Постанова № 66645805, 22.05.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2017
Номер справи
815/856/17
Номер документу
66645805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/856/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фотон Екстра" до управління Укртрансбезпеки в Одеській області, управління Укртрансбезпеки в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування постанов та рахунків, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Фотон Екстра" до управління Укртрансбезпеки в Одеській області, управління Укртрансбезпеки в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: фізична особа - підприємець ОСОБА_1, в якому позивач просить:

- визнати протиправними та скасувати постанови управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно - господарських штрафів № ВН 0151191 та № ВН 0151192 від 31.01.2017 року;

- скасувати рахунки від 26.12.2016 та 27.12.2016 року управління Укртрансбезпеки в Рівненській області.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач (управління Укртрансбезпеки в Рівненській області) вірно встановив, особу. яка є фактичним користувачем (перевізником у розумінні Закону № 2344-ІІІ) транспортного засобу, внаслідок чого необґрунтовано притягнув до відповідальності ТОВ "Фотон Екстра" до адміністративно - господарської відповідальності.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити.

Представники відповідачів до судового засідання не з'явилися. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно, що підтверджується матеріалами справи.

Третя особа підтримала заявлені позовні вимоги та зазначила, що саме ФОП ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність з надання послуг перевезення небезпечних вантажів.

ФОП ОСОБА_1 має ліцензійні картки з необмеженим часом дії, яка надає право її власнику використовувати вантажні автомобілі, зокрема, автомобілями марки МАN, реєстраційні номери НОМЕР_4 та НОМЕР_5 з метою перевезення небезпечних вантажів. Дані обставини відповідачем встановлені не були.

Крім того, водіями вантажних вказаних автомобілів, які зазначені в акті перевірки є ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які перебували у трудових відносинах з ФОП ОСОБА_1, що підтверджується трудовими договорами № 15301305953 від 14.11.2013 року та № 01/12/16 від 09.12.2016 року.

Зважаючи на те, що до судового засідання прибули не всі особи, хоча і були повідомлені належним чином, перешкод для розгляду справи не має, суд вирішив розглянути справу в порядку письмового провадження (ч. 6 ст. 128 КАС України).

Розглянувши подані позивачем документи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Під час проведення рейдових перевірок 26 та 27 грудня 2016 року, інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області приналежність транспортних засобів була встановлена на підставі свідоцтв про їх реєстрацію, зокрема, свідоцтва про реєстрацію серія НОМЕР_6 від 19.12.2012, видане на транспортний засіб номерний знак НОМЕР_1 та свідоцтва про реєстрацію серія НОМЕР_7 від 19.12.2012, видане на транспортний засіб номерний знак НОМЕР_2.

Відповідно до п.16 Порядку здійснення державного контролю, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок здійснення габаритно-вагового контролю).

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю визначено поняття «габаритно-ваговий контроль» - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Підпунктом 3 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю визначено поняття «великовагові та великогабаритні транспортні засоби» - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що визначені у п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.

Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35м), за довжиною - 22м (для маршрутних транспортних засобів - 25м), фактичну масу понад 40т (для контейнеровозів - понад 44т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5т), здвоєні осі - 16т, строєні - 22т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18т, строєні - 24т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2м.

26 та 27 грудня 2016 року контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області, на стаціонарному пункті габаритно - вагового контролю а/д «Київ-Чоп» 434 км проведено зважування транспортних засобів, які знаходяться у власності ТОВ "Фотон Екстра".

Після проходження 26.12.2016 водієм транспортного засобу, номерний знак НОМЕР_1 габаритно-вагового контролю співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області встановлено, що перевезення вантажів здійснюються з порушенням п.22.5 Правил дорожнього руху, а саме: загальна маса транспортного засобу становила 42.98т при допустимих 40 т, навантаження на одиночну вісь становить 13.49 т при допустимих 11т, навантаження на строєну вісь становить 22.86 т при допустимих 22 т.

За наслідками вказаного складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а/с. 115), Акт перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а/с. 113) та Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів (а/с. 118).

27.12.2016 року після проходження водієм транспортного засобу номерний знак НОМЕР_3, габаритно - вагового контролю співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області встановлено, що перевезення вантажів здійснюються з порушенням п.22.5 Правил дорожнього руху, а саме: навантаження на одиночну вісь склало 15.25 т при допустимих 11т.

27.12.2016 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області за результатами габаритно-вагового контролю складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а/с. 116), Акт перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а/с. 114) та Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів (а/с. 117).

Згідно вимог п.25 Порядку здійснення державного контролю справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

На підставі вказаного матеріали справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТОВ «Фотон Екстра» були направлені до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області.

31.01.2017 року Управління Укртрансбезпеки в Одеській області розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт у відношенні ТОВ ТОВ «Фотон Екстра» винесена Постанова про застосування адміністративно - господарського штрафу №ВН 0151192 (а/с. 29).

31.01.2017 року Управління Укртрансбезпеки в Одеській області розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт у відношенні ТОВ ТОВ «Фотон Екстра» винесена Постанова про застосування адміністративно - господарського штрафу №ВН 0151191 (а/с. 30).

Крім того, судом встановлено, що «Фотон Екстра» є власником транспортних засобів - вантажні автомобілі марки МАN, реєстраційні номери НОМЕР_4 та НОМЕР_5.

Відповідно до договору найму транспортних засобів, укладеного 03.03.2014 року між ТОВ «Фотон Екстра» та ФОП ОСОБА_1 та посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Філімоновою Г.В. за реєстровим номером № 505, «Наймодавець» - ТОВ «Фотон Екстра» передав вантажні автомобілі марки МАN, реєстраційні номери НОМЕР_4 та НОМЕР_5, у тимчасове платне користування «Наймачу» - ФОП ОСОБА_1 строком на п'ять років (а/с. 21-24).

Передача транспортного засобу у володіння та користування ФОП ОСОБА_1 підтверджується також тимчасовими реєстраційними талонами серії ДАР № 452411 від та ДХХ № 009212.

ФОП ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність з надання послуг перевезення небезпечних вантажів (вантажні перевезення).

Так, товарно-транспортні накладні № 1866 від 26.12.2016 року та № 1872 від 27.12.2016 року які були наявні під час перевезення вантажу і відображені в актах перевірки, виписані на Автопідприємство /ФОП ОСОБА_1/, як перевізника вантажів (а/с. 122-123).

ФОП ОСОБА_1 має ліцензійні картки з необмеженим часом дії, яка надає право її власнику використовувати вантажні автомобілі, зокрема, автомобілі марки МАN, реєстраційні номери НОМЕР_4 та НОМЕР_5 з метою перевезення небезпечних вантажів.

Водії вантажних автомобілів марки МАN, реєстраційні номери НОМЕР_4 та НОМЕР_5, які керували транспортним засобом під час проведення перевірки, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, перебували у трудових відносинах з ФОП ОСОБА_1, згідно із трудовими договорами № 15301305953 від 14.11.2013 року та № 01/12/16 від 09.12.2016 року.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Тобто саме товарно-транспортна накладна є документом, що безпосередньо зазначає учасника дорожнього руху, в розумінні відповідальності за проїзд великоваговими транспортними засобами, без відповідного дозволу, що в нашому випадку є Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, тобто саме цей суб'єкт господарювання є перевізником.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт".

Органами державного контролю на автомобільному транспорті, відповідно до приписів пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України 08 листопада 2006 року №1567 "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті"(далі - Порядок) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. №2344-ІІІ цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до абз. 1 ч.7 ст.6 Закону Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

На підставі ч.12 ст.6 Закону державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Відповідно до 4.14, 17 ст.6 Закону державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки а наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, підтвердженого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 2, 7, 10 ч.1 ст.34 Закону автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Згідно з 4.1, 2 ст. 48 Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього уху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для водія є - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 р. №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №306 визначено, що рух транспортних засобів та їх составів фактична маса яких більше 36 т здійснюється за спеціальними правилами.

Згідно з п.4 Правил дорожнього руху, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі виданого перевізникові Державтоінспекцією за наявності погодження з дорожніми, комунальними, залізничними та іншими підприємствами і організаціями дозволу, в якому визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

Отже, відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт підлягають автомобільні перевізники.

З огляду на абз.18 ст.1 Закону автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Таким чином, плата за порушення законодавства про автомобільний транспорт застосовуються відносно автомобільних перевізників, якими є фізичні або юридичні особи, що здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами. При цьому законодавець не пов'язує настання відповідної адміністративно-господарської відповідальності із фактом перебування транспортного засобу у власності відповідної фізичної чи юридичної особи.

В той же час, безпосередньо п.37 Постанови КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27 червня 2007 р. N 879, чітко передбачено, що саме Учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством.

Аналіз наведених норм законодавства показав, що відповідальність за перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів покладається на автомобільного перевізника - фізичну або юридичну особу, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Таким чином, в даному випадку позивач не є автомобільним перевізником, в розумінні абз. 18 ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому до нього не можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції визначені статтею 60 цього Закону, а також відповідно до ст. 61 Конституції України щодо індивідуальної відповідальності він не зобов'язаний сплачувати плату за проїзд великовагових та/або великогабаритного транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, оскільки перевезення вантажу на належному йому транспортному засобі здійснювалось ФОП ОСОБА_1

При цьому слід звернути увагу на наявність в матеріалах справи письмових доказів (а/с. 107-111), які свідчать про застосування адміністративно - господарських санкцій (ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт") до ФОП ОСОБА_1 за результатами проведення рейдових перевірок 26 та 27 грудня 2016 р.

В силу ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Частиною 2 цієї статті визначено, що у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 6-8, ч. 6 ст. 71, 86, 128, 167, 186, 254, КАС України суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно - господарських штрафів № ВН 0151191 та № ВН 0151192 від 31.01.2017 року.

Скасувати рахунок управління Укртрансбезпеки в Рівненській області від 26.12.2016 та 27.12.2016 року.

Стягнути з управління Укртрансбезпеки в Одеській області в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Фотон Екстра" (код ЄДРПОУ 35303414) суму судового збору за подання адміністративного позову за:

- платіжним дорученням № 213 від 09.02.2017 р. у сумі 400, 00 грн.;

- платіжним дорученням № 237 від 13.02.2017 р. у сумі 1 200, 00грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Потоцька Н.В.