
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2017 р.Справа № 820/6852/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: Пянової Я.В. , Чалого І.С.
за участю секретаря судового засідання Городової А.О.
представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2017р. по справі № 820/6852/16
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області
про скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
15.12.2016 року Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просив скасувати рішення в.о. начальника Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області ОСОБА_2 від 15.11.2016 року за №0000551406 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 17000, 00 грн. за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2017 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Скасовано рішення Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області від 15.11.2016 № НОМЕР_1 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.
Південна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу в якій просила скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2017 року, прийнявши по справі нове судове рішення, яким у задоволенні позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що оскаржувана постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, з викладенням в ній висновків, які не відповідають обставинам справи, що в силу положень ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) є підставою для скасування постанови з прийняттям нової.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що фахівцями Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області було проведено перевірку стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, повязаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в магазині за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами перевірки встановлено, що Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 здійснено зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, чим порушено ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
На підставі зазначених висновків контролюючим органом, відповідно до абз. 9 ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 15.11.2016 р. за № НОМЕР_2 у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн.
Підставою для прийняття контролюючим органом рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.11.2016 за № НОМЕР_2 у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн. слугував виявлений факт зберігання алкогольних виробів в місцях, що не внесені до Єдиного державного реєстру.
Позивач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, не погодившись з рішенням контролюючого органу про застосування штрафних (фінансових) санкцій, звернувся до суду.
Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що рішення контролюючого органу в частині нарахування фінансової (штрафної) санкції за зберігання алкогольних та тютюнових виробів в місцях, що не внесено до Єдиного державного реєстру у розмірі 17000,00 грн. є необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції на підставі такого.
Відповідно до положень п.п. 19-1.1.16 п. 19.1 ст. 19 Податкового кодексу України, контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Згідно ч.1 ст.16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії АА № 661470 від 27.10.2016, складеного оперативним управлінням Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, під час перевірки зафіксовано факт здійснення громадянкою ОСОБА_3 торгівлі алкогольними напоями без дозвільних документів в магазині за адресою: Харківська область, смт. Кегичівка, вул. Артема, 34., який належить Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1.
Алкогольні напої були вилучені співробітниками оперативного управління Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області згідно протоколу вилучення від 27.10.2016 р.
За вказане правопорушення передбачена відповідальність згідно ч.1 ст. 164 КУпАП, факт вчинення якого було визнано ОСОБА_3, що підтверджується також її письмовими поясненнями.
Так, згідно пояснень ОСОБА_3, нею, у магазині за адресою : Харківська область, смт. Кегичівка, вул. Артема, 34, було здійснено продаж пляшки шампанського «Asti» за ціною 70 грн. та пляшки пива «ОСОБА_3 ніч» за ціною 27,50 грн., які належали ОСОБА_3 Документів на право торгівлі алкогольними напоями ОСОБА_3 не мала, як приватний підприємець не працювала.
Постановою Кегичівського районного суду Харківської області по справі № 624/830/16-п від 07.11.2016 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу розміром 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на суму 17000 грн.
Згідно з ч.12 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абз.4.ч. 2ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Водночас, відповідно до абз. 11 ч.2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.
Тобто, законодавець розмежовує такі два окремі правопорушення як торгівля алкогольними напоями без ліцензії та зберігання алкогольних напоїв у місцях, зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, у разі виявлення яких суб'єктом владних повноважень приймається окреме рішення по кожному з них.
Колегія суддів зазначає, що контролюючим органом було зафіксовано факт продажу працівником Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 алкогольних напоїв без дозвільних документів, що вказує на порушення суб'єктом підприємницької діяльності ч. 12 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у частині зобов'язання здійснення продажу алкогольних напоїв виключно на підставі ліцензій.
Водночас, до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 було застосовано фінансові санкції згідно рішення від 15.11.2016 року за № НОМЕР_2 за зберігання останнім алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, тобто за інше правопорушення, ніж те, яке було виявлено під час перевірки.
Між тим, на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 07.02.2002 року № 3032-III наказом Державної податкової адміністрації України 28.05.2002 року №251, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.08.2002 року за № 670/6958, затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку Єдиний державний реєстр місць зберігання (далі по тексту - Єдиний реєстр) - це перелік місць, що використовуються для зберігання спирту, та приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - місце зберігання), який містить відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Згідно з п. 7 Порядку передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів зобов'язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності. Згідно з пп. 3 п.5 вказаного Порядку матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Поряд з цим, згідно приписів статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру.
Згідно ст. 1 Закону України Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Отже, зазначені норми встановлюють обов'язок суб'єктів господарювання саме після отримання ліцензії на продаж алкогольних напоїв зберігати спирт, алкогольні напої та тютюнові вироби виключно в спеціальних місцях зберігання, які зафіксовані в Єдиному державному реєстрі місць зберігання.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.
До заяви додаються копія виданої заявнику ліцензії на відповідний вид діяльності, засвідчена нотаріально або посадовою особою органу ліцензування, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.
Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.
Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб'єкту господарювання протягом семи календарних днів від дня подання заяви.
Отже, з правового аналізу вищезазначених норм права вбачається, що обов'язок у суб'єкта господарювання щодо внесення до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів виникає саме після отримання останнім ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами та відповідності такого місця поняттю "місце зберігання" у розумінні Закону України Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Таким чином, оскільки Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 попередньо не було отримано ліцензії на торгівлю алкогольними напоями позивач по справі був позбавлений обов'язку щодо внесення до Єдиного реєстру відомостей про місце зберігання алкогольних напоїв, необхідність у чому виникає саме після отримання відповідних дозвільних документів на продаж алкогольних напоїв, у контексті розуміння Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо задоволення адміністративного позову, оскільки рішення контролюючого органу, в частині нарахування фінансової (штрафної) санкції за зберігання алкогольних та тютюнових виробів в місцях, що не внесено до Єдиного державного реєстру у розмірі 17000,00 грн., є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2017 року по справі №820/6852/16 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача по справі.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2017р. по справі №820/6852/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_4Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст ухвали виготовлений 22.05.2017 р.