
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/56/17 Головуючий у 1-й інстанції: Гаврилюк В.О. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
15 травня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Карпушової О.В.,
за участі секретаря: Козлової І.І.
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 41 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 13.02.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Черкаської районної державної адміністрації про визнання незаконними та протиправними дій, визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Черкаської районної державної адміністрації про визнання дій по відмові у наданні позивачу дозволу на розробку технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 7,5 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області протиправними, визнання протиправним та скасування рішення Черкаської райдержадміністрації, викладене в листі № 3282/01-22 від 13.12.2016, про відмову позивачу у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 7,5 га для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області, зобов'язання повторно розглянути його заяву від 21.11.2016 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 7,5 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області та прийняти рішення у відповідності до ст. 123 ЗК України.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 13.02.2017 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що вказана земельна ділянка відноситься до земель запасу Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області у зв'язку з чим у відповідача відсутні підстави для виконання вимог ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», а викладену у листі Черкаської районної державної адміністрації № 3282/01-22 від 13.12.2016 відповідь вважає обґрунтованою.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
21.11.2016 позивачем подано заяву до Черкаської РДА про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 7,5 га для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власником державних актів на право власності на цю земельну ділянку) за рахунок перерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок в адміністративних межах Білозірської сільської ради Черкаського районі Черкаської області (а.с. 5). До заяви позивачем подано копії паспорту, ІНН, викопіювання земельної ділянки.
Листом Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області № 3397/01-23 від 22.12.2016 позивача повідомлено, що для отримання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою позивачу необхідно подати до Центру адміністративних послуг Черкаського району документи згідно ст. 122 ЗК та відповідно до Розпорядження Голови Черкаської РДА № 82 від 15.03.2013.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач вже звертався до Черкаської РДА із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 7,5 га для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання реєстрації власниками права власності на дані земельні ділянки за рахунок нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок в адміністративних межах Білозірської об'єднаної територіальної громади, Черкаського району Черкаської області.
Листом Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області № 3282/01-22 від 13.12.2016 повідомлено позивача, що викопіювання з карти адміністративної території Білозірської об'єднаної територіальної громади не відповідає дійсності, не завірена землевпорядником та головою територіальної громади. На даній земельній ділянці посаджено садок СПП «Біле-Озеро» за рахунок земель запасу Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
Дана земельна ділянка відноситься до земель запасу в адмінмежах Білозірської об'єднаної територіальної громади, а не являється нерозподіленими (не витребуваними) паями.
З 2013 року землями державної власності резерву та запасу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розпоряджається управління Держгеокадастру в Черкаській області (а.с. 18).
15.03.2013 Черкаською РДА затверджено розпорядження № 82 «Про затвердження інформаційної та технологічної карток адміністративної послуги.
02.10.2003 між Черкаською РДА та СГПП «Біле озеро» укладено договір оренди земельної ділянки строком на 49 років земельні ділянки загальною площею 11,25 га, в тому числі: сіножаті - 3,55 га, пасовища - 7,70 га, за рахунок земель запасу Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області (а.с. 23-28).
Основним нормативно-правовим актом з регулювання земельних правовідносин є Земельний кодекс України. Завданням Кодексу, разом з іншими нормативно-правовими актами, що регулюють земельні відносини, є забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 2 ст. 116 вказаного Кодексу набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно ч. 1 ст. 122 Кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх.
Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (частина 1 статті 79 Земельного кодексу України).
У відповідності до ч. 4, 5 ст. 122 ЗК України, Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Згідно статті 13 Закону України № 899-IV від 05.06.2003 «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Відповідно до пункту 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 122 від 04.02.2004, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
У клопотанні про передачу земельної ділянки у власність, а у разі наміру одержати земельну ділянку в оренду - у клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зазначаються цільове призначення ділянки, орієнтовний розмір і місце розташування земельної ділянки (далі - клопотання). У клопотанні відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» також зазначається в довільній формі згода громадянина на обробку в ПК «Кадастр» його персональних даних, зазначених у клопотанні та доданих до нього документах.
Відповідно до частини другої ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною третьою ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
За частиною першою ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Згідно з частиною третьою цієї статті передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки в оренду, органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у користування чи оренду зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у користування чи оренду, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень.
Так, дійсно, позивач подав до Черкаської районної державної адміністрації заяву щодо надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 7,5 га для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) за рахунок нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області. До заяви були надані документи: копія паспорту, копія ідентифікаційного коду та викопіювання земельної ділянки (згідно додатку до заяви).
Разом з тим, відповідно до договору оренди земельної ділянки від 02.10.2003 Черкаська районна адміністрація на підставі розпорядження голови Черкаської районної державної адміністрації № 331 від 22.09.2003 надало у довгострокову оренду сільськогосподарському приватному підприємству "Біле озеро" строком на 49 років земельні ділянки загальною площею 11,25 га за рахунок земель запасу Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області. Вказаний договір зареєстрований в Черкаському районному земельно-кадастровому бюро, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис № 6 від 03.10.2003, посвідчено приватним нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу Висоцькою Світланою Іванівною та зареєстровано в реєстрі за № 6968. Вказане підтверджується викопіюванням із плану адмінтериторії Білозірської сільської ради Черкаського району, погодженого начальником районного відділу земельних ресурсів О.П. Лесков та сільським головою С.І. Ковтун.
В матеріалах справи, наявні викопіювання із плану адмінтериторії Білозірської сільської ради Черкаського району, що свідчить про те, що земельна ділянка, щодо якої позивач просить надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), є тією ж самою ділянкою, яка передана сільськогосподарському приватному підприємству "Біле озеро" строком на 49 років. Іншого судом апеляційної інстанції під час розгляду справи не встановлено.
Отже, вказана земельна ділянка відноситься до земель запасу Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області у зв'язку з чим надана відповідь відповідачем є обґрунтованою.
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 13.02.2017 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 22.05.2017.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
О.В. Карпушова
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Карпушова О.В.
Аліменко В.О.