Постанова № 66643400, 19.05.2017, Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
19.05.2017
Номер справи
336/2491/16-а
Номер документу
66643400
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 336/2491/16-а

Пр. № 2-а/336/4/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2017 року м.Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді: Артемової Л.Г.,

при секретарі: Аксьоновій О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського обєднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя про визнання рішення протиправним, зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка 27.04.2016 року звернулась до суду із зазначеним адміністративним позовом (згідно штампу на конверті), просить визнати рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивачці у звязку із підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, протиправним, зобовязати відповідача негайно провести перерахунок пенсії позивачки, збільшивши її до розміру прожиткового мінімуму, сплатити компенсацію невиплаченої різниці з 01.09.2015 року по квітень 2016 року по 125,00 грн. за 8 місяців, всього - у розмірі 1000,00 грн., врахувати індекс інфляції, не порушувати право на пенсію, не нижчу за прожитковий мінімум, у подальшому.

На обгрунтування позову зазначила, що перебуває на обліку в управлінні, отримуючи пенсію за віком у відповідності до положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», розмір якої становить 949,00, що є меншим, ніж встановлений законом прожитковий мінімум.

Звернення позивача до управління в листопаді 2015 року з проханням провести перерахунок пенсії з врахуванням підвищення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб завершилося відповіддю про відмову у проведенні такого перерахунку.

Позивач вважає таку відмову незаконною, виходячи з такого.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно ст. 28 цього Закону. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, також підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно ст. 28 цього Закону.

Так як підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, перерахунок повинен проводитися з дня встановлення цього розміру.

У звязку з викладеним позивач просить визнати протиправною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії відповідно до змін в розмірі прожиткового мінімуму; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії за віком відповідно до розміру прожиткового мінімуму на одну особу на місяць для осіб, які втратили працездатність, та провести відповідні виплати, починаючи з 24 грудня 2015 року, з урахуванням раніше сплачених сум, а також покласти на відповідача понесені ним витрати з отримання правової допомоги, розмір яких протягом судового розгляду збільшив з 1100 грн. до 1600 грн. (а. с. 44).

Позивач в судове засідання не зявилась, просить суд розглядати справу на її відсутність.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував письмово, просить розглядати справу на його відсутність.

На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України, оскільки клопотання про розгляд справи за їх відсутності заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними матеріалами, тому фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не проводиться.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що обчислена у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія позивача становить 949,00 грн. оскільки у нього немає страхового стажу, необхідного для встановлення пенсії на рівні розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У звязку з викладеним його пенсія обчислена відповідно до положень ст. 28 Закону в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. Не вбачаючи в діях субєкта владних повноважень ознак порушення закону, просить про залишення позову без задоволення.

Зясувавши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд знаходить позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких міркувань.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні, отримуючи пенсію сумі 949,00 (а. с. 5).

В преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що цей ОСОБА_2 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

В силу ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються такі державні трудові пенсії пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Згідно із ст. 7 Закону звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію, а із ст. 10 Закону випливає, що пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.

За змістом ст. 42 Закону України «Про пенсійне забезпечення» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно ст. 28 цього Закону. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З наведених положень законодавства про державне пенсійне страхування випливає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року на рівні 1074 грн.; з 1 травня 2016 року - 1130 грн., з 1 грудня 2016 року 1208 грн.

Згідно з положеннями ст. ст. 22, 46, 64 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі втрати годувальника, яке гарантується державою, а конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути скасовані або обмежені.

З наведених норм законодавства випливає, що право позивача на отримання від держави соціального захисту, як непрацездатної за віком особи, є безумовним, а його звуження є таким, що не ґрунтується на законі.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.

Виходячи з наведених норм законів, з урахуванням неприпустимості звуження обсягу та змісту прав і свобод особи, що захищає ОСОБА_2 України, який має найвищу юридичну силу, беручи до уваги гарантоване право позивача на отримання пенсії, суд, як зазначено, погоджується з ґрунтовністю позовних вимог.

Вирішуючи спір на користь позивача, суд виходить з того, що обовязок нарахування і здійснення виплати державних пенсій законом покладений на підрозділи Пенсійного фонду України.

У відсутність будь-яких обмежень, передбачених законодавством про пенсійне забезпечення, пенсія в згаданому розмірі повинна сплачуватися позивачеві відповідачем, на якого законом покладений обовязок здійснення пенсійного забезпечення.

Посилання відповідача на зміст постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», якою передбачена щомісячна державна адресна допомога, суд до уваги не приймає, оскільки: по-перше, цією постановою встановлюється саме мінімальний розмір пенсій для окремих категорій осіб, але ця постанова не містить приписів про виплату пенсій саме в такому розмірі; по-друге, ані законодавством про пенсійне забезпечення, ані законодавством про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не передбачено застосування вказаної постанови Кабінету Міністрів України при нарахуванні державних пенсій; по-третє, твердження відповідача про застосування положень постанови КМУ № 265 в частині встановлення мінімального розміру пенсії позивачу суперечать його ж діям з виплати цієї пенсії, яка фактично є більшою, ніж встановлений Постановою розмір (971 грн. 71 коп. порівняно з 949 грн.).

Що стосується мінімального розміру пенсії, він встановлений статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому законом, на який в силу наведених правових норм вправі претендувати позивач.

Виходячи з наведених законодавчих норм, суд погоджується з твердженнями позивача про протиправність зменшення розміру її пенсії, оскільки ОСОБА_2 Закону України звуження обсягу та змісту конституційних прав є неприпустимим.

За змістом ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень та про зобовязання відповідача вчинити певні дії.

З огляду на викладене суд вбачає всі підстави для захисту права позивача в обраний ним спосіб.

Проте, суд залишає без задоволення вимогу про стягнення різниці у сумі 1000,00 грн, оскільки суд не перебирає на себе повноваження відповідача проводити перерахунок пенсії, відтак, вимога про застосування індексу інфляції не грунтується на законі, та не може бути предметом розгляду при вирішенні цього спору.

Відповідно до ч.2 ст. 88 КАС України витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Оскільки ухвалою судді від 10.05.2016 року, при відкриваючи скорочене провадження в адміністративній справі, за клопотанням ОСОБА_1 відстрочено сплату судового збору за розгляд адміністративного позову дол ухвалення судового рішення у справі, судовий збір в розмірі 551,20 грн. підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 9-11, 88, 94, 98, 99-103, 159-162, 185, 186, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобовязати Шевченківське обєднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (код за ЄДРПОУ 41248959) провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, відповідно до розміру прожиткового мінімуму на одну особу на місяць для осіб, які втратили працездатність, та провести відповідні виплати, починаючи з 01.09.2015 року, з урахуванням раніше сплачених сум.

Стягнути з Шевченківського обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (код за ЄДРПОУ 41248959) за рахунок бюджетних асигнувань в дохід держави судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Іншу частину позовних вимог залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Запоріжжя, із одночасним надісланням особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.Г.Артемова