Копія
Справа № 822/1063/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2017 року 13:05 м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівШевчука О.П. Ковальчук О.К. Лабань Г.В. при секретарі за участі:Бачку А.М. представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про скасування наказу №32-Д від 03 квітня 2017 року, -
ВСТАНОВИВ:
Житлово-будівельний кооператив (далі - ЖБК) "Парковий бульвар-1" звернувся в суд з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить скасувати наказ управління Державної архітектурно-будівельної інспекції (далі - УДАБІ) у Хмельницькій області №32-Д від 03 квітня 2017 року про скасування реєстрації декларації про початок будівельних робіт на об'єкті "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями; Хмельницька область, м. Хмельницький, АДРЕСА_1 " від 29 березня 2017 року за НОМЕР_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що прийняття такого наказу грубо порушує право позивача на виконання будівельних робіт, а тому такий наказ є незаконними та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав посилаючись на обставини, що викладені в позовній заяві. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. В задоволенні позовних вимог просив відмовити, посилаючись на те, що позивач не мав права виконувати будівельні роботи без оформленого права користування земельної ділянки та присвоєння декларації реєстраційного номера та внесення даних по ній до Єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих, будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів і сертифікатів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Між ЖБК "Парковий бульвар-1" та ТОВ "Дубнобудсервіс" 09 грудня 2014 року укладено договір суборенди земельної ділянки, відповідно до умов якого позивач користується земельною ділянкою площею 0,2238 га по АДРЕСА_1, з цільовим призначенням під будівництво багатоквартирного житлового будинку.
Між позивачем та ФОП ОСОБА_5 19 лютого 2015 року укладено договір №06-14 на розроблення проектної документації, а також в Департаменті архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради позивачем отримано містобудівні умови та обмеження земельної ділянки №229/ГП-25.1-04.
Позивач 01 квітня 2015 року з метою реєстрації декларації про початок будівельних робіт на будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по АДРЕСА_1 у м. Хмельницькому, надіслав два її примірники до УДАБІ у Хмельницькій області з проханням проставити відмітку про її реєстрацію, реалізувавши таким чином свій обов'язок звернення у встановленому порядку до уповноваженого органу із заявою про реєстрацію декларації.
Листом від 09 квітня 2015 року УДАБІ у Хмельницькій області повідомило позивача про те, що у разі, коли декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог, управління повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк передбачений для її реєстрації.
З-поміж цього, позивачу було пояснено, що після усунення недоліків, що стали підставою для повернення декларації на доопрацювання, замовник може повторно звернутись до УДАБІ у Хмельницькій області через центри надання адміністративних послуг, для подальшої реєстрації декларації. Водночас, звернено увагу на те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 року №523-р "Деякі питання надання адміністративних послуг" декларації про початок виконання підготовчих, будівельних робіт та декларації про готовність об'єкта до експлуатації подаються виключно через центри надання адміністративних послуг.
Пізніше, в серпні 2015 року під час проведення перевірки позивачу стало відомо, що декларація, яку він просив зареєструвати у квітні 2015 року, так і не зареєстрована у Єдиному реєстрі.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2016 року у справі №822/6207/15, у відповідності до вимог п.п.2, 9, 11, 13 Порядку виконання будівельних робіт №466, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №446 від 13 квітня 2011 року "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" (далі - Порядок) та п.п.2 та 5 ст.36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", в зв'язку з тим, що УДАБІ у Хмельницькій області не повідомило позивача про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт або про відмову в її реєстрації та не повернуло документи на доопрацювання, судом встановлено факт того, що позивач вчинив всі передбачені чинним законодавством дії для реєстрації дозвільного документа на виконання будівельних робіт, а відповідачем, в свою чергу, протиправно допущено бездіяльність, яка полягала у не вчиненні дій щодо реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 01 квітня 2015 року.
З метою захисту порушеного права позивача на здійснення будівельних робіт, Вінницьким апеляційним адміністративним судом постановлено також зобов'язати ДАБІ України вчинити дії щодо внесення відомостей про зареєстровану декларацію про початок виконання будівельних робіт від 01 квітня 2015 року "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по АДРЕСА_1 в м. Хмельницькому" до єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих, будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів і сертифікатів.
За ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, позивач отримав усю необхідну дозвільну та проектно-технічну документацію для будівництва багатоповерхового житлового будинку по вулиці Проскурівського підпілля, 157.
Однак, листом №1022-2/985-17 від 03 квітня 2017 року відповідач повідомив позивача про те, що Декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями по вулиці Проскурівського підпілля, 157, відомості про яку він вніс до єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих, будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів і сертифікатів від 29 березня 2017 року за НОМЕР_1, скасовано.
Будь-яких додаткових документів чи пояснень, а також зазначення підстав скасування декларації відповідачем ЖБК "Парковий бульвар-1" надано не було.
При цьому, наданим на ухвалу суду оскаржуваним наказом відповідача №32-д від 03 квітня 2017 року, з метою забезпечення виконання завдань, покладених на УДАБІ у Хмельницькій області, відповідно до ст.39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 (зі змінами), Порядку прийняття закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 №461 (зі змінами) та на підставі службової записки головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Хмельницькій області Кліпова В.А. скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями: Хмельницька область, м. Хмельницький, АДРЕСА_1" від 29 березня 2017 за НОМЕР_1 (замовник будівництва - ЖБК "Парковий бульвар - 1", ЄДРПОУ 38854413) та наказано Головному інспектору будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами ОСОБА_7 направити наказ до ДАБІ України для вилучення відомостей щодо декларації про початок виконання будівельних робіт з єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів у термін до 04 квітня 2017 року.
Також, згідно змісту рішення відповідача №32-Д від 03 квітня 2017 року, під час перевірки дотримання вимог законодавства в сфері містобудівної діяльності по АДРЕСА_1 у м. Хмельницький та на підставі службової записки головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Хмельницькій області Кліпова В.А. встановлено факт подання недостовірних даних, наведених у декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями; Хмельницька область, м. Хмельницький, АДРЕСА_1" від 29 березня 2017 року за НОМЕР_1 (замовник будівництва - ЖБК "Парковий бульвар-1", ЄДРПОУ 38854413), які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема збудований без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чим порушено ст.36 ч.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Враховуючи те, що зазначені недостовірні дані є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, керуючись п.22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 року №747), а також ст.39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", реєстрацію декларації за НОМЕР_1 від 29 березня 2017 року вирішено скасувати.
Надаючи оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.
Оглядом наданих відповідачем та долучених до матеріалів справи доказів, суд встановив, що на підставі направлення для проведення позапланової перевірки №292 від 28 березня 2017 року, головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок УДАБІ у Хмельницькій області Кліповим В.А., 03 квітня 2017 року відповідно до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553, проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ЖБК "Парковий бульвар-1", на об'єкті "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями: Хмельницька область, м. Хмельницький, АДРЕСА_1".
За результатами вказаної позапланової перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03 квітня 2017 року, згідно висновків якого, зокрема: у замовника будівництва станом на 03 квітня 2017 року відсутні право власності або користування земельною ділянкою, кадастровий номер НОМЕР_2 та без дозвільних документів які надають право на виконання будівельних робіт (зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт), самочинно замовником розпочато будівельні роботи з будівництва 11 поверхів, чим порушено ст.36 ч.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Крім того, суд встановив, що рішенням державного реєстратора Олешинської сільської ради Хмельницького району, Хмельницька області Андрієвської М.В., індексний номер: 34685058 від 07 квітня 2017 року, на підставі договору оренди, серія та номер: 040874200083, виданого 16 травня 2008 року, видавник: Хмельницька міська рада та ТОВ "Хмельницькбудінвест"; додаткової угоди, серія та номер: 137-02-2013/2489440, виданий 13 вересня 2013 року, видавник: Хмельницька міська рада та ТОВ "Хмельницькбудінвест"; договору суборенди, серія та номер: б/н, виданого 09 грудня 2014 року, видавник: ТОВ "Дубнобудсервіс", ЖБК "Парковий бульвар-1"; додаткової угоди, серія та номер: 153/02, виданої 22 жовтня 2014 року, видавник: Хмельницька міська рада та ТОВ "Дубнобудсервіс"; декларації про початок виконання будівельних робіт, серія та номер: НОМЕР_1, виданої 29 березня 2017 року, видавник: УДАБІ у Хмельницькій області; постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2016 року по справі №822/6207/15, за ЖБК "Парковий бульвар-1" зареєстровано право приватної власності на об'єкт нерухомого майна: незавершене будівництво - "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями", що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, АДРЕСА_1". Земельна ділянка місця розташування, кадастровий номер: НОМЕР_2, цільове призначення: для колективного житлового будівництва.
В зв'язку із переходом права власності на майно, 04 квітня 2017 року позивач звернувся до Хмельницької міської ради із клопотанням від 04.04.2017 року про надання в оренду (постійне користування) земельної ділянки площею 0,2238 га, кадастровий номер: НОМЕР_2, що розташована за адресою: м. Хмельницький, АДРЕСА_1.
Частиною 2 ст.120 Земельного кодексу України встановлено, що якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Оцінюючи правомірність винесення оскаржуваного наказу №32-д від 03 квітня 2017 року, суд враховує те, що за абз.8 п.22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 року №747), орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.
Частиною 7 ст.36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких органом державного архітектурно-будівельного контролю може бути скасовано декларацію про початок виконання будівельних робіт, а саме: 1) подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт; 2) отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем (замовником), смерті фізичної особи-замовника або визнання її безвісно відсутньою; 3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Суд встановив, що у відповідача відсутня будь-яка підстава передбачена ч.7 ст.36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" для скасування декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями; Хмельницька область, м. Хмельницький, АДРЕСА_1" від 29 березня 2017 року за НОМЕР_1, оскільки постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2016 року у справі №822/6207/15 встановлено, що вказана декларація вважалась зареєстрованою згідно вимог пунктів 2,5 статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", договір суборенди укладений між ЖБК "Парковий бульвар-1" та ТОВ "Дубнобудсервіс" від 09 грудня 2014 року , відповідно до умов якого позивач користується земельною ділянкою площею 0,2238 га по АДРЕСА_1, з цільовим призначенням під будівництво багатоквартирного житлового будинку, укладений до 02.04.2017 року, а також враховуючи те, що вказане незавершене будівництво зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та згідно ч.2 ст.120 Земельного кодексу України право користування земельною ділянкою переходить для його обслуговування.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи те, що позивачем спростовано висновки УДАБІ у Хмельницькій області, викладені в акті позапланової перевірки від 03 квітня 2017 року щодо наявності підстав для скасування декларації про початок будівельних робіт на об'єкті "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями; Хмельницька область, м. Хмельницький, АДРЕСА_1" від 29 березня 2017 року за НОМЕР_1 та виконання будівельних робіт без дозвільних документів, колегія суддів дійшла висновку, що наказ УДАБІ у Хмельницькій області №32-Д від 03 квітня 2017 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, заявлені позовні вимоги ЖБК "Парковий бульвар-1" до УДАБІ у Хмельницькій області заявлені обґрунтовано, підтверджені належними доказами, а тому їх необхідно задовольнити.
При цьому, згідно з ч.2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, та скасувати рішення управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №32-д від 03 квітня 2017 року "Про скасування реєстрації декларації про початок будівельних робіт" на об'єкті "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями; Хмельницька область, м. Хмельницький, АДРЕСА_1 " від 29 березня 2017 року за НОМЕР_1, як таке що за змістом не відповідає вимогам чинного законодавства України.
У відповідності до вимог ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Суд встановив, що за звернення до Хмельницького окружного адміністративного суду згідно квитанції №0.0.740709804.1 від 07 квітня 2017 року позивач сплатив судовий збір на суму 1600,00 грн., які підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ДАБІ України.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1" задовольнити.
Скасувати наказ управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №32-Д від 03 квітня 2017 року про скасування реєстрації декларації про початок будівельних робіт на об'єкті "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями; Хмельницька область, м. Хмельницький, АДРЕСА_1 " від 29 березня 2017 року за НОМЕР_1.
Скасувати рішення управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №32-д від 03 квітня 2017 року "Про скасування реєстрації декларації про початок будівельних робіт" на об'єкті "Будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудованими офісно-торгівельними приміщеннями; Хмельницька область, м. Хмельницький, АДРЕСА_1 " від 29 березня 2017 року за НОМЕР_1.
Стягнути на користь житлово-будівельного кооперативу "Парковий бульвар-1", ідентифікаційний код 38854413, судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 23 травня 2017 року 12:12.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/О.П. Шевчук О.К. Ковальчук Г.В. Лабань "Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук