
Т Е П Л О Д А Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д
О Д Е С Ь К О Ї О Б Л А С Т І
Справа № 516/52/17
Провадження №2-а/516/4/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.05.2017 р. Теплодарський міський суд Одеської області у складі:
головуючої, судді - Мисливої Л.М.,
при секретарі - Саратовській Я.В.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Теплодарі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, третя особа - Відділення державної казначейської служби України у м. Теплодарі Одеської області, про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області з невиконання рішення Теплодарського міського суду Одеської області від 15 липня 2014р. в частині невиплати компенсацій згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у адміністративній справі №516/218/14-а. Також просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість по виплаті компенсацій згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 13086 грн. Свої вимоги мотивує тим, що згідно даної постанови суду, визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області в перерахунку та виплаті в повному обсязі ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014р. відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат та щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину ОСОБА_3 за період з 01 січня 2014р. по 01 липня 2014р., відповідно до п. 8 ст. 30 вказаного Закону, та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату вказаних коштів. 02.12.2014р. та 02.09.2015р. були видані виконавчі листи по вказаній справі та пред'явлені позивачем до примусового виконання до ВПВР УДВС Головного управління юстиції в Одеській області, однак судове рішення до теперішнього часу залишається не виконаним. Відповідач на його звернення від 11.01.2016р., 09.12.2016р. відмовив йому 26.01.2016р., 12.01.2017р. відповідними листами у виплаті вказаних коштів на підставі вищезазначеного судового рішення, з посиланням на відсутність коштів, та на Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постанову Кабінету Міністрів України від 03.09.2014р. №440, якою затверджено Порядок погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою. Також позивач зазначає про те, що постанова суду відповідачем виконана лише в частині нарахування заборгованості. Крім того, ОСОБА_1 вказав, що в Реєстрі рішень, виконання яких гарантується державою, за вищенаведеним судовим рішенням, він не значиться. За вказаних обставин, вважаючи дії відповідача протиправними, просить задовольнити позов.
ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтвердив та просив їх задовольнити.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області в судове засідання не з'явився, надавши до суду письмові заперечення на позов з проханням розглянути справу за його відсутності, в яких також вказав наступне. В липні 2014р., на виконання постанови Теплодарського міського суду Одеської області від 15 липня 2014р. по справі №516/218/14-а, ОСОБА_1 нараховано в повному обсязі щомісячну виплату мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, за період з 01 січня по 01 липня 2014р., з урахуванням проведених виплат, в розмірі 7116 грн., але за відсутністю коштів, виплатити їх немає можливості. Бюджетним кодексом України визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань. Крім того зазначає, що судові рішення, прийняті у 2014р., виконуються Державною казначейською службою, за рахунок видатків, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на відповідний рік». При цьому посилається на ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», згідно якої, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. В зв'язку з чим Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог повністю. Також просить замінити відповідача на Відділення державної казначейської служби України у м. Теплодар Одеської області.
Третя особа Відділення державної казначейської служби України у м. Теплодарі Одеської області в судове засідання не з'явилася, будучи повідомленою належним чином про місце і дату розгляду справи, надавши до суду письмову заяву про розгляд справи за відсутності його представника, та письмові пояснення із зазначенням наступного. В першу чергу звертає увагу на те, що позивач оскаржує протиправну бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, щодо протиправної поведінки третьої особи в позові не зазначається. Відділення державної казначейської служби України у м. Теплодарі Одеської області є окремою юридичною особою, самостійно несе відповідальність за своїми зобов'язаннями, ніяких прав та інтересів позивача не порушувало. Також вказує, що на виконання вимог Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011р. №845, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області здійснює безспірне списання коштів з рахунків боржника, які відкриті в органі казначейства (стягнення конкретних сум з конкретних боржників), крім того, безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Державною казначейською службою України, зокрема, за черговістю надходження таких рішень. Таким чином, органи Державної казначейської служби забезпечують виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, проте не виступають у якості боржників та відповідачів у відповідних справах. 13.02.2017р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області з приводу виконання вищевказаного судового рішення, однак повноваження по виконанню виконавчого документу суду щодо зобов'язання державного органу, підприємства, юридичної особи здійснити нарахування та виплату грошових коштів не відноситься до компетенції органів Казначейства, оскільки відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», органами Казначейства повинні виконуватися рішення суду, якими присуджено «стягнення коштів». Тому просить відмовити в задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області щодо заміни відповідача у справі на Відділення державної казначейської служби України у м. Теплодарі Одеської області.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорія, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2 від 27.04.2015р., вкладкою до даного посвідчення НОМЕР_3 від 15.09.2016р. Як вбачається з довідки до акту огляду МСЕК серії 2-18ОБ №073892 від 28.01.2004р., позивачу встановлена 2 група інвалідності, захворювання пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно постанови Теплодарського міського суду Одеської області від 15.07.2014р. у адміністративній справі №516/218/14-а, визнано дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області в перерахунку та виплаті в повному обсязі ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014р. відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат та щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправними. Та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату в повному обсязі ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених за цей час виплат; та щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат. Також, як вбачається з ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2014р., дана постанова суду першої інстанції залишена без змін.
16.07.2014р. та 18.07.2014р. Теплодарським міським судом Одеської області були видані ОСОБА_1 два виконавчих листи щодо негайного виконання вказаної постанови суду: в частині перерахунку та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення за 2014р. та в межах суми платежу за один місяць щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3
23.07.2014р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Румейко В.П. на підставі заяв стягувача ОСОБА_1 від 22.07.2014р., відкриті виконавчі провадження: ВП №44134457 з примусового виконання виконавчого листа №516/218/14-а, виданого 16.07.2014р. Теплодарським міським судом Одеської області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат; щодо негайного виконання в межах суми платежу за один місяць; та ВП №44134605 з примусового виконання виконавчого листа №516/218/14-а, виданого 18.07.2014р. Теплодарським міським судом Одеської області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату в повному обсязі ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених за цей час виплат; про що свідчать постанови про відкриття виконавчих проваджень.
02.12.2014р. та 02.09.2015р. Теплодарським міським судом Одеської області були видані ОСОБА_1 два виконавчих листи щодо виконання даного судового рішення від 15.07.2014р. у адміністративній справі №516/218/14-а, що набрало законної сили, у примусовому порядку. На зворотній стороні виконавчих листів наявна відмітка державного виконавця, датована 14.12.2016р., про повернення виконавчих документів стягувачу відповідно до п.7 ч.4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження».
Як вбачається з ухвали Теплодарського міського суду Одеської області від 27.11.2014р., в задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено (за виконавчим листом №516/218/14-а від 18.07.2014р.). Та, як вбачається з ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015р., дана ухвала суду першої інстанції залишена без змін.
Як вбачається з ухвали Теплодарського міського суду Одеської області від 27.11.2014р., в задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено (за виконавчим листом №516/218/14-а від 16.07.2014р.). Та, як вбачається з ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015р., дана ухвала суду першої інстанції залишена без змін.
17.03.2015р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Булахевічем С.В. на підставі заяви стягувача ОСОБА_1 від 13.03.2015р., відкрито виконавче провадження ВП №46884252 з примусового виконання виконавчого листа №516/218/14-а, виданого 02.12.2014р. Теплодарським міським судом Одеської області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат; про що свідчить постанова про відкриття виконавчого провадження.
За ухвалою Теплодарського міського суду Одеської області від 02.06.2015р., в задоволенні подання Відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено (ВП №46884252 від 17.03.2015р.). Дана ухвала суду набрала законної сили.
З постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Булахевіча С.В. від 03.07.2015р., вбачається про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №516/218/14-а, виданого 02.12.2014р. Теплодарським міським судом Одеської області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат.
За ухвалою Теплодарського міського суду Одеської області від 15.10.2015р., в задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено (ВП №48664353 від 09.09.2015р.). Дана ухвала суду набрала законної сили.
З постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Булахевіча С.В. від 04.11.2015р., вбачається про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а/516/5/14, виданого 02.09.2015р. Теплодарським міським судом Одеської області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату в повному обсязі ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених за цей час виплат.
З постанов головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Булахевіча С.В. від 29.01.2016р., вбачається про відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання виконавчих листів: №2-а/516/5/14 від 02.09.2015р. про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області здійснити перерахунок та виплату в повному обсязі ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених за цей час виплат; №516/218/14-а від 02.12.2014р. про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області здійснити перерахунок та виплату щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат; оскільки дані виконавчі провадження вже перебували на виконанні та були закінчені на підставі п. 11 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження».
Старшим державним виконавцем Коренюк О.В. та головним державним виконавцем Гортолум В.С. відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області було також відмовлено з тих самих підстав в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а/516/5/14 від 02.09.2015р. про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області здійснити перерахунок та виплату в повному обсязі ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених за цей час виплат, про що вбачається з відповідних постанов від 16.03.2016р., 13.04.2016р., 18.05.2016р.
16.03.2016р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк О.В., на підставі заяви стягувача ОСОБА_1 від 14.03.2016р., відкрито виконавче провадження ВП №50505346 з примусового виконання виконавчого листа №516/218/14-а, виданого 02.12.2014р. Теплодарським міським судом Одеської області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат; про що свідчить постанова про відкриття виконавчого провадження.
За ухвалою Теплодарського міського суду Одеської області від 24.05.2016р., в задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено (ВП №50505346 від 16.03.2016р.). Дана ухвала суду набрала законної сили.
З постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк О.В. від 21.09.2016р., вбачається про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №516/218/14-а від 02.12.2014р. про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області здійснити перерахунок та виплату щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат; в зв'язку з невиконанням боржником вимог виконавчого документу та направленням державним виконавцем 15.09.2016р. до ГУНП в Одеській області повідомлення про вчинення злочину. Однак, як вбачається з повідомлення Біляївського ВП ГУНП України в Одеській області від 21.10.2016р., ознак кримінального правопорушення, в даному випадку не вбачається.
Як вбачається з повідомлень Відділення державної казначейської служби України у м. Теплодарі Одеської області від 21.10.2016р., адресованих ОСОБА_1 на його звернення від 20.10.2016р. з приводу прийняття на виконання виконавчих листів по справі №516/218/14-а, виданих 02.12.2014р., 02.09.2015р. Теплодарським міським судом Одеської області, повноваження по виконанню виконавчого документу суду щодо зобов'язання державного органу, підприємства, юридичної особи здійснити зарахування грошових коштів не відноситься до компетенції органів Казначейства, оскільки відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», органами Казначейства повинні виконуватися рішення суду, якими присуджено «стягнення коштів». В зв'язку з чим оригінали виконавчих листів повернуті стягувачу.
З повідомлень Головного управління державної казначейської служби України в Одеській області від 06.03.2017р., адресованих ОСОБА_1 на його звернення від 13.02.2017р. з приводу виконання виконавчих листів по справі №516/218/14-а, виданих 02.12.2014р., 02.09.2015р. Теплодарським міським судом Одеської області, вбачається про те, що зобов'язання державного органу, підприємства, юридичної особи здійснити нарахування та виплату грошових коштів не відноситься до компетенції органів Казначейства, оскільки відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», органами Казначейства повинні виконуватися рішення суду, якими присуджено «стягнення коштів». В зв'язку з чим оригінали виконавчих листів повернуті стягувачу.
14.12.2016р. Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, ОСОБА_1 адресовані повідомлення про повернення виконавчих документів (виконавчих листів по справі №516/218/14-а, виданих 02.12.2014р., 02.09.2015р. Теплодарським міським судом Одеської області) без прийняття до виконання, оскільки дані виконавчі провадження вже перебували на виконанні та були закінчені на підставі п. 11 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження».
11.01.2016р. та 09.12.2016р. ОСОБА_1 звертався до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області із заявами щодо надання інформації відносно нарахованої, але не виплаченої грошової суми заборгованості згідно постанови Теплодарського міського суду Одеської області від 15.07.2014р. у адміністративній справі №516/218/14-а. 26.01.2016р. на заяву від 11.01.2016р., йому було повідомлено про те, що на виконання даної постанови суду здійснено перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених за цей час виплат, та щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат. У своєму листі також посилались на відсутність коштів, та на Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постанову Кабінету Міністрів України від 03.09.2014р. №440, якою затверджено Порядок погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою. У листі від 30.12.2016р. відповідач зазначив про нарахування ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в сумі 5970 грн., та щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, в сумі 7116 грн. Також вказав на відсутність коштів та на Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Як вбачається з повідомлення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області від 17.05.2017р. щодо суми проведеного перерахунку згідно постанови Теплодарського міського суду Одеської області від 15.07.2014р. ОСОБА_1: щорічна допомога на оздоровлення за 2014 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених за цей час виплат, становить 5970 грн.; щомісячна виплата мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат, - 7116 грн., загальна сума перерахунку - 13086 грн.
У відповідності до ст. 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її, зокрема, за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст.ст. 1, 2, 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" та особливості їх виконання (ч.1 ст.1). Держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган (в даному випадку - відповідач); державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (ч.1 ст.2). Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (ч.1 ст.3). Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду (ч.2 ст.3). Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей (ч.4 ст.3).
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014р. №440 затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою. Даним Порядком визначено механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", інвентаризації та погашення заборгованості за ними (п.1).
Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
На підставі вищевикладеного, враховуючи той факт, що судове рішення Теплодарського міського суду Одеської області від 15 липня 2014р., виконано Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області частково, а саме лише в частині проведення ОСОБА_1 перерахунку відповідних компенсацій згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у адміністративній справі №516/218/14-а, однак виплата коштів позивачу так і не була здійснена, суд приходить до висновку, що оскільки порушення прав позивача полягає у неотриманні від відповідача нарахованих виплат, то належним способом захисту його прав у даній справі буде стягнення цієї суми з боржника, визнавши його бездіяльність у такому випадку протиправною. Тому суд стягує з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області на користь ОСОБА_1 заборгованість по виплаті компенсацій згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 13086 грн., що складається з: щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених за цей час виплат, в сумі 5970 грн.; та щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат, в сумі 7116 грн. Також суд зазначає, що стягнення заборгованості з відповідача у відповідності до ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» не суперечить вищезазначеному Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.
З огляду на вищенаведене, суд не приймає до уваги доводи відповідача, викладені у його запереченнях на позов, з посиланням на відсутність бюджетних коштів, оскільки відсутність бюджетного асигнування не є поважною причиною для невиконання судового рішення, що набрало законної сили. Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на момент виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Доводи Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області щодо заміни відповідача на Відділення державної казначейської служби України у м. Теплодарі Одеської області, викладені у письмових запереченнях, суд вважає неспроможними, оскільки останнім, жодних прав та інтересів позивача не порушено, у даному випадку він оскаржує бездіяльність саме Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області з невиконання рішення Теплодарського міського суду Одеської області від 15 липня 2014р., де останнє є відповідачем. Органи Державної казначейської служби забезпечують виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, проте не виступають у якості боржників та відповідачів у відповідних справах.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011р. № 3674-VI, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення.
Керуючись ст.ст. 13, 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-XII, ст.ст. 1, 2, 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901-У1, п.п. 1, 2 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014р. №440, ст.ст. 10, 11, 94, 158, 159, 160, 161, 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, третя особа - Відділення державної казначейської служби України у м. Теплодарі Одеської області, про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів, задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області з невиконання рішення Теплодарського міського суду Одеської області від 15 липня 2014р. в частині невиплати компенсацій згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у адміністративній справі №516/218/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області (код ЄДРПОУ 26165359) на користь ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) заборгованість по виплаті компенсацій згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 13086 грн., що складається з: щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених за цей час виплат, в сумі 5970 грн.; щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку, ОСОБА_3, відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 01 липня 2014 року, з урахуванням проведених за цей час виплат, в сумі 7116 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Повна постанова суду виготовлена 22.05.2017р.
Суддя