
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
19 травня 2017 року м. Київ К/800/16931/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С., перевіривши дотримання ст.ст.17, 20, 210, 211, 212 КАС України та відповідність вимогам ст.213 КАС України касаційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, третя особа - Державна казначейська служба України про визнання незаконною та протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати доплати до пенсії, відмови здійснити перерахунок пенсії як дитині війни, зобов'язання виплатити недотриману пенсію як дитині війни, стягнення з Державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України моральної шкоди,
в с т а н о в и л а :
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на вказані судові рішення.
Частиною другою статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Згідно з частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду, набирають законної сили з моменту проголошення.
Отже, враховуючи приписи статтей 103, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, перебіг двадцятиденного строку касаційного оскарження починається з наступного дня після проголошення судового рішення (ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року), тобто з 05 квітня 2017 року, та закінчується 24 квітня 2017 року; касаційну ж скаргу позивачем подано 13 травня 2017 року (згідно дати штемпеля відділення поштового зв'язку на конверті).
При цьому, звертаючись до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, ОСОБА_1 питання поновлення пропущеного строку касаційного оскарження не порушував; обрахування ж ним початку перебігу строку касаційного оскарження з дня отримання копії оскаржуваної ухвали суду апеляційної інстанції - 03 травня 2017 року не узгоджується з вимогами статтей 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
В результаті вивчення касаційної скарги також встановлено її невідповідність вимогам статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України.
За змістом частини 5 статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги додається, зокрема, документ про сплату судового збору.
Однак, при поданні касаційної скарги судовий збір не сплачено, оскільки позивач вважає, що звільнений від його сплати на підставі пункту 13 частини 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір».
Так, за змістом вказаного пункту судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Проте, це законодавче положення поширюється лише на вимогу, яка визначена пунктом 4 частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України (стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю), тоді як подана ОСОБА_1 у даній справі позовна заява містить й інші позовні вимоги (окрім стягнення моральної шкоди в сумі 20 000 грн.), застережень щодо відсутності обов'язку справляння судового збору з яких Закон України «Про судовий збір» не містить.
Разом з тим, зазначеним Законом передбачено справляння судового збору у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (частина 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» ).
Так, відповідно до підпункту 5 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду, зокрема, касаційної скарги на ухвалу суду становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У зазначеній касаційній скарзі позивачем ставиться питання про перегляд в касаційному порядку ухвали Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09 лютого 2017 року та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року (про залишення останньої без змін), а тому, в даному випадку, розмір судового збору встановлений у фіксованому розмірі, а не у відсотках ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» передбачено, що станом на 1 січня 2017 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 1600 грн., а тому, виходячи з наведеного, за подання зазначеної касаційної скарги позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1600 грн. за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі, рахунок отримувача: 31210255700007, код ЄДРПОУ: 38004897, Код банку отримувача: 820019, Банк отримувач ГУ ДКСУ у м.Києві, Код класифікації доходу бюджету: 22030105 "Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075), символ звітності: 255" або подати копію документа, що підтверджує звільнення від сплати судового збору.
Частиною четвертою статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що касаційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження.
Водночас, подана касаційна скарга (та її копії) не підписана ОСОБА_1 (особою, яка її подає).
Відповідно до частини 3 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 213 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу, яка передбачає, у такому випадку, залишення останньої без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Згідно ж із частиною 4 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, встановлених статтею 212 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Керуючись ст.ст.108, 213, 214 КАС України,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, третя особа - Державна казначейська служба України про визнання незаконною та протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати доплати до пенсії, відмови здійснити перерахунок пенсії як дитині війни, зобов'язання виплатити недотриману пенсію як дитині війни, стягнення з Державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України моральної шкоди залишити без руху.
Протягом тридцяти днів з моменту отримання даної ухвали усунути зазначені недоліки.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С.