Рішення № 66638579, 22.05.2017, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
22.05.2017
Номер справи
415/2657/17
Номер документу
66638579
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 415/2657/17

Провадження № 2-о/415/306/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2017 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючої судді - Краснокутської М.О.,

за участі секретаря - Тимофієвої О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи, заінтересована особа Кадіївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Лисичанського міського суду з заявою про встановлення факту смерті особи, заінтересована особа Кадіївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, в обгрунтування якої зазначив наступне. 13.03.2017 року помер дідусь заявниці - громадянин України, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, про що Первомайською центральною міською багатопрофільною лікарнею було видано довідку № 42 від 15.03.2017 року з зазначенням причини смерті. Заявник звернулась до Відділу реєстрації актів цивільного стану Кадіївського управління юстиції Луганської області, щоб зареєструвати смерть дідуся, але отримала відмову у проведенні державної реєстрації смерті. У звязку з цим заявник не може зареєструвати смерть дідуся та реалізувати свої спадкові права. Просив суд встановити факт смерті громадянина України, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, Юго - Осетинської області, який проживав по день смерті за адресою: Луганська область, м. Первомайськ, вул. 19-го Партзїзду, 11/7 та помер 13.03.2017 року в м. Первомайську, Луганської області, причина смерті - хронічна серцева недостатність, дифузний кардіосклероз з гіпертонічною хворобою.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не зявилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином.

Представник заявника ОСОБА_2 в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, до його початку надав до суду письмову заяву, в якій заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просив справу розглядати за його відсутності.

Представник заінтересованої особи Кадіївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з копією свідоцтва про народження серії VІІ УР № 0926076 від 12 березня 1966 року, виданого Дворець Щастя, Первомайськ, Луганська область, ОСОБА_4 народився 24 лютого 1966 року, про що зроблено відповідний запис за № 127. У свідоцтві батьком зазначений ОСОБА_3, а матірю ОСОБА_5 /а.с.7/.

Згідно з копією свідоцтва про народження серії V ЕД № 293193 від 26 травня 1990 року, виданого Первомайським міськвідділом РАГС, Луганської обл., ОСОБА_6 народилась 01 травня 1990 року, про що зроблено запис за № 259. У свідоцтві батьком зазначений ОСОБА_4, а матірю ОСОБА_7/а.с.6/.

Згідно з копією свідоцтва про шлюб серії І-ЕД № 166167 від 10 вересня 2013 року, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області, ОСОБА_8 та ОСОБА_6 10 вересня 2013 року озареєстрували шлюб, про що зроблено відповідний актовий запис № 158. Прізвище дружини після одруження ОСОБА_8 /а.с.8/.

Згідно з копією свідоцтва про смерть серії 1-ЕД № 157921 від 13 травня 2008 року, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Первомайського міського управління юстиції, ОСОБА_4, помер 12 травня 2008 року, про що зроблено відповідний актовий запис за № 272 /а.с.9/

Згідно з копією лікарського свідоцтва про смерть № 42 від 15 березня 2017 року, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, помер 13 березня 2017 року, місце смерті: м. Первомайськ /а.с.10/.

Згідно з довідкою про причину смерті № 42 від 15 березня 2017 року, ОСОБА_3, помер 13 березня 2017 року, у віці 77 років, причина смерті дифузний кардіосклероз з гіпертонічною хворобою /а.с.10/.

Згідно з відмовою Кадіївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області №109 від 24.04.2017 року, у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_3 відмовлено, оскільки предявлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження / а.с.12/.

Відповідно до ст.3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорювальних прав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно ч. 1 та п. 2 ч. 4ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.

Абзацом 2 ч. 1ст. 257-1 ЦПК Українипередбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відповідно до розяснень, даних в п.13Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженогорозпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р, м. Первомайськ відноситься до території, де здійснювалася антитерористична операція.

Постановою Верховної Ради України № 254-VIII від 17.03.2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими», Законом України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 року та Постановою Верховної Ради України № 252-VIII від 17.03.2015 року «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування» визнані тимчасово окупованими окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей.

Відповідно дост. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється діяКонституціїта законів України.Ст. 4 цього ж законупередбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цьогоЗаконупоширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Частинами 2, 3, 4ст. 9 цього Законупередбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення звязків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

Згідно ч. 1ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»у разі порушення положень цьогоЗаконудержавні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey) (Страсбург, 10 травня 2001року заява №25781/94), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. У справі Намібії так званого «намібійського винятку» зазначений виняток полягає у тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи , видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути заснована до таких документі як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватися на дотриманні вимогст. 213 ЦПК Українищодо повного і всебічного зясування обставин справ на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видні органами та установами, що знаходяться на такій території.

Приписами п.8 ч. 1ст. 256 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а відповідно до п. 18постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

За вимогами ч. 2ст. 257-1 ЦПК Українисправи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Згідно ч. 1ст. 14 ЦПК Українисудові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Встановлення даного факту, має юридичне значення та необхідно заявнику для державної реєстрації смерті її дідуся та отримання свідоцтва про смерть.

На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її дідуся ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4.

Згідно ч. 4ст. 257-1 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення.

Керуючись ст.ст.10,60,212-215,234,256-259 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

ОСОБА_9 Олегівни про встановлення факту смерті особи, заінтересована особа Кадіївський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, Юго Осетінської області, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, який помер 13 березня 2017 року в місті Первомайську Луганської області, причина смерті дифузний кардіосклероз з гіпертонічною хворобою.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Лисичанський міський суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя М.О.Краснокутська