Ухвала суду № 66646899, 23.05.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2017
Номер справи
805/3685/16-а
Номер документу
66646899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кониченко О.М.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2017 року справа №805/3685/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Блохіна А.А., Ястребової Л.В.,

секретар судового засідання Терзі Д.А.,

за участю представника відповідача Колеснікової О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємства «ДОНБАССТРАНС-ЛОГІСТІК» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2017 року у справі №805/3685/16-а за позовом приватного підприємства «ДОНБАССТРАНС-ЛОГІСТІК» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення від 17 серпня 2016 року №0001431201, зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.200) просив визнати неправомірними податкове повідомлення-рішення від 17 серпня 2016 року №0001431201, частково скасувати його та зробити перерахунок штрафних санкцій у відповідності до розрахунку штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідач провів камеральну перевірку позивача з питань дотримання умов щодо реєстрації у порядку визначеному законодавством в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунків коригувань складених у листопаді-грудні 2015 та січні - лютому 2016 рок, за результатами якої встановлено порушення позивачем п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України та прийнято податкове повідомлення-рішення за №0001431201 від 17.08.2016 року про застосування штрафу у загальній сумі 86021,29 грн.

Податкове повідомлення-рішення є неправомірним, оскільки до порушення строку реєстрації податкових накладних в 2015 році повинна застосовуватися ст..120-1 ПК в редакції, що діяла на час такого порушення.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2017 року в задоволені позову відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою задовольнити позов.

В обґрунтування зазначив, що суд першої інстанції не врахував той факт, що на час проведення перевірки позивача податковий орган не мав права на її проведення в зв'язку з мораторієм.

Крім цього, відповідач міг застосувати штрафні санкції відповідно до ст..120-1 ПК України (до 01.01.2016 року) тільки у відповідності до порядку застосування штрафних санкцій, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Проте, станом на час прийняття спірного податкового повідомлення-рішення такого порядку не існувало.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

Приватне підприємство «ДОНБАССТРАНС-ЛОГІСТІК» зареєстровано в якості юридичної особи, включено до ЄДРПОУ за №34586268, знаходиться на податковому обліку Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.

Посадовими особами відповідача проведено камеральну перевірку приватного підприємства «ДОНБАССТРАНС-ЛОГІСТІК» з питань дотримання умов щодо реєстрації у порядку визначеному законодавством в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунків коригувань складених у листопаді-грудні 2015 та січні - лютому 2016 рок за результатами якої складено акт №599/05-19-12-01/34586268 від 20 липня 2016 року (а.с.8-9).

Перевіркою встановлено порушення позивачем п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, щодо термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

17 серпня 2016 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення за №0001431201 про застосування до позивача штрафної санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у загальній сумі 86021,29 грн.(а.с.10)

Позивач звернувся до Головного управління Держаної фіскальної служби у Донецькій області зі скаргою, за результатами розгляду якої податкове повідомлення-рішення за №0001431201 від 17 серпня 2016 року залишено без змін, скарга без задоволення (рішення від 20.09.2016 року №5303/10/05-99-10-01-12-1) (а.с.12-14)

Позивач не заперечує факт несвоєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Спірним питанням даної справи є правомірність застосування штрафної санкції, передбаченої п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України з огляду на те, що у 2015 році Міністерством фінансів України не було затверджено порядку застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України згідно приписів пункту 120-1.3 ст. 120-1 такого Кодексу.

Пунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.

На підставі пп.41.1. ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до вимог п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Як вбачається з акту проведеної відповідачем камеральної перевірки, позивачем у листопаді 2015 року зареєстровані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із затримкою на термін до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 56626,27 грн., у грудні 2015 року, січні, лютому 2016 року зареєстровані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із затримкою на термін до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 40036,50 грн., у листопаді, грудні 2015 року зареєстровані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із затримкою на термін до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 195942,40 грн. та у листопаді 2015 року зареєстровані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із затримкою на термін понад 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 33921,60 грн.

Згідно п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Таким чином, Податковим кодексом України передбачений обов'язок платника податків зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою її складання, а за не здійснення такої реєстрації у встановлені терміни законодавством передбачена відповідальність.

На підставі статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до п.120-1.3 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції чинній до 01.01.2016 року), порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Дійсно, на час виникнення спірних правовідносин, такий порядок затверджено не було.

Однак, Законом України від 24.12.2015 р. №909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» пункт 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України виключено з 01.01.2016 р.

Тобто, на дату прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення пункт п.120-1.3 ст.120-1 ПКУ було виключено.

Згідно положень статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1/99-рп зазначено, що частину першу ст. 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

На час виникнення у позивача відповідного обов'язку щодо реєстрації спірних податкових накладних, норми пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, якими встановлена відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, набрали чинності та були діючими.

Відповідно до п.35 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України норми пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених до 1 жовтня 2015 року.

Спірним податковим повідомлення-рішенням до позивача застосовані штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, складених у листопаді, грудні 2015 року та січні, лютому 2016 року.

Враховуючи наявність факту порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних, складених після 1 жовтня 2015 року, відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції у відповідності до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

На підставі п.113.3 ст.113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

На підставі викладеного, з огляду на визначеність Податковим кодексом України порядку застосування штрафних санкцій, судова колегія не приймає доводи апелянта про відсутність підстав для застосування штрафних санкцій за ст..120-1 ПК України в зв'язку з неприйняттям порядку їх застосування.

Щодо мораторію на проведення податковими органами перевірок суб'єктів господарювання судова колегія зазначає, що проведення або не проведення перевірки жодним чином не впливає на підстави застосування штрафу за положеннями статті 120-1 ПК України.

Наведенні норми не пов'язують право податкового органу на застосування штрафу з фактом проведення перевірки, що доводить безпідставність посилання позивача на протиправність перевірки, як підставу неправомірності застосування штрафу.

Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу приватного підприємства «ДОНБАССТРАНС-ЛОГІСТІК» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2017 року у справі №805/3685/16-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2017 року у справі №805/3685/16-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 23 травня 2017 року.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді А.А. Блохін

Л.В. Ястребова