул. Гагаріна,3, в особі начальника ОСОБА_5 житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради ОСОБА_6 ОСОБА_5 житлово-комунального господарства, як юридична особа, стороною – орендодавцем за вказаним договором оренди не являлось.
Окрім того, наведене також підтверджується наявним в Державному реєстрі речових прав записом від 14.05.2013 року за номером 914715 про здійснення реєстрації речового права ТОВ «Либідь» на підставі договору оренди від 09.11.2011р. та договору про внесення змін від 01.12.2011 р. Даний запис крім відомостей про зміст та характер речового права містить відомості про орендодавця за договором оренди, яким є Територіальна громада м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради, код ЄДРПОУ 33332218.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичний осіб-підприємців та громадських формувань, наданих суду сторонами по справі, зареєстрованим місцезнаходженням Хмельницької міської ради є Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Гагаріна, будинок 3, а зареєстрований ідентифікаційний код Хмельницької міської ради як юридичної особи – 33332218.
Отже, укладення позивачами 16.05.2013 року договору про внесення змін до договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності від 09.11.2011 року, щодо заміни сторони орендодавця в Договорі, здійснено ними в порушення рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 41 від 24.01.2013 р., а також без врахування відомостей державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тобто без належних правових підстав і повноважень та з порушення їх господарської компетенції.
Статтями 2, 3, 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що державній реєстрації підлягає набуття, зміна або припинення речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація права користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки – є обов’язковою.
З моментом проведення відповідної державної реєстрації закон пов’язує виникнення (зміну) відповідного речового права. Вказані норми закону щодо обов’язковості проведення державної реєстрації речових прав та щодо виникнення цих прав з моменту їх реєстрації - є імперативними та не можуть бути змінені домовленістю чи діями учасників цивільних правовідносин.
Наявними в матеріалах справи Інформаційними довідками з державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 79885749 від 08.02.2017 року та № 73874467 від 24.11.2016 року підтверджується, що державна реєстрація речового права оренди ТОВ «Либідь» на частину підземного переходу загальною площею 695,0 кв.м. у нового орендодавця позивача 1 та балансоутримувача позивача 2 на підставі договору від 16.05.2013 року про внесення змін до договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності від 09.11.2011 року – не проводилась. В той же час проведення такої реєстрації було обов’язковим згідно закону.
Наведене свідчить про те, що на підставі договору від 16.05.2013 року про внесення змін до договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності від 09.11.2011 року, у ТОВ «Либідь» в установленому порядку не виникло право оренди частини підземного переходу у нового Орендодавця - ОСОБА_5 комунального майна Хмельницької міської ради та балансоутримувача - Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, а від так не виникли і кореспондуючи цьому праву оренди обов’язки, що випливають з наведеного договору про внесення змін. Відповідно між сторонами не відбулись відносини оренди, не набулись цивільні права і обов’язки, що випливають з договору про внесення змін від 16.05.2013 року та умов договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності від 09.11.2011 року.
З огляду на імперативність наведених вище норм Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», попереднє передання майна позивачем 2 за актом від 01.02.2013 року, подальше укладення договору про внесення змін від 16.05.2013 р. та проведення відповідачем оплати за користування майном на користь позивача 2, не є достатніми підставами для виникнення речових прав оренди за договором про внесення змін від 16.05.2013р.
Орендодавцем майна та відповідно і управленою стороною за договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності - частини підземного пішохідного переходу на перехресті вулиць Кам’янецька-Подільська, площею в 695 кв.м., укладеного та посвідченого 09.11.2011 року зі змінами, внесеними договором від 01.12.2011р. була та залишається територіальна громада міста Хмельницького Хмельницької міської ради, ідентифікаційний код 33332218, місцезнаходження якої: м. Хмельницький, вул. Гагаріна,3, що підтверджується як самим договором оренди, так і відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язків.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, а також інші юридичні факти.
Відповідно до ст. 54 Господарського процесуального кодексу України, звертаючись з позовом до суду за захистом своїх прав, позивач повинен зазначити виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу, становлять підставу позову.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, до початку розгляду справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Звертаючись з позовом позивачі обґрунтовували свої позовні вимоги посиланням на те, що право вимоги у них виникло з підстав невиконання ТОВ «Либідь» перед позивачами його зобов’язань, що випливають з договору від 16.05.2013 року про внесення змін до договору оренди від 09.11.2011 року індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності, посвідченого приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_7 за реєстровим № 641.
До початку розгляду справи по суті заява про зміну підстав позову позивачами не подавалась.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції невірно встановленні обставини моменту виникнення, наявності чи відсутності речового права оренди відповідача за договором від 16.05.2013 року про внесення змін до договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності від 09.11.2011 року. Внаслідок цього суд дійшов помилкового висновку про те, що позивачам на підставі вказаного договору належить право вимагати від ТОВ «Либідь» виконання зобов’язань саме перед ними.
Відповідно до статтей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
На підставі ч.2 ст.103 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати рішення суду першої інстанції повністю або частково і прийняти нове рішення.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення господарського суду Хмельницької області про задоволення позову, прийнято при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та з помилковим застосуванням норм матеріального права, що є підставою для його скасування та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Либідь" задоволити.
Рішення господарського суду Хмельницької області від 16.12.2016 р. у справі № 924/1063/16 скасувати. Прийняти нове рішення. В позові відмовити.
Стягнути з ОСОБА_5 комунального майна Хмельницької міської ради (29000, м. Хмельницький, вул. Кам`янецька,2, код ЄДРПОУ 26381695) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Либідь” (29000, м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, 43/2 кв.2, код ЄДРПОУ 14170191) витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги у розмірі 1515,80 грн.
Стягнути з Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності Хмельницької міської ради (29000, м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, 2, код ЄДРПОУ 30579655) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Либідь” (29000, м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, 43/2 кв.2, код ЄДРПОУ 14170191) витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги у розмірі 1515,80 грн.
Доручити господарському суду Хмельницької області видати накази.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Справу № 924/1063/16 повернути до господарського суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Демянчук Ю.Г.
Суддя Дужич С.П.
Суддя Юрчук М.І.