Постанова № 66648210, 16.05.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2017
Номер справи
623/73/17
Номер документу
66648210
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2017 р. Справа № 623/73/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Русанової В.Б.

Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.

за участю секретаря судового засідання Дудка О.А.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 31.03.2017р. по справі № 623/73/17

за позовом ОСОБА_1

до Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання виконання певних дій,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив:

- визнати неправомірними дії Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-118 від 11 лютого 2016 року у розмірі 90% від суми місячного заробітку.

- зобов`язати Ізюмське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-118 від 11.02.2016р. у розмірі 90 % середнього заробітку на посаді начальника відділу прокуратури Донецької області з часу коли позивач набув право на підвищення пенсії, а саме з 01.12.2015р.

Постановою Ізюмського районного суду Харківської обалсті від 31.03.2017р. позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області відносно відмови у перерахунку призначеної мені пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-118 від 11.02.2016р. у розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Зобов`язано Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-118 від 11.02.2016р. у розмірі 90 % середнього заробітку на посаді начальника відділу прокуратури Донецької області, з часу коли ОСОБА_1 набув право на підвищення пенсії, а саме з 01.12.2015р.

Стягнуто з відповідача судовий збір у сумі 640,00 грн. на користь ОСОБА_1

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В судове засідання відповідач не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений своєчасно та належним чином, просив розглядати справу за його відсутності.

Позивач в судовому засіданні заперечував проти вимог апеляційної скарги, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.12.2004р. є пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ізюмському районі м. Харкова, отримував пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% розміру місячної заробітної плати, працює прокурором Лиманського відділу Слов'янської місцевої прокуратури, з 2016р. виплата пенсії позивачу призупинена.

19.02.2016р. ОСОБА_1 звернувся до УПФ України в Ізюмському районі Харківської області (правонаступником якого є Ізюмське обєднане управління пенсійного фонду України Харківської області) із заявою про перерахунок пенсії, у зв`язку підвищенням заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% розміру місячної заробітної плати , додавши до неї довідку прокуратури Донецької області від 11.02.2016р. № 18-57-118. (а.с. 16,17)

Листом від 03.03.2016р. № 29/М-14 позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії з посиланням на п.5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213, яким з 01.06.2015р. скасовано норми щодо призначення пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу», Закону України «Про прокуратуру» та раніше призначені пенсії не перераховуються. (а.с. 18)

Не погодившись з діями відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що з 01.06.2015р. норми Закон України "Про прокуратуру" щодо пенсійного забезпечення втратили чинність і відповідні пенсії за цим законом не призначаються, на даний час особам, які підпадають під дію цього закону пенсія призначається на загальних підстав.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, зазначає що судом не обґрунтовано неправомірність дій відповідача, а також наявність законодавчо встановленого права позивача на перерахунок пенсії виходячи з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України Про пенсійне забезпечення, Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та іншими нормативно-правовими актами.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-XII Про прокуратуру(що діяла до 15.07.2015р.), Закону України Про прокуратуру 28.12.2014р. № 76-VIII.

Відповідно до вимог ч. 12 ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991р. №1789-XII, (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991р. №1789-XII (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України Про прокуратуру, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ Прикінцеві положення Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VII, що набрав чинності з 15 липня 2015 року, визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Положення частини 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом України "Про прокуратуру" № 1697-VII, а саме з 15 липня 2015 року.

Отже, на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р. № 1013 (набрала чинності з 01.12.2015 р.) та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі частини 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, зазначена норма втратила чинність.

Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII не містить аналогічної норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено і відповідний нормативно-правовий акт не прийнято.

За таких обставин, враховуючи вищевказані норми, колегія суддів приходить до висновку, що з 15.07.2015р. законодавчо не встановлені підстави для перерахунку пенсій працівникам прокуратури, у зв'язку з чим підстави для такого перерахунку відсутні.

Норми законодавства, якими скасовано право на перерахунок призначених прокурорам пенсій на час розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними.

Таким чином, оскільки чинним законодавством України на час звернення позивача до пенсійного органу не встановлено право на перерахунок призначених пенсій прокурорів з підстав підвищення оплати працюючих працівників, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, то відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача.

Доводи апеляційної скарги щодо звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії , складеною в довільній формі, колегія суддів вважає необґрунтованими, тому як зазначені обставини не були підставою для відмови в її задоволені. Крім того, обов'язком пенсійного органу є обєктивний, всебічний і вчасний розгляд звернення; забезпечення реалізацію передбачених законодавством прав осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду; надання консультацій щодо пенсійного законодавства, в тому числі і щодо форми звернення.

Також, колегія суддів вважає помилковими доводи позивача в позовній заяві щодо звуження його прав, за наслідками відмови в перерахунку пенсії, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. № 7-рп/2016 , яка скасовує законодавчо встановлено обмеження максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України " Про прокуратуру".

Рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційним положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме першого речення ч.1 ст. 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу","Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

Колегія суддів зазначає, що пенсія позивачу призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а не згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а отже зазначене рішення Конституційного Суду України не стосується спірних правовідносин щодо перерахунку пенсії.

За таких обставин, суд першої інстанції не вірно застосував норми матеріального права та встановив обставини справи, що призвело до помилкових висновків про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Таким чином, колегія суддів вважає, що у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції неповно було встановлено всі обставини справи та порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постанова Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 31.03.2017р. підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області задовольнити.

Постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 31.03.2017р. по справі № 623/73/17 скасувати.

Прийняти нову постанову, , якою в задоволені позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови виготовлений 22.05.2017 р.